Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Partie schi - Muntii Macinului

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Buna!
Am prins o cazare foarte avantajoasa (prin vouchere de vacanta) pe litoral, cu check-in-ul miercuri. Deoarece imi dau seama ca n-am ce face 11 zile in Olimp, ma gandesc sa profit de iarna si sa merg si la schi cateva zile. Stiti daca sunt partii amenajate in Muntii Macinului? Am cautat pe net, dar n-am gasit nimic relevant. Poate ca zona nu e cea mai potrivita pentru asa ceva, dar ma gandesc (sau mai bine zic "sper") ca trebuie sa fie ceva partii pe acolo... Daca e asa cum sper eu, cum stam cu zapada in zona? S-a depus ceva? Sau eventual sunt tunuri de zapada pe mult sperata partie?
Multumesc.

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Doar backcountry ski.

Sa nu uiti sa-ti iei echipamentul tehnic, riscul de avalansa e maxim in muntii macinului.

Salvamont e foarte ocupat pe acolo.

Edited by don_dannielo, 13 January 2019 - 08:42.


#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
Mai degraba gasesti sa faci ski nautic.
Muntii Macinului sunt ceva delulete nici macar mai inalte .... au "aspect" de munte dar altitudinea nu depaseste cu mult 400 m .

Ca sa nu te plictisesti recomand plimbari la diverse obiective turistice (cetati antice, manastiri, etc) ... trebuie masina si bani ptr combustibil (sute km)

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mut, on 13 ianuarie 2019 - 08:37, said:

Buna!
Am prins o cazare foarte avantajoasa (prin vouchere de vacanta) pe litoral, cu check-in-ul miercuri. Deoarece imi dau seama ca n-am ce face 11 zile in Olimp, ma gandesc sa profit de iarna si sa merg si la schi cateva zile. Stiti daca sunt partii amenajate in Muntii Macinului? Am cautat pe net, dar n-am gasit nimic relevant. Poate ca zona nu e cea mai potrivita pentru asa ceva, dar ma gandesc (sau mai bine zic "sper") ca trebuie sa fie ceva partii pe acolo... Daca e asa cum sper eu, cum stam cu zapada in zona? S-a depus ceva? Sau eventual sunt tunuri de zapada pe mult sperata partie?
Multumesc.

NU.  Intamplator cunosc zona. Nu exista asa ceva amenajat acolo si nu se preteaza decat la sporturi extreme sau foarte profesionale (ex: offroad, care se si practica de cativa ani in mod organizat, pe trasee).

Muntii Macinului sunt mai mult niste dealuri pline cu piatra, nu exista un teren cat de cat plan si curat de piatra pentru partie si nici zapada nu prea se depune.. Apoi, pe acei "munti" nu sunt copaci cu exceptia parcului natural unde sunt mai mult pini iar brazi aproape deloc, iar acolo nu e permis accesul (e inchis cu un gard).. Chiar si acolo e piatra cat cuprinde, adica ascensiunea montana se face printre stanci.
Nu zic ca nu s-ar putea amenaja o partie medie, pe unul din dealurile alea, dar nu are cine.  Apoi, lungimea totala a partiei ar fi de vreo 350 m, deci e mai buna de sanie-bob decat de schi.

[ https://i2.wp.com/cartitaplimbareata.ro/wp-content/uploads/0009_Macin-Culmea-Pricopanului-Varful-Grecu_2011_01_015.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 13 January 2019 - 09:47.


#5
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Bugetar?Atunci meriti 11 zile de plictiseala prin Olimp...De mancat vezi la Lidl in Mangalia.Iar zapada n-a fost demult prin zonă.Poate sus pe Muntii Macinului, la cabane, gasesti zăpadă....

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

 mut, on 13 ianuarie 2019 - 08:37, said:

Stiti daca sunt partii amenajate in Muntii Macinului?

Deloc.

 rosix, on 13 ianuarie 2019 - 09:27, said:

Apoi, pe acei "munti" nu sunt copaci cu exceptia parcului natural unde sunt mai mult pini iar brazi aproape deloc

Maninci bors. Padurile acopera cea mai mare parte a muntilor Macin, fiind de foioase (stejar, fag, tei, etc), cu extrem de putine si minuscule "insule" de pin (pe valea Carabalu, deasupra Chediului, etc)

 raducut123, on 13 ianuarie 2019 - 11:12, said:

Poate sus pe Muntii Macinului, la cabane

Nu exista nicio cabana, in acceptiunea intelesului montan. Doar citeva pensiuni prin satele de la poale.

Edited by Taxon, 13 January 2019 - 11:58.


#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Eu am fost în septembrie pe la sfârșit în Jupiter Olimp și arata de parca dăduse ciuma pe acolo  totul închis și niciun suflet pe șosele. Chiar nu știu ce ar face un om în Olimp acu în ianuarie. Mergi la ceva centru de tratament? Ca dacă-ți plac sporturile de iarna nimerisi în partea greșită a tarii.

#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Să nu jignim totuşi Munţii Măcinului numindu-i dealuri. Sunt cu sute de milioane de ani mai bătrâni decât Carpaţii şi au avut înălţimea Alpilor.

https://www.travelgu...a-muntii-macin/

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Sidorin, on 13 ianuarie 2019 - 12:55, said:

Să nu jignim totuşi Munţii Măcinului numindu-i dealuri. Sunt cu sute de milioane de ani mai bătrâni decât Carpaţii şi au avut înălţimea Alpilor.

https://www.travelgu...a-muntii-macin/

Or fi batrani dar sunt dealuri nu sunt munti... inaltimea medie e de 350 m, ii urci cu pasul in 15 min de la poale pana in varf... iar zone impadurite sunt numai pe latura estica Luncavita-Nifon-Hamcearca, in niciun caz pe linia vestica Macin-Greci- Cerna unde copacii sunt sporadici, e numai munte plesuv si piatra.
Seceta e cumplita in Dobrogea cca. 8 luni pe an si datorita unor masuri nesabuite de desecare a unor balti in anii 80, pentru includerea terenului in agricultura.  Atunci s-a distrus brutal un intreg ecosistem care tinea Dobrogea intr-un regim cat de cat normal de umiditate. Cei mai tineri nu stiu ca, pana prin 1985, o mare arie din zona inundabila a Dunarii era un fel de Delta, dupa care s-a desecat, s-au construit diguri si s-a terminat.

Edited by rosix, 13 January 2019 - 13:17.


#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

 rosix, on 13 ianuarie 2019 - 13:13, said:

in niciun caz pe linia vestica Macin-Greci- Cerna unde copacii sunt sporadici, e numai munte plesuv si piatra.
Iarasi gresesti, doar Pricopanul este (relativ) neimpadurit pe ambii versanti; creasta principala este numai padure pe versantul nordic si evident golasa pe abrupturile sudice. Pe unele portiuni ale ei padurea lipseste pe linia de maxima altitudine, dar in majoritate este impadurita. Vechea banda rosie, traseul clasic de creasta, te duce aproape numai prin padure.
Harta asta , desi veche, inca reprezinta bine acoperirea actuala cu padure:
[ http://www.tenereclub.ro/harti/deltadunarii/muntii_macin_www.tenereclub.ro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.tenereclub.ro/harti/deltadunarii/muntii_macin_www.tenereclub.ro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Taxon, 13 January 2019 - 17:05.


#11
iteoadi

iteoadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2013
Doar traseu de bike și hiking/alergare montană, pârtie nu prea ai posibilitate să faci, maximul de altitudine este de vreo 800m.

#12
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Multumesc pentru raspunsuri. Deci nu exista. :-(

 raducut123, on 13 ianuarie 2019 - 11:12, said:

Bugetar?
De ce-ar conta?

 Sidorin, on 13 ianuarie 2019 - 12:55, said:

Sunt cu sute de milioane de ani mai bătrâni decât Carpaţii şi au avut înălţimea Alpilor.
Asadar, am intrebat cam tarziu... :-)

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Poti face excursii pe traseele din Muntii Macinului eventual cu bicicleta. Cabanele din zona sunt mai cunoscute sub denumirea de cherhanale Posted Image .

Edited by spooky51, 14 January 2019 - 12:38.


#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

 iteoadi, on 13 ianuarie 2019 - 18:37, said:

Doar traseu de bike și hiking/alergare montană, pârtie nu prea ai posibilitate să faci, maximul de altitudine este de vreo 800m.

467 m in varful Tutuiatu ( pe unele harti e trecut si ca vf.Greci, ambele denumiri fiind incorecte, dar cea de Tutuiatu a "prins" in zilele de azi prin colportare pe net, tu-le mama lor de fesibuc si de articole copy-paste)

#15
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Deznodamant: gripa, vacanta anulata. :-(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate