Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebare GDPR si reclame SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013
Am primit pentru nu stiu a cata oara un SMS de la un numar pe care nu l-am in agenda (+40771775642) cu reduceri la termopane bla-bla-bla...
Conform GDPR-ului am dreptul sa aflu de la cine sunt deranjat dar mai ales de la cine are subiectul respectiv numarul meu de telefon.
Cum trebuie procedat in acest caz? cui si unde se reclama situatia?
Multumesc

#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Plangere la ANSPDCP

Omule, mi-a luat mai putin sa gasesc pa Google decat ti-a luat tie sa scrii. As minti daca nu as completa ca mi-am sunat fata, activeaza ca avocat GDPR

Edited by shmecherul, 14 January 2019 - 11:40.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce-are SPAMu cu GDPRu ?

#4
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Nu e cazul nimanui sigur, numai ca intamplarea a fost sa fiu pe-aici si sa raspund inaintea ta. Sunt sigur ca initiatorul, daca nu le are cu interogatul internetului unde eu ma cam pricep, se pricepe mult mai bine in alte domenii de care eu poate nici nu am habar.

@waterman
Are, numarul de telefon mobil este data personala, iar pentru spam trebuie acceptul explicit al tau. Ai citit vreodata cookiurile pe care ti le baga pe nas site-urile acum? Ai dezactivat din ceea ce iti baga pe gat ceea ce nu este obligatoriu?

Edited by shmecherul, 14 January 2019 - 11:55.


#5
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013

View Postshmecherul, on 14 ianuarie 2019 - 11:35, said:

Plangere la ANSPDCP

Omule, mi-a luat mai putin sa gasesc pa Google decat ti-a luat tie sa scrii. As minti daca nu as completa ca mi-am sunat fata, activeaza ca avocat GDPR
Stiu si eu sa caut pe Google, dar sunt de parerea ca asemenea subiecte pot fi utile si altora, prin urmare felicitari pentru raspunsul tau, ai facut un bine societatii!

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce nu suni la +40771775642 să întrebi de unde are numărul tău ?

În prealabil spui că vrei termopane și ceri adresa unde să mergi să vezi oferta. Apoi ameninți cu poliția, cu ghedepereu și cu orice te ține...

#7
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
eu primesc saptamanal de pe un alt numar
asa ca optiunea adauga la spam nu prea ajuta

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Daca aia trimit sms spam la intamplare....?
Nu iti cunosc datele, ei doar trimit spam de pe un nr prepay, fara nume.
Nu rezolvi nika.
Baga nr ala in black list si ai scapat singur de stress.

#9
lukyan_yeu

lukyan_yeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.01.2010
Daca contractul pentru numarul de telefon de pe care primesti sms-urile este facut pe o persoana fizica nu se aplica GDPR-ul.

#10
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Formularul ala de reclamatie gedepereu de la ANSPDetc. e atat de idiot facut, incat as prefera sa primesc spam in continuare decat sa-mi mananc nervii incercand sa-l completez.

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdorin_2k, on 14 ianuarie 2019 - 11:53, said:

Daca aia trimit sms spam la intamplare....?
Nu iti cunosc datele, ei doar trimit spam de pe un nr prepay, fara nume.
Nu rezolvi nika.
Baga nr ala in black list si ai scapat singur de stress.
nr prepay sau nu, ei trebuie sa furnizeze datele de contact reale, ca altfel nu are sens sa iti trimita o oferta de vanzare ceva dar cu date de contact false, nu crezi?
deci ii poti contacta sa afli cine sint si apoi sa ii poti reclama

#12
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013

View Postwaterman, on 14 ianuarie 2019 - 11:52, said:

De ce nu suni la +40771775642 să întrebi de unde are numărul tău ?

În prealabil spui că vrei termopane și ceri adresa unde să mergi să vezi oferta. Apoi ameninți cu poliția, cu ghedepereu și cu orice te ține...
Am incercat. Suna liber de cateva ori iar apoi o voce inregistrata spune ca persoana cautata nu are activata casuta vocala Vodafone Vox, sau ceva de genul...
Interesant ce s-a intamplat dupa aceea: primesc un apel de la un alt numar, persoana incepe cu "am vazut ca m-ati sunat pe celalalt numar, bla-bla-bla".
Eu am intrebat-o de unde are numarul meu de telefon, la care ea zice ca nu stie, ca nu se ocupa ea cu campaniile astea... si culmea zice ca pana la urma eu am sunat!
Acum o sa merg pana la capat, voi face plangere la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal in ideea ca vreau sa stiu de unde au respectivii numarul meu de telefon.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce te învățasem eu ?

Să spui că vrei termopane și să spună unde e showroom-ul.

Acum sună de pe alt număr și fă cum am zis.

Sau alegi să ignori și gata.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 11:32, said:

Am primit pentru nu stiu a cata oara un SMS de la un numar pe care nu l-am in agenda (+40771775642) cu reduceri la termopane bla-bla-bla...
Conform GDPR-ului am dreptul sa aflu de la cine sunt deranjat dar mai ales de la cine are subiectul respectiv numarul meu de telefon.
Cum trebuie procedat in acest caz? cui si unde se reclama situatia?
Multumesc

Numarul de telefon, desi e personal, nu are un caracter privat, cat timp e postat pe pe o pagina publica.
Ai un numar postat pe o sursa publica, gen OLX (toti avem) si atunci sunt firme care se servesc de acolo.  Intrucat sursa e publica si nu scrie clar in textul anuntului ca "numarul de telefon nu poate fi folosit in scop de transmitere mesaje promotionale" si nici legea nu interzice asa ceva.. baietii se servesc de acolo...

Si eu primesc tot felul de SMS-uri cu reduceri la pilote, aparate auditive, tot soiul de produse marunte chinezesti, etc....  Ce poti sa faci?

View Postshmecherul, on 14 ianuarie 2019 - 11:51, said:

@waterman
Are, numarul de telefon mobil este data personala, iar pentru spam trebuie acceptul explicit al tau. Ai citit vreodata cookiurile pe care ti le baga pe nas site-urile acum? Ai dezactivat din ceea ce iti baga pe gat ceea ce nu este obligatoriu?

Nu trebuie acord explicit daca numarul e postat public pe site-uri de anunturi.

Edited by rosix, 14 January 2019 - 12:20.


#15
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Nu o sa rezolvi mare lucru, pentru ca numarul de pe care e trimis Spamul nu poate fi conectat la firma. In lipsa unei conexiuni nu are cum sa fie sanctionat.
Nu e nimeni suficient de prost sa faca spam de pe numarul firmei ca sa se asigure ca va fi sanctionat.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 12:08, said:

Acum o sa merg pana la capat, voi face plangere la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal in ideea ca vreau sa stiu de unde au respectivii numarul meu de telefon.

De pe net il au ... OLX sau pe unde l-ai mai postat, in unele cazuri si de la terti, pe unde ai semnat in trecut ca esti de acord cu transmiterea datelor (ca sigur nu te-ai apucat sa te radiezi de la toti)

View Postcostl, on 14 ianuarie 2019 - 12:21, said:

Nu o sa rezolvi mare lucru, pentru ca numarul de pe care e trimis Spamul nu poate fi conectat la firma. In lipsa unei conexiuni nu are cum sa fie sanctionat.
Nu e nimeni suficient de prost sa faca spam de pe numarul firmei ca sa se asigure ca va fi sanctionat.

Teoretic, dupa ultimele norme, chiar si cartelele prepay ar trebui sa fie inregistrate pe o persoana.. Daca poti ajunge la persoana, poti intelege si "interesul legitim".

Eu sunt constient ca, atunci cand sunt apelat, ori mi-am dat singur numarul si acceptul la vreun concurs, ori numarul e pur si simplu, public, pe OLX, oricine il poate apela in ce scopuri vrea.

Edited by rosix, 14 January 2019 - 12:24.


#17
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postrosix, on 14 ianuarie 2019 - 12:23, said:

Teoretic, dupa ultimele norme, chiar si cartelele prepay ar trebui sa fie inregistrate pe o persoana.. Daca poti ajunge la persoana, poti intelege si "interesul legitim".
Nu exista nici o norma, si nici nu ar trebui sa existe, e un abuz de tip totalitarist.

Va dati seama ca nu va apara nimic de spam si apeluri nedorite chiar daca nu dati numarul nimanui.
Nu e greu sa formezi aleatoriu numere, ba chiar operatorii ofera solutia de a verifica daca acel numar este sau nu online.

Edited by costl, 14 January 2019 - 12:33.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View Postunbrutus, on 14 ianuarie 2019 - 12:05, said:

nr prepay sau nu, ei trebuie sa furnizeze datele de contact reale, ca altfel nu are sens sa iti trimita o oferta de vanzare ceva dar cu date de contact false, nu crezi?
Nu cred.
Eu daca trimit de pe un prepay SMS spam la o multime ca vand ulei ieftin sau orice produs. Si pun adresa altuia acolo. E ala vinovat cu ceva? Pe mine oricum nu ma gaseste nimeni. Ca blochez toate apelurile de intrare. Si trimit doar SMS spam la mii de oameni aiurea.

Concluzia: niciun GDPR nu te poate apara de spam. Doar TU cand pui nr ala in black list. Restul e can-can.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate