Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

frustrarea salariului mic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#19
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Lasa-l bree ,o duce bine  , e de la prea multa mancare.

#20
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Initial, am crezut ca e vorba de 5000-6000 euro, chiar scrisesem cateva randuri in care iti impartaseam suferinta.

Dupa ce mi-am dat seama ca de fapt tu scrii de lei ... hmm... ce sa zic... Am venituri un pic mai mari decat suma aia(pe care o doresti tu) si tot am frustrarea ca nu am bani suficienti. Mie mi se pare ca de la 20.000 lei lunar incepi sa simti ca intr-adevar faci bani!

Concluzia ar fi ca, in cele din urma, vei ajunge sa castigi 6000 lei pe luna si tot nu vei fi multumit, deoarece iti vor creste pretentiile si tot nu iti vor ajunge banii la sfarsitul lunii!

Edited by lex2010, 12 January 2019 - 17:54.


#21
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu stiu ce bulking faci tu... De exemplu sunt eu, sotia si copilul plus bona care mananca si ea ca doar nu o tin nemancata si fac cumparaturi de obicei in fiecare vineri la supermarket si cheltuiesc in jur de 400 de lei pe mancare. 4*400 sunt 1600 de lei la 3 persoane si jumatate si zau daca consider ca nu mananc cat vreau si ce vreau.

#22
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostAlice_s_madness_returns, on 12 ianuarie 2019 - 17:46, said:

Și ești tu sigur că în alte țări te plătește careva regește ca să tai frunza la câini?
in alte tari un om care are calificarea si presteaza munca mea are un nivel de trai mai ridicat

eu daca as avea 6000 de lei mi-as permite sa ies din casa, sa ma duc in concediu, si o masina modesta

#23
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Poston64, on 12 ianuarie 2019 - 17:25, said:

dupa ce am facut niste calcule am ajuns la concluzia ca un salar de aproximativ 5000-6000 de lei net, mi-ar oferi senzatia ca nu doar supravietuiesc, ci ca si traiesc
......
urasc faptul ca in tara asta doar cateva categorii profesionale au reusit sa ajunga la un nivel de trai decent, si restul populatiei trebuie sa ramana saraca
Suma dorita de tine ste ok , dar trebuie multe sa ajungi acolo ...
Zilele trecute discutam cu niste prieteni despre o suma medie pe membru de familie , pt un trai decent , lipsit de griji , chiar cu mici bucurii ...
Ne-a iesit la socoteli cca 3500 lei bani gheata pe membru de familie ....

View Postvidiandrei, on 12 ianuarie 2019 - 17:42, said:

....

Cu 30-40 de lei imi iau ingrediente pentru un fel de mancare care ma tine aproape o saptamana si imi raman si pentru alte feluri de mancare.
.......
Poti deschide un topic cu acesta metoda de supravietuire ? hai ca este interesant !

#24
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View PostSeteh, on 12 ianuarie 2019 - 17:47, said:

Nu stiu ce bulking faci tu... De exemplu sunt eu, sotia si copilul plus bona care mananca si ea ca doar nu o tin nemancata si fac cumparaturi de obicei in fiecare vineri la supermarket si cheltuiesc in jur de 400 de lei pe mancare. 4*400 sunt 1600 de lei la 3 persoane si jumatate si zau daca consider ca nu mananc cat vreau si ce vreau.
Sunt unii care, daca nu maninca vita de argentina, simt ca traiesc degeaba. Apoi toale "de firma" sa se laude la "dusmani" si alte cacaturi. La astia nu le ajung nici 5000 euro pe luna. Dpmdv e ok cum zici tu, si eu tot pe acolo sunt cu cheltuielile (2+2 persoane)...

Edited by _R_A_D_U, 12 January 2019 - 17:54.


#25
diBrescia

diBrescia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2019

View Poston64, on 12 ianuarie 2019 - 17:42, said:

la cheltuielile pe care le am, la ce munca fac, eu ar trebui sa ii platesc pe ei
Dar sa muncesti mai mult, te-ai gandit? Se poarta cate 2-3 servicii in cazul celor carora nu le ajung banii. Nu sala nu telefon de ultima generatie, nu masina de fite,....

#26
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View PostdiBrescia, on 12 ianuarie 2019 - 17:53, said:

Dar sa muncesti mai mult, te-ai gandit? Se poarta cate 2-3 servicii in cazul celor carora nu le ajung banii. Nu sala nu telefon de ultima generatie, nu masina de fite,....
Doar ca ziua n-are decat 24 de ore, si 10 se duc deja la un loc de munca... ca sa lucrezi in 3 locuri trebuie sa dea cineva un OUG sa extinda ziua la minim 36 de ore.

#27
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostdiBrescia, on 12 ianuarie 2019 - 17:53, said:

Dar sa muncesti mai mult, te-ai gandit? Se poarta cate 2-3 servicii in cazul celor carora nu le ajung banii. Nu sala nu telefon de ultima generatie, nu masina de fite,....
muncesc la corporatie si fac ceea ce mi se pune in carca
nu sunt in management ca sa pot sa iau decizii din astea

#28
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018
Poate reușești să îmbini utilul cu plăcutul găsindu-ți un job la o sală de forță, dacă tot îți place asta.
Făcând aceleasi lucruri, la fel ca până acum nu prea ai cum să câștigi mai mult.
Lucrezi într-o multinaționala și totuși spui că ar trebui să îi plătești tu pe ei la cât de puțin efort depui?....ciudat

Edited by Alice_s_madness_returns, 12 January 2019 - 17:59.


#29
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Umbla vorba prin sat ca suma viciilor este constanta .....Vezi unde arunci banii , ce poti reduce , ce poti inlocui ..etc.
..si sa nu uit ...lucreaza la psihic .

Dupa o intamplare nefericita ....tin sa spun ca apreciez altfel putinul pe care-l am si ma bucur din orice :)

#30
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postcostl, on 12 ianuarie 2019 - 17:56, said:

Doar ca ziua n-are decat 24 de ore, si 10 se duc deja la un loc de munca... ca sa lucrezi in 3 locuri trebuie sa dea cineva un OUG sa extinda ziua la minim 36 de ore.

Dacă muncești mai mult nu mai ai timp să cheltui și îți ajung banii Posted Image

#31
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostAlice_s_madness_returns, on 12 ianuarie 2019 - 17:56, said:

Lucrezi într-o multinaționala și totuși spui că ar trebui să îi plătești tu pe ei la cât de puțin efort depui?....ciudat
asa este, am prins eu una mai dubioasa, umbla zvonuri ca e in Romania doar asa, de fenta, sa spele niste bani...

#32
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Esti tanar. Europa e deschisa. Pleaca! Sa muncesti pe 3000 de lei e aproape scalvie.

#33
diBrescia

diBrescia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2019

View Postcostl, on 12 ianuarie 2019 - 17:56, said:

Doar ca ziua n-are decat 24 de ore, si 10 se duc deja la un loc de munca... ca sa lucrezi in 3 locuri trebuie sa dea cineva un OUG sa extinda ziua la minim 36 de ore.
Loc de munca nu inseamna 8 ore de mers la un birou sau o intreprindere. Poate insemna si niste colaborari pe net, de exemplu, de acasa. Chestia cu "cei trei de opt" era specifica comunistilor. Asa am auzit de la ai mei.

#34
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018

View Postmannick, on 12 ianuarie 2019 - 18:02, said:

Esti tanar. Europa e deschisa. Pleaca! Sa muncesti pe 3000 de lei e aproape scalvie.

Așa e,să muncești pentru banii ăia e sclavie, doar că el spune că are un job foarte ușor.Care sunt șansele să găsească un job foarte bine plătit și care să nu necesite mare efort din partea lui,oriunde în Europa?

#35
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
cine ajunge sa aiba 5000-6000 de lei net in Romania?
cei din IT care sunt developeri, qa automation, teamleazi, si project manageri
cei super putini din companii care sunt in functii manageriale
unii bugetari cu zeci de ani experienta in spate
in rest, oameni de afaceri si prestatori de servicii evazionisti

#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostdiBrescia, on 12 ianuarie 2019 - 18:11, said:

Loc de munca nu inseamna 8 ore de mers la un birou sau o intreprindere. Poate insemna si niste colaborari pe net, de exemplu, de acasa. Chestia cu "cei trei de opt" era specifica comunistilor. Asa am auzit de la ai mei.
Exact. Intr-o tara libera si democratica lucrezi pana cazi din picioare. Ai tai nu prea ti-au spus adevarul, la comunisti erau unii care frecau manganul, si altii care munceau pe rupte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate