Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Constructie blocuri noi in locul celor vechi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
Salutare,

In alte tari in orasele mari in locul blocurilor vechi se construiesc altele noi. La noi de ce nu se intampla asta.

Spre exemplu in orasele mari ale Romaniei(Bucuresti, Cluj, Timisoara) unde preturile apartamentelor in zonele bune ale orasului depasesc 1200-1400 Euro/mp de ce un investitor nu semneaza un contract cu locatarii unui bloc P+4 prin care se obliga sa darame blocul si sa construiasca unu P+15, urmand oamenilor sa le dea cate un apartament la fiecare si cu restul de 11 etaje (44 apartamente) sa isi scoata investitia + profit.

Aici exista 2 probleme:

1) Ce fac oamenii in timpul constructiei blocului, unde stau... eu sunt convins ca ar accepta sa plateasca un an chirie si in locul apartamentului vechi sa primeasca unul nou
2) Daca nu sunt locuri de parcare pentru 20 apartamente ce se va intampla cand vor fi 64? - Si aici ma gandesc ca se vor gasii solutii.


Voi ce parere aveti?

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016

View PostQwerty69, on 12 ianuarie 2019 - 10:29, said:

Ce fac oamenii in timpul constructiei blocului, unde stau... eu sunt convins ca ar accepta sa plateasca un an chirie si in locul apartamentului vechi sa primeasca unul nou
Constructorul ar trebui sa ofere aprtamente in alte blocuri pe care le are deja, la preturi avantajoase pentru cei care vand apartamente vechi.
Iar cu pretul potrivit, toata lumea vinde vechile apartamente. Daca apartamentul tau vechi valoreaza 70.000 de euro, iar dezvoltatorul iti pune pe masa 100.000 eu cred ca vinzi imediat.

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Tu daca ai sta într-un bloc într-o zonă bunicica și ar veni unu să zică hai sa va daram blocu va fac eu unu cu 15 etaje in 5 ani și după va dau un apartament moka

Tu ai accepta ?

Știi probabil ăla cu vrabia ?

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
te scoate afară și dă faliment.dărâmă tot înainte și trage de timp vreo 20 de ani până se curăță pe cale naturală fraierii

#5
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011

View Postzzhunt, on 12 ianuarie 2019 - 10:41, said:

Tu daca ai sta într-un bloc într-o zonă bunicica și ar veni unu să zică hai sa va daram blocu va fac eu unu cu 15 etaje in 5 ani și după va dau un apartament moka

Tu ai accepta ?

Știi probabil ăla cu vrabia ?
Un bloc se construieste intr-un an nu in 5..... in plus sa puna garantie in banca 1.5 X pretul real al apartamentului si in cazul in care nu e gata in 24 luni primesti garantia

Edited by Qwerty69, 12 January 2019 - 10:47.


#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Se construiește într-un an dar avizele se dau în 5.

#7
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
De ce as accepta sa am mai multi vecini?Cu cat sunt mai multi , cu atat apar mai multe probleme.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

View PostQwerty69, on 12 ianuarie 2019 - 10:29, said:

Salutare,

In alte tari in orasele mari in locul blocurilor vechi se construiesc altele noi. La noi de ce nu se intampla asta.

Spre exemplu in orasele mari ale Romaniei(Bucuresti, Cluj, Timisoara) unde preturile apartamentelor in zonele bune ale orasului depasesc 1200-1400 Euro/mp de ce un investitor nu semneaza un contract cu locatarii unui bloc P+4 prin care se obliga sa darame blocul si sa construiasca unu P+15, urmand oamenilor sa le dea cate un apartament la fiecare si cu restul de 11 etaje (44 apartamente) sa isi scoata investitia + profit.

Aici exista 2 probleme:

1) Ce fac oamenii in timpul constructiei blocului, unde stau... eu sunt convins ca ar accepta sa plateasca un an chirie si in locul apartamentului vechi sa primeasca unul nou
2) Daca nu sunt locuri de parcare pentru 20 apartamente ce se va intampla cand vor fi 64? - Si aici ma gandesc ca se vor gasii solutii.


Voi ce parere aveti?

Eu in Romania n-as incheia nici un acord pe baza de promisiune. Daca mi-ar da un apartament intr-un alt ansamblu care e deja construit, ok...altfel nu. Sunt destule cazuri de apartamente luate la faza de proiect care nu s-au mai finalizat pentru ca dezvoltatorul a intrat in insolventa iar putinul construit a fost preluat de banca.

#9
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011

View Postgeorge_alexandru, on 12 ianuarie 2019 - 10:49, said:


Eu in Romania n-as incheia nici un acord pe baza de promisiune. Daca mi-ar da un apartament intr-un alt ansamblu care e deja construit, ok...altfel nu. Sunt destule cazuri de apartamente luate la faza de proiect care nu s-au mai finalizat pentru ca dezvoltatorul a intrat in insolventa iar putinul construit a fost preluat de banca.
Dar nici asa nu e ok... nu cred ca ai accepta sa dai un apartament din buricul Bucurestiului pe unu intr-o zona mai proasta

View Postangelz, on 12 ianuarie 2019 - 10:48, said:

De ce as accepta sa am mai multi vecini?Cu cat sunt mai multi , cu atat apar mai multe probleme.
Deoarece primesti unu nou construit, modern, etc

#10
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View PostQwerty69, on 12 ianuarie 2019 - 10:52, said:

Deoarece primesti unu nou construit, modern, etc
nene, nu merge asa!
Da-mi banii pe apartamentul meu, adica il cumperi tu de la mine la pret bun si pe urma construiesti blocul si-l vinzi cui vrei.

Cu metoda spusa de tine -- "da-mi apartamentul, ca-ti fac eu altul nou in bloc modern"  nu accepta nimeni sa-si dea locuinta.

Edited by Bibulus, 12 January 2019 - 11:26.


#11
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003

View PostQwerty69, on 12 ianuarie 2019 - 10:52, said:


Deoarece primesti unu nou construit, modern, etc


Cine garanteaza ca primesti?Construit , modern?! si etc-ul ala ce ar mai insemna?La un P4 nu ai nevoie de lift , la un P15 ce faci?

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Dezvoltatorii imobiliari intai vand cat pot de mult apartamente in stadiul de proiect ca sa aduca cat mai putini bani de acasa sa construiasca imobilul. Iar voi visati ca are zeci de blocuri undeva care stau goale si care asteapta sa inlocuiasca cotetele tuturor pensionarilor si saracilor din oras ba sa le mai dea dezvoltatorul un apartament mult mai scump ca sa convinga ruptul in cur sa se mute.

Nu e rau modul de gandire. Nici macar comunistii nu dadeau asemenea pomeni, se muncea de-ti dadea sangele pe nas pentru un apartament si pe vremea alora.

Unde dau si eu un Opel Corsa B sa primesc la schimb un Insignia nou nout?

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă îmi face unul de 150 de metri pătrați și cu lift să pot urca și mașina-n living partikip și eu.

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Eu nu as da apartamentul in care stau acum, pe unul ,,nou" care are o gramada de probleme la 1-2 ani de la finalizare...

Edited by baribalu, 12 January 2019 - 11:32.


#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostQwerty69, on 12 ianuarie 2019 - 10:29, said:

Salutare,
In alte tari in orasele mari in locul blocurilor vechi se construiesc altele noi. La noi de ce nu se intampla asta.
Spre exemplu in orasele mari ale Romaniei(Bucuresti, Cluj, Timisoara) unde preturile apartamentelor in zonele bune ale orasului depasesc 1200-1400 Euro/mp de ce un investitor nu semneaza un contract cu locatarii unui bloc P+4 prin care se obliga sa darame blocul si sa construiasca unu P+15, urmand oamenilor sa le dea cate un apartament la fiecare si cu restul de 11 etaje (44 apartamente) sa isi scoata investitia + profit.
Aici exista 2 probleme:
1) Ce fac oamenii in timpul constructiei blocului, unde stau... eu sunt convins ca ar accepta sa plateasca un an chirie si in locul apartamentului vechi sa primeasca unul nou
2) Daca nu sunt locuri de parcare pentru 20 apartamente ce se va intampla cand vor fi 64? - Si aici ma gandesc ca se vor gasii solutii.
Voi ce parere aveti?
Sunt o gramada de blocuri cu bulina, de ce investitori nu se implca in relocarea  locatarilor/propietarilor din blocurile respective? (si apoi sa faca ce vor cu blocurile respective)  iti spun eu de ce! pentru ca pe ei ii intereseaza mai mult zona decat calitatea constructiei pe care o fac. Adica: "hai sa daram, dar nu oriunde ci blocurile din zone bune, eventual facem si niste lucrari proaste ca oricum sunt destui cumparatori care se uita mai mult la zona nu la calitatea blocului si asa ne imbogatim!" Faza e ca investitorii pot ridica nivelul unei zone prin calitate dar asta nu vor faca deoarece inseamna investitie prea mare, profit prea mic insa (ei vor invers).

Edited by stlk, 12 January 2019 - 11:55.


#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostQwerty69, on 12 ianuarie 2019 - 10:29, said:

Salutare,

In alte tari in orasele mari in locul blocurilor vechi se construiesc altele noi.


Voi ce parere aveti?
Unde ai văzut tu asa ceva sunt ansamblurile de locuințe construite de stat/autoritate locala în anii 60-70 și locatarii sunt chiriași la stat. Acolo da,  proprietarul poate decide după multe taraganeli scandaluri, demonstratii ca vrea sa demoleze ce e vechi și sa construiască ceva nou. Având desigur grija sa asigure locuințe pe durata acestui proces.
La noi gratie pomenilor lui ILIESCU-PSD în 1990-1991 cam toată lumea a devenit proprietara pe apartament și o cota din terenul de dedesubt.
Si ce sa vezi   orice proiect din asta nu poate atinge dreptul la proprietate dacă nu sunt chestii de utilitate publica.

Edited by Kokoshmare, 12 January 2019 - 11:56.


#17
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
La rusi nu se mai incurca in chestii de finete, a dat ordin Putin sa se darame niste blocuri vechi si sa se construiasca altele --- au carait cativa dar n-au avut ce face! Te muta statul la bloc nou vrei nu vrei! :)
https://evz.ro/ordin...-hrusciovk.html

#18
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Posted Image Posted Image
Dap, vor accepta sa stea in chirie pe banii lor vreo 3 ani: 1 an constructia din acte si inca 2 de intarzieri.
Sigur, vor exista compensatii pentru intarziere, mai mult gips carton in apartamente pe cheltuiala dezvoltatorului.

Vezi ca mai e si a 3-a problema: in zone semi-centrale sau centrale proprietarul terenului pe care sunt construite blocurile vechi e statul roman. Posted Image)))

Edited by mihaigerard, 12 January 2019 - 12:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate