Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Telefon pentru o persoana de 60 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nokia 3.
Are matusa mea (cam aceeasi virsta cu tatal tau) unul, merge brici de aproape un an, si surprinzator, arata tare bine. Update-urile vin constant, pur si simplu nu are nimic de reprosat.

#20
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

View PostLauCalin, on 12 ianuarie 2019 - 22:52, said:

Domnilor , e vorba de prelungire de abonament. Deci iau în calcul doar ce este în oferta Orange. Posted Image
Și credeți că 2 GB RAM nu fac fata la 5-6 aplicații instalate ? Nu se va folosi telefonul pe post de GPS și nici pentru jocuri. Nu este o problema daca se incarca o pagină sau o aplicație cu o "întârziere" de doua secunde. Se dorește ceva care sa ruleze bine sistemul de operare, cu o baterie ok și o cameră bunicica.
daca la 2-4 ani trebuie sa-l schimbi, un Smart Phone este un consumabil.
noi l-am facut astfel.
succes

Edited by editielimitata, 13 January 2019 - 09:22.


#21
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Din titlu credeam ca vrei un telefon dedicat celor mai in etate ....
Orice smart dual core cu un minim de 2G/ram intruneste doleantele initiatorului , si nici nu ar trebui sa sara de 300-400 la liber !!!
Nu vad de ce te-ai lega la cap cu oferta celor de la orange !
Totusi , la prima vedere , ai destule optiuni de la 0 pana in 15 euro la Orange care-ti satisfac doleantele

Pentru parintii mei , eu am cautat un telefon flip / slide  . .... deschizi tf ai raspuns....inchizi ...ai inchis . asta-i telefon pt persoane mai in varsta !
Caractere mari ...cat mai putin de butonat .
Pt bruma de net pe care o folosesc ei , au laptop...care si ala sta nefolosit Posted Image

#22
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Cam așa e. Dar totuși vrea un smart. Merge mult cu trenul și transportul in comun. Mai citește o știre, mai asculta o muzica pe YouTube, mai face o poza... Chestii mărunte. Să vad cum e acel Xiaomi. Deși, la cat de mult tine la 625-ul ăla, dacă vede un Nokia 3, bănuiți verdictul. :)

#23
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Pai atunci ...de ce vrei sa-l chinui cu balarii ...ia-i ceva mid-range si ai terminat problema .

View PostLauCalin, on 13 ianuarie 2019 - 09:41, said:

.......Mai citește o știre, mai asculta o muzica pe YouTube, mai face o poza... Chestii mărunte. ..............
Nu sunt chestii marunte ci fix un smartfone in toata regula ......ce tu ai acad pe telefon ?  editezi la greu pe telefon ??NU ...stai pe socializari sau vb adica fix acele nimicuri .
Macar daca tot le foloseste , ia-i ceva  destoinic care-i face fata , neaparat LTE , un minim de 3G/ram pt ca programelele evolueaza continuu si in 1 an o sa mearga incet.

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In cazul tatalui tau, singura diferenta reala perceptibila intre oricare 2 teletoane va fi autonomia. Restul caracteristicilor vor fi oarecum similare. Ia-i ceva cu baterie cat mai mare si va fi f multumit.

Edited by underb, 13 January 2019 - 10:21.


#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Redmi S2
Telefonul de ce e musai sa-l iei din orange shop ? Ia-l la liber de oriunde .
Si ca parere personala trece-l pe cartela prepay ca are mult mai multe avantaje ,

#26
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
eu am nokia3  de 1 an si nu simt deloc nevoia sa il schimb
nici cea mai mica problema cu el
autonomie :
doar vorbit (destul de mult) si verificat mail -2 zile linistit
butonat youtube  si net cu nesimtire - max o zi

#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postvictor_a, on 13 ianuarie 2019 - 08:10, said:

Vezi si Mi A2 Lite. Are Android curat, nu te pierzi in setari si functii ca la alte UI-uri https://www.evomag.r...ru-3638512.html

N-o sa stea toata ziua cu grija ca trebuie pus la incarcat (4000 mAh), iar 4GB o sa fie suficienti si peste 2 ani. Ca dimensiuni e aproape la fel ca P20 Lite https://www.phoneare...nes/10950,10808

Tu citesti ca omu vrea strict de la Orange ca il ia la prelungire ???

View PostBaxon, on 13 ianuarie 2019 - 10:17, said:

Redmi S2
Telefonul de ce e musai sa-l iei din orange shop ? Ia-l la liber de oriunde .
Si ca parere personala trece-l pe cartela prepay ca are mult mai multe avantaje ,

Altul...

View PostLauCalin, on 13 ianuarie 2019 - 09:41, said:

Cam așa e. Dar totuși vrea un smart. Merge mult cu trenul și transportul in comun. Mai citește o știre, mai asculta o muzica pe YouTube, mai face o poza... Chestii mărunte. Să vad cum e acel Xiaomi. Deși, la cat de mult tine la 625-ul ăla, dacă vede un Nokia 3, bănuiți verdictul. Posted Image

Lasa Xiaomi. Are 2gb ram. Ia samsung j6, are 3gb ram, camera sigur e mai buna, autonomie la fel, si e "de firma". Am redmi 5 de 3gb ram, insa in acest caz pentru 10-20e in plus, as alege clar J6. E un telefon de generatie noua, ecranul e mai bun fiind Superamoled. Eu samsung as lua fara sa clipesc. Nu as lua android cu 2gb ram in acest moment. Nu mai zic de memorie... 32gb vs 16gb...

View PostLauCalin, on 13 ianuarie 2019 - 09:41, said:

Deși, la cat de mult tine la 625-ul ăla, dacă vede un Nokia 3, bănuiți verdictul. Posted Image

Nokia 3 nu il vad pe stoc. E un telefon vechi, procesor prost, slab, gurmand, autonomie proasta, si uneori problematic, e varza telefonu ala, nu are nici o legatura cu lumia 625 pe care il ai.

Edited by TruculMagic, 13 January 2019 - 13:52.


#28
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Recomand și eu J6. Nu e rău deloc. Folosesc și eu unul ca telefon de serviciu și nu am observat nimic în neregula la el.

#29
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Trucule, 625 nu are legătură cu nici un telefon din zilele noastre. A fost al meu in urma cu vreo 4 ani, luat la best deal fara să plătesc ceva. A rezistat eroic până acum. Bateria cu greu rezista o zi la o utilizare medie. Din cauza asta se dorește un înlocuitor. Pentru că ecranul și camerele sunt slabe. De procesor nici nu are rost sa vorbim. Și totuși astea nu îl deranjează deloc pe tata. De-asta zic că se urmărește mai mult o fiabilitate buna in timp , o baterie ok și un semnal la fel. Restul sunt bla,bla-uri pentru el.

Cred că J6 e singurul telefon cu 3 GB în prețul asta. Deși , sincer sa fiu, nu prea sunt fan Samsung . Iar seria J nu îmi lasă o impresie prea buna. Sau poate am rămas eu cu miturile primelor J-uri, de acum 3 ani.

#30
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Te-ai gandit sa-i cumperi o baterie / acumulator?

#31
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostBaxon, on 13 ianuarie 2019 - 10:17, said:

Redmi S2
Telefonul de ce e musai sa-l iei din orange shop ? Ia-l la liber de oriunde .
Si ca parere personala trece-l pe cartela prepay ca are mult mai multe avantaje ,
As fi zis +1 pentru Redmi S2. Detin unul si sunt foarte multumit de el, arata f bine, se misca extraordinar, face poze f bune (peste destule Samsung si Huawei din aceeasi zona) si tine bateria excelent. De pret, nu mai zic, putine telefoane ii stau in fata la 700-800 lei.
Dar, sunt 2 probleme : 1 - e cam maricel ; 2 - Miui, care, de altfel este f misto si bun din pc meu de vedere, dar, nu e pt toata lumea. Are atatea setari si optiuni, incat e mai complicat un pic decat meniul de la Samsung sau Huawei.
Eu as zice ori un Samsung J6 2018, ori un Huawei P20 Lite sau P Smart, sau, un Xiaomi cu Android One, adica Mi A2.

View PostLauCalin, on 13 ianuarie 2019 - 16:11, said:

Trucule, 625 nu are legătură cu nici un telefon din zilele noastre. A fost al meu in urma cu vreo 4 ani, luat la best deal fara să plătesc ceva. A rezistat eroic pĂąnă acum. Bateria cu greu rezista o zi la o utilizare medie. Din cauza asta se dorește un Ăźnlocuitor. Pentru că ecranul și camerele sunt slabe. De procesor nici nu are rost sa vorbim. Și totuși astea nu Ăźl deranjează deloc pe tata. De-asta zic că se urmărește mai mult o fiabilitate buna in timp , o baterie ok și un semnal la fel. Restul sunt bla,bla-uri pentru el.

Cred că J6 e singurul telefon cu 3 GB Ăźn prețul asta. Deși , sincer sa fiu, nu prea sunt fan Samsung . Iar seria J nu Ăźmi lasă o impresie prea buna. Sau poate am rămas eu cu miturile primelor J-uri, de acum 3 ani.
Ai ramas cu miturile. Samsung J6 e f ok ca telefon, in special pt un utilizator moderat. Nu are legatura cu J1, J3, J5 de acum niste ani sau anul trecut, chiar. De la J5 2017 au devenit mai ok.
Ecranul e excelent, bateria tine bine, se aude bine, clar si tare, de blocaje nici nu a fost vorba pana acum. Si semnalul e ok, nu au fist probleme. Si astea ti le confirm pt ca i-am luat in urma cu cateva luni sotiei unul si l-am butonat si testat si chiar mi-a placut.

Edited by Magicwisewolf, 13 January 2019 - 23:14.


#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTruculMagic, on 13 ianuarie 2019 - 13:52, said:

Am redmi 5 de 3gb ram, insa in acest caz pentru 10-20e in plus, as alege clar J6. E un telefon de generatie noua, ecranul e mai bun fiind Superamoled. Eu samsung as lua fara sa clipesc.

Ai lua Samsung fara sa clipesti si totusi ti-ai luat Xiaomi ! Te cam incurci in minciuni ...
Mai citeste o data ce i-am scris , tot ce i-am scris , poate reusesti sa asimilezi informatia completa ( ma indoiesc ca reusesti )

#33
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Samsung J6 2018 gold, resigilat Emag - 650 lei (Produs cu mici urme de folosire si zgarieturi fine, cu ambalajul original deschis) Eu zic ca e un pret bun.

https://www.emag.ro/...m/pd/DLS2GJBBM/

#34
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Daca principala conditie este ca telefonul sa aiba constructie buna, sa ia Nokia. Sunt laudate tocmai pentru asta.

Recent am vazut un video de-al lui JerryRigEverything in care si el lauda Nokia: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QkuAvC3zHEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostCGDBZ, on 12 ianuarie 2019 - 22:36, said:

+1 Nokia 3, am avut acest telefon, un telefon rezistent, fara aplicatii inutile ce nu le poti dezinstala care a functionat ireprosabil cat a fost la mine(aproximat un an si jumatate).
Nokia 3 este un telefon cu probleme! Pe gsmarena, majoritatea comentariilor despre el sunt negative. PS Și dacă Nokia 3 a funcționat ireproșabil, de ce ți-ai cumpărat Nokia 5?

#36
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Tu ai o problema, nu dezbat, se stie care.............
Apropo, acum am Nokia 5.1 Plus care este un telefon excelent dar probabil ca peste un an o sa am altul...........

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate