Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Intrebare GDPR si reclame SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postrosix, on 14 ianuarie 2019 - 12:21, said:

Numarul de telefon, desi e personal, nu are un caracter privat, cat timp e postat pe pe o pagina publica.
Ai un numar postat pe o sursa publica, gen OLX (toti avem) si atunci sunt firme care se servesc de acolo.  Intrucat sursa e publica si nu scrie clar in textul anuntului ca "numarul de telefon nu poate fi folosit in scop de transmitere mesaje promotionale" si nici legea nu interzice asa ceva.. baietii se servesc de acolo...
Foarte interesant si util raspunsul tau, multumesc.
Deci sa intelegem ca daca adaugam anunturilor noastre "numarul de telefon nu poate fi folosit in scop de transmitere mesaje promotionale" scapam de problema, corect?

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
La americani stiu ca exista o lege prin care, daca omul care da anuntul scrie clar in anunt ca numarul de telefon nu poate fi folosit pentru Spam, atunci nimeni nu are voie sa-l apeleze decat daca chiar este interesat de ce a postat omul acolo.  Si nu cred ca se complica nimeni sa trimita mesaje cu cearsafuri si pilote pe astfel de numere.

#21
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postcostl, on 14 ianuarie 2019 - 12:21, said:

Nu o sa rezolvi mare lucru, pentru ca numarul de pe care e trimis Spamul nu poate fi conectat la firma. In lipsa unei conexiuni nu are cum sa fie sanctionat.
Nu e nimeni suficient de prost sa faca spam de pe numarul firmei ca sa se asigure ca va fi sanctionat.
Eu am sunat primul la nr. spam
Ulterior firma m-a sunat pe mine de pe alt numar, spunand clar ca a vazut apelul meu pe primul nr.
Nu exista conexiune?

#22
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 12:42, said:

Foarte interesant si util raspunsul tau, multumesc.
Deci sa intelegem ca daca adaugam anunturilor noastre "numarul de telefon nu poate fi folosit in scop de transmitere mesaje promotionale" scapam de problema, corect?
Nu te ajuta cu nimic.
Numarul va fi generat "aleatoriu" Posted Image

Edited by costl, 14 January 2019 - 12:46.


#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu le-as raspunde ceva de mama, dar mi-e ca tocmai le validez ca e numarul real.

#24
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 12:44, said:

Eu am sunat primul la nr. spam
Ulterior firma m-a sunat pe mine de pe alt numar, spunand clar ca a vazut apelul meu pe primul nr.
Nu exista conexiune?
Asta nu ai spus la inceput.
Daca tu ai probe ca numarul e a lor atunci e alta situatie, fugi cu probele la ANSPDCP si vezi ce fac cu ele.

Edited by costl, 14 January 2019 - 12:47.


#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 12:44, said:


Eu am sunat primul la nr. spam
Ulterior firma m-a sunat pe mine de pe alt numar, spunand clar ca a vazut apelul meu pe primul nr.
Nu exista conexiune?

Ar fi fost stupid sa fie spam degeaba.
Trebuie sa-ti vanda ceva, deci trebuie sa ai unde sa-i contactezi.

#26
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postcostl, on 14 ianuarie 2019 - 12:47, said:

Asta nu ai spus la inceput.
Toate s-au derulat in direct de cand am deschis topicul.
Vezi ce am scris la post #13

#27
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Reclamatia trebuie indreptata catre un agent economic sau institutia care nu a respectat prelucrarea datelor tale personale.Atfel spus trebuie sa reclami pe cine a preluat si prelucrat datele tale, neconform cu GDPR.

#28
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Da, indreptata catre firma care il apeleaza, ca ea a prelucrat datele lui neconform cu GDPR.

View Postdon_dannielo, on 14 ianuarie 2019 - 12:48, said:

Ar fi fost stupid sa fie spam degeaba.
Trebuie sa-ti vanda ceva, deci trebuie sa ai unde sa-i contactezi.
Ideea nu e de spam degeaba, ci de spam facut de o terta persoana pentru provoca daune unei alte persoane (juridice in cazul asta).
In lipsa unei conexiuni ca spamul e facut de acea persoana juridica, nu il poti sanctiona, ar fi un abuz.

Edited by costl, 14 January 2019 - 13:02.


#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 12:42, said:

Foarte interesant si util raspunsul tau, multumesc.
Deci sa intelegem ca daca adaugam anunturilor noastre "numarul de telefon nu poate fi folosit in scop de transmitere mesaje promotionale" scapam de problema, corect?

Nu ai o garantie. In Romania autoritatile nu sanctioneaza asa ceva si nici nu stiu sa existe o prevedere expresa in lege. Numarul public, ramane public, dar .. ai o oarecare sansa ca unii sa ia in serios acest avertisment.

#30
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
De undeva trebuie sa se inceapa.
S-a vrut UE, UE sa fie

#31
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,617
  • Înscris: 16.08.2010

View Postcostl, on 14 ianuarie 2019 - 12:32, said:

Nu e greu sa formezi aleatoriu numere, ba chiar operatorii ofera solutia de a verifica daca acel numar este sau nu online.

Nu prea are sens. Daca eu fac si vand termopane la Constanta ce rost are sa trimit SMS-uri aleatoriu care pot ajunge chiar si la Satu Mare. Chiar daca trimit un numar mare de mesaje, sansele ca sa ajunga la constanteni sunt foarte mici. Si eu trebuie sa-i sun apoi pe TOTI (cei care ma suna) ca sa-i intreb ce ferestre vor...

edit: E mult mai simplu sa caut numere de telefon din Constanta pe internet (de ex OLX, cum a zis cineva mai sus).

Edited by FreeThinker, 14 January 2019 - 13:16.


#32
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Firma care il apeleaza nu a prelucrat datele personale, putea incerca aleator sau gasi in spatiu public diverse date.
Si daca ar fi avut acces neautorizat la acele date, este raspunderea celor care trebuia sa le securizeze conform GDPR.
Daca apare in ziar, maine, ca esti diagnosticat cu schizofrenie, nu ziarul este raspunzator, ci clinica care a prelucrat datele, binenteles daca informatia este reala, in caz ca nu, poti actiona in justitie ziarul.

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E ca si la locul de parcare "Bai, fratilor, locul asta e platit.. nu deranjati, nene...!"  Asa ar trebui sa fie si pe site-urile de anunturi, iar cei care ignora, aia chiar sunt nesimtiti si ar trebui sanctionati intr-un fel conform GDPR, ca nu au acceptul titularului.

Pe de alta parte nu ai cum sa securizezi un numar privat pe un site de anunturi, in conditiile in care chiar titularul numarului il face public acolo... intr-un scop bine precizat, e drept.

Edited by rosix, 14 January 2019 - 13:43.


#34
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMusafirulCreativ, on 14 ianuarie 2019 - 12:02, said:

Formularul ala de reclamatie gedepereu de la ANSPDetc. e atat de idiot facut, incat as prefera sa primesc spam in continuare decat sa-mi mananc nervii incercand sa-l completez.
Am vrut şi eu să fac o sesizare la un moment dat dar am renunţat .
O mare porcărie .

#35
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Iti proceseaza cineva datele?
Vino la ANSPDCP si completeaza si mai multe date ca sa ajutam la crearea unei baze de date mai completa, si pe care sa o impartasim si cu altii (securitatea si alte organe de opresiune).

#36
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,945
  • Înscris: 17.03.2005

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 11:32, said:

Am primit pentru nu stiu a cata oara un SMS de la un numar pe care nu l-am in agenda (+40771775642) cu reduceri la termopane bla-bla-bla...
Conform GDPR-ului am dreptul sa aflu de la cine sunt deranjat dar mai ales de la cine are subiectul respectiv numarul meu de telefon.
Cum trebuie procedat in acest caz? cui si unde se reclama situatia?
Multumesc
Suna la Operatorul de telefonie mobila si spune-le ca primesti SPAM de la numarul in cauza, trebuie sa il blocheze.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate