Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Peste 3 GB RAM pe sisteme 32 biti

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Vreau sa revitalizez 3 statii de lucru cu urmatoarea configuratie:
DELL Optiplex 745
Core2DUO E6600
4 sloturi DDR2
din care 1 liber si 3 ocupate
cu 1 GB DDR2 5300
512 MB DDR2 6400
1 GB DDR2 6400

Daca cumpar mai multa memorie Windows 7 Home 32 biti o va vedea ? Eu am impresia ca nu dar voi probabil va stiti mai bine ca mine :).

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Sistemele de operare pe 32biti "vad" maxim 3.5GB Ram.
Sistemele de operare pe 64bit "vad" de la 4GB Ram in sus.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

The answer is: Microsoft doesn’t want that and it’s all just a licensing matter. Contrary to popular belief, there is no physical reason why a 32-bit Windows cannot access memory above 4GB, but it’s more a case of Microsoft opting not to allow it.
Read More: https://www.raymond....han-4gb-memory/

Edited by Courage, 14 January 2019 - 09:07.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă nu e vreo problemă, pune Windowsul pe 64 de biți.

Și nu ar strica la fiecare un SSD
E la ofertă 169 lei SSD Kingston de 240 de giga.

https://www.emag.ro/...g/pd/DGF30DBBM/

Edited by waterman, 14 January 2019 - 09:09.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
32 biti e limitat la 4 giga (intre 3.5GB si 4GB, n-am retinut niciodata exact, dar sigur se limiteaza la 4)

64 biti pentru orice depaseste 4GB

Daca placile nu suporta mai mult de 4 GB si nici tu nu intentionezi sa mergi pe mai mult RAM, ramai la 32 biti.

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Există patch-uripentru a se putea accesa mai mult de 3,5Gb.  L-am folosit de multe ori. La unele sisteme însă am avut ecran albastru.

Citește aici

Edited by orlandobarbulescu, 14 January 2019 - 09:14.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

The answer is: Microsoft doesn’t want that and it’s all just a licensing matter. Contrary to popular belief, there is no physical reason why a 32-bit Windows cannot access memory above 4GB, but it’s more a case of Microsoft opting not to allow it.

Defapt Microsoft a preluat limitarea de la aplicatii.
Au existat versiuni de Windows Server pe 32 biti ce puteau accesa si 32 Gb de memorie RAM. Cu niste limitari insa - o aplicatie nu poate accesa mai mult de 4 Gb.
Practic se permitea sa ruleze mai multe aplicatii simultan, sistemul de oeprare propriuzis insa incadrandu-se tot in mai putin de 4 Gb.

Pe Windows normal - desktop - chiar din ce am vazut, o aplicatie e limitata la 2 Gb. Restul ramane ptr sistem.

Au existat ceva trucuri si ptr sistemele normale sa poata vedea mai mult de 3,5 Gb. Doar ca nu prea foloseau ce era peste.

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postwaterman, on 14 ianuarie 2019 - 09:08, said:

Dacă nu e vreo problemă, pune Windowsul pe 64 de biți.

Și nu ar strica la fiecare un SSD
E la ofertă 169 lei SSD Kingston de 240 de giga.

https://www.emag.ro/...g/pd/DGF30DBBM/
Licenta e valabila si ptr 64 biti ?
SSD e prima modificare pe care vreau sa o fac, stiu ca aceste DELL sunt antichitati si probabil ca au un SATA 1 sau 2 deci nu vor beneficia de maximul de performanta dar nu se copiaza date mari deci nu am nevoie de viteza maxima pe care o aduce SATA3.

Edited by Remicade, 14 January 2019 - 09:30.


#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Pune SSD, asta le va face sa zboare.

#10
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Cu core2duo 6600 nu o sa iti zboare SSD-ul.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce faci cu ele care e nevoia ?

Poate există și alternative decente cu bani puțini.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Statii de lucru intr-o farmacie, legate la un i7, se incarca greu Windows si se simte cum lucreza HDD-ul la swap, antice 160 GB Samsung.
Poate ar trebui sa le aruncam si sa luam altceva.

Pe de alta parte sunt foarte fiabile, in 10 ani de cand le avem zero probleme.

#13
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View PostVladutz_ddd, on 14 ianuarie 2019 - 09:39, said:

Cu core2duo 6600 nu o sa iti zboare SSD-ul.

O sa zboare relativ la cum merge cu un HDD. Eu am pus pe un laptop cu un procesor pentium quad core ( foarte slab, frecventa sub 2Ghz ) si se misca mult mai bine, nu se compara ( a se citi acum e folosibil Posted Image  )

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRemicade, on 14 ianuarie 2019 - 08:53, said:

Daca cumpar mai multa memorie Windows 7 Home 32 biti o va vedea ? Eu am impresia ca nu dar voi probabil va stiti mai bine ca mine Posted Image.
Vede aprox 3.3GB, restul pana la 4GB o vede dar o rezerva la rom-uri si alte smecherii.

Pentru mai mult de 4GB un os pe 32biti trebuie sa acceseze memoria in 36 biti (Physical Address Extension), numai ca asta e o smecherie veche (inceputa de la intel pentium pro) care poate afecta viteza ramului in functie de context intrucat de la translatie adresa pe 2 nivele se face in PAE pe 3 nivele. Din acest motiv functia este abandonata in sistemele moderne.
E mai rapid sa accesezi adresa direct fara translatie. In x64 nu se foloseste PAE deloc si sistele moderne deja au devenit in acesti ani in majoritate 64 biti. Nu mai are sens sa te complici cu 32bit. Poti pune os pe 64 si pe 2-3GB ram, nu pierzi mult spatiu in plus dar e mai rapid in general.
Un os pe 32biti nu poate aloca oricum mai mult de 4GB per proces, el procesul e izolat, nu stie de 36 biti. Deci utilizatea PAE este aprox inutila oricum pentru aplicatiile mari mancatoare de resurse.

Edited by andreic, 14 January 2019 - 10:11.


#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nici nu e nevoie de mai mult de 4 GB.
SSD uri cum am zis și postezi aici rezultatul.

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postantiqque, on 14 ianuarie 2019 - 09:57, said:


O sa zboare relativ la cum merge cu un HDD. Eu am pus pe un laptop cu un procesor pentium quad core ( foarte slab, frecventa sub 2Ghz ) si se misca mult mai bine, nu se compara ( a se citi acum e folosibil Posted Image  )
Am facut smecheria asta pe calculatorul lui maicamea, avea Seagate 320 GB pe Q6600, cu un SSD Samsung 64 Gb zboara la propriu deci de aia vreau sa fac chestia asta si la farmacie. Windowsurile nu au mai fost reinstalate de la zero de 10 ani poate conteaza si asta dar nu se instaleaza softuri noi doar updateuri Windows.

#17
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
ai grija unde stocheaza datele importante. Am mai citit pe aici de SSD care cerea reinstalare dupa o perioada.

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Daca reinstalez Windows7 64 biti PESTE cel de 32 biti legal este OK, se pastreaza licenta ? Pentru ca ele au venit cu un sticker cu codul licentei pe carcasa, scrie Windows 7 Home Edition Refurbished.

View Postpownee13, on 14 ianuarie 2019 - 10:17, said:

ai grija unde stocheaza datele importante. Am mai citit pe aici de SSD care cerea reinstalare dupa o perioada.
Fiind statii de lucru nu cred ca va afecta cu ceva, datele importante sunt pe server. Eu personal n-am intalnit fenomenul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate