Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Brother multifunctionala

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Justme31

Justme31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2018
Buna!
Are cineva multifunctionala Brother DCP 1622 WE sau are cunostinte despre ea?
Nu reusesc sa setez wifi direct, nu recunoaste aplicatia iprint&scan Brother imprimanta.
Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Salutare.
Ce Windows ai ?

Ce anume nu merge ?

Ce ai făcut până acum ?


Quote

1. Echipamentul Brother poate fi conectat la o reţea wireless în modul Infrastructură sau Ad-hoc. În modul Infrastructură, dispozitivele wireless comunică între ele prin intermediul unui punct de acces/router. În modul Ad-hoc, reţeaua wireless nu are un punct de acces/router. Fiecare dispozitiv wireless comunică direct cu celelalte.
Instrucţiunile următoare explică cum să conectaţi echipamentul la o reţea wireless cu un punct de acces/router, ca în ilustraţia de mai jos (în modul Infrastructură).

Attached File  01_infrastructure.gif   14.12K   1 downloads

Există două metode pentru configurarea echipamentului Brother pentru o reţea wireless; folosind Wi-Fi Protected Setup sau AOSS™, sau manual.

Quote

Configurarea echipamentului Brother pentru o reţea wireless folosind Wi-Fi Protected Setup sau AOSS™. (Recomandat):
Dacă aveţi un punct de acces/router WLAN care suportă WPS (Wi-Fi Protected Setup) sau AOSS™ (AirStation One-Touch Secure System), puteţi conecta cu uşurinţă echipamentul Brother la reţeaua wireless.
Pentru a utiliza WPS sau AOSS™, punctul de acces/router-ul WLAN trebuie să suport WPS sau AOSS™. Confirmaţi că punctul de acces/router-ul WLAN are simbolul WPS sau AOSS™, ca mai jos.

Uite aici tot ce ai nevoie.

Edited by waterman, 13 January 2019 - 10:21.


#3
Justme31

Justme31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2018
Am windows 7, dar nu am incercat prin calculator, as fi vrut  cu wifi direct de pe tel prin aplicatia iprint& scan de la Brother.
Nu recunoaste aplicatia imprimanta.

Edited by Justme31, 14 January 2019 - 04:44.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Brother iPrint&Scan is a free app that lets you print from and scan to your Android device. Use your local wireless network to connect your Android device to your Brother printer or all-in-one. Some new advanced functions have been added (edit, fax send, fax preview, copy preview, machine status). For a list of supported models, please visit your local Brother website.
[Key Features]
- Easy to use menu.
- Simple steps to print your favorite photos, web pages, emails (Gmail only) and documents (PDF, Word, Excel®, PowerPoint®, Text).
- Print your documents and photos directly from the following cloud services: DropboxTM, OneDrive, Evernote®.
- Scan directly to your Android device.
- Save scanned images to your Android device or email them (PDF, JPEG).
- Automatically search for supported devices on a local wireless network.
- No computer and no driver required.
- The NFC function is supported, this enables you to print or scan by simply holding your mobile device over an NFC mark on your machine and tapping the screen.
- The remote print function enables you to print from anywhere. (Your machine needs to support Google Cloud Print to use this function.)
*Memory card needed for printing and scanning.
*To use the NFC function, both your mobile device and your machine need to support NFC. There are some mobile devices with NFC that cannot work with this function. Please visit our support website (http://solutions.brother.com/) for a list of supported mobile devices.
*As the remote print function is based on Google Cloud PrintTM, you must first register your machine in your Google account. For detailed information, please see the Google Cloud Print Guide available on the Brother support website (http://solutions.brother.com/).


Trebuie să conectezi imprimanta la rețeaua ta wireless. Ai făcut asta ?

Edited by waterman, 14 January 2019 - 08:54.


#5
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Trebuie sa bagi ip-ul routerului wireless in imprimanta, cauta la setari network pe imprimanta, te vei lamuri !

#6
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Am si eu un Brother ...si niciodata nu am reusit sa-i fac setarile decat exclusiv  prin usb
Odata la cateva luni pierde info de wifi si tre sa o iau de la capat
Este mai ciudatel softul lor

#7
Savi0r26

Savi0r26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.09.2012
Daca vrei sa listezi de pe telefon direct pe imprimanta , trebuie ca imprimanta sa fie  legata la o retea de internet, fie prin cablu de retea, fie wireless.
Odata ce imprimanta este conectata  la o retea o sa-si ia un ip gen 192.168.1.20, dar asta iti apare atunci cand scoti raportul de configuratie al imprimantei.

Daca vreti ajutor va astept in privat

#8
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Eu o am de aproape un an si niciodata nu am pus-o pe ethernet. Ocazional o scot din priza si niciodata nu si-a pierdut setarile. Am setat-o direct pe panoul de comanda al ei si merge perfect de pe orice device laptop/smartphone
Probabil undeva nu faci ceva bine !

#9
Justme31

Justme31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2018
Multumesc frumos pt raspunsuri!
A reusit pana la urma un prieten sa configureze imprimanta prin router.
Acum pot printa si de pe telefon .

#10
Justme31

Justme31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2018
Multumesc frumos pt raspunsuri!
A reusit pana la urma un prieten sa configureze imprimanta prin router.
Acum pot printa si de pe telefon .

#11
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

 M0sGerila, on 14 ianuarie 2019 - 11:35, said:

Eu o am de aproape un an si niciodata nu am pus-o pe ethernet. Ocazional o scot din priza si niciodata nu si-a pierdut setarile. Am setat-o direct pe panoul de comanda al ei si merge perfect de pe orice device laptop/smartphone
Probabil undeva nu faci ceva bine !

Nu imprimanta pastreaza setarile ci router-ul sau servarul retelei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate