Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Muncitor necalificat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MSCDRMR

MSCDRMR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2019
Buna ziua !

Din cate stiu eu muncitor necalificat este cel care nu are o diploma in domeniul respectiv. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Ce face un muncitor necalificat (pe santier sa spunem), daca sa zicem ca el nu stie sa faca nimic ? Pur si simplu cara sau ce ?
2. Ce face un muncitor necalificat in alt domeniu, exceptand santierul.

#2
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
acelasi lucru: carca!

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Face ce i se da de facut !

#4
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
sapa santuri,cara materiale,curatenie,pe santier de multe ori face munca calificata si e platit ca si necalificat

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMSCDRMR, on 11 ianuarie 2019 - 14:40, said:

Buna ziua !

Din cate stiu eu muncitor necalificat este cel care nu are o diploma in domeniul respectiv. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Ce face un muncitor necalificat (pe santier sa spunem), daca sa zicem ca el nu stie sa faca nimic ? Pur si simplu cara sau ce ?
2. Ce face un muncitor necalificat in alt domeniu, exceptand santierul.

Carca, nene.. munca de jos.. incarcat si descarcat paleti, saci cu ciment, urcat galeti cu scripetele, mixat mortarul sau amestecul de adeziv, dat la mana elemente de schela, adunat si evacuat moloz...
Sunt oameni bine facuti fizic care fac bani frumosi din carca in constructii, dar in alte tari, nu in Romania.

Cand am fost in America, se cautau, de pilda constructori asamblori de macara sau constructori de schela - dar calificati si erau destul de bine platiti la ora, tocmai, ca e o munca foarte grea si specializata la care nu se baga nici drku.

Edited by rosix, 11 January 2019 - 15:09.


#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMSCDRMR, on 11 ianuarie 2019 - 14:40, said:

1. Ce face un muncitor necalificat (pe santier sa spunem), daca sa zicem ca el nu stie sa faca nimic ? Pur si simplu cara sau ce ?
2. Ce face un muncitor necalificat in alt domeniu, exceptand santierul.

COR (Clasificarea Ocupațiilor din România) îți e un bun îndrumar pentru a găsi răspunsuri la întrebările acestea.

Ai o grupă întreagă care încadrează muncitorii necalificați în diverse activități.
https://www.rubinian...majora.php?id=9

Iar definiția generală, tot de-acolo, e destul de clară. "Muncitorii necalificati executa sarcini simple si de rutina care necesita folosirea uneltelor manuale si depunerea unui efort fizic considerabil.".

View PostMSCDRMR, on 11 ianuarie 2019 - 14:40, said:

Din cate stiu eu muncitor necalificat este cel care nu are o diploma in domeniul respectiv. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

Nivelurile de calificare sunt puțin diferite. Ai muncitorii necalificați, care nu au studii de niciun fel, ăștia sunt cel mai jos. N-au nici măcar liceu. Ce-i deasupra, începe de la studii medii în sus, dar nu e neapărat să aibă diplomă în domeniu. Grupele inferioare sunt indiferent de diplomă. Abia mai sus începi să ai muncitori calificați, care, chiar dacă au nivel minim de pregătire studii medii, trebuie să aibă o diplomă pentru acea muncă, iar mai sus specialiștii, care sunt neapărat cu studii superioare, în acel domeniu. Mă rog, poate fi mai complicat sau mai simplu, de la caz la caz.

#7
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Necalificat inseamna ca nu si-a cumparat o diploma (in domeniu), nu ca nu stie sa faca nimic.
Decat sa ai diplome ca altii si sa nu stii nici sa vorbesti, mai bine nu ai diplome si stii sa faci treaba mai bine decat ala care e "doctor" in domeniu, dar doar pe hartie, ca in realitate nu stie nici sa se semneze.

Edited by costl, 11 January 2019 - 15:21.


#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View PostMSCDRMR, on 11 ianuarie 2019 - 14:40, said:

Buna ziua !

Din cate stiu eu muncitor necalificat este cel care nu are o diploma in domeniul respectiv. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Ce face un muncitor necalificat (pe santier sa spunem), daca sa zicem ca el nu stie sa faca nimic ? Pur si simplu cara sau ce ?
2. Ce face un muncitor necalificat in alt domeniu, exceptand santierul.

View Postnewcarman, on 11 ianuarie 2019 - 14:42, said:

acelasi lucru: carca!
sau poate face calificare la locu de munca

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postsebastiansebi, on 11 ianuarie 2019 - 14:44, said:

sapa santuri,cara materiale,curatenie,pe santier de multe ori face munca calificata si e platit ca si necalificat

Când e șeful în concediu îi mai ține locul la birou dar tot necalificat e plătit Posted Image

#10
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Poti sa inveti la locul de munca, nu trebuie sa ai o diploma sau sa ai experienta.
Deci un necalificat poate asambla cabluri de autoturisme, poate lucra in industria lemnului, poate in mgazine, poate lucra orice daca are bunavointa si talent sa invete.

Edited by PlatonX, 11 January 2019 - 16:24.


#11
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postcostl, on 11 ianuarie 2019 - 15:21, said:

Necalificat inseamna ca nu si-a cumparat o diploma (in domeniu)
Du-te mai si te culca...

View PostMSCDRMR, on 11 ianuarie 2019 - 14:40, said:

Buna ziua ! Din cate stiu eu muncitor necalificat este cel care nu are o diploma in domeniul respectiv.
Stii prost! Necalificat esti atunci cand nu stii sa faci o munca ce presupune un minim de deprinderi practice, reale, concrete.Poti sa ai diplomele lui peste prajit, daca nu stii sa faci nimic, ai sanse mari sa fii incadrat la "necalificat".

#12
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Stii tu prost.
Si in banci sunt angajati necalificati. In loc sa angajeze absolventi ASE s-au orientat si au angajat absolventi Liceu sau Litere, ca pe astia ii pot baga ca necalificati si sa ii plateasca mai putin.
La fel si in asigurari, sunt oameni si fara facultate, doar cu liceul..

#13
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Ti-am recomandat bine: du-te la culcare, ca n-ai treaba. Calificat sau necalificat nu e neaparat in functie de diploma, ci de incadrare(in functie de cum crede angajatorul ca esti potrivit sau nu). Doar anumite posturi specifice necesita calificari(diplome) specifice, nicidecum toate.

#14
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostMSCDRMR, on 11 ianuarie 2019 - 14:40, said:

Buna ziua !

Din cate stiu eu muncitor necalificat este cel care nu are o diploma in domeniul respectiv. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Ce face un muncitor necalificat (pe santier sa spunem), daca sa zicem ca el nu stie sa faca nimic ? Pur si simplu cara sau ce ?
2. Ce face un muncitor necalificat in alt domeniu, exceptand santierul.
Uite tu de exemplu , ai deschis un topic care se incadreaza in categoria "munca necalificata" , puteai sa deschizi un topic interesant daca erai calificat.
Astept cu nerabdare intrebari de genul "de ce apa nu este uscata , voi ce credeti ".

#15
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Muncitor necalificat e ăla care e angajat pe un post de necalificat indiferent cate diplome are, chiar în domeniul respectiv.
Un inginer auto poate fi încadrat la un service auto pe post de necalificat, dacă el e de acord cu asta.
Ce face ? Depinde de domeniu.
In ex cu service ul ii dă cheile la mâna mecanicului, desface șuruburile de la roți, ce are ăla nevoie.

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostMSCDRMR, on 11 ianuarie 2019 - 14:40, said:

Buna ziua !

Din cate stiu eu muncitor necalificat este cel care nu are o diploma in domeniul respectiv. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Ce face un muncitor necalificat (pe santier sa spunem), daca sa zicem ca el nu stie sa faca nimic ? Pur si simplu cara sau ce ?
2. Ce face un muncitor necalificat in alt domeniu, exceptand santierul.


Este universal, cara, da scule la mana, se duce dupa mancare si bautura, face curat, este un fel de sluga umila

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMSCDRMR, on 11 ianuarie 2019 - 14:40, said:

Buna ziua !

Din cate stiu eu muncitor necalificat este cel care nu are o diploma in domeniul respectiv. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Ce face un muncitor necalificat (pe santier sa spunem), daca sa zicem ca el nu stie sa faca nimic ? Pur si simplu cara sau ce ?
2. Ce face un muncitor necalificat in alt domeniu, exceptand santierul.

Hai sa vedem cateva operatii pe un santier,sa spunem.
Mai bine sa vedem ce face un calificat.
Adica un fierar-betonist.Sau un zidar.Sau un faiantar.Sau un instalator apa,canal,gaz.Sau un electrician.Sau un faiantar.Sau un parchetar.Sau un zugrav.Sau un designer de interior sau de exterior.Sau un gradinar.Sau un horticultor.Sau...

ps.
In capitalism de multre ori nu diploma se plateste,ci abilitatile (skill-urile,pe rit nou capitalist),sau capacitatea (stil vechi,comunisto-retrogrado-ciocoist).

pps.
Poate singura diferenta intre necalificatul din Romania si cel dei UE (nu m...e) este faptul ca asta de la noi sta intre ai lui si vegeteaza pe ajutor social.De le ei,de la civilizati,cam tot minimum pe economie,dar de la ei.
Si daca n-ar fi nu s-ar povesti.Si uite asa s-a nascut DIASPORA romaneasca,fata morgana cu care ni se scot ochii mereu si mereu si mereu,noua care inca mai bantuim pe aici si carora se incearca in mod sistematic sa ni se inchida gura.
Dixit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate