Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Medic in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut,
Am avut un mic accident care necesita curatare rana si pansare in fiecare zi de un doctor. Problema e ca saptamana viitoare trebuie sa plec in State.

Mie mi-e cam greu sa fac asta de unul singur (cu o mana si e o rana delicata).

EHIC-ul meu acopera si cheltuielile in SUA - dar doar la pretul tarii in care sunt asigurat. Si cum SUA e mai scumpa in astea, o sa imi vina factura mare.

Daca imi fac o asigurare de calatorie ar acoperi acest lucru integral?

Multumesc.

#2
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Villefort, on 11 ianuarie 2019 - 21:21, said:

Daca imi fac o asigurare de calatorie ar acoperi acest lucru integral?
Nu, se acopera accidentele survenite in timpul calatoriei. Googaleste dupa dupa "pre-existent conditions".  Verifica la asiguratorul tau daca acopera sau nu.

#3
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 ain, on 11 ianuarie 2019 - 21:33, said:

Nu, se acopera accidentele survenite in timpul calatoriei. Googaleste dupa dupa "pre-existent conditions".  Verifica la asiguratorul tau daca acopera sau nu.

Mda, si doar urgentele in general. Mersi.

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
In SUA e foarte scumpă asigurarea

Mi-a spus cineva care are o cunoștință acolo că pt ,500 USD lunar nu primește aproape nimic

De abia o consultație și niste analize din astea mega ieftine



#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
500$ pe luna poate fi numai daca e partial suportata de anagajator. Incepe la 1000 in mod normal.
Pe de alta parte o problema simpla nu e obligatoriu sa coste foarte mult, dar trebuie sa stii exact ce si unde sa te duci. Eu nici nu m-as gindi sa fac asa ceva.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Villefort, on 11 ianuarie 2019 - 21:21, said:

Salut,
Am avut un mic accident care necesita curatare rana si pansare in fiecare zi de un doctor. Problema e ca saptamana viitoare trebuie sa plec in State.

Mie mi-e cam greu sa fac asta de unul singur (cu o mana si e o rana delicata).

EHIC-ul meu acopera si cheltuielile in SUA - dar doar la pretul tarii in care sunt asigurat. Si cum SUA e mai scumpa in astea, o sa imi vina factura mare.

Daca imi fac o asigurare de calatorie ar acoperi acest lucru integral?

Multumesc.

Cauta "urgent care" si da-le un telefon

stai intr-un singur loc sau o aburesti in excursii, in fiecare zi altundeva?

#7
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 Tsunnnami, on 12 ianuarie 2019 - 07:37, said:



Cauta "urgent care" si da-le un telefon

stai intr-un singur loc sau o aburesti in excursii, in fiecare zi altundeva?

Voi fi cazat într-un loc fix, prin Miami. Dar când văd ce prețuri sunt la spitale în SUA mai bine mă ajută un prieten.

Ah, văd că sunt asigurat și chiar daca e mai scump, acum am verificat asigurarea : Costs of urgent care abroad above the Dutch rate. Dar e doar pentru urgente.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Offf, uite aici:
http://www.miamiurge...linicmiami.html

da-le un tel sau scrie-le un mail/facebook ca ai un open wound si cat te costa pansarea
Fa eventual si o poza sa fie clar

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Villefort, on 11 ianuarie 2019 - 21:21, said:


Daca imi fac o asigurare de calatorie ar acoperi acest lucru integral?

Multumesc.

Nu. Asigurarile nu acopera nimic care s-a petrecut deja si produce efecte la momentul incheierii asigurarii iar la americani oricd interventie medicala e contra cost si costa o caruta de bani.

Incearca sa cauti acolo o "nurse" care sa te trateze in privat contra cost. Si in comunitatile de romani mai exista cate o persoana care se pricepe. Negociezi, platesti si aia e.

Edited by rosix, 12 January 2019 - 15:55.


#10
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Tsunnnami, on 12 ianuarie 2019 - 07:37, said:


stai intr-un singur loc sau o aburesti in excursii, in fiecare zi altundeva?

Posted Image   ... intai se vindeca rana si pe urma la abureala!

 zzhunt, on 11 ianuarie 2019 - 23:06, said:

In SUA e foarte scumpă asigurarea. Mi-a spus cineva care are o cunoștință acolo că pt ,500 USD lunar nu primește aproape nimic. De abia o consultație și niste analize din astea mega ieftine

Deloc nu este mega ieftin o consultatie, intr-un cabinet medical incepe la USD 350.00 iar analizele sint ultra scumpe si majoritatea asigurarilor nu le acopera cum este si ObamaCare.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mergi la un urgent care pentru imigranti. Va fi 30% din costul unuia obisnuit.

In ce zona mergi ? Poate iti gasesc ceva.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 MembruAnonim, on 13 ianuarie 2019 - 15:17, said:

Mergi la un urgent care pentru imigranti. Va fi 30% din costul unuia obisnuit.

In ce zona mergi ? Poate iti gasesc ceva.

A zis Miami, d-aia am cautat si eu in zona.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mergi la cea mai apropiata bodega (magazin de colt) si roaga-i pe vanzatori sa iti recomande ceva. Te vor ajuta fara doar si poate.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
La costul total al îngrijirii medicale, dacă nu e suportat de asigurare, cred ca mai bine iei pe cineva cu tine.

#15
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Asigurarea acoperă condițiile pre-existente  și verificările de rutina chiar și în străinătate, am verificat mai bine. Astea la costurile din Olanda.
In rest urgențele sunt la costurile din SUA.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Lex404, on 13 ianuarie 2019 - 17:07, said:

La costul total al îngrijirii medicale, dacă nu e suportat de asigurare, cred ca mai bine iei pe cineva cu tine.

Da bine mai.. ca poti sa iei pe oricine cu tine in America, trebuie doar sa alegi...

 Villefort, on 13 ianuarie 2019 - 22:30, said:

Asigurarea acoperă condițiile pre-existente  și verificările de rutina chiar și în străinătate, am verificat mai bine. Astea la costurile din Olanda.
In rest urgențele sunt la costurile din SUA.

Nu te baza pe asta.. Stiu cazuri de oameni in SUA care, avand un accident de masina cu rani usoare si neavand asigurare medicala de nu stiu ce tip, au refuzat sa fie urcati pe targa in ambulanta, tocmai pentru ca spitalul le trimitea acasa in urmatoarele zile o factura de 4000 de dolari cat costa distractia (un drum cum masina pana la spiatal, o examinare, cativa plasturi, o curatare de plaga, etc).

Edited by rosix, 13 January 2019 - 22:38.


#17
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
1. The Zilveren Kruis health insurance (basic insurance) covers all medically necessary
care including routine and emergency services worldwide, in accordance with the
reimbursement in the Netherlands and in compliance with the detailed policy conditions
and exceptions, up to a maximum of 100% of the Dutch rate.
2. The Zilveren Kruis health insurance (basic insurance) covers all of the following types
of emergency care: treatment for injuries resulting from the practice or play of nonprofessional athletics, inpatient and outpatient psychiatric emergency care and emergency
treatment for chemical dependency, in accordance with the reimbursement in the
Netherlands and in compliance with the detailed policy conditions and exceptions, up to a
maximum of 100% of the Dutch rate.
3. The Zilveren Kruis health insurance (basic insurance) is effective as of 1 January 2019 and
the insurance also covers Mr. xxxx for any pre-existing conditions in accordance with
the reimbursement in the Netherlands and in compliance with the detailed policy conditions
and exceptions, up to a maximum of 100% of the Dutch rates.
4. The Zilveren Kruis health insurance (supplementary insurance) covers all medically
necessary urgent care including emergency services worldwide, according to the
reimbursement in the Netherlands and with regard to the conditions and exceptions.
Coverage is supplementary to the basic insurance and valid for a maximum of twelve
months. Compensation is given up to 100% of the medical costs exceeding the coverage
mentioned under 1, 2 and 3.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Villefort, on 13 ianuarie 2019 - 22:30, said:

Asigurarea acoperă condițiile pre-existente  și verificările de rutina chiar și în străinătate, am verificat mai bine. Astea la costurile din Olanda.
In rest urgențele sunt la costurile din SUA.

E chiar asa greu sa dai un telefon sa intrebi cat costa sa-ti schimbe bandajul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate