Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Pensionari inselati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#55
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View Postaaaa4567, on 11 ianuarie 2019 - 22:49, said:

Uitati aici, medic cu acte in regula care practica si homeopatie. La lumina zilei:

http://www.arhc.ro/i...-medic-homeopat

si mai sunt multi.

Au si cursuri pentru studenti:

http://m.ziare.com/v...ternmed-1418191

Asta ca sa vedeti in ce hal s-a ajuns.

Exista si institut national de medicina alternativa (!!!!) sau asa ceva.

E ca si cum la ITP ti-ar spune senin inspectorul autorizat ca el masoara si cu frunza de papadie, asa, alternativ.

Noaptea mintii.
homeopatie e consideralta medicina alternativa (ca si acupunctura, medicina naturista). daca are preturi normale si nu jupoaie clientii e relativ ok. nu-i foarte medical ce face, dar se poate inscrie in niste limite ale normalului.

#56
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostLiaEscu, on 11 ianuarie 2019 - 21:30, said:

Am si eu o problema urgenta de rezolvat, parintii mei, oameni de peste 70 de ani tocmai au fost inselati astazi de o firma cumparand pe loc ( au fost la banca sa scoata bani ! ) un aparat VASINDUX  in valoare de 6000 lei ! Prezentarea s-a facut, pentru pensionari la restaurantul unui hotel. Deocamdata nu vreau sa postez numele firmei si sa mentionez numele doctorilor intrati in cardasie cu firma, facand abuz de influenta pentru a le castiga increderea, insa va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez pentru a returna produsul, neutilizat, si a ne recupera banii. Multumesc.

Smecherii se imbogatesc pe naivitatea unor natiuni slabe si bolnave care cred orice le spune cineva.
Se intampla pe toata planeta, niste religiosi pocaiti inventeaza aceste scheme, nu cei din puscarie.  Mormoni, baptisti, jehovisti care par a fi niste "domni eleganti" sint sarlatani in privat.
In fiecare limba pe planeta functioneaza aceste minunate oportunitati, unii au semnat contracte pentru o viata si au de plata sume mari desi deja au achitat demult locul de vacanta unde se pot duce doar o data pe an pentru cateva zile, programat tot de ei, pentru sezonul mort.  Time sharing property parca se numeste investitia si se vinde bine unde lumea vizeaza doar vacante in zone exotice!

Primesc telefoane cu accent din India ca n-am platit taxele si IRS (firma de taxare americana) e pe drum sa ma aresteze si daca nu le dau imediat datele de pe Credit Card pentru suma respectiva ... ce mi se va intampla.  Se recomanda ca ar fi niste ofiteri, au si numar de ordine sau de ceva, parca de asta ar depinde libertatea mea.   Peste cateva zile apare la TV cate persoane au ramas fara bani ca toate conturile au fost golite ca abia au inteles engleza si le era rusine sa intrebe pe cineva sa nu fie considerate ca nu platesc taxele la Stat ... etc.

#57
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Daca nu gresesc legea ii obliga pe vanzator sa primeasca inapoi un produs daca clientul se razgandeste.
in termen de 14 zile mi se pare si in ambalajul original.
Problema poate fi daca firma dispare in neant

ai OUG34/2014 pentru cumparaturi on line

si ai Legea nr. 449/2003, pentru returnare dar atentie aici era o capcana.....cuvantul "defect'
Asa ca a aparut Ordonanta Guvernului nr. 6 din 2016, care obliga la primirea produsului returnat indiferent daca este defect sau pur si simplu renunti la el...

Edited by vio69a, 11 January 2019 - 23:10.


#58
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postvio69a, on 11 ianuarie 2019 - 23:09, said:

Daca nu gresesc legea ii obliga pe vanzator sa primeasca inapoi un produs daca clientul se razgandeste.  in termen de 14 zile mi se pare si in ambalajul original. Problema poate fi daca firma dispare in neant ai OUG34/2014 pentru cumparaturi on line si ai Legea nr. 449/2003, pentru returnare dar atentie unde este o capcana.....cuvantul "defect' Asa ca a aparut Ordonanta Guvernului nr. 6 din 2016, care obliga la primirea produsului returnat

Intr-un magazin poate, dar nu de la acesti vanzatori ambulanti care n-au un loc stabil de vandut marfuri si accepta doar cash!
Clientul este de vina ca le ofera bani multi fara sa se asigure de autenticitatea vorbelor insiropate.

#59
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View PostPhobos, on 11 ianuarie 2019 - 23:05, said:

Sunt sigur, dar diferite cazuri mai exista si aici.
Decizia anuntata in scandalul medicamentului Nurofen. Compania Reckitt Benckiser, obligata sa plateasca penalizari uriase

Compania Reckitt Benckiser, producatorul Nurofenului, trebuie sa plateasca penalitati invaloare de 1 milion de euro, dupa ce o instanta din Australia a decis ca oamenii au fost indusi in eroare de companie.
Medicamentele din gama Nurofen erau promovate ca avand calitatea de a tinti si a ameliora dureri din niste zone specifice, precum durerile menstruale sau durerile de spate, scrie Metro.
Insa toate produsele contin acelasi ingredient activ, ibuprofenul, asa ca instanta a considerat ca firma a indus clientii in eroare cu buna stiinta.
Pe langa penalitati, Reckitt Benckiser va fi obligata sa specifice de acum incolo pe pachetele de medicamente toate afectiunile pentru care pot fi folosite.
In urma cu patru luni, gigantul producator de medicamente Reckitt Benckiser a fost obligat de o instanta din Australia, sa retraga de la vanzare cateva dintre medicamentele Nurofen, dupa ce s-a descoperit ca ii pacaleste pe clienti. Compania a fost data in judecata, iar acesta este verdictul.
Compania Reckitt Benckiser vindea produse identice, dar împachetate diferit, sub pretextul că fiecare tratează câte o durere anume. De asemenea, medicamentele respective aveau preţuri duble faţă de pastilele clasice de tratare a durerii.
„Am ştiut de ani de zile că toate sunt la fel. I-am sfătuit pe clienţii noştri să cumpere analgezice clasice, care sunt mai ieftine”, a declarat un farmacist din Sydney.
Decizia instanţei arată că Reckitt Benckiser a indus în eroare clienţii cu pastilele Nurofen pentru dureri de spate, dureri de menstruaţie şi migrene şi i-a dat un termen de 3 luni pentru a retrage de pe piaţă produsele respective. Toate medicamentele enumerate mai sus conţin acelaşi ingredient activ şi, deşi sunt vândute separat, au acelaşi efect.

Deci, chiar si cu o "baza medicala" in spate, mai poti sa fraieresti lumea.
stiu scandalul. acu tot timpul vor exista unii care vor incerca sa forteze limitele.

pe de alta parte e foarte adevarat ca acel nurofen nu tintea nimic, dar analgezic este, asa ca nu-i o inselatorie pana la capat. si la fel de adevarat ca-i un ibuprofen la suprapret, dar si aici sa sti ca acopera o cerinta a pietei: unii pacienti nu sunt "sanatosi" DECAT daca se trateaza cu medicamente scumpe.

Edited by Fane, 11 January 2019 - 23:16.


#60
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postvio69a, on 11 ianuarie 2019 - 23:09, said:

Daca nu gresesc legea ii obliga pe vanzator sa primeasca inapoi un produs daca clientul se razgandeste.
in termen de 14 zile mi se pare si in ambalajul original.
...
Asa ca a aparut Ordonanta Guvernului nr. 6 din 2016, care obliga la primirea produsului returnat indiferent daca este defect sau pur si simplu renunti la el...
Nu exista nici o lege care sa oblige in cazul vanzarii directe, aia cu 14 zile e valabila la achizitiile facute la distanta, ceea ce nu e cazul aici, aici e vanzare directa.

OUG 6/2016 are legatura cu supravegherea tehnica in cadrul proceselor penale. Ceva ce a fost abrogat de guvernul actual.

#61
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
- nu sunt firme fictive
- teoretic activitatea lor ii legala, practic ii foarte imorala
- sanse de recuperare a banilor nu prea ai
- aia nu-s medici
- sunt constant surprins cum pensionari care, vorba aia, abia isi duc traiu', pot scoate in timp scurt cateva zeci de mii de lei

#62
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 18.10.2011

View PostFane, on 11 ianuarie 2019 - 22:57, said:

produsele farmaceutice au efect dovedit prin teste riguroase stiintific. ca exagereaza ei prin reclame e foarte adevarat, dar o baza medicala reala exista.
Si tu intelegi ca medici practicanti, cel mai probabil agreati de colegiul medicilor (nici n-ar avea drept de practica altfel) pot practica pseudostiinta ziua in amiza mare, in spital de stat, cu halatul de medic si ecusonul?

E ca si cum electricianul ti-ar pune sigurante bune sai cuie mai subtiri din sarme sfintite la biserica.

Evindent ca nu se spune nimic, altfel n-ar mai asculta nimeni, ce dracu. Pe de alta parte, ma intreb cum medicul poate diagnostica si trata o boala in "sistem dual"... Ca e clar ca el, ca doctor, minte.

View PostFane, on 11 ianuarie 2019 - 22:57, said:

produsele farmaceutice au efect dovedit prin teste riguroase stiintific. ca exagereaza ei prin reclame e foarte adevarat, dar o baza medicala reala exista.
Si tu intelegi ca medici practicanti, cel mai probabil agreati de colegiul medicilor (nici n-ar avea drept de practica altfel) pot practica pseudostiinta ziua in amiza mare, in spital de stat, cu halatul de medic si ecusonul?

E ca si cum electricianul ti-ar pune sigurante bune sai cuie mai subtiri din sarme sfintite la biserica.

Evindent ca nu se spune nimic, altfel n-ar mai asculta nimeni, ce dracu. Pe de alta parte, ma intreb cum medicul poate diagnostica si trata o boala in "sistem dual"... Ca e clar ca el, ca doctor, minte.

In mod normal, un asemenea doctor care diagnosticheaza sau trateaza dupa stele, dupa ce a auzit la conferinte etc boli, altfel decat in tratatele de medicina si ghiduri, ar trebui sa infunde puscaria. Si sa-si piarda dreptul de practica. Poate practica in schimb sarla naturopatia sau altceva, fara sa mai imbrace halatul de doctor. Ca daca il mai imbraca, el facand altceva, se numeste sarlatan.

Edited by aaaa4567, 11 January 2019 - 23:20.


#63
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View PostPhobos, on 11 ianuarie 2019 - 23:05, said:

Sunt sigur, dar diferite cazuri mai exista si aici.

Decizia anuntata in scandalul medicamentului Nurofen. Compania Reckitt Benckiser, obligata sa plateasca penalizari uriase


Compania Reckitt Benckiser, producatorul Nurofenului, trebuie sa plateasca penalitati invaloare de 1 milion de euro, dupa ce o instanta din Australia a decis ca oamenii au fost indusi in eroare de companie.

Medicamentele din gama Nurofen erau promovate ca avand calitatea de a tinti si a ameliora dureri din niste zone specifice, precum durerile menstruale sau durerile de spate, scrie Metro.
Insa toate produsele contin acelasi ingredient activ, ibuprofenul, asa ca instanta a considerat ca firma a indus clientii in eroare cu buna stiinta.
Pe langa penalitati, Reckitt Benckiser va fi obligata sa specifice de acum incolo pe pachetele de medicamente toate afectiunile pentru care pot fi folosite.
In urma cu patru luni, gigantul producator de medicamente Reckitt Benckiser a fost obligat de o instanta din Australia, sa retraga de la vanzare cateva dintre medicamentele Nurofen, dupa ce s-a descoperit ca ii pacaleste pe clienti. Compania a fost data in judecata, iar acesta este verdictul.

Compania Reckitt Benckiser vindea produse identice, dar împachetate diferit, sub pretextul că fiecare tratează câte o durere anume. De asemenea, medicamentele respective aveau preţuri duble faţă de pastilele clasice de tratare a durerii.
„Am ştiut de ani de zile că toate sunt la fel. I-am sfătuit pe clienţii noştri să cumpere analgezice clasice, care sunt mai ieftine”, a declarat un farmacist din Sydney.
Decizia instanţei arată că Reckitt Benckiser a indus în eroare clienţii cu pastilele Nurofen pentru dureri de spate, dureri de menstruaţie şi migrene şi i-a dat un termen de 3 luni pentru a retrage de pe piaţă produsele respective. Toate medicamentele enumerate mai sus conţin acelaşi ingredient activ şi, deşi sunt vândute separat, au acelaşi efect.


Deci, chiar si cu o "baza medicala" in spate, mai poti sa fraieresti lumea.

View PostFane, on 11 ianuarie 2019 - 23:14, said:

stiu scandalul. acu tot timpul vor exista unii care vor incerca sa forteze limitele.
pe de alta parte e foarte adevarat ca acel nurofen nu tintea nimic, dar analgezic este, asa ca nu-i o inselatorie pana la capat. si la fel de adevarat ca-i un ibuprofen la suprapret, dar si aici sa sti ca acopera o cerinta a pietei: unii pacienti nu sunt "sanatosi" DECAT daca se trateaza cu medicamente scumpe.
Desi am cumparat nurofen, nu stiam ca e facut de RB, nici nu cred ca scrie undeva asa ceva.
Daca ma intrebai as fi spus ca e posibil sa fie facut de GSK, nicidecum de RB.
RB ii stiu ca fac prezervativele Durex, pe alea scrie sigur ca sunt facute de RB :D

#64
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 18.10.2011

View PostFane, on 11 ianuarie 2019 - 23:07, said:

homeopatie e consideralta medicina alternativa (ca si acupunctura, medicina naturista). daca are preturi normale si nu jupoaie clientii e relativ ok. nu-i foarte medical ce face, dar se poate inscrie in niste limite ale normalului.
Medicina alternativa nu e medicina si deci n-ar trebui practicata in halat de medic. Nu e deloc OK, indiferent daca cere bani sau nu. Tu intelegi ca unii oameni cred ca s-au vindecat sau ca au o boala mult mai usoara, si intre timp cancerul lor evolueaza? Vezi cazul lui Steve Jobs, dar va dati seama cati or fi. Si nu era omul din vreun sat, la 80 de ani...

Hai ca-ti repar si eu casa pe gratis, iti carpesc stalpii cu ipsos in loc de beton standardizat, ca asa am citit ca e bine. Tara lui Papura voda, ce sa mai. Dar e si la altii, asa ca deh, m-am linistit.

N-ai voie nici sa tratezi cu dispozitive neomologate. Esti obligat sa iei consimtamantul si cand pacientul participa intr-un trial. Si, brusc, daca pastila aia e doar placebo, nu mai trebuie sa spui nimic. mai sa fie...

Edited by aaaa4567, 11 January 2019 - 23:28.


#65
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
nu trebuie sa te certi cu mine ca nici eu nu prea sunt de acord ci "medicinile" alternative.

#66
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postaaaa4567, on 11 ianuarie 2019 - 23:25, said:

Medicina alternativa nu e medicina si deci n-ar trebui practicata in halat de medic. Nu e deloc OK
Tu ce vrei acum, lege prin care sa fie interzis halatul alb? Nu iti suna cumva totalitarisma treaba?
Ultima problema e halatul.
Daca vrei poti sa umbli in halat sau roba de judecator cat vrei, ar fi un abuz sa nu poti face asta.

Facem o petitie cu Dr House la puscarie? Ca purta halat fara sa fie doctor.

#67
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcostl, on 11 ianuarie 2019 - 23:34, said:

Tu ce vrei acum, lege prin care sa fie interzis halatul alb? Nu iti suna cumva totalitarisma treaba?
Ultima problema e halatul.
Daca vrei poti sa umbli in halat sau roba de judecator cat vrei, ar fi un abuz sa nu poti face asta.

Facem o petitie cu Dr House la puscarie? Ca purta halat fara sa fie doctor.
Sa fie interzisa practicarea altor 'medicini' decat cea oficial omologata, de catre oameni care exercita profesiunea de medic. Alti oameni, diversi particulari, pot practica orice, dar sa scrie la poarta ca nu e 'atestat medical'. Dar cred ca mai exista chestia cu uzurpare de calitati oficiale etc etc.


Lucrurile trebuie sa fie clare: cine e autorizat sa verifice gaze, va verifica conform procedurii, care e numai una, sau sunt cateva, dar sunt recunoscute de autoritati. Asa e peste tot cu meserile de raspundere, care pot implica pierderi de vieti omenesti sau pot schimba destine: constructii, judecatorie, medicina, instalatii periculoase. De ce oare? Posted Image

https://en.wikipedia...native_medicine

Edited by aaaa4567, 11 January 2019 - 23:40.


#68
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postaaaa4567, on 11 ianuarie 2019 - 23:25, said:

  Medicina alternativa nu e medicina si deci n-ar trebui practicata in halat de medic. Nu e deloc OK, indiferent daca cere bani sau nu. Tu intelegi ca unii oameni cred ca s-au vindecat sau ca au o boala mult mai usoara, si intre timp cancerul lor evolueaza? Vezi cazul lui Steve Jobs, dar va dati seama cati or fi. Si nu era omul din vreun sat, la 80 de ani... Hai ca-ti repar si eu casa pe gratis, iti carpesc stalpii cu ipsos in loc de beton standardizat, ca asa am citit ca e bine. Tara lui Papura voda, ce sa mai. Dar e si la altii, asa ca deh, m-am linistit. N-ai voie nici sa tratezi cu dispozitive neomologate. Esti obligat sa iei consimtamantul si cand pacientul participa intr-un trial. Si, brusc, daca pastila aia e doar placebo, nu mai trebuie sa spui nimic. mai sa fie...

Aici intra iar o categorie speciala de pacienti care ar da orice sa mai traiasca dar isi scurteaza viata pe bani multi la dorinta lor personala!  
Nu se stie ce contin acele minuni reclamate ca nu sint verificate de nimeni.  Inventorii se dau doctori dar nimeni nu le cunoaste si nu cere actele, precis au Diplome false.

#69
LiaEscu

LiaEscu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.10.2018
Am scris foarte clar, au scos banii de la banca, ironiile nu-si au rostul. Parintii mei sunt oameni cu scoala dar care pe moment, influentati de prezenta medicilor pe care ii cunosteau ( medici de renume care cu siguranta au procente grase ) si de asa zisele efecte miraculoase ale aparatului s-au lasat manipulati.
Vanzatorii nu apartineau nici unei confesiuni religioase, acuze de acest fel nu isi au locul. Avem chitanta pe produs, intrebarea mea era daca exista o baza legala prin care putem solicita returnarea produsului, avand in vedere faptul ca s-a incheiat contractul in afara unui spatiu comercial, abuzand de impactul emotional prin prezenta medicilor si a  unor asa zise  "investigatii medicale " evident cu rezultate dezastruoase care creeaza panica si dezechilibre emotionale unor persoane si asa marcate de vicisitudinile vieii.

#70
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcostl, on 11 ianuarie 2019 - 23:34, said:

Tu ce vrei acum, lege prin care sa fie interzis halatul alb? Nu iti suna cumva totalitarisma treaba?
Ultima problema e halatul.
Daca vrei poti sa umbli in halat sau roba de judecator cat vrei, ar fi un abuz sa nu poti face asta.

Facem o petitie cu Dr House la puscarie? Ca purta halat fara sa fie doctor.

Purta halat cand juca un rol, aici e cu totul altceva. Cred ca te faci ca nu intelegi, si o faci cam slab...

Altfel, nu, nu poti purta nicio imbracaminte oficiala, nu poti arata semne si distinctii care sa arate ca ai anumite calitati pe care nu le ai. Daca iesi in intersectie si faci pe politistul, s-ar putea sa dai de belea. Daca repari sina ferata cu materiale din curte dandu-te 'de la CFR', s-ar putea sa faci ceva puscaruie, Cu suspendare, ma rog, la prima abatere. Cred ca se intelege si de ce...

#71
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postaaaa4567, on 11 ianuarie 2019 - 23:35, said:

Lucrurile trebuie sa fie clare: cine e autorizat sa verifice gaze, va verifica conform procedurii, care e numai una, sau sunt cateva, dar sunt recunoscute de autoritati. Asa e peste tot cu meserile de raspundere, care pot implica pierderi de vieti omenesti sau pot schimba destine: constructii, judecatorie, medicina, instalatii periculoase. De ce oare? Posted Image
Nu mai bine elimini prostia aia cu verificatul care e degeaba si nu e decat o metoda de a lua banii oamenilor din buzunare sa ajunga in buzunarele unor hoti smecheri?
Oricum ei nu isi asuma nici o raspundere, nici daca fac boom chiar in timp ce sunt in locatie si incaseaza banii dupa ce au verificat si au dat OK.

Ca si prostia aia cu psihologii, multi bani aruncati degeaba, cand intra politistul verificat psihologic si face atentat terorist si genocid in frizerie, psihologul n-are nici o raspundere, deci de ce sa platim cu foarte multi bani ceva inutil care nu foloseste la nimic?

Astia sunt niste tepe date cetatenilor si sunt sustinute de stat, te obliga statul sa le dai banii la tepari. Asta e o problema mult mai serioasa decat niste actorasi care poarta halat si conving niste oameni de bunavoie sa cumpere un produs... ala e doar MARKETING.

Edited by costl, 11 January 2019 - 23:53.


#72
LiaEscu

LiaEscu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.10.2018
....si da, aveau si parintii mei adunati 6000 de lei sa faca o reparatie la casa, bani adunati evident din pensie de-a lungul timpului si asa cum am specificat in primul mesaj erau pastrati la banca si din nefericire cardul era la ei iar banca aproape, dar acestea sunt detalii pentru curiosi nu subiectul in sine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate