Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Povestea doctorului Leonid Rogozov, chirurgul rus care s-a operat singur de apendicită

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017
,,Chirurgul rus Leonid Rogozov a făcut parte din cea de-a șasea expediție sovietică în Antarctica, în 1960–1961. Tânărul medic, în vârstă de 27 de ani, era unul dintre cei 12 bărbați care se aflau în baza de la Novolazarevskaya.
Baza sovietică din Antarctica a fost construită până luna februarie 1961, iar cei 12 oameni s-au pregătit să aștepte trecerea lunilor grele de iarnă. În dimineața zilei de 29 aprilie, Rogozov a început să se simtă rău. Avea o stare de oboseală generală, era slăbit, avea febră și stări de vomă. La scurt timp, au apărut și dureri în zona abdominală.
Rogozov s-a diagnosticat singur: apendicită acută. Medicul avea nevoie de o intervenție chirurgicală de rutină, un lucru banal oriunde în lumea civilizată, însă el nu se afla în lumea civilizată, ci izolat în mijlocul unui pustiu înghețat. Mai mult, Leonid Rogozov era singurul medic al expediției științifice, relatează BBC.
”Se pare că am apendicită. Încerc să-mi mențin calmul, chiar să zâmbesc. De ce să-mi îngrijorez prietenii? Cine ar putea să mă ajute?”, nota medicul în jurnalul său.
Evacuarea bolnavului pe calea aerului era exclusă, din cauza furtunilor de zăpadă. Rogozov a încercat să se trateze cu antibiotice, dar starea lui generală s-a agravat rapid. Febra era tot mai mare, iar stările de vomă tot mai dese.
”Nu am dormit deloc noaptea trecută. Mă doare ca dracu’! O furtună de zăpadă îmi biciuiește sufletul, urlând ca o sută de șacali... Asta este... Trebuie să mă gândesc la singura soluție: să mă operez singur... Este aproape imposibil ... Dar nu pot să stau cu brațele încrucișate și să nu fac nimic”, mai scria Rogozov în jurnal.
Nu a fost o decizie ușoară, dar Rogozov nu a avut de ales. Simptomele s-au agravat și a fost forțat să efectueze auto-apendicectomia.
Leonid Rogozov a pus la punct fiecare detaliu al operației, care a avut loc pe 1 mai 1961. Intervenția chirurgicală a început la ora locală 2.00, medicul fiind asistat de doi colegi de expediție, un meteorolog și un șofer. După 30-40 de minute, Rogozov a început să ia scurte pauze, din cauza stării de oboseală și amețelilor.

“Am lucrat fără mănuși. Vedeam foarte greu. Oglinda mă ajuta, dar mă și încurca - la urma urmei, arata lucrurile invers. Am lucrat mai mult pe pipăite. Sângerarea era puternică, dar nu m-am grăbit – am încercat să lucrez prudent. În timp ce deschideam peritoneul, am tăiat cecumul din greșeală și am fost nevoit să-l cos... Eram tot mai slăbit, iar capul începea să se învârtă. La fiecare patru-cinci minute, luam o pauză de 20-25 de secunde. În sfârșit, l-am văzut, blestematul de apendice! Îngrozit, am remarcat pata neagră de la baza sa. Asta însemna că o singură zi dacă mai amânam operația, probabil ar fi plesnit. În cel mai prost moment, când îndepărtam apendicele, am simțit că-mi stă inima și că mâinile mi s-au înmuiat. M-am gândit că povestea se va termina rău. Tot ce trebuia să mai fac era să îndepărtez apendicele... Apoi am realizat că, practic, eram salvat”, a povestit Rogozov, într-o scrisoare trimisă familiei.

Leonid Rogozov, după operație
Operația a durat o oră și 40 de minute. Pe parcursul intervenției, colegii lui Rogozov au făcut câteva fotografii. După operație, starea medicului s-a ameliorat. După o săptămână, a îndepărtat cusăturile de la operație și, după încă o săptămână de convalescență, medicul și-a reluat activitatea obișnuită.
Tot restul vieții, Rogozov a spus că această experiență a fost a doua sa naștere. În octombrie 1962, el s-a întors la Leningrad (foto dreapta) și a început să lucreze la teza sa de doctorat. Până în 1984, a lucrat la mai multe spitale din Leningrad. În perioada 1984 – 2000, Rogozov a condus Institutul de Pneumologie din Sankt Petersburg. Leonid Rogozov a murit în anul 2000, la vârsta de 66 de ani, din cauza unui cancer la plămâni.''
https://www.historia...apendicita-foto

Foarte multa vointa si tarie de caracter a avut acest om.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Si asta e o dezbatere ?

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Chiar asa, ce dezbatem aici? Daca noi ne-am putea opera singuri de apendicita?

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pai na... Probabil trebuie sa spunem fiecare cate ceva. Eu intr-o zi groaznica de februarie, din cauza nametilor, a trebuit sa ma operez singur la barba. Mi-am tuns barba cu masina din dotare acasa in baie. Mama si ce mi-a tremurat mana, ce lesinuri am avut, trebuia sa ma odihnesc la fiecare 20 de secunde.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu m-am operat singur de unghie incarnata. De doua ori. Am taiat-o de sub piele... Sunt si eu faimos?
Cred ca este mare lucru sa te operezi singur, intern, adica la nivelul la care a facut-o medicul acesta. So, respect!

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 max_01, on 13 ianuarie 2019 - 22:10, said:


Nu stiu daca a mai facut cineva asa ceva in istorie sa se opereze singur,mai ales si intern
Merita mare respect omu ala
Ce ironie a fost sef la spitalul de plamani si a murit de cancer la plamani
La fel am auzit de un caz la mine in oras ambii medici pneumologi unu din ei a murit de TBC...

Edited by I2O, 14 January 2019 - 01:07.


#7
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

 I2O, on 14 ianuarie 2019 - 00:55, said:

Nu stiu daca a mai facut cineva asa ceva in istorie sa se opereze singur,mai ales si intern
Merita mare respect omu ala
Ce ironie a fost sef la spitalul de plamani si a murit de cancer la plamani
La fel am auzit de un caz la mine in oras ambii medici pneumologi unu din ei a murit de TBC...
sunt "doar" dovezi ca doctorii nu pot face mai nimic atunci, cand Natura Mama a hotarat ca trebuie sa
te transformi in compost.
chirurgii sunt adevaratii doctori, si au existat intotdeauna in scurta noastra istorie ca societate si rasa.
restul doctorilor sunt oarecum "in plus".

Edited by editielimitata, 14 January 2019 - 07:22.


#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
fuma??

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 editielimitata, on 14 ianuarie 2019 - 07:20, said:

sunt "doar" dovezi ca doctorii nu pot face mai nimic atunci, cand Natura Mama a hotarat ca trebuie sa
te transformi in compost.
chirurgii sunt adevaratii doctori, si au existat intotdeauna in scurta noastra istorie ca societate si rasa.
restul doctorilor sunt oarecum "in plus".
Acum medicina si industria farmaceutica a devenit o afacere
Medicina moderna de dupa anii 1900 pana in 1980-90 chiar ajuta si vindeca oamenii si toti doctorii erau utili indiferent de specialitate
Dar acum te plimba prin cabinete doar sa te mulga de bani
O spune clar Sir Richard J. Roberts fost laureat al premiului nobel in medicina:"Medicamentul care vindecă definitiv nu e rentabil"
Un mare doctor al romaniei si somitate internationala pe numele de Leon Danaila(cred ca ai auzit de el) a raspuns intr-o emisiune and a fost intrebat ca de ce nu a plecat in alte tari sa devina bogat,stii ce a raspuns?Eu nu pot sa fac avere din suferintele oamenilor
In primul si in primul rand atunci cand iti alegi meseria de medic o alegi ca sa salvezi vieti,pe asta trebuie sa se concentreze,dar nu acum o fac pentru bani tocmai din cauza asta te pune sa semnezi hartii chiar si la primiri urgente

Edited by I2O, 14 January 2019 - 07:39.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 max_01, on 13 ianuarie 2019 - 22:10, said:

Foarte multa vointa si tarie de caracter a avut acest om.
... si eu in fiecare dimineata inainte sa merg la lucru.

#11
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

 I2O, on 14 ianuarie 2019 - 07:36, said:

Acum medicina si industria farmaceutica a devenit o afacere
Medicina moderna de dupa anii 1900 pana in 1980-90 chiar ajuta si vindeca oamenii si toti doctorii erau utili indiferent de specialitate
Dar acum te plimba prin cabinete doar sa te mulga de bani
O spune clar Sir Richard J. Roberts fost laureat al premiului nobel in medicina:"Medicamentul care vindecă definitiv nu e rentabil"
Un mare doctor al romaniei si somitate internationala pe numele de Leon Danaila(cred ca ai auzit de el) a raspuns intr-o emisiune and a fost intrebat ca de ce nu a plecat in alte tari sa devina bogat,stii ce a raspuns?Eu nu pot sa fac avere din suferintele oamenilor
In primul si in primul rand atunci cand iti alegi meseria de medic o alegi ca sa salvezi vieti,pe asta trebuie sa se concentreze,dar nu acum o fac pentru bani tocmai din cauza asta te pune sa semnezi hartii chiar si la primiri urgente
asa zisul Sistem de Sanatate Public, gratuit fiind, este o groapa mare unde "aici sunt banii d-voastra" !
in tarile dezvoltate, aceste cheltuieli pot ajunge la cca 1700 EUR pe an, pe cap de locuitor.
daca statul respectiv nu are banii, nu-i bai, se imprumuta. iar generatiile viitoare la fel.
pana cand statul respectiv va intra in faliment.
ce nu stiu bietii oameni este ca sanatatea nu se pote cumpara cu toti banii din lume.
tocmai din neputinta doctorilor de readuce pacientul la acea stare intiala bolii.

Edited by editielimitata, 14 January 2019 - 08:37.


#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Bursul, on 14 ianuarie 2019 - 08:27, said:

... si eu in fiecare dimineata inainte sa merg la lucru.
Eu chiar nu inteleg de ce sunteti asa nesimtit si luati la misto fapta facuta de medicu ala,pe cuvantu meu daca eu va inteleg
De ce ca e rus?
Daca era american il pupati in coor pe 15 pagini
Nu conteaza ce natie a fost,conteaza ca omu ala a fost un fenomen si a facut ceva ce nu a mai facut nimeni
Aveti ma putina decenta

 editielimitata, on 14 ianuarie 2019 - 08:32, said:

asa zisul Sistem de Sanatate Public, gratuit fiind, este o groapa mare unde "aici sunt banii d-voastra" !
in tarile dezvoltate, aceste cheltuieli pot ajunge la cca 1700 EUR pe an, pe cap de locuitor.
daca statul respectiv nu are banii, nu-i bai, se imprumuta. iar generatiile viitoare la fel.
pana cand statul respectiv va intra in faliment.
ce nu stiu bietii oameni este ca sanatatea nu se pote cumpara cu toti banii din lume.
tocmai din neputinta doctorilor de readuce pacientul la acea stare intiala bolii.
Sa stii ca unii au ajuns sa o cumpere intr-o anumita masura,vezi cazul rockefeller cate transplanete a avut,vezi cazul douglas cu cancer la gat si o duce destul de bine,harrison ford la fel are cancer,hugh jackman la fel are cancer....
Chestia e ca oamenii de rand nu isi prea pot cumpara sanatatea bogatasii o pot cumpara pana intr-un anumit punct

Edited by I2O, 14 January 2019 - 08:47.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 I2O, on 14 ianuarie 2019 - 08:51, said:

Eu chiar nu inteleg de ce sunteti asa nesimtit si luati la misto fapta facuta de medicu ala,pe cuvantu meu daca eu va inteleg
...
Aveti ma putina decenta
Eu-s mai mult jignit ca ma iei cu "dumneavoastra", decat ca ma faci nesimtit. Parca era dusmani apropiati, ne tutuiam :)
...
Am citit, m-am minunat, ce vrei mai mult, sa-mi dau si palaria jos in fata monitorului? Am citit povestea asta de 13 mii de ori. Tot la 6 luni apare unu pe interent sa ne zica de descoperire mare a facut el si vrea musai ne impartaseasca experienta lui.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Bursul, on 14 ianuarie 2019 - 09:10, said:

Eu-s mai mult jignit ca ma iei cu "dumneavoastra", decat ca ma faci nesimtit. Parca era dusmani apropiati, ne tutuiam Posted Image
...
Am citit, m-am minunat, ce vrei mai mult, sa-mi dau si palaria jos in fata monitorului? Am citit povestea asta de 13 mii de ori. Tot la 6 luni apare unu pe interent sa ne zica de descoperire mare a facut el si vrea musai ne impartaseasca experienta lui.
Ca sa vezi ca pana si dujmanii mei primesc respect din partea mea,asta inseamna caracter...trecand peste asta
Nu trebuie sa-ti scoti vreo palarie sau turban...dar nu e frumos sa vi cu ironii de genu ala la o chestie care a fost si este o premiera mondiala inca neegalata

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
eu mi-am inodat axonii lantului de neuroni care-mi tin urechile sa nu cada si nu m-a popularizat nimeni ..

off topic ..
doamneeeee ce nasol a fost. se facea curent intre cele 2 gauri de la urechi, si o reverberatie a zgomotelor care patrundeau de ziceai ca esti in pestera. noroc ca nu s-a aciuiat vreun liliac ,,

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 I2O, on 14 ianuarie 2019 - 09:23, said:

Ca sa vezi ca pana si dujmanii mei primesc respect din partea mea,asta inseamna caracter...trecand peste asta
Nu trebuie sa-ti scoti vreo palarie sau turban...dar nu e frumos sa vi cu ironii de genu ala la o chestie care a fost si este o premiera mondiala inca neegalata

Eu de fapt ironizam deschiderea acestui subiect pe aria Dezbateri. Initiatorul atat a avut de zis: "Foarte multa vointa si tarie de caracter a avut acest om."  N-a venit cu nici o propunere de dezbatere. Ne-a prezentat o poveste emotionanta dupa care a tras concluzia. Punct.
Vezi si reactia colegilor de mai sus.

Edited by Bursul, 14 January 2019 - 09:30.


#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai întreb odată, a fumat?, de a facut cancer la plamani?

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Bursul, on 14 ianuarie 2019 - 09:30, said:

Eu de fapt ironizam deschiderea acestui subiect pe aria Dezbateri. Initiatorul atat a avut de zis: "Foarte multa vointa si tarie de caracter a avut acest om."  N-a venit cu nici o propunere de dezbatere. Ne-a prezentat o poveste emotionanta dupa care a tras concluzia. Punct.
Vezi si reactia colegilor de mai sus.
Pai tocmai ca ei nu se iau de maniera in care a fost deschis topicu ci mai mult il ironizeaza pe doctoru ala care sa operat singur
Ei s-ar pisa pe ei de frica si durere daca ar fi anesteziati local cu xilina si pentru cateva amarate de copci exterioare si omu ala sa anesteziat intern cu xilina si a mai gasit si puterea sa se taie singur aproape 2 ore...si ei au tupeu sa il ia la misto

 silesax, on 14 ianuarie 2019 - 09:38, said:

mai întreb odată, a fumat?, de a facut cancer la plamani?
Sunt care nu au fumat si tot au facut cancer la plamani

Edited by I2O, 14 January 2019 - 09:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate