Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Nelamurire ITP

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Salut,

am niste nelamuriri in legatura cu itp-ul. In ianuarie 18 imi expire si doresc amanarea lui, sa il fac in primavara din motive personale si nu voi circula cu masina. Masina o voi tine in garajul personal, doar ca nu voi circula cu ea. Acum din ce am citit cica s-ar suspenda inmatricularea? nu inteleg, ce patesc daca ma duc in primavara cu ea la itp? evident cu ea pe remorca,ca nu ma risc.

Intrebarea e, care e treaba cu suspendarea inmatricularii? Masina e in stare buna, nu e vorba de asta. Multumesc

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Nu te afecteaza cu nimic daca nu circuli cu ea. Dupa ce faci ITP, inmatricularea va fi activa din nou.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
te complici si platesti mai mult, dute acum la itp si gata.

#4
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Daca omul are motive personale ..asta e...in viata mai si castigi , mai si pierzi .
On: Nu se intampla nimic ....mergi linistit cu ea pe remorca si gata . Eu am mers si cate 2-3 luni fara itp ca nu am observat ca a expirat ...si nu mi-a mai furat nimeni caciula .

#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Din cât am înțeles eu, suspendarea înmatriculării e ”virtuală”, adică nu vine nimeni la tine la ușă să-ți ia numerele și certificatul. Atât că, dacă te prinde în trafic cu ITP expirat, pe lângă amenda de ITP, se consideră și că mergi cu mașina neînmatriculată.

În secunda în care ai ștampila de ITP valabil pe certificat, nu mai ai nimic de făcut, înmatricularea e valabilă fără probleme.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
dar se pare ca trebuie sa dai jos placutele de inmatriculare daca e pe domeniul public.
https://forum.softpe...-itp-ul-expira/

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Problema apare cand mergi cu ea la ITP, fiind expirat te expui unui risc. Sau, o poti pune pe platforma si ai scapat de griji.

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postpacaliciosu01, on 11 ianuarie 2019 - 12:00, said:

On: Nu se intampla nimic ....mergi linistit cu ea pe remorca si gata . Eu am mers si cate 2-3 luni fara itp ca nu am observat ca a expirat ...si nu mi-a mai furat nimeni caciula .

in teorie trebuie sa te duci cu ea la ITP pe platforma dar in practica gasesti vreo statie ITP pe aproape sa nu traversezi tot orasul si faci ITP-ul acolo.
singura chestie e sa nu ai ghinion sa te buseasca vreunul de la tine pana la statia ITP.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Te costa platforma cat ITP-ul.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Legal nu mai ai voie sa circuli cu masina dupa expirarea ITP-ului. Daca doresti totusi poti sa o duci cu platforma pana la statia ITP oricand dupa expirarea ITP-ului. Dar cred ca nu merita.....

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca sa faci o comparatie cu motivele personale (nu ne intereseaza care sunt, dar sa le pui in balanta):
  • ITP expirat=masina sta pe loc
  • ITP expirat=refacerea ITP-ului se face la RAR (asta daca nu s-a modificat ceva intre timp), nu stiu preturi, dar sigur, nu va fi 120 lei, cat este unul in termen
  • ITP expirat=platforma de dus masina la control
Aici depinde de tine. Chiar n-ai pe nimeni sa duca masina sa faca ITP-ul?

#12
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

View PostKatta92, on 11 ianuarie 2019 - 11:44, said:

sa o fac in primavara din motive personale
Nu o amâna! Sună un prieten!

#13
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006

View PostPololica, on 11 ianuarie 2019 - 13:39, said:

  • ITP expirat=refacerea ITP-ului se face la RAR (asta daca nu s-a modificat ceva intre timp), nu stiu preturi, dar sigur, nu va fi 120 lei, cat este unul in termen

ITP-ul poti sa-l faci la orice statie ITP, chiar daca a expirat, nu trebuie la RAR.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu contrazic, dar ar fi bine sa ne pui si un link cu aspectul asta (pozitiv, zic eu). Nu de alta, dar cand am luat masina (iulie 2016) m-am contrazis cu seful de coloana (care isi cumparase masina cu 3 luni inainte) si zicea ca identificarea (adica trecerea pe la RAR inainte de a ajunge la inmatriculare) e obligatorie. Se schimbase legea cu o saptamana inainte sa cumpar buburuza. (oricum, tot n-am scapat de identificare, mi-am pus GPL si, la omologare, mi-au trantit identificarea masinii. N-a fost mult, dar ... macar n-am mai pierdut timpul si cu ei la inamtriculare).

#15
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Identificarea e una si ITP-ul e altceva.

De pe site-ul RAR:
http://www.rarom.ro/?p=5669

"Odată ce posesorul autovehiculului se prezintă la staţiile ITP autorizate şi obţine ITP valabil, se ridică automat şi suspendarea dispusă asupra înmatriculării."

Deci nu zice ca trebuie sa mergi numai la ei...

#16
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postdorin_2k, on 11 ianuarie 2019 - 12:27, said:

Te costa platforma cat ITP-ul.
Doar nu ai crezut partea cu platforma.
Evident ca o duce pe roti, dar nu o sa recunoasca infractiunile pe aici.
Spune ca vrea sa economiseasca 30 de lei de ITP (3luni neplata) dar o sa plateasca sute de lei pentru platforma pentru a economisi aia 30 de lei de ITP pe 3 luni de neplata.

Macar nu a inventat o poveste mai credibila, sa nu fie minciuna atat de evidenta.

Si ca sa ii spunem, cand o sa duca masina la ITP si o sa il opreasca politia, o sa primeasca un dosar penal.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postagorea, on 11 ianuarie 2019 - 15:39, said:

Identificarea e una si ITP-ul e altceva.

De pe site-ul RAR:
http://www.rarom.ro/?p=5669

"Odată ce posesorul autovehiculului se prezintă la staţiile ITP autorizate şi obţine ITP valabil, se ridică automat şi suspendarea dispusă asupra înmatriculării."

Deci nu zice ca trebuie sa mergi numai la ei...

Ma repet ce am zis: acum 2 ani jumatate, cand am cumparat o masina SH se modificase legislatia cu cateva zile inainte (identificare era doar exemplul aplicat mie) si tot atunci tin minte ca  ITP-ul expirat se facea doar la RAR (cu suspendarea temporara a inmatricularii e de data mult mai recenta), de asta intrebam de un link pentru actualizare.

#18
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Si eu ma repet: Posted Image

Topic din 2010 de pe softpedia in care zice acelasi lucru...

https://forum.softpe...90-itp-expirat/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate