Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

SSD - SATA, M.2 sau PCIe?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Eu am placa de baza Gigabyte X99-UD4. Problema e ca nu am M.2 la ea (din cate stiu). Dar cred ca am mai multe PCIe.
M-ar interesa acest SSD: http://www.cel.ro/ss...me-pNyE0PTEp-l/
Dar nu inteleg de ce scrie PCIe dar si M.2. Pana la urma e pe M.2 sau PCIe? Ca eu nu inteleg. Unde se baga?
Nu am nicio graba in achizitionarea unui nou SSD deoarece inca nu l-am vandut pe cel vechi (fiind inca in garantie, cred ca pot sa-l dau).
Nu sunt chiar n00b, mai stiu cate ceva. Dar in aceasta problema, sunt depasit. Va rog sa ma lamuriti.
Multumesc!

#2
Tehnicul2019

Tehnicul2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.01.2019
Asta este M2 toata ziua si noaptea 24/7.

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
placa ta de baza contine 1 x M.2 PCIe connector (Socket 3, M key, type 2260/2280 SATA & PCIe x2/x1 SSD support)
(conform cu ceea ce scrie aici. deci ar suporta acel ssd.

#4
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
confirm si eu ca e M2 (eu am asa la laptop si-am crezut la un moment dat c-ar trebui sa-l schimb)

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
M.2 este formatul SSD-ului, PCIe este lane-ul pe care il foloseste. Poate fi M2 care foloseste lane-ul SATA3 si asta inseamna ca viteza este aceasi cu a unui SSD clasic 2.5. Cele PCIe sunt mult mai rapide deoarce folosesc un lane mai rapid. Deci M2 este doar "forma" SSD-ului, nu are legatura cu vitezele de care este capabil.

Edited by mkdan2004, 12 January 2019 - 19:10.


#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Scrie foarte clar, mai jops la descriere, daca citeai pina la capat:
Interfata:  PCI Express Gen3 x4
Factor de forma:  M.2

#7
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Daca placa ta nu este compatibila NVME nu are rost sa cumperi un Samsung EVO,nu vei beneficia de viteza acestuia

#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Placa ta de baza are conector m2 pentru acel ssd de tip m2, deci il poti conecta .Dar acel ssd are nvme, asta inseamna ca pentru viteza maxima placa de baza trebuie sa stie viteza pcie x4 pentru acel slot, iar placa ta de baza stie maxim x2 pentru slotul tau m2, deci n-are rost sa iei ssd nvme.

#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Altul care vrea sa se incurce cu cel.ro ! Pentru douaj' de lei diferenta n-as sta pe ganduri si as lua de la pcgarage.Mai ales ca pretul nu e deloc de neglijat.

#10
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Eu zic cel mai bine sa consulti lista de ssd-uri acceptate de modelul tau de pl de baza - http://download.giga...support_x99.pdf
Sau descarca lista in cauza in format pdf de aici - https://www.gigabyte...-10#support-doc - M2 Support List
Pt Samsung M.2 PCIe NVMe , ai trecut doar :
- SM950 Pro MZ-V5P512BW - 512Gb
- SM951 MZ-VPV5120 - 512Gb
Eu zic mai intai daca ai de unde sa incerci un ssd asemanator cu cel care vrei sa il cumperi de la un prieten/cunostinta/coleg , asta ca sa nu faci investitia depomana
Teoretic ar trebui sa il recunoasca , practic insa......ar putea sa iti creeze prb
Vezi cum stai si cu bios-ul pl de baza , daca ai ultima versiune sau trebuie sa faci upgrade la el - https://www.gigabyte...support-dl-bios

#11
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Nu vreau sa te contrazic sau sa fac pe desteptul, dar ma intreb, oare acea lista nu o fi mai veche, cand poate nu erau SSD-uri de 1TB? Spun asta deoarece nici actualul SSD (250GB, 750 EVO) nu este pe lista aia si totusi merge fara probleme. Acesta fiind pe SATA.

Pe un sait ce pare a fi din Ungaria, am gasit un SSD de 2TB, dar tot pe SATA:
https://iponcomp.ro/...arantie/1645010
https://iponcomp.ro/...6e2t0bw/1645007
Pare a fi acelasi produs. Ideea e ca pentru doar ~200 de lei in plus, as putea avea capacitate dubla.

Ce ma sfatuiti sa fac? E aceasta o perioada buna pentru a investi in componente?
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

#12
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Tu de ce crezi ca ti-am scris asta - Eu zic mai intai daca ai de unde sa incerci un ssd asemanator cu cel care vrei sa il cumperi de la un prieten/cunostinta/coleg , asta ca sa nu faci investitia depomana
Teoretic ar trebui sa il recunoasca , practic insa......ar putea sa iti creeze prb
Incearca intai asa cum ti-am scris si apoi poti sa il cumperi sigur , dar daca il cumperi si din varii motive nu iti va functiona........ce faci ?
Cat despre perioada propice sa cam dus naibii din cauza ordonantei date in decembrie anul trecut si vad ca la anumite componente/produse multimedia preturile au crescut acum imediat dupa anul nou......in loc sa scada
Idealul ar fi sa mai strangi niste banii si sa fi cu ochii pe promotii , fiindca nu stii de unde sare iepurele si.......altfel numai tii cont de nimic si cumperi cum o fi si la ce preturi gasesti cand ai banii

#13
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
https://www.vexio.ro...60-qvo-2-5-1tb/
https://www.vexio.ro...-7-mm-2-5-inch/

Pe care sa il aleg si de ce?
Merita diferenta de 120 de lei dintre un EVO si un QVO?
Multumesc mult.

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
EVO are TLC, QVO are  QLC, adică EVO este mai fiabil în timp.

#15
Spike2k20

Spike2k20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2019
Buna ziua am urmatoarea placa de baza ASUS P8Z68-V LE. Am comandat de pe altex urmatorul ssd insa nu prea ma pricep credeam ca orice ssd merge pe placa mea de baza si nu vad sa aiba mufa asta Solid-State Disk KINGSTON SSDNOW UV500, 240GB, M2, SUV500M8/240G merge sa conectez ssd-ul asta la placa mea de baza?

Edited by Spike2k20, 16 January 2019 - 13:00.


#16
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
Nu merge. Este foarte veche placa de baza, nici nu stiu daca erau M2-uri "consumer grade" pe atunci.
Aici sunt specificatiile de storage ale placii de baza de pe site-ul Asus:
2 x SATA 6Gb/s port(s), gray
4 x SATA 3Gb/s port(s), blue
Support Raid 0, 1, 5, 10
Support Intel® Smart Response Technology on 2nd generation Intel® Core™ processor family

#17
Spike2k20

Spike2k20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2019
Ok am inteles, dar asta ar merge? Solid State Drive (SSD) Kingston A400, 240GB, 2.5", SATA III

#18
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
Da, pentru eficienta maxima trebuie conectat la unul din porturile "gray" cel de 6Gb/s.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate