Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Pret vanzare Ford Fiesta 2006

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
Sunt interesat care ar fi pretul pe care l-as putea obtine ptr o Ford Fiesta din 2006.
masina are motor 1.3 benzina 70 CP + instalatie GPL marca BRC.


ca si dotari mai importante ar fi:
- aer conditionat manual
- ABS. masina nu are ESP, EBD etc, doar ABS
- 4 airbag-uri: 2 in bord si 2 in scaune
- servodirectie
- caroserie galvanizata fara pic de rugina
- jante aliaj 14 inch + anvelope vara michelin si jante tabla 14 inch + anvelope iarna goodyear
- centuri pretensionate cu capsa pirotehnica
- geamuri electrice fata
- distributie pe lant - e cam singurul motor din generatia respectiva care avea distributie pe lant

masina are 2 usi, probabil de aceea probabil multi se feresc de ea.
masina are acum 82.000 km. nu am caiet de service, reviziile le-am facut eu la 10-12.000 km cu piese originale - pot dovedi cu facturile de achizitie, dar nu cred ca conteaza prea mult

din ce am vazut pe autovit preturile variaza de la 1300 euro pana la 3500 euro, cu o medie intre 1500-2500 euro.
eu am pus-o la vanzare la 2000 euro, dar am primit oferte mult mai mici.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
undeva la 2000 este un pret corect zic eu. Banuiesc ca nu este cautata masina, bag-o si tu pe toate paginile si siteurile posibile.

#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
cred ca 1500-1800.totusi pretul real este cam ti se ofera.

esti sigur ca masina are km reali? ptr ce i-ar monta cineva gpl pe o masina care si asa nu consuma mult daca face doar 80.000 in 13ani

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrex, on 12 ianuarie 2019 - 18:25, said:

din ce am vazut pe autovit preturile variaza de la 1300 euro pana la 3500 euro, cu o medie intre 1500-2500 euro.
eu am pus-o la vanzare la 2000 euro, dar am primit oferte mult mai mici.
Ofertele le-ai primit online sau au venit si au vazut masina ?  Esti primul proprietar din 2006 ?

View Postbossake, on 12 ianuarie 2019 - 18:41, said:

cred ca 1500-1800.totusi pretul real este cam ti se ofera.

esti sigur ca masina are km reali? ptr ce i-ar monta cineva gpl pe o masina care si asa nu consuma mult daca face doar 80.000 in 13ani
Asta ma mira si pe mine, adica masina motor economic, a facut kilometri putini si are GPL. Orice cumparator daca aude ca are GPL se gandeste ca a fost tavalita, adica kilometrii aia nu sunt reali.

Edited by pacopaco1967, 12 January 2019 - 18:49.


#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tine-o daca e buna.
E genul de masina pe care nu iei mai nimic daca o dai si care e mai de folos decat banii pe care i-ai putea lua pe ea.

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
bun rationamentul tau uberb, dar ce te faci cand ai deja bani de o masina noua si cea veche sta degeaba?! sa nu iti faci nebunia sa iti schimbi masina doar ca e in stare buna cea veche?
o dai sa scapi de ea si la revedere :))))

masina am impresia ca poate fi si euro3, nu? daca este euro3 eu as da-o cat mai repede si pe 1400-1500, in scurt timp se aude ca vor baga o taxa care nu cred (parere personala) ca va mai face atractiva cumpararea de masini sub euro4 poate chiar si sub euro5.

Edited by bossake, 12 January 2019 - 18:56.


#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
masina a fost cumparata de mine in 2008 din franta de la un dealer Ford. la momentul cumpararii masina avea 10.500 km si cred ca erau reali.
masina este in mod garantat EURO 4, ptr ca in functie de norma de poluare am platit taxa in 2008. daca era EURO 3 taxa era de cateva ori mai mare.

am facut anual cam 10.000 km pana in 2016 cand am luat alta masina. de atunci am folosit fiesta doar ptr drumuri in oras ptr ca e mult mai practica decat o masina mare: te strecori usor printre masini si pe stradute, gasesti usor locuri de parcare.

masina am pus-o la vanzare pe olx prin toamna-iarna si am primit oferte de 1200-1500 euro.
cred ca majoriatea era de la samsari, ca veneau cu tot felul de texte ca modelul asta are probleme cu injectoarele, cu ambreiajul si cu te mai miri ce.

View Postpacopaco1967, on 12 ianuarie 2019 - 18:48, said:

Asta ma mira si pe mine, adica masina motor economic, a facut kilometri putini si are GPL. Orice cumparator daca aude ca are GPL se gandeste ca a fost tavalita, adica kilometrii aia nu sunt reali.

motorul nu e chiar economic: am un consum de 7-7.5 in afara si de 9-10 in oras.
GPL i-am pus prin 2011-2012 cand benzina trecuse de 6 lei si se ducea voios spre 7 lei asa ca am decit ca trebuie sa fac ceva: sa pun GPL pe ea.
pretul instalatiei GPL s-a amortizat in 12-15.000 km.
dupa amortizarea instalatiei am facut calculul am economisit aprox 2500 euro doar din diferenta de pret intre benzina si GPL: in august 2017 inainte sa bage accizele la combustibil gazul era cam 2 lei, iar benzina cam 5.2-5.4 lei.

Edited by rex, 12 January 2019 - 19:10.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
1800-1900e ... tinand cont ca are km putini, e masina din 06 si faptul ca are 2 usi e cam greu sa o dai. Ce oferte ai primit ? Nu baga in seama toti samsarii care vor sa faca bani pe spatele tau. Si eu am primit cand am vandut masina oferte cu 1000-2000e mai putin , de aceea am si refuzat apoi sa mai pun nr de telefon in anunt, ca sunt multi dobitoci. Doar prin mesaje vorbeam si daca era o persoana ok si nu facea oferte la misto, discutam la telefon.

View Postbossake, on 12 ianuarie 2019 - 18:55, said:

masina am impresia ca poate fi si euro3, nu? daca este euro3 eu as da-o cat mai repede si pe 1400-1500, in scurt timp se aude ca vor baga o taxa care nu cred (parere personala) ca va mai face atractiva cumpararea de masini sub euro4 poate chiar si sub euro5.

Nu cred ca un benzinar din 2006 mai e euro 3. Doar loganul prin 2004-2005 era euro 3, in rest cam 99% dintre masini in anii respectivi erau euro 4 deja.

#9
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postrex, on 12 ianuarie 2019 - 18:25, said:

Sunt interesat care ar fi pretul pe care l-as putea obtine ptr o Ford Fiesta din 2006.
masina are motor 1.3 benzina 70 CP + instalatie GPL marca BRC.


ca si dotari mai importante ar fi:
- aer conditionat manual
- ABS. masina nu are ESP, EBD etc, doar ABS
- 4 airbag-uri: 2 in bord si 2 in scaune
- servodirectie
- caroserie galvanizata fara pic de rugina
- jante aliaj 14 inch + anvelope vara michelin
si jante tabla 14 inch + anvelope iarna goodyear
- centuri pretensionate cu capsa pirotehnica
- geamuri electrice fata

- distributie pe lant - e cam singurul motor din generatia respectiva care avea distributie pe lant

masina are 2 usi, probabil de aceea probabil multi se feresc de ea.


Parerea mea e ca daca iei pe ea 1800 sa o dai. Tot ce am taiat nu se mai cheama dotare importanta, orice javra de masina le are, pe vremea aia erau socotite ca dotari...
Iar doua usi... poate doar vreun nebun care vrea sa o faca sport (adica rromie) poate ar da vreo 2500.

#10
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Calculezi 10% din pretul care l-ai platit tu cand ai luat-o de la Ford (aproape noua) si ala e pretul.

#11
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Bravo mai! Tocmai l-ai invatat s-o dea cu 800 euro...

#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
din ce am verificat in ofertele Ford de acum 10 ani, o masina noua cu aceleasi optionale era cam 12.000 euro cu tot cu tva.
iar regula stiu ca era cam 15%, nu 10%

oricum la primavara dupa ce se mai incalzeste, o spal bine, o dau cu ceara, ii fac o sedinta foto si apoi o pun la vanzare cu 2300 euro, ca sa am de unde sa scad.
eu vreau sa o dau cam la 2000 euro.
daca nu o dau la banii astia prefer sa o tin si o dau la rabla peste 5-6-7 ani

costurile anuale de intretinere sunt foarte mici:
- RCA+revizia+impozit+rovinieta+ITP+casco (da, am si casco la ea ca am avut continuitate) = 2000 lei
- un plin benzina + multe-multe plinuri de GPL = 2000-2500 lei ptr 8000 km/anual
daca merg putin cu ea costurile cu combustibilul scad foarte mult.

Edited by rex, 12 January 2019 - 21:04.


#13
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postrex, on 12 ianuarie 2019 - 18:57, said:

masina am pus-o la vanzare pe olx prin toamna-iarna si am primit oferte de 1200-1500 euro.
cred ca majoriatea era de la samsari, ca veneau cu tot felul de texte ca modelul asta are probleme cu injectoarele, cu ambreiajul si cu te mai miri ce.

Trebuia sa o vinzi daca ofertele erau pe bune,desi ma indoiesc,samsarii nu cumpara masini care se vand greu decat daca au un pret de unde sa-si scoata ceva.Daca ofertele erau la telefon 1200 1500 la fata locului ajungeau la 700 800

#14
aflate

aflate

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2018
Lasa-mi cateva poze pe privat, te rog sau link cu anuntul de vanzare. Am o cunostinta care cauta o masina de oras decenta.

#15
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
De ce in privat?? sa puna poze aici ca poate mai apar cunostinte care vor sa cumpere si de la alti useri Posted Image

#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

View Postbossake, on 12 ianuarie 2019 - 18:55, said:

bun rationamentul tau uberb, dar ce te faci cand ai deja bani de o masina noua si cea veche sta degeaba?! sa nu iti faci nebunia sa iti schimbi masina doar ca e in stare buna cea veche?
o dai sa scapi de ea si la revedere Posted Image)))
..............................
Daca vrei masina noua, aia veche o dai la Rabla daca se incadreaza la un pret de vanzare ~~1000-1500 Euro, decat sa te chinui sa iei un 1000 Euro. Asta cat inca mai e Rabla.

View PostSeteh, on 12 ianuarie 2019 - 19:21, said:


Parerea mea e ca daca iei pe ea 1800 sa o dai. Tot ce am taiat nu se mai cheama dotare importanta, orice javra de masina le are, pe vremea aia erau socotite ca dotari...
Iar doua usi... poate doar vreun nebun care vrea sa o faca sport (adica rromie) poate ar da vreo 2500.
Tocmai pt ca erau socotite ca dotari extra NU le tai din lista, mai ales daca sunt si functionale!
Pai tu ce faci ?? Raportezi o masina de 12-15 ani ca dotari cu una din prezent ??
De apreciat daca gasesti una veche care sa aibe (pt vremea ei! ) dotari extra si functionale.
Orice om normal la cap daca cauta o masina veche la pret de nimic se uita si la dotari (si daca sunt functionale) .

Uite cum facem, ii scot afara sau fac nefunctional AC-ul, e mai ok asa ? Ca oricum la vremea ei nu aveau toate ca dotare de serie AC.

Ba ce rationament, ma doare capu !

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postbossake, on 12 ianuarie 2019 - 18:55, said:

bun rationamentul tau uberb, dar ce te faci cand ai deja bani de o masina noua si cea veche sta degeaba?! sa nu iti faci nebunia sa iti schimbi masina doar ca e in stare buna cea veche?
o dai sa scapi de ea si la revedere Posted Image)))

masina am impresia ca poate fi si euro3, nu? daca este euro3 eu as da-o cat mai repede si pe 1400-1500, in scurt timp se aude ca vor baga o taxa care nu cred (parere personala) ca va mai face atractiva cumpararea de masini sub euro4 poate chiar si sub euro5.
Nu se exclud una pe alta. O masina veche de rezerva e aur la casa omului. Si eu vreau sa schimb una din masini dar o voi tine pe cea veche. Au mai fost situatii cand una din masini a fost imobilizata si 2 saptamani, am avut drumuri grele in care nu merita sa bagi o masina buna, am avut de carat, iarna e cancer pt orice masina asa ca o ciuma functionala e perfecta pt astfel de situatii.

Legat de cealalta parte, eu astept de vreo 3 ani sa se rablageasca una dintre ele suficient de mult incat sa o trag pe dreapta si sa iau alta. Nu mai zic ca am si ajutat-o intre timp si am facut drumuri in locuri u de nu as baga o masina buna, caiace si alte chestii sus pe ea si asa mai departe. E cu adevarat utila o astfel de masina care nu simte durere :) A cam venit momentul (o am de 10 ani si aproape 200K km). De ce as fi schimbat-o atunci?
O repar cu piese mai ieftine si o tin functionala fix pt ce ziceam mai sus. I-am gasit si loc de parcare ok nu departe de casa desi as putea sa fac la fel ca un vecin care are vreo 5-6 masini in parcare, daca nu mai multe.

Edited by underb, 13 January 2019 - 10:50.


#18
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Postrex, on 12 ianuarie 2019 - 18:25, said:



din ce am vazut pe autovit preturile variaza de la 1300 euro pana la 3500 euro, cu o medie intre 1500-2500 euro.
eu am pus-o la vanzare la 2000 euro, dar am primit oferte mult mai mici.

Am fost in aceiasi situatie ca tine cam de 3 ori .
Ultima oara am incercat sa vand o corsa automata ....si in rate ...muream de ciuda ca nu voaia nimeni sa-mi dea mai mult de 1000 pe ea . Eram hotarat sa o pastrez pe post de bibelou.
Am cedat si i-am zis sotiei ...draga napasta ! este masina ta ..vinde-o cum poti si gata ca eu nu mai pot . Nu exagerez , dimineata a pus un anunt  cum numa femeile stiu sa puna , fara nimic tehnic , fara detalii esentiale .....si pana seara masina era vanduta Posted Image  tot unei domnisoare  si la bani exceptionali de buni .
Unii nu sunt facuti sa vanda si gata ( preintre ei ma numar si eu  )
Lasa pe altcineva sa se ocupe de asta  Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate