Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Coperta revistei THE ECONOMIST 2019 ascunde ceva ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 moftware, on 13 ianuarie 2019 - 01:08, said:

Ultima Thule (ce anume o insemna?).

Ai aici explicația pentru New Horizons și Ultima Thule
https://scitechdaily...ons-spacecraft/



#20
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 moftware, on 13 ianuarie 2019 - 01:08, said:

nici daca figura de Pinocchio e a cuiva anume

Premierul Olandei, Rutte, e poreclit de catre popor Pinocchio. Nu ca ar avea vreo legatura, doar conspiram. Posted Image

LE: De fapt, m-am razgandit cu conspiratia. :D Sper ca acel Pinocchio sa fie Rutte si sa piarda alegerile din martie, ajunge cat rau a facut deja.

Edited by AlbastruIndigo, 13 January 2019 - 01:28.


#21
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Sabinatu, on 13 ianuarie 2019 - 01:04, said:

Cea mare cretinătate ,,constipaționstă" e de departe Flat Earth.
Hai sa nu o dam in tampenii absurde....
Eu am incercat sa raman in zona realista, aratand ca Rothschild este in parte patron la the economist, directorul revistei este singurul jurnalist acceptat in grupul Bilderberg, deci am adus argumente deja dovedite, in rest incerc sa gasesc ce vor sa ascunda aceste societati secrete.

 Sabinatu, on 13 ianuarie 2019 - 01:04, said:

Cunoscutul de care ziceam mai sus absoarbe teorii din astea ca un Always și-mi trimite periodic emailuri încercând să mă trezească. Fără succes.
Eu nu incerc sa trezesc, sau sa conving pe nimeni, am incercat sa pun mintea putin la lucru.
In rest fiecare cu treaba si crezurile sale.

#22
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Nici nu vreau să mă gândesc ce vor spune conspiraționiștii de coperta cu 2017

Attached File  TW15_grande_e7bcfee3-f7c3-44d6-aa9b-146707704cfc.jpeg   64.12K   31 downloadsAttached File  TW2016_grande_5b052c1f-ba60-4ca2-8bc4-cb2b3fd548fe.jpg   61.37K   44 downloadsAttached File  TW2017_Cover_UK_REV_NO-BC_trimmed.jpg   467.86K   47 downloadsAttached File  TW18_us (1).jpg   204.1K   41 downloads

#23
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pe coperta din 2016 apare zoro astrismul...

#24
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 Sabinatu, on 13 ianuarie 2019 - 01:15, said:

Ai aici explicația pentru New Horizons și Ultima Thule
https://scitechdaily...ons-spacecraft/
Aha, deci e doar bolovanul. In acest caz, simbolul sugereaza pragmatismul cercetarii americane, in contrast cu romantismul european (spirocopterul lui da Vinci spre Luna), dar nici in acest caz nu sunt de acord, in primul rand cu demarcatia. De fapt, nu e niciun constipationism, ci acel nationalism atipic al americanilor.

#25
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 notrust, on 13 ianuarie 2019 - 01:28, said:


Hai sa nu o dam in tampenii absurde....
Eu am incercat sa raman in zona realista, aratand ca Rothschild este in parte patron la the economist, directorul revistei este singurul jurnalist acceptat in grupul Bilderberg, deci am adus argumente deja dovedite, in rest incerc sa gasesc ce vor sa ascunda aceste societati secrete.

Eu nu incerc sa trezesc, sau sa conving pe nimeni, am incercat sa pun mintea putin la lucru.
In rest fiecare cu treaba si crezurile sale.
Nu făceam nici o referire la tine, ci la un cunoscut de-al meu care mă bombardează cu absolut tot ce înseamnă conspirații. Pe care le crede, evident.
Coperta e un omagiu adus lui Da Vinci, iar desenele reprezintă tot felul de aspecte ale lumii de azi, de la Ultima Thule la copii modificați genetic sau metoo. Eu nu văd absolut nimic masonic, amenințător.

Am găsit și coperta din 1988. După cum vezi, nu s-a adeverit predicția lor pentru 2018.
Attached File  20170709_econ.jpg   86.23K   36 downloads

#26
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Asta nu înseamnă că tendința nu este cea de a renunța la banii fizici.

#27
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 AlbastruIndigo, on 13 ianuarie 2019 - 01:20, said:



Premierul Olandei, Rutte, e poreclit de catre popor Pinocchio. Nu ca ar avea vreo legatura, doar conspiram.

Mai degrabă seamănă cu Ted Cruz (nu a fost poreclit la un moment dat "lying Ted"?).

#28
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 Sabinatu, on 13 ianuarie 2019 - 01:52, said:

Coperta e un omagiu adus lui Da Vinci, iar desenele reprezintă tot felul de aspecte ale lumii de azi, de la Ultima Thule la copii modificați genetic sau metoo. Eu nu văd absolut nimic masonic, amenințător.

Par a face referire la diverse aspecte, cum ai spus, inclusiv la porecle (chiar si ursul polar poate fi interpretat ca asa ceva, făcând referire la comparația Xi Jinping si Winnie, deci discuție despre China), aniversarea de 150 ani de la nașterea lui Gandhi.
Probabil sunt de citit articolele din revista înainte de a se arunca la conspirații.

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 notrust, on 12 ianuarie 2019 - 23:37, said:

Ce parere aveti despre coperta revistei THE ECONOMIST "World in 2019" ?
Pare banala, dar tinand cont ca o parte din patronat ii apartine si lui Rothschlid ma pune putin in a cauta mesajele ascunse.
Categoric ca sunt ceva mesaje ascunse si indicii in coperta respectiva...dar ca sa ajungi la ele 100% trebuie sa cunosti ceva dedesupturi din sfera mondiala

 notrust, on 12 ianuarie 2019 - 23:47, said:

Rotschild nu este mason Posted Image
Are legaturi cu iezuitii.
E mai sus de ei...unii spun ca el e tartorul din capul piramidei

 scarbavnicul_madular, on 12 ianuarie 2019 - 23:59, said:

E curios ce-i cu cei 4 calareti ai apocalipsei in zona Belgiei, posibil chiar in dreptul Brusselului.
Brusselul e considerat capitala jihadista a europei...deci islamistii pot fi vazuti ca si calaretii apocalipsei...

 notrust, on 13 ianuarie 2019 - 00:01, said:

Si barza care aduce copii cu cod de bare...


Pot fi si tarile Baltice.
Asta poate fi despre cipuri...

 pufonel, on 13 ianuarie 2019 - 00:40, said:

Asta e cea mai mare cretinatate constipationista pe care am auzit-o. Eu daca as face parte dintr=-o societate din asta secreta, nici nevasta-mea n-ar sti, daramite sa las indicii in reviste, filme sai alte cele Posted Image Folositi-va si voi creierul, nu dati crezare tuturor cretinilor care vor sa va faca de bani!
Ei dau intentionat anumite indicii...au facut multe studii despre psihicul uman si ei stiu exact cum sa il manipuleze
Nu te arunca sa arunci etichete pe oameni ca te poti frige
Multi au fost facuti nebuni pentru anumite teorii conspirationiste si dupa 15-20-30 de ani sau dovedit a fi reale
Deci cine erau prostii aia de au acuzat sau aia de au emis teoriile alea?
ps:este o vorba pe lumea asta care spune asa "cel mai mare truc al lui satan este sa te faca sa crezi ca el nu exista",cam asa si cu papusarii lumii,exact pe mottoul asta se bazeaza si ei,pentru ca ei il venereaza pe satan si alti zei satanici

 moftware, on 13 ianuarie 2019 - 01:08, said:

Imi place provocare imaginatiei Posted Image dar nu simbolistica in sine, ci ideile pe care le ascunde.

Mai intai, coperta The Economist pare sa ignore situatia economica si mai ales China, inclusiv riscul unei crize economice globale, fiind un mesaj pur politic, in care lumea nu e intoarsa cu susul in jos, ci rasucita, adica partea dreapta a hartii reprezinta stanga politica. Ursul panda refugiat la pol sugereaza incalzirea globala.

Calare pe conductele de gaze, Putin aduce apocalipsa in Europa, cu minciuni de Pinocchio difuzate prin smartphone, in urma careia se vor cantari oamenii. Bulldogul britanic e refugiat in Canada, unde apar si indieni electrificati si de unde isi iau zborul spre Ultima Thule (ce anume o insemna?).

Ca si partizanii corectitudinii politice, reprezentati de faimoasa Angelina, cu orientare ideologica dilematica, pacifistul Ghandi a ajuns sa fie reprezentativ mai mult pentru partea dreapta (in harta rasucita), dar nu stiu ce face in oceanul ce desparte lumea polarizata. Nu recunosc la ora asta cele doua personaje din stanga, nici daca figura de Pinocchio e a cuiva anume sau ale cui sunt drapelele de pe cele doua cutii de...? Ma ajutati?

Masuratorile de pe capul lui Trump sugereaza ca pentru el e mai important nasul decat fruntea. Partea de sub cuprins sugereaza evolutia naturala a omului, de la socializare masiva, la primele descoperiri si visul de a coloniza Luna, dar e pe partea opusa tehnologiei New Horizons, care e pe partea cu ADN, dinspre care zboara barza cu copii programati genetic.

In fine, daca vechiul continent e caracterizat de istorie, penuria de combustibili fosili si manipularea prin smartphone, mentionata mai sus, noul continent e oarecum hedonistic, cu animale ancestrale, sport si frunze de... coca?

Acestea sunt interpretarile mele, dar sunt in dezacord cu multe dintre ideile ce par a fi exprimate, in primul rand cu aceea ca demarcatia lumii polarizate de azi ar fi oceanul, idee ce ilustreaza izolationismul american.
Masuratorile de pe capu lui trump pot insemna chiar si o tina a unui lunetisc...stie toata lumea ca trump la facut pe rotschild satanist in media...

 Sabinatu, on 13 ianuarie 2019 - 01:52, said:

Nu făceam nici o referire la tine, ci la un cunoscut de-al meu care mă bombardează cu absolut tot ce înseamnă conspirații. Pe care le crede, evident.
Coperta e un omagiu adus lui Da Vinci, iar desenele reprezintă tot felul de aspecte ale lumii de azi, de la Ultima Thule la copii modificați genetic sau metoo. Eu nu văd absolut nimic masonic, amenințător.

Am găsit și coperta din 1988. După cum vezi, nu s-a adeverit predicția lor pentru 2018.
20170709_econ.jpg
Mai este timp...deja primii pasi sunt facuti

Edited by I2O, 13 January 2019 - 03:31.


#30
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

 burkina, on 12 ianuarie 2019 - 23:51, said:

Cu adevarat lumea conspirationistilor e 95% retardare, 4% intristare si 1% suspin.
ptr ca, make sense, sau ptr ca asa am invat la scoala, sau ptr ca le-ai vazut certificatul de iesire din spitalul psihiatric
al adeptilor teoriei conspiratiilor.
apropos, se numeste teoria conspiratiei, nu conspirationiste.
conspirationistii sunt cei care ne-au pus codul de bare pe frunte.
companiile, Google, Android, YouTube, plus alte cateva zeci, apartin unei mici companii de evrei care se numeste Alphabet, si a carei cifra de afaceri depaseste de cateva ori PIB-ul Romaniei.

 notrust, on 13 ianuarie 2019 - 01:28, said:

Eu nu incerc sa trezesc, sau sa conving pe nimeni, am incercat sa pun mintea putin la lucru.
In rest fiecare cu treaba si crezurile sale.
cunoasterea este un blestem.
cu cat cunosti mai mult, cu atat iti dai seama cat de putin cunosti.
asadar, crede si nu cerceta.

Edited by editielimitata, 13 January 2019 - 05:58.


#31
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
cre ca au bagat la plesneala, sa se agite putin balanii...:))

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Procesul de indobitocire a populatiei este unul complex si presupune tinerea creierului ocupat cu frivol si, totodata stimularea diverselor frici (bani, job, facturi, rate, boli cumplite, etc)

Teoriile conspirationiste sunt, din pacate veridice din cauza escrocilor care conduc banci, corporatii, guverne.

Trump este expresia raului, a Fiarei prezente printre noi.

Edited by rosix, 13 January 2019 - 08:39.


#33
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

 notrust, on 13 ianuarie 2019 - 01:58, said:

Asta nu înseamnă că tendința nu este cea de a renunța la banii fizici.
si imediat dupa aia, implantul asa-zisului CIP.

Edited by editielimitata, 13 January 2019 - 09:03.


#34
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Coperta revistei ascunde continutul, nimic mai mult. Asa cum zice Arianna-D, de ex. cei 4 calareti ai apocalipsei fac referire la Brexit, lucru pe care-l vezi daca deschizi revista deoarece exista urmatorul artwork
[ https://worldin2019.economist.com/img/twi_2019_20181122_BRD002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In rest sunt articole despre:
  • noul moon rush simbolizat prin pseudo-elicopterul lui Da Vinci ce se indreapta inspre Luna
  • alegerile din Africa de Sud si Nigeria - cele doua urne de vot
  • facial recognition - tipul din dreapta deasupra caruia scrie facial recognition
  • un articol despre neincrederea dintre China si SUA unde China/Xi Jinping este reprezentata de un urs panda morocanos si SUA/Trump de Unchiul Sam (vezi mai jos)[ https://worldin2019.economist.com/img/twi_2019_2018112785652_CHD001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  • cresterea economiei indiene ce o va surclasa pe cea britanica - elefantul cu sageata in loc de trompa
  • altele destul de evidente - articole despre #MeToo, iarba, A.I., Angelina Jolie si refugiati (Mona Angelina), Brexit (Bulldog-ul deasupra caruia scrie Britain Beyond Brexit) si Trump, mult, mult Trump.
Mi se pare foarte misto ca scrisul este in oglinda - o tehnica a lui Da Vinci.

Edited by vpiti, 13 January 2019 - 09:03.


#35
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Deocamdata, sa constatam ca cel putin una dintre previziunile (planificarile?) de pe coperta din 2017, anume "Sihastrul", s-a materializat in Franta vestelor galbene:

https://saccsiv.word...rost-ce-vad-eu/

#36
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Revin cu rafinarea concluziei proprii, dupa o noapte si lectura precizarilor voastre.
Nu e niciun mesaj criptic, dar alegerea articolelor si mai ales felul in care sunt dispuse pozele pe coperta codifica un banal mesaj propagandistic, raportat la multimea cititorilor revistei, dar favorabil anglo-saxonilor si (mai putin) latino-americanilor.

Daca simbolurile reprezinta subiectele si alegerea subiectelor sa zicem ca e oarecum impusa de evenimente, in schimb, pozitionarea lor pe coperta e o informatie suplimentara, fie si inconstienta, care merita a fi descifrata. De exemplu, Angelina Jolie e plasata in zona latino-americana, si alegerea ei ca subiect sugereaza atitudinea duala a yankeilor fata de hispanici, pe care ii trateaza ca pe niste copii, ai lor, dar cam rebeli/rasfatati.

Ursul panda nu sta la pol, cum avusesem impresia, ci drept pe Groenlanda, care se topeste. Intr-adevar, e copia leita a celui la care face trimitere ©vpiti, insa pozitionarea centrala a Chinei nu prea are logica. Pe de alta parte, China e tot mai responsabila pentru incalzirea globala, atat in prezent, prin defrisarile braziliene pentru alimentarea zootehniei chineze, cat si in perspectiva, prin cresterea consumului energetic al chinezilor.

Inca n-am descifrat prezenta celor doua figuri din trecut, a caror identitate imi sta pe limba :scratchchin: In plus, n-am discutat nimic despre vulcan, care are o pozitie centrala si oarecum dominanta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate