Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Importanța masei corporale într-un conflict

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
AriciulSaltaret

AriciulSaltaret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.01.2019
Vreau să pun problema pe "greutate" , sunt nedumerit în anumite privințe.
Puterea de k.o, am citit că este oferită ba de surprinderea adversarului, ba de mișcarea creierului în cutia craniană, ba de greutatea pusă în pumn, sunt foarte confuz, deoarece in categoriile de 100+ mereu se termina cu k.o față de cele ușoare prin puncte
Ceea ce vreau să zic, este că după parerea mea greutatea este cel mai important lucru 60% greutate , 40% tehnica mai ales într-un conflict stradal.
Luăm următorul exemplu, un boxer profesionist de 60 de kg vs un bodyguard de 130 de kg.
Bodyguard-ul dintr-un pumn conectat în fața individului îl face afiș, în plus îl poate pune la pământ manipulând-ul în orice poziție, avand o masa corporala mare, o densitate osoasa mai mare, loviturile primite vor fi atenuate de procentul de grasime/masa musculara.
Chestia asta cu skinny martial arts a fost promovată de filmele cu Bruce Lee /Jet Li, dar in realitate pestele mare il mananca pe cel mic.

Edited by AriciulSaltaret, 12 January 2019 - 11:42.


#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
De ce ai vrea sa faci pe cineva KO intr-o lupta stradala?
Vezi ca viata bate filmul :nonobad:

#3
AriciulSaltaret

AriciulSaltaret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.01.2019

View PostNenea Zap, on 12 ianuarie 2019 - 11:57, said:

De ce ai vrea sa faci pe cineva KO intr-o lupta stradala?
Vezi ca viata bate filmul :nonobad:

Ca să nu mă facă el pe mine.

#4
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Eu cred ca aia masivi isi dau knock-out mai des pentru ca fiind masivi se misca mai greu si ii adversarii nimeresc cu pumnu'. :lol:

Pe Mayweather nu-l paleste ca se misca repede.

Nu cred ca lovitura e direct proportionala cu greutatea. Un gras ar grasime pe la incheieturi si nu poate zvacni la fel de bine ca unu ideal proportionat.

Edited by Eekstein, 12 January 2019 - 12:07.


#5
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
daca ala de 130 de kile e bouncer probabil nu e momaie cand vine vorba de bataie;
asa ca 100% pun banii pe ala de 130 de kile, degeaba e  ala de 60 kile campion mondial cand nu are nevoie decat de un pumn plasat ORIUNDE ca sa moara

#6
AriciulSaltaret

AriciulSaltaret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.01.2019

View PostEekstein, on 12 ianuarie 2019 - 12:07, said:

Eu cred ca aia masivi isi dau knock-out mai des pentru ca fiind masivi se misca mai greu si ii adversarii nimeresc cu pumnu'. :lol:

Pe Mayweather nu-l paleste ca se misca repede.

Nu cred ca lovitura e direct proportionala cu greutatea. Un gras ar grasime pe la incheieturi si nu poate zvacni la fel de bine ca unu ideal proportionat.
Intradevar nu poate zvacni, dar daca te prinde si te pune jos ? In contextul in care ai 70 de kg, cum ridici 130 de kg de pe tine.
Fiind mai greu, pesupunem mai inalt, daca te apropii risti sa o iei.

Edited by AriciulSaltaret, 12 January 2019 - 12:11.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu de ce dar stilul tau de postare imi pare cunoscut...

Nu greutatea conteaza. Ci masa musculara. Una e cand e un tip de 100 kg numai muschi si alta e cand ai un gras de 100 kg.

Quote

Chestia asta cu skinny martial arts a fost promovată de filmele cu Bruce Lee /Jet Li, dar in realitate pestele mare il mananca pe cel mic.   

In artele martiale asiatice conteaza enorm viteza - sunt mai slabanogi din fire - exceptand sumo - unde sunt ingrasati fortat.
Si in plus acolo nu se dau doar pumni. Orice parete a corpului poate fi folosita ca arma.

Plus ca forta loviturii poate fi considerata si masa x viteza.

#8
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Pătratul vitezei

#9
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Aia deja e alt fel de lupta. Tu vorbeai de lovituri cu pumnu.

Normal ca ala de 130kg il da cu capu de perete/podea cu o mana pe ala de 60.

#10
AriciulSaltaret

AriciulSaltaret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.01.2019

View Posteiffel, on 12 ianuarie 2019 - 12:10, said:

Nu stiu de ce dar stilul tau de postare imi pare cunoscut...

Nu greutatea conteaza. Ci masa musculara. Una e cand e un tip de 100 kg numai muschi si alta e cand ai un gras de 100 kg.


In artele martiale asiatice conteaza enorm viteza - sunt mai slabanogi din fire - exceptand sumo - unde sunt ingrasati fortat.
Si in plus acolo nu se dau doar pumni. Orice parete a corpului poate fi folosita ca arma.

Plus ca forta loviturii poate fi considerata si masa x viteza.

Hm, eu unul te-aș contrazice , Butterbean de exemplu poți căuta o poză cu el, 1.85 și 150-160 de kg parcă, gras e puțin spus , Ăźnsă odată ce prindea un croșeu de dreapta orice adversar era trimis la somn, bine ce este drept lupta cu adversari sub categoria lui de greutate  avand 160, din 10 castiguri 8 erau k.o
Uiti ceva, sa sustii o greutate 130 de kg , trebuie sa ai si muschi!
Obezul ce mananca zi de zi de la McDonalds isi ia zilnic proteinele si caloriile necesare, iar sa sustii 130 de kg indiferent ca sunt muschi vizibili sau grasime , mușchii sunt sub stratul de grasime, doar nevizibili.

Edited by AriciulSaltaret, 12 January 2019 - 12:20.


#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostAriciulSaltaret, on 12 ianuarie 2019 - 11:40, said:

Luăm următorul exemplu, un boxer profesionist de 60 de kg vs un bodyguard de 130 de kg.
Bodyguard-ul dintr-un pumn conectat în faţa individului îl face afiș, în plus îl poate pune la pământ manipulând-ul în orice poziţie, avand o masa corporala mare, o densitate osoasa mai mare, loviturile primite vor fi atenuate de procentul de grasime/masa musculara.
Treaba e ca bodyguardul de 130 de kg o sa se miste incet, iar boxerul o sa ii poata evita usor loviturile, avand o viteza mult mai mare, de asemenea pumnii lui daca vor fi plasati in niste puncte sensibile, vor face irelevanta masa mult mai mare a bodyguardului, din contra aceasta il va trage si mai rapid in jos, si nu se va mai putea apoi ridica, americanii au o vorba: the bigger they are, the harder they fall.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aE07kB3y3oU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
AriciulSaltaret

AriciulSaltaret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.01.2019

View PostAldulescu, on 12 ianuarie 2019 - 12:27, said:


Treaba e ca bodyguardul de 130 de kg o sa se miste incet, iar boxerul o sa ii poata evita usor loviturile, avand o viteza mult mai mare, de asemenea pumnii lui daca vor fi plasati in niste puncte sensibile, vor face irelevanta masa mult mai mare a bodyguardului, din contra aceasta il va trage si mai rapid in jos, si nu se va mai putea apoi ridica, americanii au o vorba: the bigger they are, the harder they fall.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aE07kB3y3oU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si crezi ca intr o lupta de strada asiaticul l-ar fi invins?Eu zic un mare nu , acolo a fost doar noroc, pe strada statea 6 minute sa danseze pe langa el?

#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAriciulSaltaret, on 12 ianuarie 2019 - 12:03, said:



Ca să nu mă facă el pe mine.
De ce ar avea careva treaba cu tine?

Vitamin sau cum iti mai ziceai, tu esti?



#14
AriciulSaltaret

AriciulSaltaret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.01.2019

View Postdan1980_25, on 12 ianuarie 2019 - 12:34, said:


De ce ar avea careva treaba cu tine?

Vitamin sau cum iti mai ziceai, tu esti?
Nu poţi ști când se ivește norocul.

#15
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Intr-o batalie malaci-slabanogi aparent sunt avantajati malacii insa castiga intotdeauna cel cu mai multa minte. Degeaba ai 130 kg si esti prost, pentru ca daca slabanogul poate fi suficient de inteligent incat sa-si transforme slabiciunile in atuuri are toate sansele sa castige.

Exemple:
-Malacul are atuul fortei si a loviturilor aplicate favorizate de inertia mare a corpului in timp ce slabanogul are atuul mobilitatii dar si a vitezei mult mai mari si a percutiei loviturilor. Mobilitatea mare poate fi folosita cu succes si pentru a evita loviturile. Sa nu uitam ca desi malacii rezista mai bine loviturilor, este practic imposibil sa nu aiba si vulnerabilitati chiar fatale (Mi-amintesc ca am vazut pe Youtube o bataie intre un dulau si-un cocosel minuscul: cand dulaul s-a repezit cu gura lui cat o shura sa-l inhate intr-o fractiune de secunda cocoselul i-a zburat pe deasupra si-l ataca din spate);
-Un alt atu al malacilor ar fi ca plutesc mult mai usor pe apa decat slabanogii
-Daca vorbim si de altfel de batalii malacii au dezavantajul expunerii mult mai mari ca tinte dar si a imposibilitatii de a se strecura sau ascunde precum slabanogii;

Exemplele pot fi extinse chiar si la razboaie. Avem exemplul Irakului sau Afghanistanului ce dovedesc ca un factor uman hotarat si care-si foloseste din plin creierul poate face fata cu succes unei puteri supertehnologizate precum SUA.

Deci asa ca sfat final: niciodata sa nu ne temem atunci cand aparent suntem atacati de o forta disproportionata. Cu vointa in folosirea mintilor, se pot rezista si chiar ingenunchia entitati aparent coplesitoare.

Edited by cap_tepos, 12 January 2019 - 12:42.


#16
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostAriciulSaltaret, on 12 ianuarie 2019 - 12:31, said:

Si crezi ca intr o lupta de strada asiaticul l-ar fi invins?Eu zic un mare nu , acolo a fost doar noroc, pe strada statea 6 minute sa danseze pe langa el?
Pai tocmai ca pe strada ai mai mult loc sa dansezi, si sa alergi in jurul unui malac, in ring unde ai spatiul limitat, daca te prinde grasul intr-un colt, ai cam pus-o...

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAriciulSaltaret, on 12 ianuarie 2019 - 12:35, said:


Nu poţi ști când se ivește norocul.
In viata reala, "cand se iveste norocul" iti ia ala mana, ti-o rupe si te bate cu ea pana faci kk pe tine. Daca dai peste o gasca de smardoi interlopi e si mai rau.
Insa de cele mai multe ori norocul e cum ti-l faci.
In rest cred ca te uiti prea mult la filme cu ghetto.
Parca spuneai ca mananci 3 paini/zi. Ai mai pus ceva muschi la degete?

#18
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Avem nevoie de mai multe detalii.
Cati ani de box are in spate persoana de 60 kg?As paria toti banii pe Mayweather intr-o lupta cu unu de 130 kg dar cu 0 tehnica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate