Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Roaming cartela orange abonament

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
Buna ziua,o ruda de a mea vrea sa plece in germania,dupa titlu are abonament,cum se procedeaza/activeaza cu roamingul sa poata folosii in afara tarii telefonul?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
*100# si activezi de acolo.

Dar are inclus roaming n ab? Unele nu au.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Abonamentele au roamingul activ din secunda activarii.

Trebuie sa ne dai cateva detalii: abonamentul este de tip national (adica fara acces la roaming) sau cu roaming (majoritatea abonamentelor)?

Daca e abonament cu resurse nationale (fara roaming) va trebui schimbat abonamentul (de vorbit la relatii clienti).

Daca e abonament cu roaming, va prelua automat semnal de retea in strainatate, doar sa ai grija cu internetul, nu la toate telefoanele este activ internetul in roaming, ci trebuie setat telefonul manual (are o bifa/buton in meniul de setari).

#4
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018

View Postdorin_2k, on 11 ianuarie 2019 - 14:54, said:

*100# si activezi de acolo.

Dar are inclus roaming n ab? Unele nu au.
are smart cu cartela pe abonament

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Nuexista cartela pe abonament. Exista abonament si cartela.
Daca te referi la abonamentul cu cost control (consumi cat ai inclus si apoi trebuie sa reincarci) atunci fie abonamentul respectiv este eligibil pentru roaming fie isi ia o optiune de prepay de 10 euro.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Acel numar scurt e meniul cu setari si informatii despre serviciile primite de la operator. Ca sa intelegi mai bine: telefoanele cu Windows ai roamingul dezactivat "din fabrica" pentru internet (adica nu pot folosi internetul cat nu sunt in raza unei antene din Romania. Ca sa vorbesti nu vei intampina probleme (in sensul ca trebuie sa faci anumite setari). Telefonul se va conecta automat (daca are roaming activ).

@AlexEn: cred ca se refera la cartela SIM cand zice cartela de abonament (cartela SIM cu servicii de abonament si cartela SIM cu servicii preplatite).

Edited by Pololica, 11 January 2019 - 15:00.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001

View Postkronnosy, on 11 ianuarie 2019 - 14:55, said:

are smart cu cartela pe abonament
Nu conteaza ce tel are.
Conteaza ce tip de abonament are.
Unele au, altele nu au resurse in roaming.

#8
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View PostAlexEn, on 11 ianuarie 2019 - 14:57, said:

Nuexista cartela pe abonament. Exista abonament si cartela.
Ba exista Cartela PrePay si Cartela PostPay (cartela abonament).
Toate telefoanele merg pe baza de cartela.

Cat despre roaming ar trebui sa fie activ, daca nu il activezi online daca ai cont sau la Self/RC

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Setezi Cautare automata retele.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
Ruda aia nu stie sa se informeze direct la operator ? Dupa cum spui "are smart" si "cartela abonament" mai bine se duce direct la un magazin fizic, o sa rezolve aia acolo, ca la relatii clientii degeaba suni ...

#11
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Daca se duce ruda in magazin o sa iasa cu abonament nou :D
Nu mai incurajati naivii sa intre in magazine ca sunt victime sigure.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
Cine pleaca in Germania si vrea roaming automat are si bani sa plateasca, deci hai sa nu-i purtam de grija daca pune botul la toate prostiile.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAlexEn, on 11 ianuarie 2019 - 14:57, said:

Nuexista cartela pe abonament. Exista abonament si cartela.
Daca te referi la abonamentul cu cost control (consumi cat ai inclus si apoi trebuie sa reincarci) atunci fie abonamentul respectiv este eligibil pentru roaming fie isi ia o optiune de prepay de 10 euro.
Va trebui sa te mai documentezi. Ia uite ce spune VDF, dar cred ca si Orange are aceeleasi conditii:
Attached File  credit.JPG   125.51K   31 downloads

Edited by myshyk, 11 January 2019 - 19:30.


#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Abonamentul respectiv presupun ca e CVT. Orange a avut unul acum câțiva ani (Flexibil ii zicea, parcă).

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
E abonament normal de 13 euro. Doar ca are acea clauza care nu e explicitata in contract.Am aflat de ea atunci cand aflat in fata unui hotel din Timisoara, am vrut sa-mi sun un prieten rezident in Suedia si cazat in acel hotel. Am primit un anunt sec:Nu aveti fonduri suficiente pentru efectuarea apelului. Intreband la VDF cum se traduce chestia asta pe abonament, acela a fost raspunsul.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Îți dai seama ca în secunda doi mi-ar fi trecut prin cap rezilierea, nu? Toate clauzele trebuie sa fie în contract. La abonametul soacrei, ce ziceam mai sus, zice clar ce resurse are și și cum e.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmyshyk, on 11 ianuarie 2019 - 19:30, said:

Va trebui sa te mai documentezi. Ia uite ce spune VDF, dar cred ca si Orange are aceeleasi conditii:
Attachment credit.JPG

Nu, nu trebuie sa ma mai documentez eu si nu cred ca e un argument bun sa pui regulile de la vodafone aici, sperand ca si la orange e la fel :)
Daca ai abonamentul hybrid de dinainte de impunerea reglementarilor din mai 2017, atunci ai implicit acces la roaming. Daca nu, trebuie sa indeplinesti niste conditii: fie sa fie inclus roamingul implicit in pachehtul de baza, fie sa ai optiune de 10 euro.

Edited by AlexEn, 12 January 2019 - 10:09.


#18
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Un prieten a primit o oferta sa plece în Spania. Are abonament de 8 euro fără roaming. Poate sa modifice abonamentul în unul cu roaming inclus? Și încă ceva modificarea se va realiza la data de facturare, sau poate sa o efectueze și mai devreme?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate