Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

130 Km/h la romani

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
2323 replies to this topic

#595
slaboficat

slaboficat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 17.01.2019

View Postabac, on 20 ianuarie 2019 - 07:15, said:

Solutia pentru a introduce civilizatia (cu forta) in Romania e simpla: camere care masoara viteza medie pe un sector de drum. Adica doua camere care citesc placutele de inmatriculare si care transmit informatii la un server costa cat asfaltarea a 200 de metri din drumul respectiv. O cheltuiala insignificanta raportata la beneficiile aduse.

Iar softul care emite amenzile nu iarta pe nimeni si nu ia spaga. Nu e niciodata obosit, agasat, partinitor, indulgent.
daca CFR a putut cumpara prize cu mii de euro  si zambile cu sute de euro, tu crezi ca o camera video costa niste maruntis acolo?  Milioane de euro se toaca pe chestii de genul.

#596
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTyby, on 21 ianuarie 2019 - 09:20, said:

PS: cel mai recent am facut cam 300+ km neincalcand nici macar o data vreo regula de circulatie.

[...]
Singura pentru care nu pot spune ca o respect 100% de fiecare data este viteza,

View PostTyby, on 21 ianuarie 2019 - 11:11, said:

Dar da, am spus mai sus, consider ca circul corect, exceptand viteza, nu sunt mielusel.

Corect.
"Viteza" e o regula de circulatie.
Am observat ca in Europa NU se poate respecta, in asa fel incat sa nu incurci traficul.
Aici mere. Dar e f. plictisitor.
Am facut-o de cateva ori in care ii aratam mandrei cum sa circule pe autostrada.
Apropo, are carnet de 4 ani dar inca nu iese pe autostrada. Si din cauza stilului meu rebel.

Dac-as muri si m-ar intreba Al de Sus, "bah prostule, alegeti unu in pielea caruia sa fii pe strada", Tyby e.
Scrie baiatu-asta, parca ma citesc pe mine

#597
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Bine ca nu are timp barbosu de tine :)))

#598
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@Tsunnnami
pai tu de unde crezi ca fur eu meserie?
mai ici o informatie mai colo, se aduna. + ca scrie clar.

Edited by arg, 21 January 2019 - 13:09.


#599
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Posted Image Posted Image

Ati vazut prea multe seriale, nu-i asa? Travelers anyone?! P

PS: lasati-ma pe mine in pielea mea, mi-e relativ bine asa! :)

Edited by Tyby, 21 January 2019 - 13:11.


#600
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 21 ianuarie 2019 - 13:08, said:

Bine ca nu are timp barbosu de tine Posted Image))

Si Barbosu e okay, stiu ca ei au un grup ceva, dar Tyby e pe stilul meu
ma mir ca nu merge cu motoru

#601
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Ehe....dupa atatea garduri prin bucale mobra e sfanta !
Mai un trotuar , mai o pista de bicicleta ...si hop ai ajuns acasica repede ...prietenii stiu de ce  :)

Edited by GeorgicaPopescuIoan, 21 January 2019 - 13:20.


#602
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrichelieu, on 20 ianuarie 2019 - 02:25, said:

Pe autostrăzi, indiferent de autostrada, poți lua absolut orice curba cu absolut orice mașina la viteze mult peste viteza legală, fără sa fii nevoit sa calci benzile.
Nu-i chiar aşa. Pe A2 (Hemus), autostrada spre Sofia, sunt nişte curbe prin munţi care nu pot fi abordate în condiţii de siguranţă cu mai mult de 130 km/h, chiar 120 dacă ai cauciucurile mai vechi sau maşina mai uşoară. Pe aceeaşi autostradă sunt limite de 90 km/h la tuneluri, iar în acele porţiuni bulgarii au fost drastici şi au instalat şi semnele "sfârşit/început de autostradă".
Faptul că unii circulă după cum îi taie capul şi intră în acele curbe cu 180 km/h, e altceva. Problema este să nu le taie capul nevinovaţilor.

#603
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am mers de cateva ori cu mobra, nu e de mine. Daca as fi facut cu mobra macar 10% dintre tampeniile facute pe patru roti, nu mai eram de mult o optiune certa de reincarnare. Poate mai incolo, cand n-o sa mai fiu asa tanar si nelinistit ...

#604
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View PostTyby, on 21 ianuarie 2019 - 13:36, said:

Am mers de cateva ori cu mobra, nu e de mine. Daca as fi facut cu mobra macar 10% dintre tampeniile facute pe patru roti, nu mai eram de mult o optiune certa de reincarnare. Poate mai incolo, cand n-o sa mai fiu asa tanar si nelinistit ...
Mai bine mai tarziu decat niciodata ....oricum...nu stii ce pierzi :)

#605
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTyby, on 21 ianuarie 2019 - 13:36, said:

Am mers de cateva ori cu mobra, nu e de mine. Daca as fi facut cu mobra macar 10% dintre tampeniile facute pe patru roti, nu mai eram de mult o optiune certa de reincarnare. Poate mai incolo, cand n-o sa mai fiu asa tanar si nelinistit ...

Eu sunt alt om pe mobra decat pe 4 roti.
Tampenii mai fac si eu, dar imi creez spatii de evadare daca ceva merge prost.

#606
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
M-au urcat cu dintii de bordura pe scuter, de cateva ori, prin Bucuresti. Mi-a ajuns, incepusem sa merg cu frica si pana la colt. Tanc-ul este mai potrivit pentru jungla de la noi. Daca am fi fost in alta parte, probabil m-as fi dus cu bicicleta la birou ori de cate ori as fi putut. Asa insa ... nu, multumesc! :w00t:

#607
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View PostTsunnnami, on 21 ianuarie 2019 - 14:08, said:


Eu sunt alt om pe mobra decat pe 4 roti.
Tampenii mai fac si eu, dar imi creez spatii de evadare daca ceva merge prost.
Fix asa am zis si eu ...dar cand e sa mearga prost , nu te mai salveaza nici mama barbosului.

#608
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 21 ianuarie 2019 - 14:39, said:

Fix asa am zis si eu ...dar cand e sa mearga prost , nu te mai salveaza nici mama barbosului.

Acuma.. evaluezi si tu riscurile.
Daca e sa te loveasca meteoritul... nu mai pleci d-acasa si, de acord ca esti mai ferit in conserva.
Am asistal live la 2 accidente la care am avut noroc sa pot evita o coliziune.
In masina ma durea la basca, pe mobra? Odata eram cu mandra.
Aia a fost chiar nasol

#609
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

Cardinale, ma iertati!

Sunt zone de autostrada care te-ar contrazice. Cel mai simplu exemplu este Egnatia Odos (A2), in Grecia, in zona Kavala, unde restrictiile variaza intre 70 si 90 pe o portiune buna. Spun cu mana pe inima ca sunt masini care la vitezele alea NU mai sunt chiar asa safe.
Da, eu rămăsesem cu impresia ca am scris ca ma refer la cele de la noi din tara.
Afara am umblat pe multe pe care si 100 e mult.

#610
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Pai despre cum e la noi in tara este vorba , dar oamenii tin neaparat sa neinformeze si cum este afara 😁

#611
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

View Postpacaliciosu01, on 22 ianuarie 2019 - 00:29, said:

Pai despre cum e la noi in tara este vorba , dar oamenii tin neaparat sa neinformeze si cum este afara ��

pai de unde sa te inspiri? si la ce sa aspiri? la drumuri ca in africa? nu e logic sa te compari cu ala mai tare ca sa inveti de la el?

problema noastra e ca statul e corupt si siguranta omului de rand are valoare 0. nu e concept de health and safety. nu is chestii minime spre exemplu pe A1 spre pitesti. te sperii , spui ca e drum de intrat in un oras darapanat. si felul in care is facute chestiile alea pe langa gen benzinarii si restaurante. bai fratilor , is asa de batuti in cap , ei pun benzinaria direct intrare in autostrada. cum sa nu fie periculos , mai ales cand intra , de la 130 la 20... unsafe! nu e facut nimic cu cap , toul e asa , gen ciuperca naspa , creste pe unde poate asa. nimic nu e ordonat , multe semne is distruse , nu da a uniformitate.

sa mai vb de drumurile nationale?

#612
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
pacaliciosule, daca vorbeam doar despre cei ~350 de km de autostrada de la noi, terminam de mult discutia: atentie la aia care dorm, atentie la aia care zboara, atentie la caini, atentie la gropi, atentie la alunecari de teren. Legea junglei, scapa cine poate! :w00t:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate