Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Salut, am probleme cu dll-urile...stiti cum as putea sa repar erorile?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MihaiRuxandu999

MihaiRuxandu999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2019
Am aceasta problema de fiecare data cand reinstalez windowsul...tin sa precizez ca am windows 7 32 bit, iar cand incerc sa rulez unele jocuri imi dau erori niste dll-uri.
Doresc sa imi spuneti sau sa imi dati un program cu care as putea sa le fixez, multumesc!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Problema cu dll-urile apare doar in cazul cand se folosesc programe piratate.

#3
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 MihaiRuxandu999, on 13 ianuarie 2019 - 18:23, said:

Am aceasta problema de fiecare data cand reinstalez windowsul...tin sa precizez ca am windows 7 32 bit, iar cand incerc sa rulez unele jocuri imi dau erori niste dll-uri.
Doresc sa imi spuneti sau sa imi dati un program cu care as putea sa le fixez, multumesc!
poti pune capturi de ecran ale acelor erori? Mai ales dac-ai precizat ca ai windows pe 32 de biti (nu inteleg de ce e nevoie sa-l reinstalezi de fiecare data, de cate ori il reinstalezi?) e posibil ca jocurile respective sa fie pe 64 de biti, si deci sa nu-ti functioneze.

 adisz, on 13 ianuarie 2019 - 18:38, said:

Problema cu dll-urile apare doar in cazul cand se folosesc programe piratate.
p-asta de unde ai mai scos-o (mai ales ca nu stim care-s erorile exacte pe care le are initiatorul?)

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 EMotanuIO, on 13 ianuarie 2019 - 18:39, said:

p-asta de unde ai mai scos-o (mai ales ca nu stim care-s erorile exacte pe care le are initiatorul?)
Eh, aici cam a nimerit-o.
Nu chiar 100%, dar cam da.

Revenind la problema: chiar si jocurile piratate (asa am auzit, eu nu folosesc si nu incurajez) au in kit (folder) tot ce este nevoie de instalat.
Deci....
Oricum, nu exista program universal care repara "erori dll".
Fiecare DLL se instaleaza folosind pachetul aferent.
De exemplu: directx (la jocuri mai vechi), microsoft runtime visual c++, .net framework...... etc. etc. etc.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,396
  • Înscris: 08.02.2011
De obicei jocurile "originale" vin la pachet cu tot ce trebuie, cele piratate nu.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 buyonevideo, on 13 ianuarie 2019 - 18:41, said:

Oricum, nu exista program universal care repara "erori dll".
Aici tin sa te contrazic !
Iata si argumentul meu
Attached File  Screenshot1.png   545.22K   41 downloads
Attached File  Screenshot2.png   233.41K   39 downloads
https://www.dll-file...mpaign=readmore

Este adevarat ca instaland anumite pachete (microsoft runtime visual c++, .net framework etc.), acestea au si dll-urile lipsa.
Important e sa ti sistemul de operare la zi cu update-urile; insa uneori poti instala fix dll-ul lipsa  :)
================================

@MihaiRuxandu999, daca instalezi iar si iar Windowsul iar problema cu dll missing persista inseamna ca:
1. trebuie sa aduci la zi toate update-urile sistemului de operare, Windows 7;
2. ori o componenta PC e defecta si "strica" fisiere din Windows ce duc la dll missing.

Sfatul meu ?
Daca nu ai SSD, cumpara unul pt. sistemul de operare si instaleaza Windows 10 Trial (https://www.microsof...ad/windows10ISO).
Este gratuit Posted Image

#7
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 buyonevideo, on 13 ianuarie 2019 - 18:41, said:

Eh, aici cam a nimerit-o.
Nu chiar 100%, dar cam da.

Revenind la problema: chiar si jocurile piratate (asa am auzit, eu nu folosesc si nu incurajez) au in kit (folder) tot ce este nevoie de instalat.
Deci....
Oricum, nu exista program universal care repara "erori dll".
Fiecare DLL se instaleaza folosind pachetul aferent.
De exemplu: directx (la jocuri mai vechi), microsoft runtime visual c++, .net framework...... etc. etc. etc.
pai ori a nimerit-o ori n-a nimerit-o (esti insarcinata? asa si-asa)

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 super8, on 13 ianuarie 2019 - 19:01, said:

Sfatul meu ?
Daca nu ai SSD, cumpara unul pt. sistemul de operare si instaleaza Windows 10 Trial (https://www.microsof...ad/windows10ISO).
Este gratuit Posted Image
Si ssd-ul este gratuit?
Sau ii dai tu bani?

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,396
  • Înscris: 08.02.2011
Cine are bani de licente de windows 7 si jocuri are bani si de un ssd.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 jeffy86able, on 13 ianuarie 2019 - 19:48, said:

Si ssd-ul este gratuit?
Sau ii dai tu bani?
I-am recomandat SSD deoarece stiu ca Windows 10 streseaza HDD-ul facand computerele / laptopurile de nefolosit o perioada cat face windowsul mentenanța.
Doar e plina aria Windows 10 cu subiecte "lag windows 10", "windows 10 disk 100%".

Dar, hei ! daca sfatul tau pt. @OP e sa instaleze windows 10 pe HDD
Attached File  but thats not my business.gif   1.99MB   2 downloads

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Asa de tare doare lipsa DLL-urilor pe initiator, ca de la 18.23 nu a mai dat pe aici sa vada daca i-a raspuns cineva!
Sa cred ca ori Windows-ul ori jocurile sunt de vina, nefiind originale? Ori ambele ipoteze sunt adevarate?

#12
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 super8, on 13 ianuarie 2019 - 20:52, said:

I-am recomandat SSD deoarece stiu ca Windows 10 streseaza HDD-ul facand computerele / laptopurile de nefolosit o perioada cat face windowsul mentenanța.
Doar e plina aria Windows 10 cu subiecte "lag windows 10", "windows 10 disk 100%".

Dar, hei ! daca sfatul tau pt. @OP e sa instaleze windows 10 pe HDD
but thats not my business.gif
Tu ai dreptate cu ce spui, dar nu toti vor sau isi permit sa investeasca.
Plus ca nu asta e problema pe care vrea el sa o rezolve aici.

#13
MihaiRuxandu999

MihaiRuxandu999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2019
Uitati, imi apar urmatoarele erori
Una dintre ele apare chiar de 2 ori, va puteti uita : https://imgur.com/a/Yr4emzh
Nu inteleg de ce atata rautate pe unii, eu cer doar ajutorul pentru ca nu pot face nimic...imi da in continuare aceleasi erori, nu inteleg de ce pe unii ii intereseaza daca am sau nu licenta windows, ca ba e jocul piratat ori nu, ori sunt ambele piratate, unii nu isi permit sau nu vor sa cheltuie bani aiurea pe lucruri care le poti lua si gratis...asa ca va rog frumos sa ma ajutati daca tot v-am cerut ajutorul! Eu cred ca asta e un forum cat de cat serios si nu ar trebuii sa reactionati in halul asta.
Eu nu am bani de un SSD si nici nu vreau sa imi iau unul deocamdata, si nici windows 10 nu vreau sa imi iau pentru ca mie imi place 7 asa ca va rog frumos revenit la subiect si ajutati omul daca cere ajutor!

 jeffy86able, on 14 ianuarie 2019 - 16:18, said:

Tu ai dreptate cu ce spui, dar nu toti vor sau isi permit sa investeasca.
Plus ca nu asta e problema pe care vrea el sa o rezolve aici.

Frate unii oameni mai au si treaba sau probleme mai importante, bineinteles ca vreau sa rezolv problema dar daca am avut probleme sau treaba nu mi le rezolvi tu, deci te rog frumos!
Daca vrei sa ma ajuti cu problema bine, daca nu esti liber sa pleci in treaba ta frate ca eu nu vreau atentie, vreau doar sa rezolv problema asta.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Observ ca problema este cu un singur joc si ca nu este o eroare intoarsa de sistem, ci de executabilul principal al jocului.
Cel mai probabil jocul nu este original sau executabilul/ bibliotecile dll sunt corupte...
Nu exista un program care sa repare ca prin miracol fisiere corupte.
Solutia o ai chiar in mesajul din ultima imagine: "Incercati sa instalati din nou programul folosind mediul original de instalare sau contactati [...] vanzatorul jocului pentru suport.".
Deoarece este vorba de o problema a unui joc, topicul se muta pe aria dedicata jocurilor.

#15
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Solutia mai este sa cauti fiecare fisier DLL in parte care scrie acolo si sa-l Downloadezi de pe Google. Eu asa faceam cand aveam nevoie, si vezi dupa ce rezolvi. Daca fisierele nu exista, le copiezi in Directorul principal al Jocului, observ ca este vorba despre Gta San Andreas. Daca nu merge nici asa inseamna ca cel mai probabil Kit-ul jocului nu este bun si va trebuie sa cauti altul.

Edited by hwplanet, 15 January 2019 - 08:42.


#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,552
  • Înscris: 15.06.2007

 adisz, on 13 ianuarie 2019 - 18:38, said:

Problema cu dll-urile apare doar in cazul cand se folosesc programe piratate.
zici tu?  Adica un program nepiratat nu are NICIODATA probleme cu .dll?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate