Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Medic in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostTsunnnami, on 13 ianuarie 2019 - 22:50, said:


E chiar asa greu sa dai un telefon sa intrebi cat costa sa-ti schimbe bandajul?

Pai pe strada unde o sa fiu cazat sunt 50 de spitale si niciunul nu-i deschis non-stop. :lol: Vreau ceva care sa fie aproape.

#20
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postrosix, on 13 ianuarie 2019 - 22:38, said:

  Stiu cazuri de oameni in SUA care, avand un accident de masina cu rani usoare si neavand asigurare medicala de nu stiu ce tip, au refuzat sa fie urcati pe targa in ambulanta, tocmai pentru ca spitalul le trimitea acasa in urmatoarele zile o factura de 4000 de dolari cat costa distractia (un drum cum masina pana la spiatal, o examinare, cativa plasturi, o curatare de plaga, etc).

O calatorie cu Salvarea costa intre $930 si $2200 in Phoenix Arizona.  
Pe aici inainte de operatie te cureti singur acasa, singur iti faci si injectii de orice ar fi necesar la diabetici sau cei cu sange gros, indiferent de varsta!
Dupa operatie daca n-ai o asigurare scumpa, imediat esti dus acasa sa te vaiti acolo ca te doare si familia sa te ingrijeasca.

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Bine, ramine intrebarea: daca esti din Romania unde iti trimit factura?

#22
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 14 ianuarie 2019 - 08:10, said:

Bine, ramine intrebarea: daca esti din Romania unde iti trimit factura?

Cred ca trebuie sa platesti acolo pe loc, ca EHIC-ul de la CNAS e doar pt UE.

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
La walk in clinic, da, dar la urgente nu.

#24
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostVillefort, on 13 ianuarie 2019 - 22:30, said:

Asigurarea acoperă condițiile pre-existente  și verificările de rutina chiar și în străinătate, am verificat mai bine. Astea la costurile din Olanda.
In rest urgențele sunt la costurile din SUA.
o ai doar pe aia de baza? Baga si un un aanvulende pentru anul asta (inca ar trebui sa se poata, e ianuarie...) si cu 20 euro/luna in plus cred ca iti acopera pana la 200% din costul din Olanda. Da' tre' sa verifici la Zilveren Kruis daca au pachet de genul.

View PostAranzazu, on 13 ianuarie 2019 - 23:12, said:


O calatorie cu Salvarea costa intre $930 si $2200 in Phoenix Arizona.  
Pe aici inainte de operatie te cureti singur acasa, singur iti faci si injectii de orice ar fi necesar la diabetici sau cei cu sange gros, indiferent de varsta!
Dupa operatie daca n-ai o asigurare scumpa, imediat esti dus acasa sa te vaiti acolo ca te doare si familia sa te ingrijeasca.
Pai nu e asa scump :lol:. Si in NL e 900 euro o plimbare cu ambulanta daca stai langa spital (+ inca vreo 25 centi/km). Doar ca aici asigurarea acopera suficient...

#25
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostDev, on 16 ianuarie 2019 - 10:03, said:

o ai doar pe aia de baza? Baga si un un aanvulende pentru anul asta (inca ar trebui sa se poata, e ianuarie...) si cu 20 euro/luna in plus cred ca iti acopera pana la 200% din costul din Olanda. Da' tre' sa verifici la Zilveren Kruis daca au pachet de genul.


Pai nu e asa scump Posted Image. Si in NL e 900 euro o plimbare cu ambulanta daca stai langa spital (+ inca vreo 25 centi/km). Doar ca aici asigurarea acopera suficient...

Am de ala, Basis Plus-ul. Cu o pagina in urma am citat ce scrie pe polita de asigurare.
Faza amuzanta e ca cei de la spital nu mi-au dat anitbiotic din prima, ca deh, Olanda, si avea sa mor acum 2 zile de infectie. :lol:
Acuma e mai ok ca mi au dat antibiotic dar s-ar putea sa am nevoie si in SUA de ingrijiri suplimentare.

#26
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 15 ianuarie 2019 - 06:09, said:

  La walk in clinic, da, dar la urgente nu.  

Oriunde in State prima intrebare este ce asigurare ai si cine plateste factura?  Urgenta nu face exceptie.  Pana nu este clar cu plata serviciilor, nu se trateaza decat minimal.
Se ia tensiunea, temperatura si cam atat.

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e adevarta, nici macar nu au voie sa te refuze daca nu ai asigurare sau bani. E lege.
E drept ca nu o sa-ti faca cel mai scump tratament.
Pai daca vii lesinat la urgenta ce crezi ca fac?

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostVillefort, on 13 ianuarie 2019 - 22:59, said:



Pai pe strada unde o sa fiu cazat sunt 50 de spitale si niciunul nu-i deschis non-stop. :lol: Vreau ceva care sa fie aproape.


La americani nu te îmbolnăvești când îți vine. Te îmbolnăvești cu programare prealabila. Ca la concediu, 60 de zile notificare in avans :))

View Postvrajitoruldinoz, on 18 ianuarie 2019 - 20:37, said:

Nu e adevarta, nici macar nu au voie sa te refuze daca nu ai asigurare sau bani. E lege.
E drept ca nu o sa-ti faca cel mai scump tratament.
Pai daca vii lesinat la urgenta ce crezi ca fac?

Dacă ești rezident, îți trimit factura acasă.
Dacă ești turist, caută asigurarea. Dacă nu ai, anunța ambasada.

In US nu exista sistem medical gratuit de nicio forma. Nici măcar urgente.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLex404, on 22 ianuarie 2019 - 03:49, said:

In US nu exista sistem medical gratuit de nicio forma..

Asa era mai corect

#30
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 18 ianuarie 2019 - 20:37, said:

Nu e adevarta, nici macar nu au voie sa te refuze daca nu ai asigurare sau bani. E lege. E drept ca nu o sa-ti faca cel mai scump tratament.  Pai daca vii lesinat la urgenta ce crezi ca fac?

Cred ca fiecare Stat are legi aparte.

Intr-o noapte la TV apare Breaking NEWS ca parintii au dus copilul handicapat cu febra la spital la urgenta.  Copilul s-a nascut mai multe defecte, fara urechi, nas, ochi, era in scaun cu rotile ca nu stia sa mearga dar era si extrem de murdar si neglijat la maxim.   Directorul spitalului s-a uitat in caz, parintii erau platiti de la Stat sa ingrijeasca copilul, dar ei frecventeau mai des carciumile ca nu reclama copilul prea mult.   Nu l-a primit pacientul ca nu era interesat sa ocupe personalul de un caz fara rezultat, a declarat pentru public TV ca sint locuri unde se trateaza acesti pacienti si el are drept sa-l refuze ca nu se vindeca de nimic, "urgenta" sint soldatii de pe front sau de oriunde sau tinerii  care se vindeca si conduc tara.   L-au dus la Institutul Neurologic si personalul de acolo cerea ajutor banesc tot prin TV public pentru parinti de dormit in hotel si mancare, haine, benzina.   Statul a intervenit dimineata si le-a luat copilul spalat si imbracat.

Cu o familie de romani am umblat o noapte intreaga ca o fetita de 3 ani avea febra si asigurarea ieftina pentru saraci nu era primit niciunde in oras decat undeva inafara de City limits.  Nici farmacia nu voia sa accepte ca Statul nu le da aproape nimic la pretul contractat, dar nu erau acele farmacii pe lista respectiva unde au voie sa mearga dar m-au mintit ca este valabil peste tot.   Au venit cu loteria vizelor, avea frate bogat ca sponsor cu bizniz de babe dar ea voia sa demonstreze ca se descurca singuri cu 5 copiii fara sa stie limba, nici un cuvant sau sa aibe o meserie, decat liceu.   Nu-i interesa deloc de copil ca erau pocaiti si laseau natura sa aibe grija de treburile astea.  

Alta la fel din Romania cu loteria lucra la facut curatenie si nu platea taxe, l-a apucat o hemoragie, dar l-au umplut cu vata si nu mai stiu ce si l-au trimis in Mexico la Nogales ca operatia costa 65 de mii de dolari si ei cica nu aveau, doar SUV cu ceva mai scump pe inchiriat sa crepe lumea de ciuda, casa cu etaj la fel sa impresioneze, etc., dar nu cheltuiau cu asigurarea medicala.  A ajuns cumva acolo si l-au operat pentru mult mai putin, Hysterectomy., noroc ca avea pasaport american ca altfel nici nu mai intra in State.

Majoritatea romanilor fug imediat acasa daca nu se simt bine, unii cumpara doar loc de veci pe langa biserica grecilor ca-i mai ieftin, dar nu asigurare medicala.
Batrinii bolnavi si ilegali sint trimisi acasa in ultima vizita ca sa nu pateasca pentru neamuri medici sau sa pateasca rau ca au neglijat persoana draga!

Varul meu invitat de un prieten din New York a coborat sa ma viziteze si l-a inundat o hemoragie din nas, l-am dus in spital, avea doar asigurare nemteasca si aici nu se recunoaste.
Am platit cat au cerut sa-l "opereze" peste $7.000,00 m-au costat procedurile ca era rupt un vas de sange din cauza conditiilor de clima locala din 15 Februarie la 47*C afara deodata plus colesterol si tensiune ca in viata lui n-a fost la un doctor decand s-a nascut, dar asigurarea l-a rambursat cheltuiala imediat.  Putea muri fara acea interventie.  

Altii au murit tineri cu ciroza ca nu au renuntat la alcool si tabac, si asigurarea nu plateste transplant de peste 1 milion de dolari ca sa fie peste putin timp inapoi boala.

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Cred ca cunoastem romani diferiti... eu nu stiu nici unul fara asigurare si nici unul care se duce in Romania pentru probleme de sanatate. Din contra se feresc de sistemul medical din Romania ca de dracu.

View PostLex404, on 22 ianuarie 2019 - 03:49, said:

La americani nu te îmbolnăvești când îți vine. Te îmbolnăvești cu programare prealabila. Ca la concediu, 60 de zile notificare in avans Posted Image)



Dacă ești rezident, îți trimit factura acasă.
Dacă ești turist, caută asigurarea. Dacă nu ai, anunța ambasada.

In US nu exista sistem medical gratuit de nicio forma. Nici măcar urgente.


Nici nu am zis ca e gratis, din contra e foarte scump.
Dar la urgente sint obligati sa te trateze. Sint cazuri multe de spitale cu probleme, unele in faliment, din cauza ca vin multi fara asigurare la urgente si ori nu mai dau de iei ori nu au ce sa le ia ca sint rupti in fund. Da faliment si gata.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 January 2019 - 19:47.


#32
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Până la urmă am făcut intervenția mai repede decât era necesar in Olanda sa nu mă încurc acolo. In SUA îmi mai trebuiau antibiotice da' aia de la Walmart m-au trimis la ER și mi-am băgat picioarele.

Am vorbit cu un student american: plătește 2000 dolari pe trimestru pt asigurare, iar mai demult avuse un atac de panica. Factura de 10.000

#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
2000 pentru un tinerel si are factura? Suna exagerat. Pina la 26 de ani acum poti sta pe asigurarea parintilor.

#34
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
El era din Republica Dominicana - deci cred că d'aia.

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 31 ianuarie 2019 - 10:35, said:

2000 pentru un tinerel si are factura? Suna exagerat. Pina la 26 de ani acum poti sta pe asigurarea parintilor.

Stai sa vezi. Aia era trimestriala.

Când ajungi sa plătești 1500 pe luna (după 40) ca apar riscuri și afecțiuni, atunci sa vezi distracție.


Am auzit, merge vorba prin popor la canadieni, ca americanii din nord se duc pe acolo pentru tratamente. Aia de sud in Mexic și aia e.

Ba mai mult, in Canada mai au și ceva reduceri. Asta in sistemul public.

#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Pai tocmai, la 8000 pe an pentru un pusti insemna ca eo asigurare cel putin decenta, deci nu avea de ce sa se intereseze de factura. Probabil ca "factura" era instiintarea in care i se arata ce a platit asigurarea. Lucru irelevant.

View PostLex404, on 01 februarie 2019 - 21:21, said:

Stai sa vezi. Aia era trimestriala.

Când ajungi sa plătești 1500 pe luna (după 40) ca apar riscuri și afecțiuni, atunci sa vezi distracție.


Am auzit, merge vorba prin popor la canadieni, ca americanii din nord se duc pe acolo pentru tratamente. Aia de sud in Mexic și aia e.

Ba mai mult, in Canada mai au și ceva reduceri. Asta in sistemul public.


Citi americani se duc in Canada pentru tratamente nu stiu, prespun ca putini. In Mexic da, se stie, unii dupa aia vin inapoi la le repare ce au stricat aia.
Pot sa-ti spun insa cu sguranta ca sint canadieni care vin in SUA la tratament. Si mai pot sa-ti spun ca sistemul medical din Canada e injurat pina si de romanii care au venit acolo... adica iti dai seama ce comparam.
Mai am exemple cu lucururi naspa intimplate unor oameni pe care ii cunosc in tari din Europa (Irlanda de exemplu) din motive de sistem de sanatate "gratis si bun".
Pentru o critica a sistemului medical canadian vezi ca au si eu un film celebru, Les invasions barbares ii zice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate