Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Player video Potplayer rupe imaginea pe TV

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Ma refer la optiunea Output color format : RGB si Output dynamic range : Full, setate in nVidia Control Panel. Care sunt avantajele? Se misca mai fluent filmul sau se vede mai ok?
Eu am acum setat pe Output color format : YCbCr420 si Output dynamic range : Inactiv.
As cumpara cablul vers 2.0 dar mi-e ca dau 100-150 pe el si o sa apara acelasi lucru la optiuni.
Magazinul de unde am luat cablul mi-au spus ca e compatibil cu 2.0 si apar acelasi optiuni chiar daca iau un cablu de peste 100 ron. Au zis ca arunc banii degeaba... Posted Image

Edited by coaca, 19 January 2019 - 17:15.


#74
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, daca tu nu stii ce inseamna optiunile alea.... nu-ti functioneaza google, ca mi-e mi elene sa caut/citesc/inteleg/traduc eventual..... ?!
Cumpara online ce cablu vrei, faci retur, te costa vreo 20 de lei curierul inapoi.
Sau intreaba pe la prieteni/colegi/rude/vecini care are un cablu HDMI 2.0, scrie pe el.

#75
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Pe cablurile HDMI 2.0 serioase scrie 18Gbps viteza de transfer. Asta e suficient.
Un cablu HDMI 1.4 nu are cum sa fie compatibil cu 2.0. E vorba de 10Gbps vs 18Gbps. Mai pe intelesul userului respectiv ,intr-o galeata de 5 litri nu incap 10 litri.

Edited by edigee, 19 January 2019 - 23:47.


#76
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Lanberg cable CA-HDMI-10CC-0075-BK asta e 2.0 adevarat? Din ce am vazut asa scrie dar pana mea poate e compatibil 2.0 si asta :)

#77
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Este si nu este.
Adica scrie v2.0, dar mai scrie si 10.2 Gb (cum este la HDMI 1.4) (in loc de 18 Gb cum este la 2.0)

Cred ca este o mare balarie, te-au orientat ceva colegi pe un drum gresit.
Nu e nici o problema cu nici un cablu.
Dupa cum ai descoperit si singur, merge pe modul esxtended cu cablul vechi / nou foate bine.
Si mergea perfect cind era doar TV conectat, fara monitor.
Deci cablul merge fara probleme.
Adica problema este de la placa video, nu stia sa scoata corect imaginea pe modul clone sau ce naiba era.

Adica, concluzia finala finala: nu te mai agita cu cabluri, mergi asa cum este acum si gata.

#78
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Nu e nicio probnlema la placa video. Merge cu doua display-uri(in orice mod ,clone ,extended) ,unul full hd si unul 4k, si un GT 1030. Problema e de la cablu. Norma 4k cere cablu HDMI 2.0. Punct.
Lui ii merge ,dar probabil la alta rezolutie(full hd) sau la 30Hz in loc de 60Hz. Adaptorul vechi duce doar 4Gbps(ala DVI-HDMI) ,la limita pt full hd fara sunet.
1.4 duce 4 K dar nu la 60Hz.
De aia nici n-are toate optiunile active la rezolutie in NVCP.
Plus ca omul nici nu prea se pricepe ,probabil trebuie sa reinstaleze sau sa instaleza ca lumea driverul video. Nu mai zic la setari de rulare filme cu DXVA activata. Cam greu pt. el.

#79
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Vezi ca m-ai jignit prin mesajul tau.
Nu e greu daca explici. Mi-ai spus ce trebuie facut si nu am reusit?
Adevarul e ca este foarte complicat sa instalezi driver-ul placii vedeo. Posted Image))))
Daca te pricepi asa bine poti sa-mi spui ce setari sa fac in player-ul video si o rezolv fara sa mai scriem atatea pagini.
Tu mi-ai spus ca singura problema este cablul. Corect?

In NVCP la TV apare 60 Hz.

Edited by coaca, 22 January 2019 - 13:45.


#80
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Ti-am dat si pe pm setari pe video. Ai reusit sa deslusesti pe acolo? Cablul daca nu iti place poti sa ii dai retur imediat.

Edited by edigee, 22 January 2019 - 15:10.


#81
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Am facut setarile alea si merge exact la fel. Nici o diferenta.

#82
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postedigee, on 22 ianuarie 2019 - 11:04, said:

Nu e nicio probnlema la placa video. Merge cu doua display-uri(in orice mod ,clone ,extended) ,unul full hd si unul 4k, si un GT 1030. Problema e de la cablu. Norma 4k cere cablu HDMI 2.0. Punct.
Lui ii merge ,dar probabil la alta rezolutie(full hd) sau la 30Hz in loc de 60Hz. Adaptorul vechi duce doar 4Gbps(ala DVI-HDMI) ,la limita pt full hd fara sunet.
1.4 duce 4 K dar nu la 60Hz.
De aia nici n-are toate optiunile active la rezolutie in NVCP.
Plus ca omul nici nu prea se pricepe ,probabil trebuie sa reinstaleze sau sa instaleza ca lumea driverul video. Nu mai zic la setari de rulare filme cu DXVA activata. Cam greu pt. el.

De ce merge acelasi cablu/placa video/setari perfect cind este conectat doar TV ?
De ce merge acelasi cablu/placa video/setari perfect cind este setat pe extended ?

#83
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Merge oarecum ,n-are toate optiunile ,filmele ii sacadeaza. Asta nu inseamna ca merge. Dimpotriva. A zis si in postul de mai sus ca nu merge. Si am mai zis ,merge cu GT 1030. Cum sa  nu mearga cu GTX 1060?
E cam singurul utilizator ,pe care l-am intalnit , de placa NVIDIA GTX10x0 cu Pascal care nu reuseste sa foloseasca ca lumea un TV 4k si sa ruleze filme pe el. Plus un monitor full HD
Are exact fenomenul specific unei legaturi cu cablu neconform si setari video proaste(lipsa decodare video DXVA). Dar se pare ca nu poate fi ajutat onlilne ,trebuie ajutor "fizic" acasa pe calculatorul lui ,cineva care se pricepe.
O ultima intrebare ,laTV-ul ala ai o optiune pe fiecare intrare HDMI gen UHD color ,Ai activat acea optiune.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x5rmXHymmnk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai vezi tutoriale de genul.

Edited by edigee, 22 January 2019 - 21:16.


#84
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Hai sa-ti mai spun ceva.
Inainte aveam aceeasi placa video, acelasi cablu si un TV Full HD. Acelesi filme mergeau perfect pe clone fara sa fac nici o setare in player-ul video. Le rulam cu acelasi player Potplayer.

#85
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 25.01.2002
diferenta intre inainte si acum e ca cea dintre full tv si 4k. imensa, adica!

#86
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Pai indiferent pe ce rezolutie pun tv-ul tot la fel rupe imaginea pe Clone. Inainte nu rupea deloc.

#87
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 25.01.2002
vrei sa spui ca indiferent pe ce rezolutie setezi PLACA VIDEO. ca televizorul tot 4k este.
una-i una si alta-i alta...

#88
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Display-urile se duc automat pe rezolutia nativa. Deci in cazul de fata 4k.
Da ,fata de full hd diferentele sunt enorme!

#89
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Intotdeauna,dar intotdeauna redarea trebuie facuta la parametrii nativi ai display-ului.Adica rezolutie si Refresh.
Asta e la mintea cocosului ca,clone nu se poate utiliza cu rezultate multumitoare decat intre display-uri cu rezolutii si rate de improspatare identice.Altfel totul este afisat la setarile celui mai slab display iar celalalt face scalare upscalling cum poate si de aici probleme.
Tu trebuie sa folosesti extend si sa setezi din driver rezolutia si refres-ul nativ pentu fiecare in parte.
La TV 3840×2160 cu 60hz iar la monitor rezolutia monitorului cu 60hz la refresh.
Cablu HDMI 2.0 intre TV si PC
Vezi sa ai ultimul driver instalat corespunzator.
Pentru calitate foloseste MPC cu MadVR si LAV filters.Urmateste tutorial pentru instalare si configurare.


#90
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postedigee, on 22 ianuarie 2019 - 21:09, said:

Merge oarecum ,n-are toate optiunile ,filmele ii sacadeaza.
Toate optiunile: inca nu s-a decis daca are nevoie de acele optiuni (care nici macar nu stim ce inseamna, momentan).
Nu sacadeaza - citeste cu atentie. Doar TV conectat (fara monitor) sau monitor+tv pe modul extended - merge perfect.
Cel putin asa am inteles eu, am intrebat de vreo 3 ori daca s-a rezolvat problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate