Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Camin de batrani - un rau necesar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Atata poate Statu PalmaBarbaCot, sa comenteze despre ceea ce el nu e in stare sa faca...

#38
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
Ca tot e..situatia.
Astazi e 15 si nu a venit pensia(pe 11 vine).tac...

#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ar trebui legalizata eutanasia si BOR sa faca drac niste camine pentru batrani saraci nu numai biserici..

#40
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
de unde bani maica , nu vezi ca de abia avem pt bisericuta nemuririi neamului?

#41
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postpimi, on 15 ianuarie 2019 - 20:52, said:

de unde bani maica , nu vezi ca de abia avem pt bisericuta nemuririi neamului?
da. Suntem nemuritori.
Dar pentru asta trebuie sa murim mai intai.

#42
dana_70

dana_70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2019
Buna ziua,
Vroiam sa va anunt ca in lupta cu cancerul, mama a fost invinsa. Azi dimineata, cei de la spital m-au informat.
Cat priveste caminele de batrani, situatia nu este buna, intrucat mare parte dintre cei in varsta nu-si permit absolut deloc sa apeleze la serviciile acestor camine...
Personal cred ca nu avem oameni de valoare, adevarata valoare, astfel incat sa organizeze acest ultim stadiu din viata bunicilor nostri...Sau poate ca sunt, dar numarul acestora este infinit de mic... Si Statul si cei privati au partea lor de vina in nebunia acestor camine. Pana la urma, este mai usor sa uitam ca acestia ne-au crescut si ne este mai usor sa-i dezavuam si sa-i hulim pe unde-i gasim, prin mijloacele de transport, pe strada, etc... Nu-i asa ca suntem un popor crestin si iertator?

Eu multumesc mult tuturor celor care mi-au dat cateva repere in intentia de a rezolva necazul meu!
Sanatate si numai bine!

#43
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ati avut mare noroc si tu si mana ta ca lucrurile s-au terminat repede si fara chin. Mai bine asa.

#44
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Cum banuiam si am spus intr-un post care a fost sters ca pana gasesti o solutie o sa intervina decesul ca in cazul omului care avea tatal in spital si cauta ajutor cum sa il mute pentru ca credea ca doctori nu il ingrijesc cum trebuie dar defapt nu aveau ce face!CONDOLEANTE!

#45
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
Dumnezeu s o ierte si s o primeasca!

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Condoleante...
Dana, sa-ti aduc aminte ca "privatii" nu au putere in acest caz si nu asta e rolul lor... Vorbesti cu pacat acum.
Exista ONGuri care incearca sa faca ceva in acest sens, chiar si impotriva statului care e dusmanul fundatiilor in acest moment. Sunt putini din pacate si nu sunt sprijiniti decat de acei privati carora li se pun bete in roate atunci cand vor/pot sa faca sponsorizari...
Tu care esti "privata" ce poti face apropos de vina privatilor?

Edited by MembruAnonim, 16 January 2019 - 14:43.


#47
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru ca topicul este despre " caminele de batrani " vreau sa mentionez si eu ceva , petrecut azi .
Tatal meu este la un camin la Moieciu ( asa cum am mentionat ) . Ieri m-au sunat ca a avut o problema si a fost chemata ambulanta . Am sunat la Judetean ( Brasov ) , mi-au zis ca este in investigatii si sa nu merg ca-i un soi de carantina din cauza gripei dar ma anunta ei . Ieri seara l-au repartizat la Spitalul Tractorul pe interne , sun , vorbesc cu ei , imi spun aia sa-i duc niste medicamente pentru bolile lui cronice , ca pentru restul au ei . Azi , cand ajung la Spitalul Tractorul , surpriza. Asistenta sefa de la Moieciu ...era acolo . Ba chiar tipa a insistat sa ramana sa incerce sa-i dea ceva de mancare pentru ca singur nu vroia sa manance . Asistenta venise special pentru el , dupa ce iesise din tura de la Moieciu . Deci , pot spune ca oamenii au fost extrem de profesionisti in aceasta situatie , tinand cont de faptul ca tatal meu este si un bolnav destul de dificil , cu dementa instalata si unele accese de furie , cu multiple comorbiditati . M-a asigurat ca si maine va trece o alta asistenta sa discute cu medicul care il are in custodie despre tratament si starea medicala . Nu fac reclama ( nu-s genul ) dar situatia mi se pare demna de mentionat .

Edited by JurasikMan, 16 January 2019 - 16:08.


#48
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Te cred!La cat castiga caminul ala de pe urma chiriasilor au tot interesul sa se intereseze de el sa nu il piarda!

Edited by emilmihai, 16 January 2019 - 16:26.


#49
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Condoleante Dana

View PostJurasikMan, on 16 ianuarie 2019 - 16:07, said:

Pentru ca topicul este despre " caminele de batrani " vreau sa mentionez si eu ceva , petrecut azi .
Tatal meu este la un camin la Moieciu ( asa cum am mentionat ) . Ieri m-au sunat ca a avut o problema si a fost chemata ambulanta . Am sunat la Judetean ( Brasov ) , mi-au zis ca este in investigatii si sa nu merg ca-i un soi de carantina din cauza gripei dar ma anunta ei . Ieri seara l-au repartizat la Spitalul Tractorul pe interne , sun , vorbesc cu ei , imi spun aia sa-i duc niste medicamente pentru bolile lui cronice , ca pentru restul au ei . Azi , cand ajung la Spitalul Tractorul , surpriza. Asistenta sefa de la Moieciu ...era acolo . Ba chiar tipa a insistat sa ramana sa incerce sa-i dea ceva de mancare pentru ca singur nu vroia sa manance . Asistenta venise special pentru el , dupa ce iesise din tura de la Moieciu . Deci , pot spune ca oamenii au fost extrem de profesionisti in aceasta situatie , tinand cont de faptul ca tatal meu este si un bolnav destul de dificil , cu dementa instalata si unele accese de furie , cu multiple comorbiditati . M-a asigurat ca si maine va trece o alta asistenta sa discute cu medicul care il are in custodie despre tratament si starea medicala . Nu fac reclama ( nu-s genul ) dar situatia mi se pare demna de mentionat .

Ai spus ca le dai 4000 de lei pe luna...normal, au tot interesul sa-l tina in viata Posted Image

Edited by jimi91, 16 January 2019 - 16:58.


#50
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am spus ca dau 3000 pe luna , dar costurile cu medicamentele , deplasarile si diversele chestii de care internatul are nevoie, ma duc per total la 4000 / luna . Ma refer la faptul ca pana in prezent nu am nici un motiv sa ma plang de conditiile in care este tatal meu ingrijit si sunt placut surprins de implicarea personalului . Ma stiti ca-s hatru si cand ceva nu-mi convine nu ma abtin de la a face publice supararile mele , insa in aceeasi masura consider ca este echitabil sa mentionez si opusul , atunci cand serviciile intrec oarecum asteptarile ..

#51
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Condoleanțe, Dana.

 emilmihai, on 16 ianuarie 2019 - 16:10, said:

La cat castiga caminul ala de pe urma chiriasilor au tot interesul sa se intereseze de el sa nu il piarda!

Eu sunt sigur că am putea avea cămine la 1000 de lei pe lună, dar nu aș dori cuiva să stea în ele. De-asta nici nu cred că există astfel de cămine de stat, pentru că ar fi costuri prea mari. Și până la urmă, la cum se papă banii publici, nici nu prea mi-aș dori să existe. Mai bine să existe competiție între privați.

Sunt justificate costurile acestor cămine, e curățenie, se îngrijesc, fac activități cu bătrânii, sunt pentru oameni, ca să zic așa. Și chiar dacă faci un efort să-ți ții părintele acolo, măcar să aibă parte de îngrijire mai bună decât i-ai putea oferi tu.

Edited by SmurfK, 04 February 2019 - 22:20.


#52
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Nu stiu daca a-ti vazut prin filmele americane ca aia au ingrijitori care au grija de parinti sau copii cu handicap acasa!Ar fi bine sa existe si la noi asemenea oameni pe care sa ii platesti si sa stea ei acasa cu batranul sau bolnavul tau!Ori cum ar fi tu te simti mai bine acasa decat internat intr-un camin!

#53
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Asta e punctul meu de vedere, al unui tanar:

Ce face un batran acasa? Se uita la televizor. Generatia noastra poate va sta pe youtube. Insa majoritatea batranilor sunt si o povara pentru familie, chiar daca nu au dementa sau sunt bolnavi la pat, batranii sunt inflexibili.

Eu, ca batran, nu as vrea sa stau cu tineretul sa-i fut la cap toata ziua cu problemele mele, e egoism sa faci copii si apoi sa te astepti sa aiba grija de tine pana mori. Intr-un camin esti printre persoane de aceeasi varsta, esti sub supraveghere medicala 24/7, ai posibilitatea de a face activitati specifice varstei.

Nu stiu cum sunt caminele romanesti acum, eu vorbesc de caminul ideal pe care mi-l imaginez cu ajutorul filmelor americane. Cred ca asta e singurul lucru care face diferenta intre corectitudinea titlului acestui topic - daca e un rau sau nu.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Viata reala nu e ca in filme... si mai ales ca in filmele americane!
Tu vorbesti de egoismul parintilor?

Edited by MembruAnonim, 05 February 2019 - 09:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate