Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Camin de batrani - un rau necesar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,195
  • Înscris: 06.01.2007
Si mama mea ar trebui sa o duc la un astfel de camin, dar nu accepta.
E imobilizata la pat si cine are grija de ea, nu poate avea asa bine, mai trebuie si ea scoasa la aer si e greu.
Caminul ar fi o solutie buna, dar nu vrea sa accepte.

Oricum, va doresc la toata lumea multa sanatate parintilor vostri, e foarte greu de avut grija de un om batran, dar trebuie sa facem sa traiasca cat mai mult si bine cu putinta.

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Incearca totusi sa afli ce sectii de ingrijiri paleative exista. Este mult mai putin costisitor . Centrele private sunt scumpe si daca persoana are pensie mica te va cocosa cu costurile.
Totusi , exista cereri tip la asistenta sociala pentru persoane cu grad marit de handicap . Pe grad de handicap mare ( la asta intrand orice forma de imobilitate permanenta ) , poti primi drept de apartinator in jur de 1100 lei , plus un ajutor de handicap platit de la primarie cam de 400 de lei . Si eu mi-am facut dosarul si astept prezentarea la comisie . In general , pentru cazuri grave se acorda repede . In maxim o luna si jumatate . Conteaza daca are pensie mica . Te ajuta mult
In mare cam asta este parcursul :
- cu toate iesirile din spitale , de la medici , mergi la medicul de familie care face un referat
- mergi la asistenta sociala si ceri formularele tip.
- se face o ancheta sociala ( de obicei se completeaza in baza raspunsurilor primite de la persoana care urmeaza sa fie apartinator )
- se trimite de catre cei de la asistenta sociala dosarul la comisia medicala , care te programeaza si mergi cu bolnavul la comisie.
.

Edited by JurasikMan, 13 January 2019 - 20:07.


#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
si eu trec prin ceva asemanator...stiu ca e o gandire omeneasca, practica pentru ambele parti (sa-ti doresti sa moara). Eu am bunicul, a avut doua accidente cerebrale intr-o noapte, nu cred ca scapa, nici nu-mi doresc sa scape, ar fi un chin pentru toti, inclusiv pentru el....dar nu pot sa nu ma gandesc daca sunt egoist :|

#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdana_70, on 13 ianuarie 2019 - 19:55, said:

.
Evident, partea financiara este foarte dureroasa dar trebuie sa rezolv, intr-un fel sau altul, problema mea.
.
Faci dosar ! Eu am ramas cu el , ca n-a mai fost nevoie , dar daca apucam era un ajutor substantial pe linga pensie .

#23
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
dana_70,
discuta cu medicul mamei si explica-i situatia exact cum ai relatat aici: ca nu are cine sa stea cu ea,ca are pensie mica,roaga-l sa te ajute.Din cate stiu eu la spitalele de ingrijiri paleative se face programare si acolo un pacient este tinut internat o anumita perioada de timp,2 sau 3 saptamani.Nu stiu daca spaga este necesara sau daca ea elibereaza adhoc un loc, in conditiile in care  sunt foarte multe cereri.Cu siguranta medicul poate sa iti recomande un asemenea spital si numele unui medic cu care sa iei legatura,sau daca vrea,poate vorbi chiar el.
Stiu ca existau si niste firme in contract cu Casa de Asigurari de Sanatate care asigura ingrijire la domiciliu a bolnavilor in faze terminale.Asta inseamna ca o asistenta vine acasa la bolnav si poate asigura anumite servicii,exista o lista in acest sens,dar eu nu o stiu.Tot medicul curant te poate lamuri in aceasta privinta si iti poate recomanda un reprezentant a unei asemenea firme,pe care de obicei ii intalnesti prin spitale.

#24
dana_70

dana_70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2019
belisima,
Sper sa ai dreptate in privinta medicului de familie, dar din ultimele discutii avute cu acesta nu rezulta deloc intentia pentru acordarea ajutorului/sprijinului...
Multa sanatate!

#25
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View Postdana_70, on 13 ianuarie 2019 - 20:54, said:

belisima,
Sper sa ai dreptate in privinta medicului de familie, dar din ultimele discutii avute cu acesta nu rezulta deloc intentia pentru acordarea ajutorului/sprijinului...
Multa sanatate!
M-am referit la medicul din spital,acolo unde am inteles ca este acum internata mama.

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Totul se face cu bani :)....am fost zilele astea la spital...am fost surprins de numarul mare de pacienti, chiar foarte mare...majoritatea rromi (probabil e frig afara, habar n-am), iar asistentele si infirmierele nu prea faceau fata...posibil sa fi fost lipsa de personal...cel putin bunicul, avea nevoie de cineva constant langa el...iar multe infirmiere/asistente nici nu te baga in seama pana nu le dai ceva :|...Am rugat o infirmiera sa mai arunce un ochi la bunicul, voiam sa fumez o tigara, raspunsul a fost scurt |de ce imi spuneti mie|....m-am abtinut sa nu-i zic ceva, stiam ca aveam nevoie de ea...i-am dat 20 de lei si am rezolvat :)...mama a stat cu el, vrea sa stea cu el :|...eu nu pot....mai ales la acea sectie (neurologie), unde sunt toti vai de capul lor (in camera lui bunicul, una a murit, alta avea lumanarea aprinsa, iar el nu prea dadea semne ca era constient, doar imi strangea mana cu putere-nu-mi dau seama daca incerca sa vada daca mai are forta sau a fost afectat de acel accident)

#27
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Am gasit pe net Fundatia Hospice Casa Sperantei,serviciile sunt  gratuite.

#28
dana_70

dana_70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2019
belisima,
Imi cer scuze, greseala mea!...
Da, ar fi un lucru foarte bun ca medicul din spital sa dea dovada de asa umanitate.

#29
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
si daca ai pensie de 1100 lei si nu ai pe nimeni si nu te mai poti intretine ce se intampla? nu exista camine pt aceasta situatie esti lasat sa mori daca nu ai tariful?

#30
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Din pacate asta este o problema planetara ca nici in State nu exista locuri gratuite sau ieftine doar pentru ultimele7 zile.
Desi Statul este plinde case private, foarte greu se poate plasa un bolnav ca dement nu vrea nimeni si nici lipit de pat,
ca se controleaza la greu de la Stat conditiile de ingrijire si nimeni nu vrea sa piarda licenta.
La TV se reclama ca doar acasa se simte cel mai bine bolnavul ingrijit de cei dragi.  
Majoritatea angajeaza ca au de mers la munca, e bine de interesat din timp despre aceste facilitati sau persoane care
lucreaza la domiciliu sau studenti.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Populatia Romaniei este imbatranita si in zona asta exista cerere mare de servicii... Gasesti greu ajutor serios ptr. la domiciliu si te costa  cam tot cat ar costa la camin, unde are si servicii de specialitate,

#32
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
In State sint foarte multe persoane ca re n-au cotizat la casa de pensii si aproape n-au din ce trai ca au preferat munca la negru.
Tot in industria asta au lucrat o viata intreaga, mergeau acasa la cerinta dar acum sint si mai nevoiti sa lucreze ca nu se pot intretine
cu suma primita ca toata lumea primeste ceva de la o varsta in sus.  Cei din europa in mod special sint in aer ca timpul a trecut repede
si chiriile s-au triplat, prefere sa locuiasca cu pacientul, merg si in California doar sa fie in siguranta.  

Planeta imbatrineste si mai putin intinereste dar inca nu se trage alarma!

#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postvdesigns, on 14 ianuarie 2019 - 08:51, said:

si daca ai pensie de 1100 lei si nu ai pe nimeni si nu te mai poti intretine ce se intampla? nu exista camine pt aceasta situatie esti lasat sa mori daca nu ai tariful?
Cum ce face ? Face bine , se descurca !? ...așa spuneau aia care doreau plata pensiei pe card . Cînd îi întrebăm ce fac aia care sint duși, pa , spuneau că sa se descurce !?🤔
Normal ar trebui multe camine-spital pt aceste persoane , să mai dispară din mafia căminelor .

#34
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu exista o mafie a caminelor. Exista o solutie privata pentru o situatie pe care statul nu vrea sa o gestioneze . Nu le tin partea ( ma cam usuca de bani ) dar ar fi fost si mai grav daca nu existau . Solutia era sa il aduc pe tatal meu acasa , sa il leg de pat si sa ma uit la el cum moare . Vina este a sistemului de asigurari care uita de oamenii care au cotizat o viata si care nu mai pot avea grija singuri de ei , in conditiile in care devin un pericol pentru ei si pentru cei din jur .

#35
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostJurasikMan, on 14 ianuarie 2019 - 18:24, said:

Nu exista o mafie a caminelor. ...
N-ai idee cite functioneaza in ilegal .

#36
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stiu ca unele functioneaza la limita legalitatii . Totusi , asta nu face sa scada importanta serviciilor oferite acelora care depind de ele . De ce nu vin , sistemul de asigurari , sistemul medical , sa acopere cererea de pe piata cu servicii oferite de stat ? Statul face ceva de genul : alea sunt ilegale ...dar eu nu iti ofer alternativa , asa ca , impuscati-l pe suferind ca de ingrijit oricum nu puteti .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate