Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Timbrul de mediu - recuperare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Salutare !
Stie cineva cand si daca se mai recupereaza ultima taxa auto ? - timbru de mediu parca-i spunea  ?
Actele le am depuse de la inceputul anului 2018
Ce-i de facut ?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
https://forum.softpe.../page__st__2376

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpacaliciosu01, on 12 ianuarie 2019 - 13:38, said:

Salutare !
Stie cineva cand si daca se mai recupereaza ultima taxa auto ? - timbru de mediu parca-i spunea  ?
Actele le am depuse de la inceputul anului 2018
Ce-i de facut ?
Nimic. E de asteptat.

#4
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
M-am uitat pe aria respectiva insa nimic concludent si nici nu am stat sa citesc tot  . de aia am si deschis acest topic ...doar pt timbrul de mediu .
Ma interesa o parere avizata mai recenta .

#5
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
a) pentru taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, în perioada 1 ianuarie 2018 - 30 iunie 2019;
b) pentru timbrul de mediu pentru autovehicule, în perioada 1 septembrie 2018 – 30 iunie 2019.”


#6
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Postcata, on 12 ianuarie 2019 - 13:53, said:

a) pentru taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, în perioada 1 ianuarie 2018 - 30 iunie 2019;
b) pentru timbrul de mediu pentru autovehicule, în perioada 1 septembrie 2018 – 30 iunie 2019.”
Multumesc. Dupa cum se plang astia de bani ...probabil ca prin vara speram sa se miste ceva ....pfffff Posted Image ce bine mi-ar fi prins banutii aia !

#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
eu am taxe de recuperat din toate categorille dar nu am recuperat niciuna pana acum... adevarul e ca am si depus cererile in ultima zi Posted Image

Edited by jericho, 12 January 2019 - 14:41.


#8
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 09.01.2010
Dacă nu mă înșel au anunțat că se suspendă până în vară. Cine să-i mai creadă pe zdrențele de la PSD

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu s-a suspendat , dar s-a largit termenul final . Se platesc si in prezent dar in limita posibilitatilor , insa sunt sanse mari ca data limita sa sufere noi modificari pentru ca multi platitori nu au primit banii si deficitul este mare . E poveste ca banii sunt intr-un cont al ministerului mediului . De fapt , pe masura ce autoritatile care au incasat respectivele taxe au fonduri , se restituie ( teoretic ) in ordinea depunerii cererii dar , in realitate , nu se intampla asta. Eu am depus printre primele cereri in orasul meu pentru Timbrul de Mediu si nu am primit in conditiile in care alte persoane au primit cate trei taxe .

#10
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

View Postpacaliciosu01, on 12 ianuarie 2019 - 13:49, said:

M-am uitat pe aria respectiva insa nimic concludent si nici nu am stat sa citesc tot  . de aia am si deschis acest topic ...doar pt timbrul de mediu .
Ma interesa o parere avizata mai recenta .
S-a prelungit termenul de restituire a acestei taxe pana la sfarsitul trimestrului 2 din acest an.

#11
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Eubam primit banii fara dobanda in noiembrie 2018,cerere depusa in 07.2017 la o taxa achitata si masina neinmatriculata.M-au sunat de la Anaf sa le dau un cont bancar dar cum nu mai am niciun cont in Ro au pus banii in contul unui prieten.Chiar nu-mi venea sa cred avand in vedere cat m-am certat cu ei...

#12
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 09.01.2010
Comisia Europeană (CE) îndeamnă România să respecte legislaţia Uniunii Europene (UE) în ceea ce priveşte rambursarea taxelor de înmatriculare a autoturismelor, percepute în mod necuvenit, în următoarele două luni.
„Comisia a decis să trimită României un aviz motivat, pentru că nu asigură rambursarea integrală şi imediată a taxelor de înmatriculare a vehiculelor de ocazie achizitionate din alte state membre“, menţionează
„Pachetul de acţiuni în constatarea neîndeplinirii obligaţiilor din luna ianuarie: principalele decizii“.  Anterior acestei decizii, Curtea de Justitie a UE (CJUE) a considerat ca aceste taxe încalcă normele UE, respectiv articolul 110 din Tratatul de Functionare al UE.

#13
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Pesedeaua cica ne face cado banutii mai devreme ...economia duduie ...e de bine fratilor  :)

#14
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 09.01.2010
Cum stați?  A-ți primit bănuții promiși de zdrențe?

#15
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Ete plua....mai incolo ...asteptam cu infrigurare  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate