Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Constructie blocuri noi in locul celor vechi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Vrem sa vedem si noi calitatea exceptionala la 1200, cine a fost dezvoltatorul, constructorul si zona in care s-a construit.
Nu ma intereaza sa cumpar ci doar de curiozitate.

#56
QAZ1234

QAZ1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.12.2018
Zona?
La 15 minute de centru.
In traducere la 15 minute de marginea orașului dacă mergi cu girofar și sirenă pana acolo.

#57
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
La 1200 cam greu. Daca e spre centru, e prea scump terenul, daca e la periferie, de ce sa mai bagi bani in calitate cand lumea vrea ieftin.

#58
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 QAZ1234, on 13 ianuarie 2019 - 14:55, said:

Zona?
La 15 minute de centru.
In traducere la 15 minute de marginea orașului dacă mergi cu girofar și sirenă pana acolo.
De 15 minute ai nevoie ,in conditii de  girofar+sirena ,din centru pana la iesire/intrare A2...

Edited by valecris16, 13 January 2019 - 15:00.


#59
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

 Qwerty69, on 12 ianuarie 2019 - 10:29, said:

Salutare,

In alte tari in orasele mari in locul blocurilor vechi se construiesc altele noi. La noi de ce nu se intampla asta.

Spre exemplu in orasele mari ale Romaniei(Bucuresti, Cluj, Timisoara) unde preturile apartamentelor in zonele bune ale orasului depasesc 1200-1400 Euro/mp de ce un investitor nu semneaza un contract cu locatarii unui bloc P+4 prin care se obliga sa darame blocul si sa construiasca unu P+15, urmand oamenilor sa le dea cate un apartament la fiecare si cu restul de 11 etaje (44 apartamente) sa isi scoata investitia + profit.

Aici exista 2 probleme:

1) Ce fac oamenii in timpul constructiei blocului, unde stau... eu sunt convins ca ar accepta sa plateasca un an chirie si in locul apartamentului vechi sa primeasca unul nou
2) Daca nu sunt locuri de parcare pentru 20 apartamente ce se va intampla cand vor fi 64? - Si aici ma gandesc ca se vor gasii solutii.


Voi ce parere aveti?

Dincolo de discutiile daca ar accepta sau nu proprietarii apartamentelor, exista un motiv pentru care asta nu se poate intampla: regulamentul de urbanism din Bucuresti.Daca demolezi un P+4 nu poti face altceva decat tot P+4, in unele zone nici atat.In plus, daca darami un P+4 cu 50 de apartamente, conform regulilor de acum trebuie sa ai 60 de locuri de parcare, adapost ala, etc.Adica demolezi 50 apartamente si faci 50 noi, iar costul demolarii, constructiei, subsolurilor, etc, ar fi mai mare decat valorea de piata a 50 de ap noi construite pe un teren liber.

#60
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 86-APP, on 13 ianuarie 2019 - 11:49, said:

Visezi . Exista blocuri de calitate exceptionala care s-au dat cu 1200mp .

Posted Image Posted Image
Unde, in Popesti?

https://oneunited.ro/development
http://centralpark.ro/en/
Ia vezi, poate la astia e 1200/mp. :))))

#61
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

 mihaigerard, on 13 ianuarie 2019 - 16:58, said:

Posted Image Posted Image
Unde, in Popesti?

https://oneunited.ro/development
http://centralpark.ro/en/
Ia vezi, poate la astia e 1200/mp. Posted Image)))

BNR, 1600-1800eur/mp http://www.babanovac-residence.ro/
Lumea inca nu s-a mutat dar firmele implicate sunt foarte ok. Am fost acu cateva saptamani sa vad complexul si arata foarte bine la exterior.

#62
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Știu de BNR, dar nu avem nimic dat încă în folosință, ca sa vorbim de calitate nu doar la nivel teoretic. În plus, chiar spunea un viitor locatar ca au schimbat antreprenorul care le-a făcut izolația exterioara din cauza faptului ca era făcută prost.;)

Edited by mihaigerard, 13 January 2019 - 17:49.


#63
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

 mihaigerard, on 13 ianuarie 2019 - 17:49, said:

În plus, chiar spunea un viitor locatar ca au schimbat antreprenorul care le-a făcut izolația exterioara din cauza faptului ca era făcută prost.Posted Image

Cred ca e aproape imposibil totul sa fie executat impecabil. Sunt aproape sigur ca si la ce ai indicat mai sus au fost probleme.
Cand cautam sa cumpar eram la un punct pe vreo 6 grupuri de residence din Bucuresti si e jale cand stai si dai in istoric sa vezi ce probleme au fost/sunt inca.

Una e sa arate la exterior mai dubios, alta e sa iti cada tavanul in apartament sau sa ai piscina interioara la subsol (aka infiltratii serioase).

#64
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Sunt de acord, dar construit bine inseamna ca a trecut proba timpului. La Baba Novac nu s-a dat nimic in folosinta deocamdata.

#65
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Foarte corect, doar timpul arata ce s-a facut corect. Am un coleg care a cumparat in Baneasa un penthouse la ultimul etaj din P+5, doar terasa o are 100+ metri undeva la 300K euro prin 2015. In primul an a avut infiltratii grave la termopane si omul avea iluminator in living, acolo problema nu ca nu se inchide un geam bine. :) In al doilea an a avut infiltratii in toata casa ca era la ultimul etaj, a venit dezvoltatorul s-a facut ca repara si la zapada urmatoare a fost exact la fel de a bagat niste zeci de mii de euro si si-a facut izolatie ca la piscina. Apoi au urmat probleme cu canalizarea care era prin pompare, in fine probleme exact ca in Popesti la pret de 4 ori mai mare :)

#66
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 the_same, on 13 ianuarie 2019 - 14:54, said:

Vrem sa vedem si noi calitatea exceptionala la 1200, cine a fost dezvoltatorul, constructorul si zona in care s-a construit.
Nu ma intereaza sa cumpar ci doar de curiozitate.
Am scris și se pare că am uitat sa dau send. Acum pe scurt . Cuza 99 . Prețul real de vînzare cca 1200.
Cunosc proiectul pt că am participat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate