Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Solutie parcari potrivita pentru bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postkopac, on 13 ianuarie 2019 - 16:45, said:

eu unul nu vreau parcari in bucuresti, de nicio culoare. mergem pe un drum prost. parcarile aduc traficul, traficul aduce poluare, zgomot si accidente. deci unde semnez sa nu se construiasca parcari. cand n-ai parcari, iei transportul in comun si cauti alte solutii pentru mobilitate!
si sa  vezi cand s-o aglomera metroul...trebuiesc  suplimentate  liniile , largite , create noi trasee etc etc ...ceea ce inseamna materiale  create in fabrica si consum de energie deci poluare  din  pacura si etc....
Asa-i ca matematica te suprinde?

View PostLuvRaluK, on 13 ianuarie 2019 - 17:06, said:

karax, chiar daca s-ar gasi un primar suficient de inteligent sa implementeze sistemul ala din prezentare (acolo unde s-ar putea), cati bucuresteni crezi ca ar fi dispusi sa plateasca un 1000-1500 lei/an abonament de parcare (ca sa renteze sistemul respectiv)?
la inceput putini, numai aia care isi  permit, dupa aia din ce in ce mai multi , fiecare dupa posibilitati,odata ce afacerea devine rentabila  pe termen lung. ..

View Postborn2lose, on 13 ianuarie 2019 - 17:08, said:

si zici ca ar fi bune in bucuresti, a? cum de nu s-o fi gandit nimeni pana acum?

https://goo.gl/images/2HVQPv



ce simpatici sunteti voi astia pt care orizontul nu trece dincolo de lungul nasului propriu si care n-aveti nevoie de masina Posted Image eu unul as interzice total bicicletele, eu nu stiu sa merg pe bicicleta, deci trebuie sa scapam de ele.
Bun, deci cineva  din sectorul 6 mai si gandeste ...

View Postborn2lose, on 13 ianuarie 2019 - 17:22, said:

da, stiu, dar ma gandeam ca de-aia nu le-a gasit colegul karax Posted Image cand a cautat pe google daca nu cumva exista deja.
imi  venea greu sa  cred ca cineva in Romania le-ar  putea implementa la cata ineficienta este...dar uite ca realitatea  ma contrazice si cineva  mai si gandeste , pacat ca nu toti primarii adopta astfel de solutii
Ce e bine la parcarile astea e ca odata folosite se elibereaza loc pentru alte masini din zona deci efectul este in cascada cu numai cateva  parcari din astea. Cum ar  veni acum  poti parca la blocul vecin peste strada...

View Postvictor_a, on 13 ianuarie 2019 - 17:39, said:

De ce sa dai peste 1000 lei pe an in smart parking cand poti parca gratuit pe primul trotuar?
De ce costa atata? S-a facut un calcul in ceea ce priveste  costurile ?
Altfel uite ca  mai am  o  idee si in ceea ce priveste masinile: de ce nu se legalizeaza meseria de parcagiu sau ceva? Cu alte cuvinte platesti parcagiul ,  asta iti parcheaza in afara bucurestiului pe undeva cand  ai ajuns  acasa si ii dai   masina,  dimineata cand e sa mergi la serviciu cu o  ora inainte iti aduce parcagiul masina ,  sau iti aduce fix in momentul plecarii la serviciu. Evident aici ar fi niste  probleme cu costul combustibilului insa ar putea fi decontat de catre primarie, si asa se platesc  prea multe  taxe.   Zic ca ideea asta ar prinde.  Extravilan  ,  in afara bucurestiului e loc destul pentru parcare. Sistemul ar  putea fi folosit si pentru dupa ce vii de la cumparaturi sau plimbari. Chemi prin  telefon parcagiul si etc .... Cu doar 1000 sa zicem de  astfel de persoane care folosesc serviciul , efectul ar  fi in cascada cum ziceam. Hai sa zicem 5000...si pentru  inceput numai pentru masinile de la firma ....nu pentru plimbari...

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sau uite alta solutie: investitie masiva in self driving car care sa vina din afara bucurestiului sa ia pe fiecare in parte catre serviciu.

#21
SeverusSnake

SeverusSnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2019
dar daca nu o sa mai avem masini?

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
habarn-am in cazul asta....

#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
ca sa va dati seama cat de in urma suntem, solutia cu parcarea pe verticala era utilizata in america in 1932.

https://www.youtube....bed/QDVcfWhp8iE
in acele vremuri noi nu aveam nici macar carute

Edited by strongsss, 20 January 2019 - 18:50.


#24
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View PostRobiacs, on 13 ianuarie 2019 - 20:19, said:

De ce sa facem noi ca in vest, unde in centru ai parcari la 5-7 minute de orice punct ( cu preturi asemanatoare de alea 2-3 parcari din Bucuresti ) si nu esti nevoit sa iti lasi masina pe strada? Lumea s-ar putea obisnui usor sa le foloseasca cu amenzi mari. Dar mai intai, parcari cu preturi raportate la economia tarii. Doar ca astea-s de fapt vise, Bucurestiul trebuie ras de tot, s-a construit peste tot haotic...
Pana acolo m-as fi asteptat ca macar rezidentialele noi sa se construiasca cu parcarile complet in subteran. Dar nici macar asta nu se intampla.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate