Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Camin de batrani - un rau necesar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
dana_70

dana_70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2019
Buna ziua, tuturor!

Am luat decizia sa apelez la Softpedia pentru a incerca sa gasesc o solutie la problema mea.
Despre ce este vorba?
Locuiesc in Bucuresti si am un mare necaz cu mama mea. Si ea locuieste in Bucuresti, are 74 de ani si, datorita fumatului, este suspecta de cancer pulmonar. In prezent este internata la Spitalul Marius Nasta, iar dupa primele investigatii medicul spune ca sunt sanse de 90% sa aiba cancer pulmonar. Urmeaza sa i se faca si un examen CT.
Problema este ca, efectiv, nu am cum sa am grija de ea dupa ce o externeaza. Din nefericire nu este deplasabila (deja am ajuns la faza cu schimbatul pampersilor), nu mananca aproape nimic si, in afara necazului mare cu plamanii, mai are si alte probleme, cu ficatul, inima, acuza mari dureri la spate... Pe scurt, situatia nu este deloc roza si ma astept la ce poate fi mai rau.
As dori tare mult sa gasesc un camin de batrani si daca cunoasteti unul, va rog spuneti-mi si mie despre acesta, eventual in PM pentru a preveni orice intentie de publicitate gratis...
Eu am incercat sa gasesc ceva pe net, dar atatea poze excelente si atatea cuvinte frumoase pe care le-am gasit ma fac sa am mari suspiciuni in privinta adevarului.
De preturi ce sa spun?... In mod oficial, conform celor postate de caminele in cauza, am gasit de la 2400 pana la 4000 (!!!) lei pe luna... Oare exista o institutie in Romania care controleaza raportul calitate/pret la aceste camine???
Va adresez rugamintea, daca puteti, va rog ajutati-ma cu un astfel de camin de batrani!

Multumesc anticipat si doresc la toata lumea multa sanatate!

PS: Imi cer scuze anticipat daca mai exista un topic identic, eu nu am reusit sa gasesc unul care sa ma ajute efectiv in problema mea.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca nu este dementa caută un spital cu secție de ingrijiri paleative. Se intra greu , cu spaga , dar merita pentru ca un camin privat costă 3000 pe luna , plus medicamente, plimbări, diverse. Eu ies cam la 4000 cu tatal meu. Noroc ca are pensie de 2300 si eu pun doar restul. La paleative costa doar spaga medicului care are sectia si medicamentele. Daca are si demența nu o primeste indiferent de spaga.

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
O ruda a sotiei cred ca este internata la Topoloveni, Arges - casa Orizont.
Are Alzheimer, nu stiu daca sint acceptati si cu problema ta.
Dar nu strica sa intrebi, conditiile si ingrijirea sint foarte bune.
Nu stiu nimic de pret.

Edited by althea, 13 January 2019 - 17:36.
citat+răspuns la mesaj sters


#4
dana_70

dana_70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2019
Multumesc pentru rapiditatea raspunsurilor!
... La spitalul cu ingrijire paleative, sa inteleg, nu ma costa decat spaga doctorului? Atat?... Si, cat ar costa?
NB: ... pensia mamei este de 1150 lei.

#5
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
sar parea ca caminele de batrani sunt un lux cine are pensie de la 2400 lei ? cei mai multi au in jur de 1000-1500 lei!!!

sar parea ca suferinta batranilor e sursa de imbogatire...

#6
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Ai grija de ia ca si ia te-a sters la fund si pe timpul ala nu era pampers! Cauta o persoana care este disponibila contra cost sa o ingrijeasca! Fostele infirmiere mai fac lucrul asta dupa pensionare!

#7
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Postvdesigns, on 13 ianuarie 2019 - 17:49, said:



sar parea ca suferinta batranilor e sursa de imbogatire...
Suferinta oricui este o sursa pentru altii .

On topic...de ce nu se cauta o asistenta care sa vina zilnic acasa ?  sau ceva de gen....  ma gandesc ca ar fi mai sub observatie

#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
In speranta ca nu se considera trolleala - am aceeasi "tema de casa".

de preferat cineva care sa vina acasa ( Bucuresti) dar nu resping nici varianta "outsoucing" asa cum solicita intiatoarea.

Evindent, PM .

Doamne ajuta!

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postemilmihai, on 13 ianuarie 2019 - 17:53, said:

Ai grija de ia ca si ia te-a sters la fund si pe timpul ala nu era pampers! Cauta o persoana care este disponibila contra cost sa o ingrijeasca! Fostele infirmiere mai fac lucrul asta dupa pensionare!
INcearca sa te calmezi, sint sterse comentarii din astea, stupide e putin spus.
Si vezi ca nu ai invatat limba romana la scoala.
Care e diferenta ca sta acasa + infirmierea si azil + infirmiera + doctor + alte persoane de virsta si poate interese similare ?!

#10
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Caminul de bătrâni 'acasa la bunici'. Nu știu prețurile dar știu că sunt îngrijiți bine.

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Domnesti , camin ACASA  str Al.I.Cuza 42.
Anul trecut in vara 1800 lei + medicamente si pampars ...  Cit am avut pe cineva acolo , a fost ok , s-a simtit ca este o persona ingrijita .

View Postemilmihai, on 13 ianuarie 2019 - 17:53, said:

...... Cauta o persoana care este disponibila contra cost sa o ingrijeasca! Fostele infirmiere mai fac lucrul asta dupa pensionare!
NU gasesti . Trebuie supraveghere 24 din 24 , asistenta medicala . N-ai idee ce inseamna bolnav imobilizat . Deci vezi de treaba ta .

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbuyonevideo, on 13 ianuarie 2019 - 18:02, said:

INcearca sa te calmezi, sint sterse comentarii din astea, stupide e putin spus.
Corect.

Lăsați morala, răspundeți doar dacă puteți ajuta.

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
La o ora de Bucuresti se afla Caminul Vila Orchidea:
http://www.caminulvi...ro/cine-suntem/

Trec zilnic prin dreptul caminului si am auzit numai cuvinte de lauda despre el.
Insa nu cred ca pensia de 1100 lei este suficienta...

#14
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Ref. la postul despre Villa Orchideea
Tatal meu este internat acolo. Alzheimer, dementa, etc. De regula il ingrijeste mama, care si-a luat o femeie care sa o ajute. Dar, din cand in cand, merita si mama o vacanta, ca nu e usor. Eu locuiesc destul de departe, nu poate avea baza in mine pentru o urgenta. Si nici nu vrea sa ma impovareze. Costa cam 3000-3500 lei/luna. Ingrijirea este OK. Curatenie. Conditii bune. Fac fizioterapie, au si diverse activitati. Minim 2, maxim 4 in camera. Mai nasol este ultimul etaj, unde sunt cazati cei cu ingrijiri paleative. Daca te duci sa te informezi nimeni nu-ti va arata etajul ala. Este destul de lugubru. Locuri se gasesc destul de greu. Pe aceeasi strada mai sunt si alte asemenea camine. Sunt si mai ieftine, dar, totusi, nu au aceleasi conditii.

#15
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019
Din pacate viata ofera nu numai stiri cu vedete si cluburi de fite, ci si exemple triste , e adevarat, cu cazuri de acest tip. Numai cine nu are, sau nu a avut asemenea situatii in familie, nu stie ce drame sunt ele in realitate...

Edited by ehQ3, 13 January 2019 - 19:09.


#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Incearca si aici: https://www.hospice.ro/contact/

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am avut problema aceasta in decembrie si am fost relativ socat sa aflu ca in Romania , pentru persoane asigurate social , nu exista spitale in care sa primeasca persoane bolnave de dementa . Dementa are mai multe grade . Dementa usoara si neagresiva poate fi gestionata relativ usor . Acasa , totusi , este exclus sa tii o astfel de persoana pentru ca te trezesti ca-ti da foc la casa sau se raneste singura . Este o realitate . De inteles ii inteleg pe cei de la paleative . Un bolnav de dementa trebuie supravegheat 24 din 24 . Dementii traiesc in lumea lor si li se poate parea o idee buna sa sparga un geam sau sa-si taie venele sau sa se arunce pe geam. Tatal meu a facut un accident cerebral si vedea oameni care vin sa il omoare . Daca geamurile de la etajul 2 al spitalului nu ar fi fost facute sa nu se deschida , sarea pe fereastra . Acesta este motivul pentru care nu  primesc la ingrijiri paleative oameni cu dementa . Singura solutie este in domeniul privat . Eu l-am dus la Moieciu. In ciuda celor 4000 de lei ( cu drumuri , medicamente si alte cumparaturi pe care le fac pentru el ) pe care ii scot lunar din buzunar sa nu va imaginati totusi ca sta in puf. Este la gramada cu alte persoane in situatie identica ( aica cu probleme psihice ) , dar realitatea este ca este supravegheat , hranit , data medicatia specifica la orele potrivite , sta la caldura , este curat , i se face baie ,  este schimbat de pampersi ( in 3000 lei intra si pampersii lor - credeti-ma , este afacere , o cutie de pampersi XXL costa aproape 100 de lei si tine maxim 4-5 zile ) .  Daca persoana pentr ucare s-a deschis topicul nu are dementa si nu necesita decat medicatie eventual sedare , merge la paleative dar trebuie data spaga la medicul care are sectia ca altfel nu exista locuri . Din pacate , aceste persoane necesita multa atentie d.p.c.v. medical si nu este o optiune sa tii bolnavul acasa si sa chemi salvarea de 5 ori pe zi ca pana la urma nu mai vine . Ti-l sedeaza s iti spune sa ai rabdare ca o sa moara .
Desi par putin sensibil , mi-as dori ca tatal meu sa moara . Viata pe care o duce nu este viata de om. Si animalele de acasa sunt mai fericite . Dementa ii face mari probleme si fiind si o fire destul de temperamentala il vad cum se chinuie . Sper sa se termine cat mai repede pentru el pentru ca viata cu dementa nu-i viata , eu unul as prefera sa primesc un glont in cap . Sunt niste cutume stupide ale societatii care nu tin cont de prioritatile suferindului ci de concepte morale sociale care zic ca trebuie sa facem tot ce putem , indiferent cat de agonizant este pentru suferid. O cretinitate daca ma intrebati pe mine .

Edited by JurasikMan, 13 January 2019 - 19:50.


#18
dana_70

dana_70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2019
Multumesc, din nou, pentru raspunsuri.
Voi incerca, incepand de maine dimineata, sa contactez toate centrele pe care dumneavoastra le-ati postat aici.
Evident, partea financiara este foarte dureroasa dar trebuie sa rezolv, intr-un fel sau altul, problema mea.

Consider ca orice detaliu pe care il cunoasteti in privinta caminelor de batrani, va fi de mare ajutor pentru mine!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate