Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tgp foarte mare.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Slăbești și scapi de DZ tip 2. Evident posibil sa fi dobândit o anumită insulinorezistența, depinde și ce vârstă ai
. Nu putem face inca medicamente care să meargă tintit la locul problemei ca o rachetă sol sol de aceea au efecte adverse.

#20
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View PostRemicade, on 11 ianuarie 2019 - 23:06, said:

Slăbești și scapi de DZ tip 2. Evident posibil sa fi dobândit o anumită insulinorezistența, depinde și ce vârstă ai
. Nu putem face inca medicamente care să meargă tintit la locul problemei ca o rachetă sol sol de aceea au efecte adverse.
Am slabit deja vreo 13 Kg si glicemiile n-au mai trecut de 120, deocamdata. Varsta: 51.

#21
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Cred ca greutatea si grăsimea e problema la toate.
Vreau sa mă apuc de sport.
Nu știu daca e bine pt ficat sa ridic greutăți.
Diabetul îl tin sub control, ficatul e problema .
In familie bunica din partea mamei, a murit dupa ciroza hepatică. E o moarte foarte urata.
3 luni de chin.

#22
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Diabetul nu trebuie sa il tii sub control, trebuie sa scapi de el. Dieta-dieta-dieta pana ajungi la o greutate ok, abia apoi sport pt intretinere/tonus. Greutate "normala" inseamna de obicei si eliminarea D2. refa analizele regulat ca sa vezi reactia organismului, cum am mai spus in prima pagina.

#23
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010

View PostRemicade, on 11 ianuarie 2019 - 17:33, said:

Nu e de la medicamentele diabet, dimpotriva Glucophage scade GPT si GOT.
Ai dreptate. Reuitandu-ma peste topic am vazut ca am raspuns cu "medicamente" in general, n-am vazut ca postase despre metformin si dapagliflozin.

#24
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Deci pana la urma nu sunt probleme cu medicamentele pt Dz2.
Pt ca medicul diabetolog, îmi scria si/sau silitor, liv 52.
Na gândeam ca sunt pt protejarea ficatului de medicamentele pt dz2.


#25
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Strict cu astea doua pentru diabet care le iei, nu cresc transaminazele. Insa sunt foarte multe alte medicamente care pot creste transaminazele.

Edited by Handicarpati, 19 January 2019 - 08:37.


#26
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Cu d2 se traieste foarte bine luand medicatie. Mama mea are de 40 de ani d2 si acum are 80 de ani. Nu are nici o complicatie: ochi, picior, rinichi putin acid uric, atat. Nu mananca dulciuri ca nui plac in schimb fructe la greu in special pepene, struguri, prune adica exact cele nenorocite. Ptr rextul fructelor le cauta verzi. De scapat de d2 nu scapi oricat ai slabi. Mama e obeza, dar la centrul de diabet cand ma duc cu ea ponderea obezilor e mult mai mica decat a celor normali. Nu alimentatie e factorul principal cat stresul, supararile vietii si factorul genetic. Sunt o gramada de obezi fara d2, colesterol sau hipertensiune. Churchil era obez, alcoolic, fumator si a trait peste 90 de ani.
La fel si ficatul gras a ajuns sa fie ca hipertensiunea, adica e foarte raspandit. Eu am 110kg, 180cm si am ficat gras non alcoolic. Transaminaze normale si ggt normal. Nu mananc deloc dulciuri ca efectiv zaharul imi face greata, nu mananc prajeli ca fierea e cam lenesa plus ca cartofii prajiti nu mi-au placut niciodata. Paine am renuntat de 2 ani, e inlocuita cu orez, cartof, porumb adica alimente fara gluten. De unde sunt gras? Raspuns:  genetic in familie cam toti sunt asa. De mancat mananc multa carne fiarta sau gratar. Legume verzi si fructe nu. Nu am diabet , glicemie 90 la 45 de ani. In contrast, consoarta e slaba moarta si mananca ca o sparta toate porcariile. Desi e slaba, analizele ei sunt praf: colesterol, trigliceride sus de tot. Inca ceva: ea este medic, deci nu faceti ce face popa ci faceti ce zice popa.

Edited by cristian_e, 16 October 2019 - 18:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate