Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Coasigurat Germania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
biancaadeline26

biancaadeline26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2019
Bună!
Am nevoie urgent de o informație.
Soțul meu este angajat în Germania, cu acte în regulă.
Eu sunt însărcinată în luna a 7 a și tare as vrea să plec la el și să nasc acolo.
Am înțeles că pot beneficia de asigurarea sa.
Întrebarea mea este următoarea, după cât timp pot beneficia? Cam cât ar dura procedura?
Să presupunem că eu plec în luna februarie, ajungând acolo, el face toate demersurile (anmeldung etc), din ce moment eu as putea beneficia de asigurare? După depunerea actelor sau abia după primirea cardului de sănătate? Nu stiu cum să procedez…
Vă mulțumesc frumos!!!

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Daca ai domiciliul principal sau resedinta in Germania si nu ai venituri mai mari decat o anumita suma (~400 euro), sotul poate completa un formular prin care sa solicite includerea ta pe asigurarea sa (asigurare de familie). Va fi calculata o noua rata de asigurare. Asigurarea standard nu include nasterea prin cezariana, decat ca urgenta medicala. Cel mai bine este ca sotul tau sa contacteze asiguratorul pentru lamuriri, nu stiu cum va proceda asiguratorul afland ca esti gravida la incheierea asigurarii.

#3
biancaadeline26

biancaadeline26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2019
Da, aveți dreptate! Pe mine mă macină că nu știu din ce moment as putea fi coasigurat. Din momentul în care primesc cardul de sănătate în mâna(poate dura 1 lună sau mai mult) sau voi primi un  număr de înregistrare imediat ? De exemplul în Spania am primit cardul după 2 luni de zile, dar asigurată am fost imediat după finalizarea procedurii, primind un număr de înregistrare până la sosirea cardului.
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!!!!

#4
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Depinde de casa de asigurari aleasa. Cel mai bine e sa sune sotul, si sa intrebe,

De exemplu la mine, sotia a fost asigurata foarte repede, cam dupa 2-3 saptamani. Daca nu ma inseala memoria.

Din cate imi aduc aminte, mai intai s-a inregistrat la primarie, apoi am trimis prin fax copia dupa anmeldung si am completat si un formular, si aia a fost tot. Sper sa nu ma insel si sa spun prostii pe aici, insa parca asa a fost.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu te sfatuiesc sa mergi acum acolo, mergi la "primarie" si iti faci anmeldungul imediat. Vezi ca unele cer programare, altele nu. Mergi la cele care nu iti cer programare. Si vezi ca nu este neaparat sa fie "un punct al primariei" apropiat de cartierul unde stai. Actele le primesti in maxim 2 saptamani. Cu actele alea vei merge la asiguratorul sotului pt coasigurare.


edit:
Apropo, sotul tau de cand este in Germania?

"Copilul nascut pe teritoriul Germaniei din parinti romani devine cetatean german daca
–   cel putin unul dintre parinti are permis de sedere permanenta
si
– a locuit neintrerupt in Germania cel putin 8 ani."

Edited by MembruAnonim, 12 January 2019 - 10:13.


#6
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Daca te gandesti ca sistemul de sanatate e mai bun in Germania si nasterea e mai usoara si lipsita de riscuri, gresesti. Nasterea standard, acoperita de asigurare, este cu Hebamma ( moasa ), nu cu doctor, iar cezariana fara indicatii medicale serioase... nici gand! Daca e vorba de cetatenie, nu stiu cum functioneaza, nu m-a interesat niciodata sa ma vopsesc german!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine sa fie nascut copilul in Germania. Asta este parerea mea personala. Fiecare face cum vrea. Dar eu personal i-as recomanda calduros sa nasca in Germania.

le: Faza cu moasa.. ma indoiesc ca "mama" nu este asistata de medic.

Edited by MembruAnonim, 12 January 2019 - 11:43.


#8
biancaadeline26

biancaadeline26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2019
Nu mă gândesc la cetățenie...doar la binele copilului! Vă spun sincer, as fi mai liniștită daca as putea naste acolo, dar dacă e sa se întâmple ceva rău, Doamne ferește, se va întâmpla oriunde.Egal ca voi ajunge să nasc în țară, de plecat tot voi pleca la el împreună cu copilul, vă dați seama. Mă gândeam că poate ar fi mai indicat să grăbesc lucrurile și sa nasc acolo.
Vă mulțumesc din suflet pentru toate răspunsurile dvs!!!
Multă sănătate !

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum ti-am zis si mai devreme. Pleaca cat mai curand posibil. Nu mai astepta pana in februarie. Cum ajungi acolo mergi la primarie si te inregistrezi (anmeldung). Apoi automat iti vin prin posta actele. Intre timp sa se intereseze sotul tau la asiguratorul unde este el inregistrat. In ce oras locuieste?

#10
biancaadeline26

biancaadeline26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2019
El locuiește în  Gröbenzell.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate