Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Impozit auto in caz de radiere la inceput de an

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din pacate , fiscul nu face diferența. Este o formă de abuz însă este un abuz legal.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 dorin_2k, on 11 ianuarie 2019 - 12:30, said:

Ai avut-o pe 31 dec 2018, platesti impozitul si pe 2019.

Corectie: o ai pe 01.01, platesti impozit. Fiscalul se elibereaza in ziua vanzarii. Nu mai merge cu contract in 31.12 si ridicare fiscal in 20.01. Nu se mai accepta contract intr-o zi si fiscal in alta. Ambele date trebuie sa fie identice (asa a fost la mine, desi batusem palma sambata, a trebuit sa astept cateva zile pana a scos fostul proprietar fiscalul, data la care am intrat in "legalitate" si cu talonul).

Colegu, anul fiscal incepe pe 01 ianuarie si se termina la 31.12 ale fiecarui an calendaristic). Da, sunt tari unde anul fiscal nu coincide cu anul calendaristic (SUA e cel mai important exemplu, la ei incepe in martie, daca nu ma insel). Cel mai bine plateste-l si vinzi masina (sau o casezi si o dai pe piese).

#21
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
asta e, platesti impozitul pe anul acesta si o mai tii un an.
iar in decembrie iti aduci aminte sa o radiezi si sa ii faci actele ca sa ti-o scoata de la impozit. dar vezi si aici ca unele primarii nu accepta sa o scoata de la impozit daca n-ai adus hartie ca ai predat-o la un centru de colectare remat, adica daca declari ca o faci cotet de gaini in curtea ta s-ar putea sa nu ti-o scoata de la impozit.

#22
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013

 Pololica, on 11 ianuarie 2019 - 16:32, said:

 dorin_2k, on 11 ianuarie 2019 - 12:30, said:

Ai avut-o pe 31 dec 2018, platesti impozitul si pe 2019.
Corectie: o ai pe 01.01, platesti impozit. …
Corectie la corectie: o ai pe 31 dec 2018, datorezi - si deci trebuie sa platesti - impozitul pe 2019. Asa scrie in Codul Fiscal. Nu are nici o legatura cu data la care ceri vreun certificat/ adeverinta/ etc/ etc.

LE: Vezi ca este citat de 2 ori articolul respectiv din Codul Fiscat chiar pe acest topic mesajele #8 si #9.

Edited by sags, 12 January 2019 - 06:07.


#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 jazzman_, on 11 ianuarie 2019 - 15:44, said:

Pot intelege situatia asta (desi problema tot la administratie e si sistemele lor, adica trebuie rezolvata altfel, in caz de vanzare sa fii obligat sa operezi schimbare de proprietar sau sa interopereze cu cei de la inmatriculari si sa se recalculeze impozitele).
Eu insa vreau sa o radiez. Pur si simplu n-o va mai folosi nimeni. Se dezmembreaza.

Evident ca daca stiam care e treaba o radiam pe final de decembrie. Am fost ocupat. Si nici nu mi-am pus problema ca sistemul e atat de incorect.
Evident ca nu te-a interesat care e treaba ca daca te interesa , faceai ce trebuia facut in decembrie 2018 !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate