Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

The Daily Express: Dacia electrica -„șocant de accesibilă”

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Dacia va lansa în viitorul apropiat o mașină electrică „șocant de accesibilă”. Acesta a fost titlul de vineri al publicației britanice The Daily Express, jurnaliștii britanici remarcând că un model electric al mărcii Dacia ar umple un gol de pe piața automobilelor electrice: acela al mașinilor accesibile ca preț.

https://www.express....ap-release-date

https://www.digi24.r...a-presa-1063226

Buuun, ramane sa vedem ce inseamna „șocant de accesibilă” si care va fi acea data. Pareri?

#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Post_R_A_D_U, on 11 ianuarie 2019 - 21:14, said:

Buuun, ramane sa vedem ce inseamna „șocant de accesibilă” si care va fi acea data. Pareri?
Probabil la juma' de pret fata de o masina electrica normala. Data de lansare va fi peste 2-3 ani.

#3
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Pe mine m-a distrat MAXIM comentariul din josul paginii:

Are deja 2 laicuri... :D

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Avand in vedere ca Duster 4x4 este socant de scumpa si nu merita banii, si avand in vedere ca la o masina electrica autonomia poate sa fie si ea f. diferita, si performantele f diferite, si fiabilitatea poate sa fie si ea diferita, dar in primul si in primul rand autonomia - respectiv capacitatea acumulatorilor poate sa fie destul de diferita, si Ghosn care a promovat electricele acum e la bulau la japonezi, e bine sa nu-ti faci mari sperante, iar in caz ca o sa scoata ceva peste asteptari - atunci ai ocazia sa te bucurisi mai tare.

Edited by loock, 11 January 2019 - 21:37.


#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Post_R_A_D_U, on 11 ianuarie 2019 - 21:36, said:

Pe mine m-a distrat MAXIM comentariul din josul paginii:
Are deja 2 laicuri... Posted Image
Da, replica care l-a facut praf n-ai citit-o?
"Keep out ;) and stay out. Good luck fishing and wind milling, the only things left to do there near Iceland. From the country presiding Europe and locking the door you out."

Cine are oare acum presedintia UE, si o sa faca jocurile in Europa?

#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View PostAldulescu, on 11 ianuarie 2019 - 21:55, said:

Da, replica care l-a facut praf n-ai citit-o?
"Keep out Posted Image and stay out. Good luck fishing and wind milling, the only things left to do there near Iceland. From the country presiding Europe and locking the door you out."

Cine are oare acum presedintia UE, si o sa faca jocurile in Europa?
Cind am citit eu, nu era nicio replica...
Sa inteleg ca tu i-ai dat raspunsul zevzecului ala... Bine asa!

#7
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Post_R_A_D_U, on 11 ianuarie 2019 - 21:14, said:


Buuun, ramane sa vedem ce inseamna „șocant de accesibilă” si care va fi acea data. Pareri?

Va merge cu baterii AAA probabil.
La modul serius acum, autonomia va fi la fel de socantă pe măsura pretului.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mahindra eVerito care e Logan electric facut de prin 2016 incoace, costa 11750 euro.
Are 3 variante, de 9,5 lakh, 9,75 lakh si 10 lakh.
9,5   lakh inseamna 950 K INR = 11750, 5 E
9,75 lakh inseamna 975 K INR = 12080, 25 E
10 lakh inseamna 1 milion INR  = 12390 E

eVerito are 1700 kg, motor pe 72 V trifazic de 30,5 KW (41 CP) @ 3500 RPM, 91 Nm, si acumulator de 200 Ah, viteza maxima 86 kmh si autonomie de ~ 110 km care insa poate sa difere foarte mult in f. de cum o calci, chiar daca puterea motorului si viteza maxima sunt ambele castrate la greu, ca de altfel si capacitatea acumulatorului.

E posibil ca varianta europeana sa fie mai performanta, caz in care insa si pretul o sa reflecte asta.

#9
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostKaffir2018, on 11 ianuarie 2019 - 22:08, said:

Va merge cu baterii AAA probabil.
Posted Image Posted Image Posted Image

Şi va avea un disclaimer: "nu garantăm autonomia dacă folosiţi aerul condiţionat, radioul sau ştergătoarele de parbriz".

Edited by Yoda, 11 January 2019 - 22:27.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
72 V @ 200 Ah inseamna 14,4 KWh, destul de putin, de unde si pretul mai mic.

Ultima generatie de eGolf imbunatatita din februarie 2017- care in 2018 a fost produs in numar triplu de exemplare fata de anul anterior, are deja acumulator mai nou de 38,5 KWh care ii asigura o autonomie estimata marita la ~ 144 - 201 km.
Are si ceva putere mai mare decat varianta anterioara, care oricum era mai mult decat dubla fata de eVerito.

#11
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Pai da insa acel eGolf pleca de la 35k Euro. Deci...

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postloock, on 11 ianuarie 2019 - 21:36, said:

Avand in vedere ca Duster 4x4 este socant de scumpa ....

Pentru tine ? Ca strainii o cumpara la greu. Si nu numai.  Pana si eu care nu am finante stralucite mi-am permis unul. De care sunt foarte multumit. Sa vedem ce scoate Dacia pe parte electrica ca poate va fi urmatoarea mea masina...

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postloock, on 11 ianuarie 2019 - 22:30, said:


Ultima generatie de eGolf imbunatatita din februarie 2017- care in 2018 a fost produs in numar triplu de exemplare fata de anul anterior, are deja acumulator mai nou de 38,5 KWh care ii asigura o autonomie estimata marita la ~ 144 - 201 km.
Are si ceva putere mai mare decat varianta anterioara, care oricum era mai mult decat dubla fata de eVerito.
Orice, crede-mă orice, dar nu VW.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Zoe pleaca de la 20700 E cu acc. de 22 KWh si de la 23600 E cu acc de 41 KWh.

Desigur pretul variaza in f de motorizare, 65-68 KW sau 80 KW, incarcare mai rapida sau nu, alte optiuni de dotare confort, etc.
Si desigur pretul e fara acumulator care se inchiriaza lunar pe o suma care variaza in f de km.
Dar in unele tari inca se mai subventioneaza o parte din pret.

View Postbumpocbum, on 11 ianuarie 2019 - 22:38, said:

Pentru tine ? Ca strainii o cumpara la greu. Si nu numai.  Pana si eu care nu am finante stralucite mi-am permis unul. De care sunt foarte multumit. Sa vedem ce scoate Dacia pe parte electrica ca poate va fi urmatoarea mea masina...

Pt. oricine care stie pe ce lume traieste, variantele 4x4 - care sunt de fapt cele atractive motric, au un pret la care poti sa iei alte masini mai bune si mai performante.
Daca Dacia ar fi un brand romanesc, ar avea rost ca sa ajuti economia nationala, dar avand in vedere ca e un brand Renault ( care face de ex. Loganul in zeci de tari din toata lumea, si nu numai Loganul...), si profitul este externalizat sa ia francezii pensie, nu e nici o smecherie nici cu alegerea patriotica...

Edited by loock, 11 January 2019 - 23:06.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Masina electrica, desi e "scoant de simpla", are o mica problema: costul bateriei.

Daca iei de ex ZOE, o sa vezi ca deja este o coaja de masina, deci ce dracu sa scoti de pe ea?

#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Stiti cum se vor numi bateriile? Fred si Barney.

#17
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016

View Post_R_A_D_U, on 11 ianuarie 2019 - 21:14, said:

Dacia va lansa Ăźn viitorul apropiat o mașină electrică „șocant de accesibilă”. Acesta a fost titlul de vineri al publicației britanice The Daily Express, jurnaliștii britanici remarcĂąnd că un model electric al mărcii Dacia ar umple un gol de pe piața automobilelor electrice: acela al mașinilor accesibile ca preț.

https://www.express....ap-release-date

https://www.digi24.r...a-presa-1063226

Buuun, ramane sa vedem ce inseamna „șocant de accesibilă” si care va fi acea data. Pareri?
Au denaturat la maxim ce a spus șeful dacia :) El a spus ca în viitor e posibil sa fie o masina electrica produsa de Dacia deoarece alianță ce deține dacia are aceasta tehnologie. Întâi sa vedem Sandero/duster hibrid și de abia după ce o sa fie Clio electric o sa avem și Dacia electrica.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postericmario, on 11 ianuarie 2019 - 22:47, said:

Orice, crede-mă orice, dar nu VW.

Cei care au avut masini din ultimii ani, ar pune mai la coada Opelul, dupa ce le-a picat de ex. turbina de 3 ori in primul an la Antara, si ca sa inchidem cercul, si Loganul dupa experiente cu Logan 1,2 si 0,9L, sau de ce nu chiar si cu fiabilitatea la 1,6 16V cand inca era noua...si inca n-am luat in calcul si cutia robotizata de pe astfel de modele low cost...

La electrice multa lume nu realizeaza cat costa driverul electronic pt motorul brushless, si ca are si el o fiabilitate si o viata limitata cand trec prin el sute de volti si sute sau chiar mii de amperi la acele tensiuni mari.

Pe de alta parte, lumea trebuie sa treaca cat mai repede la electrice, fie si fortat, pt. ca poluarea din orase este inacceptabila.
Incet incet se rezolva problemele, si tehnice si de pret, insa nu putem sa asteptam pana sunt perfecte, ca ne sufocam sau murim toti de cancer daca asteptam pana atunci.

Edited by loock, 11 January 2019 - 23:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate