Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Camin de batrani - un rau necesar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Pai si noi am depins de parinti14-16 ani!

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum tendinta e sa se depinda de parinti pana la 30 de ani si peste... Probabil ca ei sunt genul care ulterior ii considera si egoisti. Generatiie se schimba... globalizarea ne inghite pe toti.

#57
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Cand faci un copil iti asumi ca va trebui sa il si cresti.
Il faci si cresti ca sa aiba grija de tine la batranete, asta e scopul? E cam dezumanizant pentru el.

Daca vreti doar sa traiti bine la batranete puteti pune banii care i-ati investi in copil in imobiliare sau bursa, in 40 de ani sunteti milionari si traiti pe picior mare.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Parintele vrea si-i ofera tot ce are mai bun copilului. Face eforturi, sacrificii sa-l vada Om. Copilul il vede apoi ca pe un egoist... A facut asta ca sa se umple de bani la batranete pe spinarea mea... Ce sa mai faci cu banii la batranete, un cavou misto?

#59
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
La batranete, cu banii investiti inteligent traiesti asa cum vrei tu, nu cum va vrea copilul pe care te-ai bazat ca va avea grija de tine.

Nu stiu de ce considera romanii ca copilul are astfel de obligatii fata de parinti, ca doar n-a semnat vreun contract. Mai exista si copii care isi omoara parintii sau ii arunca in strada la batranete, cred ca se simt destul de fraieri acei parinti.

#60
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View PostMizu, on 05 februarie 2019 - 10:57, said:

La batranete, cu banii investiti inteligent traiesti asa cum vrei tu, nu cum va vrea copilul pe care te-ai bazat ca va avea grija de tine.

Nu stiu de ce considera romanii ca copilul are astfel de obligatii fata de parinti, ca doar n-a semnat vreun contract. Mai exista si copii care isi omoara parintii sau ii arunca in strada la batranete, cred ca se simt destul de fraieri acei parinti.
Mamaia spunea cand eram mici ca:am grija de voi ca la batranete sa imi dati o cana de apa si o farfurie de mancare!Gandestete ca sunt 4000lei care trebuie dati lunar la camin,cu bani aia cred ca poti plati o fosta imfirmiera sa aiba grija de batran!Vezi ce umilinte patesc romancele in italia ca sa ingrijeasca batrani alora!cred ca pt bani astia(4000lei)ar sta in tara sa aiba grija de parintele tau iar el s-ar simti mai bine la casa lui!Parerea mea!

#61
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postemilmihai, on 05 februarie 2019 - 12:24, said:

.......Gandestete ca sunt 4000lei care trebuie dati lunar la camin,cu bani aia cred ca poti plati o fosta imfirmiera sa aiba grija de batran!Vezi ce umilinte patesc romancele in italia ca sa ingrijeasca batrani alora!cred ca pt bani astia(4000lei)ar sta in tara sa aiba grija de parintele tau iar el s-ar simti mai bine la casa lui!Parerea mea!
Serios ? Sa ai grija de cineva 24 din 24 , iti trebuie 4 persoane sa faci trei schimburi ....calculeaza restul .

#62
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View Post86-APP, on 05 februarie 2019 - 19:23, said:

Serios ? Sa ai grija de cineva 24 din 24 , iti trebuie 4 persoane sa faci trei schimburi ....calculeaza restul .
Hei mai si dorm!Romancele pleaca afara sa aiba grija de mosi italienilor,pt 4000lei cred ca ar ramane in tara sa ingrijeasca mosi nostri!Am avut o vecina care o ingrijea pe soacra cu toate ca lasase toata averea la alta ruda si aia uitase de ia,si se ducea dim ii dadea mancare si o incuia in casa ca iesea baba pe strada si mai uita sa se imbrace,la pranz se ducea ii dadea iar mancare,seara la fel!Cei carev nu au 4000lei ce fac?ii ingrijesc cum pot!

#63
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca aveai un caz concret in familie , sa te ocupi , nu povestile cu " spalatorese " vedeai ca nu poti .
Cine nu are bani ? Cine nu are bani , din pacate moare .

#64
BEATRICE01

BEATRICE01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2019

View Postdana_70, on 13 ianuarie 2019 - 17:15, said:

Buna ziua, tuturor!

Am luat decizia sa apelez la Softpedia pentru a incerca sa gasesc o solutie la problema mea.
Despre ce este vorba?
Locuiesc in Bucuresti si am un mare necaz cu mama mea. Si ea locuieste in Bucuresti, are 74 de ani si, datorita fumatului, este suspecta de cancer pulmonar. In prezent este internata la Spitalul Marius Nasta, iar dupa primele investigatii medicul spune ca sunt sanse de 90% sa aiba cancer pulmonar. Urmeaza sa i se faca si un examen CT.
Problema este ca, efectiv, nu am cum sa am grija de ea dupa ce o externeaza. Din nefericire nu este deplasabila (deja am ajuns la faza cu schimbatul pampersilor), nu mananca aproape nimic si, in afara necazului mare cu plamanii, mai are si alte probleme, cu ficatul, inima, acuza mari dureri la spate... Pe scurt, situatia nu este deloc roza si ma astept la ce poate fi mai rau.
As dori tare mult sa gasesc un camin de batrani si daca cunoasteti unul, va rog spuneti-mi si mie despre acesta, eventual in PM pentru a preveni orice intentie de publicitate gratis...
Eu am incercat sa gasesc ceva pe net, dar atatea poze excelente si atatea cuvinte frumoase pe care le-am gasit ma fac sa am mari suspiciuni in privinta adevarului.
De preturi ce sa spun?... In mod oficial, conform celor postate de caminele in cauza, am gasit de la 2400 pana la 4000 (!!!) lei pe luna... Oare exista o institutie in Romania care controleaza raportul calitate/pret la aceste camine???
Va adresez rugamintea, daca puteti, va rog ajutati-ma cu un astfel de camin de batrani!

Multumesc anticipat si doresc la toata lumea multa sanatate!

PS: Imi cer scuze anticipat daca mai exista un topic identic, eu nu am reusit sa gasesc unul care sa ma ajute efectiv in problema mea.
Buna ziua!
Si eu ma confrunt cu probleme asemanatoare cu mama mea. Am vizitat multe camine in Bucuresti si Ilfov si pot spune ca  majoritatea nu realizeaza toate serviciile postate pe site-uri. Am ales sa o duc pe mama la cateva, dar pe langa serviciile necorespunzatoare, am constatat ca se parctica sedarea pacientilor. Serviciile postate pe site-uri sunt doar ca sa atraga clientii, dar cand ajungi sa inchei contractul ti se spune ca nu au personal suficient, curatenia lasa de dorit, li se face baie o data la o saptamana si ceva, hainele se spala doar cand vor ei, kineto se face doar daca dai spaga, la fel si spalat, tuns si barbierit. Daca e greu deplasabil nu il scot din camera decat daca dai spaga. E ceva de groaza pe banii multi(peste 4000 lei) dati ca taxa. In general preturile sunt fffff mari in comparatie cu serviciile, iar contractele sunt concepute in asa fel incat ei nu isi asuma nimic. In Pipera, Baneasa, Popesti, Voluntari, Bragadiru sunt multe astfel de camine pe care va recomand sa le inspectati cu atentie si sa le evitati. Caminele nu sunt controlate de nimeni, sunt cu 25-30 pacienti la o infirmiera, fara personal medical 24/24, mancare putina si prost gatita, fluctuatie mare de personal prost platit, pacientilor li se vorbeste urat,  etc. Majoritatea sunt ONG-uri care nu platesc impozite la stat si incheie cu pacientii contracte de donatie. Nu exista acte normative care sa interzica functionarea acestor camine fara acreditare. Functioneaza ca si ONG-uri si totul este ok. Cand am intrebat de ce sunt preturile asa de mari mi s-a spus ca in pret intra si zona in care este amplasat caminul, adica de lux (Baneasa, Pipera, Voluntari).
  Dau cateva exemple de camine cu probleme: EDEN-BANEASA, ALTRA CASA FELICE (4 corpuri de cladiri cu personal insuficient si miros de urina, bai insalubre), ACASA LA BUNICI,  STEJARUL ,  CENTRUL DR. DORINA ION,  Sf. DUMITRU BRAGADIRU, CAMIN SF. GH. SI SF. DUMITRU, CAMIN DE BATRANI SECTOARELE 1,2,3,4,5,6, ILFOV ( conditii groaznice).
Din pacate, atat pacientii cat si apartinatorii acestora nu pot face nimic, legislatia este precara, organele de control inchid ochii, iar batranii, parintii nostri au de suferit f. mult pe niste preturi exorbitante.

#65
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
Sugestii? Si eu am nevoie.Zone Bucuresti.multumesc

#66
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View Postfoxbat, on 18 octombrie 2019 - 17:42, said:

Sugestii? Si eu am nevoie.Zone Bucuresti.multumesc
https://www.google.c...trani bucuresti

#67
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
Multumesc.Stiu sa caut pe google.
Sper ca exista si alte raspunsuri.

#68
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Imi pare rau pentru toti cei aflati in aceasta situatie, însă în mod real costul lunar pentru îngrijirea unui batran nu poate fi mic.
Astfel, ca sa faci un astfel de cămin ai nevoie de :
-spațiu mare, dar nu orice fel de spațiu, ci majoritar la parter, cu mai multe băi, cu o bucătărie mare, cu o sală mare de luat masa, într-o zonă relativ liniștită etc - în București și în împrejurimi un spațiu comercial de 400 - 600 mp costă cam 4000 - 5000 euro pe lună, în funcție de cum arată și zonă, doar că aceste spații sunt P+1 sau chiar P+2 (deci inutilizabile, deoarece bătrănii nu pot urca cele două etaje de cîteva ori pe zi) sau  nu au bucătărie mare și celelalte cerințe astfel că, având în vedere și cerințele speciale putem presupune că un spațiu de circa 600 - 650 mp ar costa cam 6000 euro pe lună (am pus 600-650 mp pentru că presupunem un spațiu pe cameră de circa 8 mp de om, adică în 400 mp ar încăpea circa 50 persoane, restul de 200 - 250 mp fiind holuri, băi, bucătărie, sală luat masa, infirmerie etc.). Cei 6000 euro înseamnă 28.600 lei. La acești bani se adaugă costul cu apa, căldura, curentul, abonamentul TV, schimbat o priză, un bec, reparat o mobilă etc. deci probabil alți 6000 - 7000 lei pe lună, adică în total circa 35.000 lei/lună.
-personal : pentru a fi Ok ar trebui cam 4 îngrijitoare și o asistentă pe tură, pentru 50 persoane - deci 5 persoane pe tură. Ziua de muncă are 8 ore, deci într-o zi vor fi trei ture, adică 15 persoane. Mai este nevoie de 2 persoane care să prepare masa și măcar un om de serviciu.
Săptămăna de muncă are 5 zile iar oamenii își iau concediu anual, deci pentru a acoperi restul de 2 zile ale săptămânii, precum și concediile mai este nevoie de măcar alte 6-7 persoane - adică în total 25 de persoane (15 + 3 + 7)
Munca la un cămin de bătrîni trebuie să recunoaștem că nu este chiar ușoară, deci, cel puțin în București probabil că o medie de 4000 lei pe lună salariu net ar fi necesară pentru a avea oameni care chiar să își dea interesul (am spus în medie, pentru că probabil asistentele vor vrea mai mult, cei care fac program de noapte vor fi plătiți suplimentar, un bucătar care să facă o mâncare bună va cere în mod cert mai mult, cei cu o vechime mai mică vor avea salariul mai mic, cei cu o vechime mai mare salariul mai mare).
În România, la un salariu net (deci suma efectiv încasată) de 4000 lei se mai plătesc taxe la stat de circa 3000 lei, deci salariul brut este de circa 7000 lei/lună pentru fiecare persoană, adică în total 25x7000=175.000 lei costă salariile personalului de îngrijire. La asta se mai adugă un administrator al căminului și un contabil, deci alți măcar 15.000 lei, adică în total salariile personalului costă 190.000 lei/lună.  

Ca să recapitulăm spațiul 35.000 lei + salariile personalului 190.000 lei = 225.000 lei/lună.
Presupunând că avem 50 de bătrăni acolo costul pentru fiecare în parte este de 225.000 : 50 = 4500 lei/lună.
Acei bătrăni mănâncă acolo, deci măcar 50 lei/zi costă mâncarea pentru fiecare dintre ei, adică într-o lună mâncarea costă pentru fiecare bătrân 30x50 lei, adică 1500 lei.
Costul total de persoană cazată în cămin : 4500 cheltuieli cu personalul, spațiile + 1500 lei mâncarea = 6000 lei, presupunând că afacerea are profit 0, adică cel care face această afacere nu căștigă nimic și fără a mai lua în calcul un kinetoterapeut, un medic sau ce se mai scria pe sus. Cum și cel care face afacerea vrea să căștige ceva în mod evident un cost real, pentru a se putea oferi condiții decente, este de circa 7000 lei/lună pentru fiecare persoană cazată în cămin (pentru zona București dar nici în restul țării nu poate fi cu mult mai mic).

Evident că oamenii în România nu au de unde să plătească acest pret și atunci se fac reduceri de la personal, spațiu, mâncare, condiții de cazare etc pentru ca în suma de 3000 - 4000 lei să te încadrezi cu toate si să obții și profit - și evident că nu au cum să fie condiții bune.

Probabil că unii din cei care vor citi acest mesaj vor considera media salariului net de 4000 lei/lună prea mare și vor spune că este ușor de găsit oameni pentru salarii mult mai mici - adevărul este că pentru circa 1800-2000 lei/lună un om care vrea să muncească se poate angaja la Mc Donalds, gestionar într-un magazin, la vândut covrigi etc. munci incomparabil mai simple decât să ai grijă zilnic de 12 - 15 bătrîni cu diverse boli care au nevoie constant de îngrijire, care nu pot merge la toaletă, trebuie schimbați  etc., deci oameni care să muncească nu vor veni pentru acest salariu decât pe perioade scurte, până își găsesc altceva - pentru că să fim serioși în România la căminele de bătrăni ajung bătrănii cu probleme grave, deoarece cei care se pot îngriji singuri rămân acasă.

  

Edited by spider8, 19 October 2019 - 11:41.


#69
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
O astfel de afacere nu se deschide in chirie, e mult prea mare investitia, iar o chirie de 5000 euro pe luna o amortizezi rapid cumparand un teren la 20 de km de oras si construind pe el.

Ideea, consider eu, e una excelenta si pe piata bate vantul daca vorbim de servicii decente. Probabil s-ar putea face ceva cu fonduri europene, ar acoperi partial investitia.

#70
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

View Postspider8, on 19 octombrie 2019 - 11:35, said:

  

Total de acord cu tine, e usor de vorbit....ca miroase urat, ca mancarea e mai proasta, ca sunt 3 paturi in camera, cand ar trebui sa fie doar 2....
Si atunci se fac compromisuri. Pentru ca in Romania nu s-ar putea plati pretul real.
Chiar daca spatiul nu e inchiriat, ci construit. E foarte greu sa te incadrezi in norme, cu rampe, lifturi, bai speciale si tot ce e nevoie iar dupa toate astea e normal ca trebuie sa faci si profit. Mai ai si un pic de curte cu gradina ( ca sunt necesare), trebuie angajati muncitori sa intretina curtea, gradina, sa faca reparatii prin cladire....
Si nu am vorbit inca de personal, care e foarte greu de gasit chiar si cu 4000 lei. Pur si simplu oamenii nu vin sa faca o asemenea munca, cei care au in familie un bolnav cu dementa stiu despre ce vorbesc.
Nu stiu care e necesarul de ingrijitori dar ma indoiesc ca se accepta doar 4 ingrijitori la 50 de batrani.

Am avut recent o experienta cu un camin de batrani, avea 20 de paturi si am vazut agitandu-se pe acolo cel putin 5-6 ingrijitoare. Si cu toate astea erau zile cand mirosea foarte urat.
Schimbau scutecele batranilor de 5 (cinci) ori pe zi, duceam pe luna 6 pachete mari de scutece, de cate 30 de bucati, aproape 500 lei/ luna erau doar scutecele dar trebuiau duse servetele umede, servetele de hartie, etc.
Mai scoteau batranii prin curte cu caruciorul, cu cadrul, pe altii de brat, nu pot face fata 4 ingrijitori la 50 de oameni care abia se misca.

#71
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

View PostMizu, on 19 octombrie 2019 - 15:44, said:

o chirie de 5000 euro pe luna o amortizezi rapid cumparand un teren la 20 de km de oras si construind pe el.

Mizu, cine vine la 20 de km de oras, cand depinzi de  orarul autobuzelor sau de tren (daca exista), ca ingrijitoarele nu au masini personale sau daca or avea, sigur nu le conduc ele.

#72
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostMizu, on 19 octombrie 2019 - 15:44, said:

O astfel de afacere nu se deschide in chirie, e mult prea mare investitia, iar o chirie de 5000 euro pe luna o amortizezi rapid cumparand un teren la 20 de km de oras si construind pe el.

Ideea, consider eu, e una excelenta si pe piata bate vantul daca vorbim de servicii decente. Probabil s-ar putea face ceva cu fonduri europene, ar acoperi partial investitia.

Teren nu poți cumpăra chiar oriunde în câmp, pentru că oamenii nu vor veni la tine, deoarece ai nevoie de acces facil pentru o ambulanță, pentru rudele bătrânilor, pentru a căra mâncarea, gunoiul etc.
Deci - terenul într-o zonă cât de cât ok îl cumperi măcar cu 10 euro/mp, asta într-o zonă fără utilități ca gaz, apă, canalizare, deoarece unde sunt utiltăți probabil este 100 euro/mp.
Plecăm de la 10 euro fără utilități - ai nevoie de măcar 3.000 mp ca să fii ok (chiar mai mult pentru că îți trebuie fântănă, fosă septică), deci măcar 30.000 euro cost teren, adică circa 143.000 lei.
Ca să ai 650 mp de construcție utili pe parter vei avea probabil 750 mp construiți. Nu cred că poți construi cu mai puțin de 700 euro/mp, deci costul construcției va fi de 750x700=525.000 euro, adică circa 2.500.000 lei
Pentru că ești într-un sat nu ai apă, canalizare, gaz, deci ai nevoie de o fântănă la adâncime cu sistem de pompare apă și un sistem de filtrare performant - adică măcar încă 25 - 30.000 lei, plus un cost periodic cu consumabilele de filtrare pentru apă de măcar 700 - 1000 lei/lunar. Fosa septică va costa și ea, plus că pentru încălzire dacă nu ai acces la conducta de gaz orice soluție de încălzire este considerabil mai scumpă, fie că este centrală pe lemne, pe peleți, cu pompă de căldură etc., deci mai punem un 30.000 lei pentru amândouă.
Clădirea va trebui să o mobilezi cu paturi, dulapuri, lenjerie, mese, scaune, televizoare, aparatură pentru bucătărie, vase pentru mâncare, aparatură de sport, scaune cu rotile etc. deci putem să mai punem liniștiți vreo 300.000 lei dacă nu mai mult
Suntem departe de oraș, deci ne trebuie un autoturism tip dubiță pentru a transporta mâncarea, medicamentele etc., deci alți măcar 90.000 lei - tot pentru că suntem departe de oraș vom avea o problemă cu venirea personalului căminului la muncă, ceea ce ar putea mări costul cu forța de muncă
Ca să adunăm : 143.000 lei teren + 2.500.000 lei construcție + 60.000 lei sistem filtrare, fosă septică, centrală + 300.000 lei dotări + 90.000 lei mașina = 3.093.000 lei.
Pentru acești bani facem un credit pe 10 ani (pentru că persoanele juridice nu prea pot lua credit pe 25 - 30 de ani, ci doar pe perioade mai mici) și constatăm că vom avea o rată de aproximativ 33.800 lei/lună, adică circa 7100 euro/lună - evident costurile vor crește dacă vom lua un teren cu utilități, pentru că terenul va fi considerabil mai scump, chiar dacă unele cheltuili (ex. sistem filtrare) vor dispărea.

Se poate foarte ușor constata că și în ipoteza în care am cumpăra teren și am construi costurile tot mari ar fi și nu se amortizează chiar așa rapid, ca să nu mai vorbim că trebuie să ai garanții serioase ca să obții un credit de 3.093.000 lei.

Sunt convins că vor spune unii că la sfârșit rămâi cu acea clădire, ceea ce este adevărat, doar că 10 ani trebuie să plătești rata lună de lună, ceea ce e foarte greu ,iar după 10 ani trebuie să cam schimbi tot de la mașină la mobilă, aparatură bucătărie, lenjerii, etc. unele chiar de mai multe ori.

Edited by spider8, 19 October 2019 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate