Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum eviti discutia despre job?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Le spui că tu nu muncești că ai primit o moștenire și că toată viața ta n-o să mai ai nevoie să muncești ca sclavu pentru niște bani amărâți. Și că timpul tău e mai important și tu nu îți vinzi timpul tău.
Și că n-ai mai suporta vreodată să te scoli la 6, cuvinte ca termen, deadline, proiect și etc. Apoi adaugi așa plictisit "păi ce plua mea".



Să-i zici lu nenea dacă mai deschide vreunu subectu ăsta a doua oară.

#38
Sierra_Tango

Sierra_Tango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.01.2019

 cspot, on 13 ianuarie 2019 - 09:15, said:

Am inteles. Nu iei cu tine niciun aparat electronic in afara de un smartphone care tine loc de computer, TV, radio, ceas desteptator, card bancar si multe altele.
Ma intreb cum poti sa petreci asa de mult timp rupt de lume Posted Image)
Vad ca nu ai inteles ce am scris "dar nu mie la indemana ci in rucsac"
Asta vrea sa insemne ca nu ca daca nu suna trei zile, exact atitea zile sta in rucsac neatins

Edited by Sierra_Tango, 13 January 2019 - 15:36.


#39
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 cspot, on 13 ianuarie 2019 - 01:22, said:

Va e rusine de munca pe care o prestati sau va temeti de concurenta ?
In general oamenii care castiga bani in mod cinstit nu se tem sa spuna cat si cum !
Ce naiv esti! In clipa in care spun IRL exact cat castig pe luna (de cateva ori salariu mediu), o sa ma trezesc cu cereri de imprumut de la rude, cunoscuti s.a.m.d. Stii vorba aia daca vrei sa scapi cel mai repede de un prieten da-i bani...

#40
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Spal cainele pe dinti / Cantaresc ursi polari ... orice raspuns haios

Ce fel de prieteni ai de iti cer bani?
Eu nu imprumut mai mult de 50lei, si nici pe astia nu i-as da is zgarcit :)

Multumesc!

#41
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 Argent, on 12 ianuarie 2019 - 21:03, said:

...
Sa zicem ca iesiti in oras cu prieteni, cunostinte, rude etc... si apare discutia despre joburi, cum faceti sa inchideti discutia? Cumva decent, discret si fara sa fiti barbar in exprimare sau scarbos.

Deci cum se inchide discutia despre treburi ce tin strict de servici?

1. daca intalnirea este cu prieteni, cunostinte , rude atunci ei cam stiu unde muncesc si ce fac...deci nu prea au de ce sa intrebe ce fac la serviciu, ca si daca le spun se uita ca curca in lemne si broasca la sudura. Discutia se termina cum incepe, si anume "tot acolo lucrezi ?" ...da ..."si merge?" ...da ...si gata

2. daca discutia este despre serviciu (deci se vorbesc treburi de la serviciu cu colegii) atunci un banc bun schimba treaba sau gasesti ceva in spatiu (decor, meniu, persoane, etc.) si spui ceva de acea chestie si gata ...daca nu merge atunci clar si tare spui ca e suficient cat s-a vb de serviciu...Asta daca nu cumva este chiar o intalnire / sedinta de serviciu Posted Image ca atunci e cam greu sa scapiPosted Image

Edited by superm, 15 January 2019 - 15:35.


#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Campion la dog scratching. Am paduchi. Fugiti.

:D

#43
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 pacaliciosu01, on 13 ianuarie 2019 - 01:34, said:

In general lucrul asta atrage animozitati gratuite ...etc.
Nu este treaba nimanui cat castig atata timp cat o fac cu capul sus si seara dorm neintors.
Corect! Posted Image

#44
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Argent, on 12 ianuarie 2019 - 21:03, said:

   Sa zicem ca iesiti in oras cu prieteni, cunostinte, rude etc... si apare discutia despre joburi, cum faceti sa inchideti discutia?

E trist ca nu este alt topic de discutat decat munca!  

Eu daca aud ceva ce nu-mi convine, se citeste de pe mine imediat si acolo se termina distractia.   Asta fara sa vreau, mi se duce tot cheful de grup si de mancat/baut, de obicei plec.

 MooF2010, on 12 ianuarie 2019 - 21:17, said:

   Ti-e rusine cu salariul tau?  

Asta ce intrebare impertinenta mai e?

 cspot, on 13 ianuarie 2019 - 01:22, said:

  Va e rusine de munca pe care o prestati sau va temeti de concurenta ?
In general oamenii care castiga bani in mod cinstit nu se tem sa spuna cat si cum !

Deloc nu este asa si doar in RO cu rusinea inainte!!!  Toata conceptia din spatele vorbelor este de joasa calitate si inacceptabila.
Astea-s vorbe de tzatze in mahala si la Obor.   Nu-i treaba nimanui cat castig, nu-i chestiune de concurenta sau de temere sau altceva.
E neam prost cine intreaba asa ceva, ma bucur ca prima oara aud in ultimii 50 de ani asa vorbe marete si nu sint aproape de specimene
asemenea cu care n-as face un pas, deloc in localuri.

#45
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si pe mine ma intreaba lumea cu ce ma ocup. Le zic politicos ca imi pare rau dar nu le pot spune. Toti ma felicita si ma intreaba ce grad am ...unii mai curajoși ma intreaba si pseudonimul. Altora de-i simt mai deschisi la minte le zic : Anacondul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate