Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Impozit auto in caz de radiere la inceput de an

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
Salutari,

Am cumparat intre timp o masina mai buna. Masina veche am tinut-o ca rezerva o vreme insa e cu motor mare si implicit impozit mare. Nu mai merita sa o tin sa irosesc banii doar ca rezerva. Nu prea-mi merita nici sa o vand din ce am vazut si ma gandesc sa o bag in curte sa o mai dau pe piese.

Ca atare am adresat o prima intrebare primariei sa vad cum o scot de la impozite sa nu mai platesc anul asta dar ei imi spun ca pentru a fi scoasa (un urma radierii) trebuie intai platit impozitul. Impozitul din ce stiu e pe an si nici nu primesc diferenta pentru restul anului daca il platesc.

Acum mie mi se pare total ridicol. Eu o radiez acum sa zicem in primele zile din an si tot platesc impozitul care e si mare pentru tot anul? Dar eu nu mai uzez de masina 95% din an. In mod normal ar trebui sa platesc proportional pentru aceste prime zile din an sau sa primesc banii inapoi dupa ce o scot de la impozit. Altfel e jegmaneala pe fata.

Imi puteti confirma/infirma ca e asa? Ce pot face sa nu mai arunc un an de impozit aiurea?

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Asta e legea. Csf ncsf.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vinde-o !

#4
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Da, trebuie sa platesti impozit pe tot anul si nu iti poti recupera banii.
DAR, daca ai actele de radiere facute anul trecut nu va mai trebui sa platesti impozitul pe anul acesta.

#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 jazzman_, on 11 ianuarie 2019 - 11:48, said:

Impozitul din ce stiu e pe an si nici nu primesc diferenta pentru restul anului daca il platesc.

 whiteboy, on 11 ianuarie 2019 - 12:03, said:

trebuie sa platesti impozit pe tot anul si nu iti poti recupera banii.
De unde stiti treaba asta ?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 jazzman_, on 11 ianuarie 2019 - 11:48, said:

trebuie intai platit impozitul. Impozitul din ce stiu e pe an si nici nu primesc diferenta pentru restul anului daca il platesc.
Platesti impozitul si gata, radiaza la finele anului.

Edited by andreic, 11 January 2019 - 12:06.


#7
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

 waterman, on 11 ianuarie 2019 - 12:02, said:

Vinde-o !

Ca sa vinzi o masina, trebuie sa faci contract de vanzare cumparare. Pe el cel care vinde masina trebuie sa duca contractul (5 exemplare) la finante sa puna stampila cum ca nu ai datorii.

Daca ai amenzi, impozite neplatite (pe masina pe anul curent) impozite neplatite mai vechi pe locuinte, restante la impozite, nu obtii stampila de la Finante si atunci nu poti sa vinzi masina legal cu contract. Lipsa fiscal= teapa la orice masina.

Incearca sa vinzi masina la dezmembrari, si sa platesti impozitul din banii pe care o sa-i iei. Platesti in avans impozit, dai la dezmembrari si iti recuperezi banii.

Oricum din ce vorbesti e motor 3000cmc, adica teapa.

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 adrian_r5, on 11 ianuarie 2019 - 12:05, said:



De unde stiti treaba asta ?
Din Codul Fiscal.
ART. 471 - Declararea și datorarea impozitului pe mijloacele de transport
(1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deține dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.

Edited by dan1980_25, 11 January 2019 - 12:14.


#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Au dreptate cei de la taxe si impozite, asa e legea.

Art. 471 din Codul Fiscal said:

ART. 471 - Declararea și datorarea impozitului pe mijloacele de transport
(1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deține dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.

(4) În cazul radierii din circulație a unui mijloc de transport, proprietarul are obligația să depună o declarație la organul fiscal în a cărui rază teritorială de competență își are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data radierii, și încetează să datoreze impozitul începând cu data de 1 ianuarie a anului următor.

 waterman, on 11 ianuarie 2019 - 12:02, said:

Vinde-o !
Si cam la ce ii foloseste, in acest an, sa o vanda? Si daca o vinde tot trebuie sa plateasca impozitul pe tot anul. De la anul, e altceva. Dar ca sa scape de impozit (tot de la anul) e suficient sa o radieze din circulatie. In acest caz e obligat sa o scoata inafara domeniului public, de exempolu sa o tina pe un teren (curte) proprietate personala si nu pe strada.

Edited by sags, 11 January 2019 - 12:18.


#10
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007

 adrian_r5, on 11 ianuarie 2019 - 12:05, said:

De unde stiti treaba asta ?
Acum 3(2016) ani am dus o masina la casat(fara voucher rabla). Am primit toate actele care sa dovedeasca ce s-a intamplat cu masina. Am uitat sa ma mai duc sa o scot de la impozit. Cumva nu platisem impozitul masinii pe 2016. Eu nu locuiam in localitatea unde era inmatriculata masina si nu am primit instiintarile de impozit. In martie 2017 m-am dus sa imi platesc darile in judetul de resedinta si mi s-a spus ca am de platit si pentru masina respectiva. I-am dus toate actele primite de la casat, a vazut ca masina a fost casata in anul anterior si am platit impozitul doar pe 2016 (cu vreo 50 lei in plus pentru ca nu platisem in 2016).

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Ai avut-o pe 31 dec 2018, platesti impozitul si pe 2019.

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 dan1980_25, on 11 ianuarie 2019 - 12:11, said:

Din Codul Fiscal.
multumesc !

N-am mai avut tangenta cu treaba asta de pe vremea vechiului cod fiscal care spunea urmatoarele:

Art. 264
(1) În cazul unui mijloc de transport dobândit de o persoană în cursul unui an, impozitul pe mijlocul de transport se datorează de persoană de la data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost dobândit.
(2) În cazul unui mijloc de transport care este înstrăinat de o persoană în cursul unui an sau este radiat din evidenţa fiscală a compartimentului de specialitate al autorităţii de administraţie publică locală, impozitul pe mijlocul de transport încetează să se mai datoreze de acea persoană începând cu data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost înstrăinat sau radiat din evidenţa fiscală.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Da, asa a fost, de la intai a lunii urmatoare. Dar s-a schimbat deja de ceva timp, parca incepand cu 2016.

#14
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006

 sags, on 11 ianuarie 2019 - 13:08, said:

Da, asa a fost, de la intai a lunii urmatoare. Dar s-a schimbat deja de ceva timp, parca incepand cu 2016.

Cum amaru sa schimbi un sistem legislativ de bun simt pe o prostie? Ma intreb pe cine avantajeaza noua lege. Probabil exact statul in cazuri exact ca ale mele. E abuz.

#15
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 jazzman_, on 11 ianuarie 2019 - 13:14, said:


Cum amaru sa schimbi un sistem legislativ de bun simt pe o prostie?...
Se compensează. Şi tu dacă-ţi cumperi o maşină acum în ianuarie, nu vei datora impozit până la anu'

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 jazzman_, on 11 ianuarie 2019 - 13:14, said:

Cum amaru sa schimbi un sistem legislativ de bun simt pe o prostie? Ma intreb pe cine avantajeaza noua lege. Probabil exact statul in cazuri exact ca ale mele. E abuz.

Are logica sistemul actual. Va explic si de ce..
Primaria isi face niste calcule cu banii de pe impozit masini,imobile etc. Daca tu ( si altii ) vinzi masina in cursul anului viitor si trebuie sa-ti restituie restul de impozit....ADIO calcule.
Asa....pe 31 dec.anul curent,stie sigur pe ce bani se bazeaza anul ce vine.

Mie mi se pare logic si normal.

Edited by mariovrs, 11 January 2019 - 13:50.


#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Legea s-a modificat de curand ( de vreo doi-trei  ani ) , in sensul ca vanzatorul ( proprietarul )  , pentru a primi certificat fiscal de radiere , trebuie sa plateasca integral impozitul pe anul in curs . S-a trecut la modelul acesta intrucat multe masini ramaneau in aer d.p.d.v fiscal , trecand pe la multi intermedieri , fara a se plati impozit pe perioada unui an , pentru ca multi cumparatori nu se inregistrau fiscal cu masinile dupa ce le cumparau.
Asta este legea. Te-a prins 1 ianuarie cu masina pe numele tau , poti sa o vinzi si din 2ianuarie , platesti impozit pe tot anul 2019 .

Edited by JurasikMan, 11 January 2019 - 15:38.


#18
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006

 JurasikMan, on 11 ianuarie 2019 - 15:37, said:

Legea s-a modificat de curand ( de vreo doi-trei  ani ) , in sensul ca vanzatorul ( proprietarul )  , pentru a primi certificat fiscal de radiere , trebuie sa plateasca integral impozitul pe anul in curs . S-a trecut la modelul acesta intrucat multe masini ramaneau in aer d.p.d.v fiscal , trecand pe la multi intermedieri , fara a se plati impozit pe perioada unui an , pentru ca multi cumparatori nu se inregistrau fiscal cu masinile dupa ce le cumparau.
Asta este legea. Te-a prins 1 ianuarie cu masina pe numele tau , poti sa o vinzi si din 2ianuarie , platesti impozit pe tot anul 2019 .

Pot intelege situatia asta (desi problema tot la administratie e si sistemele lor, adica trebuie rezolvata altfel, in caz de vanzare sa fii obligat sa operezi schimbare de proprietar sau sa interopereze cu cei de la inmatriculari si sa se recalculeze impozitele).
Eu insa vreau sa o radiez. Pur si simplu n-o va mai folosi nimeni. Se dezmembreaza.

Evident ca daca stiam care e treaba o radiam pe final de decembrie. Am fost ocupat. Si nici nu mi-am pus problema ca sistemul e atat de incorect.

Edited by jazzman_, 11 January 2019 - 15:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate