Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

frustrarea salariului mic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#37
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Ajung destui....destui.
La prima discutie asa...eu vad o problema doar la tine.
Ori nu stii sa te vinzi , ori nu apreciezi ce ai .
Daca crezi la le indeplinesti oe amndoua , schimba angajatorul, sau incearca pe cont propriu !

#38
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View PostdiBrescia, on 12 ianuarie 2019 - 18:11, said:

Loc de munca nu inseamna 8 ore de mers la un birou sau o intreprindere. Poate insemna si niste colaborari pe net, de exemplu, de acasa. Chestia cu "cei trei de opt" era specifica comunistilor. Asa am auzit de la ai mei.
Da, se stie ca e plina tara de locuri de munca din astea. Daca ar fi asa nu ar mai lucra nici naiba la un loc de munca, ar sta acasa in fata ecranului si ar muri de foame, ca nu mai se duce nimeni sa faca paine, sa faca carne, lapte, oua.

Nu toata lumea poate sa faca videochat pe net dupa ce vine de la munca, si daca ar face oricum bani nu ar scoate decat daca au niste "calitati" si le afiseaza ca atare.

#39
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Il astept pe primul care spune ca e prea bine platit pentru cantitatea de menta frecata.

#40
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Poston64, on 12 ianuarie 2019 - 18:26, said:

cine ajunge sa aiba 5000-6000 de lei net in Romania?
cei din IT care sunt developeri, qa automation, teamleazi, si project manageri
.....
in rest, oameni de afaceri si prestatori de servicii evazionisti
Cam amesteci lucrurile . Daca nu ai facut carte suficienta , sa urci pe scara sociala , pe baza de hirtii , nu competente.... exista varianta meserii liberale .
Meseriei liberala inseamna ca poti cistiga cite te ajuta mintea , si daca te ajuta , te duci linistit peste cistigurile " smecherilor " numiti de tine . ...si nu se numeste " evaziune " ci se numeste " ca se poate " .
...si daca tu numesti " evazionisti " pe cei ce fac bani , eu ii numesc direct hoti , pe cei din IT . De ce ? Prima confruntare cu ei , cind deschid telefonul , spre exemplu , nu vad o stire , ci reclame , timpenii , minciuni , apoi printre astea , POATE citeva rinduri din stire , apoi constat ca este falsa ...Pt mine asta este HOTIE .
Ce-ai spune ca la piata , cind vrei sa cumperi mere , iti da taranul niste pastirnac , apoi gutui , apoi te trimite la un birou sa semnezi ca vrei mere , sa depui o copie de pe CI , te trimite apoi inapoi la taran , care iti spune ca merele sint de fapt pere ...!???

View Postiufiuf, on 12 ianuarie 2019 - 18:39, said:

cine ajunge sa aiba 5000-6000 de lei net in Romania?

Un gardian public in Bucuresti.
Destui , dar multi sint neinregistrati oficial cu cistigurile astea .

#41
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Poston64, on 12 ianuarie 2019 - 18:26, said:

cine ajunge sa aiba 5000-6000 de lei net in Romania?
cei din IT care sunt developeri, qa automation, teamleazi, si project manageri
cei super putini din companii care sunt in functii manageriale
unii bugetari cu zeci de ani experienta in spate
in rest, oameni de afaceri si prestatori de servicii evazionisti

Avea dreptate bunicul când spunea, citez "nepoate dacă nu înveți să furi multe trebuie să înduri " Posted Image

#42
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Poston64, on 12 ianuarie 2019 - 17:36, said:


nu stau in chirie, am 380 cheltuilei la bloc, 170 curent, 100 internet si telefon
aproximativ 1200 mancare
100 abonament la sala
cu ce raman?
Taie sala si netul, esti prea sarac si tii coada prea sus.
Ce stii sa faci pt bani ?

#43
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postvidiandrei, on 12 ianuarie 2019 - 17:42, said:


Cu 30-40 de lei imi iau ingrediente pentru un fel de mancare care ma tine aproape o saptamana si imi raman si pentru alte feluri de mancare.


Care sunt ingredientele alea, ca as vrea sa mananc si eu cu 30-40 lei timp de o saptamana...

#44
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

View Poston64, on 12 ianuarie 2019 - 17:25, said:

dupa ce am facut niste calcule am ajuns la concluzia ca un salar de aproximativ 5000-6000 de lei net, mi-ar oferi senzatia ca nu doar supravietuiesc, ci ca si traiesc
nu se ajunge usor la suma aia din pacate, noi romanii de rand fiind nevoiti sa fm tinuti in salarii mizerabile de 2000-3000 de lei care iti ajung doar cat sa mananaci si sa iti platesti cheltuielile
urasc faptul ca in tara asta doar cateva categorii profesionale au reusit sa ajunga la un nivel de trai decent, si restul populatiei trebuie sa ramana saraca

cu adevarat ai parte de o frustrare. problema cea mai mare este ca frustrarea se afla doar in mintea ta.

ori ai niste standarde de viata mult prea mari pentru posibilitatile tale ori ai o perceptie gresita despre viata din Romania.

2 salarii de 2000-3000 lei sunt cu siguranta un trai decent (pentru ceea ce inseamna nivelul de trai din Romania).

un salariu de 6000 lei ca al tau este un salariu cam dublu cat salariul mediu din Romania. Daca tu nu reusesti decat sa fii frustrat avand salariul asta este foarte grav. Poate esti genul care viseaza numai bogatii si te compari cu cine stie ce cunoscuti de prin jurul tau care au venituri mult mai mari dar nu din salarii, ci din afaceri, mosteniri, infractiuni, bani de la parinti,  alte alea si atunci comparatia este inutila.

Edited by bossake, 12 January 2019 - 18:54.


#45
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

View Postgozmyn, on 12 ianuarie 2019 - 18:48, said:


Care sunt ingredientele alea, ca as vrea sa mananc si eu cu 30-40 lei timp de o saptamana...
nu sunt vreun priceput in bucatarie dar cred ca o supa de pui o faci cu 30-40 lei. problema mea ar fi ca nu rezist sa mananc o saptamana aceeasi mancare. abia rezist sa mananc de 2 zile la rand :))..
mi se pare putin de epoca comunista sa mananci 5 zile la rand aceeasi mancare...dar la el acasa fiecare face cum crede.

#46
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postvidiandrei, on 12 ianuarie 2019 - 17:42, said:

Ce si cat mananci de te costa 1200 de lei o singura persoana si iti ma isi gatesti singur ???

Cu 30-40 de lei imi iau ingrediente pentru un fel de mancare care ma tine aproape o saptamana si imi raman si pentru alte feluri de mancare.
Esti sigur ca 30-40 Lei te costa mancarea pt. o saptamana ? poate ai vrut sa spui 300-400 Lei !
30-40 Lei cheltui numai daca mananci sandvisuri...
Attached File  sandvisuri-cu-salam-ori-parizer-si-branza-topita.jpg   82.77K   11 downloads
...cu salam ori parizer si cascaval / branza topita (la tub) dimineata, la pranz si seara.
Apa o bei de la robinesti robinet si intre mese mananci un covrig; dar cu covrigii depasesti 30-40 Lei alocati pt. o saptamana  Posted Image
===========================================

View Poston64, on 12 ianuarie 2019 - 17:25, said:

dupa ce am facut niste calcule am ajuns la concluzia ca un salar de aproximativ 5000-6000 de lei net, mi-ar oferi senzatia ca nu doar supravietuiesc, ci ca si traiesc
nu se ajunge usor la suma aia din pacate, noi romanii de rand fiind nevoiti sa fm tinuti in salarii mizerabile de 2000-3000 de lei care iti ajung doar cat sa mananaci si sa iti platesti cheltuielile
urasc faptul ca in tara asta doar cateva categorii profesionale au reusit sa ajunga la un nivel de trai decent, si restul populatiei trebuie sa ramana saraca
Calculul tau e gresit !
Pentru ca sunt oameni care sunt cheltuitori de dragul de a epata "bogatie" sa dea peste nas dusmanilor;
sunt oameni care nu stiu sa isi dramuiasca banii cheltuind haotic pe lucruri care nu le sunt necesare;
si mai sunt oameni cu capul pe umeri ce stiu sa cheltuie banii pe lucrurile necesare.

Oamenii care adora sa epateze bogatie si cu cei tembeli care cumpara orice prostie se iau la intrecere care nu le ajung nici 10 mii de euro pe luna bani in mana.
Oamenii cu capul pe umeri care stiu sa dramuiasca si ulltimul Leu se descurca si cu 1.200 Lei pe luna.
E adevarat, mai mult le chiorăie burta de foame decat sunt satui; dar hei ! cel putin nu mor de foame cu zile ca copii din Africa.

Edited by super8, 12 January 2019 - 19:07.


#47
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPaz, on 12 ianuarie 2019 - 18:29, said:

Exact. Intr-o tara libera si democratica lucrezi pana cazi din picioare. Ai tai nu prea ti-au spus adevarul, la comunisti erau unii care frecau manganul, si altii care munceau pe rupte.
parca nici asta nu-i bine, ca daca cazi din picioare nu mai poti lucra.

View PostPhobos, on 12 ianuarie 2019 - 18:56, said:

5-6000 lei e plata "regeasca"? Posted Image
1175 de euro pentru Romanica e rau?

#48
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,006
  • Înscris: 23.09.2005

View Postsuper8, on 12 ianuarie 2019 - 19:01, said:

Oamenii cu capul pe umeri care stiu sa dramuiasca si ulltimul Leu se descurca si cu 1.200 Lei pe luna.

Dar initiatorul n-a zis ca nu se descurca... A zis ca asta nu-i un venit care sa-l faca sa se simta satisfacut de viata pe care o duce.

Omul are nevoie si de speranta, in viata. Daca castigi mai mult decat minimul ala necesar, si iti mai permiti si lucruri pe langa, apare si speranta ca incet-incet, daca esti chibzuit, poti sa imbunatatesti ceva la viata ta.

Dar cand toti banii se duc pe supravietuire, speranta cam dispare, caci e clar ca in ritmul asta vei duce o viata cel mult la fel de buna.

View PostEMotanuIO, on 12 ianuarie 2019 - 19:03, said:

1175 de euro pentru Romanica e rau?

Nu e rau. E "ok". E bine. E in regula.

Dar pana la plata "regeasca" mai e cale lunga.

Dupa tine esti platit "regeste"?  Posted Image

Edited by Phobos, 12 January 2019 - 19:07.


#49
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

View Poston64, on 12 ianuarie 2019 - 17:50, said:

in alte tari un om care are calificarea si presteaza munca mea are un nivel de trai mai ridicat
eu daca as avea 6000 de lei mi-as permite sa ies din casa, sa ma duc in concediu, si o masina modesta
in australia sau canada un biet maturator are salariu de 3-4000 EUR .
motivul ptr care Romania nu trece la euro, ar fi absurditatea de a avea salarii de 300 EUR.
asta ca tara membru al preosperei UE.

Edited by editielimitata, 12 January 2019 - 19:17.


#50
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

View PostAlice_s_madness_returns, on 12 ianuarie 2019 - 18:11, said:

Așa e,să muncești pentru banii ăia e sclavie, doar că el spune că are un job foarte ușor.Care sunt șansele să găsească un job foarte bine plătit și care să nu necesite mare efort din partea lui,oriunde în Europa?
zero.

#51
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Problema este guvernul pentru ca nu face salariul minim mai mare. De aceea se numeste social sa mai taie de la bogati si sa de la saraci, deci toata frustrarea celor care spun ca nu traiesc decent trebuie sa se indrepte asupra guvernului care tine salariile mici!

#52
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Au  dreptate cetatenii care spun sa mai tai   ,taie abonamentul de la sala ,taie curentul si internetul ,taie si din manacare ca si asa este multa de 12 meleoane si sa vezi cu ce debani ramai ;)))))

#53
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 22.05.2003
Mie imi place ce disconect logic este intre dorinta si merit/putinta.

Asadar vrei minim 1000 EUR net (± 4700 lei), adica trebuie sa produci pt angajatorul care are onoarea sa te angajeze, suma de 1755.8 EUR
http://www.calculato...alariu-complet/

Cum nenorocitul dracu vrea sa faca si niste profit, grosolan ar trebui pe la 2000 EUR lunar doar facut de tine.
Cum prin firma mai sunt si nenumarate cheltuieli si trantori, ideal ar fi sa produci personal, macar 2300-2500 EUR.

Cand te gandesti asa, deja simt cum obosesti teribil, nu-i asa?

Secretul este sa te angajezi la stat!

#54
diBrescia

diBrescia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2019

View PostPaz, on 12 ianuarie 2019 - 18:29, said:

Exact. Intr-o tara libera si democratica lucrezi pana cazi din picioare. Ai tai nu prea ti-au spus adevarul, la comunisti erau unii care frecau manganul, si altii care munceau pe rupte.
Ei vezi, aici, in Italia, este un lucru normal sa ai mai multe servicii, daca nu-ti ajung banii Nu stiu cum e in Romania, dar dupa cum vorbiti de acest lucru, se pare ca va este cam greata de asa ceva. E mai usor sa te plangi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate