Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Spaga si semne obscene RATC Constanta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Ruxy11

Ruxy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.07.2014

View PostSidorin, on 12 ianuarie 2019 - 19:07, said:

Ultima dată când am fost la Mamaia cu familia am cumpărat de la chioşcul de la Pescărie 6 bilete (patru persoane + două bagaje mai mari) pentru gară. Când am urcat în autobuz şoferul ne-a spus că dacă nu luăm bilete de la el ne coboară! Am luat patru bilete si de la el, nu-mi ardea de probleme când eram cu familia. Ţara lu' Papură Vodă!...
Dacă e vorba de autobuzul estival, supraetajat, da, se cumpără bilete direct de la șofer.

#20
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Acum ceva timp ma urc in bus si ii dau soferului 2 E iar el imi spune ca asta tariful daca cumpar de la automat sau cu ajutorul telefonului si ca la sofer costa 3E.Am inteles si ii intind o bancnota de 50 E iar el imi spune ca nu are sa-mi dea rest si m-a rugat sa cobor...

#21
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010

View PostRuxy11, on 12 ianuarie 2019 - 23:26, said:

Dacă e vorba de autobuzul estival, supraetajat, da, se cumpără bilete direct de la șofer.

Era un autobuz „normal”, am întrebat clar la chioşcul de bilete cum procedez. Nu de alta dar „în luna de miere” primisem 75 de lei amendă pentru că am trecut cu o staţie de Pescărie venind de la gară si noi compostasem câte un bilet iar dacă mergeai în Mamaia trebuiau compostate câte două bilete.

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai dracu pensionarii ăștia au devalizat toată țara și acum nu se mai opresc cu furtișagul. De asta noi n-o să fim niciodată bine.

Cât timp liber să ai să urmărești niște șoferi de autobuz cu iau un leu ?

Un leu. Ptiu. Nu m-aș apleca pentru un leu.

Edited by waterman, 13 January 2019 - 11:54.


#23
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ba ej nebun ?! Pai un leu e aproape un sfert de dolar ! La puscarie pe viata i-as baga ! Sa stie si ei cum sa castiga banul cinstit !

#24
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostPaz, on 12 ianuarie 2019 - 18:48, said:

Gata ! Am gasit spagarii din Romania ! Astia ne-au secat tara.
Nu este vorba ca ar afecta bugetul local cu cine stie ce suma ci este vorba de practica in sine, faptul ca este incurajata coruptia. Maine-poimaine poate ca unul dintre indivizii astia ajunge intr-o pozitie superioara in domeniul lui de activitate si ghici ce, spaga aia se va raporta la cu totul o alta suma. Automat si efectele in sine vor atinge cote net superioare.

#25
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Stiu ce vrei sa spui. E vorba de un principiu. Problema e ca nu se mai poate cu principiile EXCLUSIV cand e vorba de gainari marunti. Astea sunt vremuri in care ar trebui sa devenim mult mai radicali. Trebuie sa ne facem un principiu si din asta. Parerea mea.

#26
Andreea34t

Andreea34t

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2019

View PostPaz, on 12 ianuarie 2019 - 18:48, said:

Gata ! Am gasit spagarii din Romania ! Astia ne-au secat tara.

View PostPaz, on 13 ianuarie 2019 - 14:46, said:

Ba ej nebun ?! Pai un leu e aproape un sfert de dolar !


Eu nu pricep, ori vezi corputia si efectele sale din acest caz insa preferi sa ii acoperi/sa le iei apararea pt ca ai rude care lucreaza acolo si iau spaga....ori chiar nu iti dai seama (ceea ce ste foarte grav).

Nu este vorba de un leu. Este vorba de suma totala care se strange la sfarsitul zilei, in decursul unei luni, in decursul unui an. RATC Constanta are in exploatare ~240 autobuze. Sa spunem sa doar 100 iau spaga. 100 lei/zi x 100 autobuze inseamna 10.000 lei pe zi. ~2100 euro pe zi. Intr-o luna sunt undeva la 60.000 euro spaga. Fa tu calculele pt un an.

Problema este veche dar nimeni nu ia atitudine, timpul trece, spaga curge.

https://www.cugetlib...lei-pe-zi-24404

"Şpaga şoferilor de autobuze depăşeşte, pe vară, două sute de lei de lei pe zi"

Edited by Andreea34t, 21 January 2019 - 22:35.


#27
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
hmm... sute-de-persoane-depistate-in-timp-ce-calatoreau-cu-autobuzele-ratc-constanta-fara-bilet-

https://www.ziuacons...ane-682223.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate