Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Cum putem fi de folos ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
A nu se înțelege că sunt de acord cu bătaia. Nu ai dreptul ca om să abuzezi fizic de alt om. Dacă e proastă, curvă sau nu-ți mai convine, las-o și dut-e. N-o bate că n-ai de ce. Bate-te singur că doar tu ai fost bou.

#20
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
Putem extrapola oricat: pe seama initiatoarei (ca e singura, nf, bagacioasa); pe seama "victimei" sau a "betivului", evident fara niciun fundament, episodul fiind scos din context si mediat de perceptia subiectiva a invitatei.
@initiatoare, intrucat este evident ca nu stii cum ar trebui sa procedezi, aplica principiul general valabil in viata: cand nu stii/nu esti sigura ce ar trebui sa faci/sa spui, nu face/nu spune nimic! Abtine-te!

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@waterule
corectatul e una, abuzatul e alta...
poti abuza si teroriza un om fara violenta fizica...

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postterratec, on 11 ianuarie 2019 - 10:39, said:

Betivul a procedat asa pentru prima data, fiind sanse mari ca elementul determinant sa fie chiar initiatoarea topicului.
Unele prietenii nu sunt benefice pentru parti si uneori ar trebui intrerupte.

Si e ok ca ala a lovit o din cauza unei prietene? Lol

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 11 ianuarie 2019 - 10:43, said:

oricine din cand in cand mai trebuie "zgaltait"....
Ai cam scapat pana acuma , dar griji pe viitor ! karma ...

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postarg, on 11 ianuarie 2019 - 10:47, said:

@waterule
corectatul e una, abuzatul e alta...
poti abuza si teroriza un om fara violenta fizica...
Nu egzistă corectat bre !

Tu dacă iei două palme peste ochi ești un șofer mai bun ?

Nu îți convine de muiere o lași și te duci. Din măgar nu faci cal cu bătaia. Termină cu prostiile.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 11 ianuarie 2019 - 10:48, said:

Si e ok ca ala a lovit o din cauza unei prietene? Lol
Sigur că nu e ok, dar presupunând că e fix așa cum zice inițiatoarea

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Deci pe scurt ,el a venit beat in camera ,iar ea l-a rugat sa se duca sa se culce in alta camera deoarece e beat si miroase urat.  
nu mă mir că a avut reacția aia. Nu vorbești așa cu un om beat care te-a întrerupt dintr-o discuție cu prietena venită în vizită.

L-a rugat să plece pentru că e beat și miroase urât Posted Image

Și nu, nu vreau să spun că victima e de vină. Nu e scuzabil deloc că a lovit-o, dar nici nu-l putem face pe ăla așa, din taste, un monstru bătăuș.

Edited by althea, 11 January 2019 - 10:56.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
sa va povestesc o situatie...
cel mic era cu sotia si vine o doamna (bine intentioanta) sa-i dea celui mic un covrig.
cel mic conform educatiei nu manaca de la persone straine (necunoscute), sotia mai de jena, mai de una mai de alta mai sa ia covrigu... eram la cativa m distanta si am zis tare nu, sa nu ia covrigul... dar de ce, dar stai ca tocmai l-a luat din raft etc... in final i-am luat pe sus (destul de brutal) iar doamnei i-am cerut scuze si i-am spus ca copilul nu trebuie invatat sa ia ceva de mancat de la persoane straine...

View Postwaterman, on 11 ianuarie 2019 - 10:50, said:

Nu egzistă corectat bre !

Tu dacă iei două palme peste ochi ești un șofer mai bun ?
...
ei nu, sa vezi ce mi-a tras instructorul frana de mana si a scartait masina vreo 5m, ca nu vazusem indicatoul de cedeaza...
nu-ti pasa de pietoni pana nu ulrla unul la tine si-iti tranteste o caramida in parbriz, sau pe trecere pana nu pierzi carnetul...

View Postalthea, on 11 ianuarie 2019 - 10:53, said:

Sigur că nu e ok, dar presupunând că e fix așa cum zice inițiatoarea

nu mă mir că a avut reacția aia. Nu vorbești așa cu un om beat care te-a întrerupt dintr-o discuție cu prietena venită în vizită.

L-a rugat să plece pentru că e beat și miroase urât Posted Image

Și nu, nu vreau să spun că victima e de vină. Nu e scuzabil deloc că a lovit-o, dar nici nu-l putem face pe ăla așa, din taste, un monstru bătăuș.
trebuia luat cu binisorul si trimis la nani, sau lasat la tv la un meci si mers in alta camera cu prietena...

Edited by arg, 11 January 2019 - 11:00.


#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postarg, on 11 ianuarie 2019 - 10:57, said:

eram la cativa m distanta si am zis tare nu, sa nu ia covrigul... dar de ce, dar stai ca tocmai l-a luat din raft etc... in final i-am luat pe sus (destul de brutal) iar doamnei i-am cerut scuze si i-am spus ca copilul nu trebuie invatat sa ia ceva de mancat de la persoane straine...

Asta explică multe. Sunt sigur că la tine-n casă vorba "bătaia-i ruptă din rai" e arhi cunoscută.

Edited by waterman, 11 January 2019 - 11:01.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 11 ianuarie 2019 - 10:53, said:

Sigur că nu e ok, dar presupunând că e fix așa cum zice inițiatoarea

nu mă mir că a avut reacția aia. Nu vorbești așa cu un om beat care te-a întrerupt dintr-o discuție cu prietena venită în vizită.

L-a rugat să plece pentru că e beat și miroase urât Posted Image

Și nu, nu vreau să spun că victima e de vină. Nu e scuzabil deloc că a lovit-o, dar nici nu-l putem face pe ăla așa, din taste, un monstru bătăuș.


Ba da, e un monstru care isi pierde mintile atunci cand bea si care e in stare de violenta fizica. Ea este doar prost crescuta. Ca nu ti jignesti sotul de fata cu prietenii. Bine, nu e normal sa jignesti pe nimeni, asa, in general.

Nu cred ca este prima oara cand o loveste.

#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Argule, albumul The Wall al lui Pink Floyd a fost facut pt tine.

All in all is just it
Another brick in
The WALL

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postwaterman, on 11 ianuarie 2019 - 10:58, said:

Asta explică multe....
ai copil/copii?

nu e vorba de bataie... nu exista asa ceva (nu la mine).

Edited by arg, 11 January 2019 - 11:02.


#31
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postbelvue, on 11 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Anul acesta am fost invitata de sarbatori pentru cateva zile la o prietena. Toate au fost bune si frumoase pana intr-o zi, mai bine zis intr-o seara cand prietena aceasta a mea a avut parte de o scena de violenta in familie, mai bine zis a fost agresata de sotul acesteia, fiind in stare de ebrietate. Deci pe scurt ,el a venit beat in camera ,iar ea l-a rugat sa se duca sa se culce in alta camera deoarece e beat si miroase urat. El s-a enervat si i-a articulat 2 palme si o tragere de par.
Mi-a spus ca este prima data cand o loveste, ei fiind casatoriti de mult timp.
Problema este ca desi i-am spus ca cel mai bine ar fi sa divorteze ,ea nu este deloc hotarata, spunand ca nu se poate desprinde de viata cu care s-a obisnuit si ca nu crede ca incidentul se va repeta.
Cum am putea sa ajutam o persoana in aceasta situatie?

n-ai cum. Ele vor cu batusii lor dragi!!!

ha! Cu multi ani in urma una care cica nu mai putea si-a aparat batausul ... Schema ar fi fpst simpla - eu ii ofeream adapost , frat-su si var-su urmau sa discute cu ala ca intre barbati ..Baieti buni astia 2 ... buni la bataie!!! Insa aia .... a continuat sa stea cu el. Pana cand ala a gasit pe una mai tanara!!!

Si sfat general femeilor : cand sotul/logodnicu/amantu e beat NU VA PUNETI CU EL !!!
Aveti putintica rabdare .. fiti mamoase si,  culcati-l cu aere de maica protegiuitoare.
Insa cand a doua zi se trezeste ..... si il doare capul de nu mai poate ŞO PĂ EL!  90 % sanse ca chiar daca vrea e incapabil sa va bata .
Sau daca vreti sa uatomatizati procesul ... puneti tare radioul sau alta sursa de zgomot!!

Da tineti minte - chiar daca betia nu este o, scuza (dpv penal) titrusi sansele ca un om beat sa va troasneasca sunt mai mari decat in cazul aceluiasi treaz... cum zic aveti putintica rabdare

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPaz, on 11 ianuarie 2019 - 11:00, said:

Argule, albumul The Wall al lui Pink Floyd a fost facut pt tine.

All in all is just it
Another brick in
The WALL
aaaa, tu crezi ca eu nu am incasat "palme"?

nu e vorba de lovit ci doar de facut zgomot...

Edited by arg, 11 January 2019 - 11:03.


#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View PostMembruAnonim, on 11 ianuarie 2019 - 10:48, said:

Si e ok ca ala a lovit o din cauza unei prietene? Lol

Eu discutam ceva si tu ai dus discutia catre zona care te interesa pe tine. Eu am dezbatut o posibila cauza, nu corectitudinea gestului.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postterratec, on 11 ianuarie 2019 - 11:05, said:


Eu discutam ceva si tu ai dus discutia catre zona care te interesa pe tine. Eu am dezbatut o posibila cauza, nu corectitudinea gestului.

Ah, ok. Dar dumneata ai simplificat o de parca am vorbi despre mersul la serviciu.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostGhita_Bizonu, on 11 ianuarie 2019 - 11:01, said:

...
Si sfat general femeilor : cand sotul/logodnicu/amantu e beat NU VA PUNETI CU EL !!!
Aveti putintica rabdare .. fiti mamoase si,  culcati-l cu aere de maica protegiuitoare.
Insa cand a doua zi se trezeste ..... si il doare capul de nu mai poate ŞO PĂ EL!  90 % sanse ca chiar daca vrea e incapabil sa va bata .
Sau daca vreti sa uatomatizati procesul ... puneti tare radioul sau alta sursa de zgomot!!
....
tot violenta domestica e si asta.

#36
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Cel care si-a agresat sotia din ce a relatat initiatoarea nu are absolut nici-o scuza.
Trebuie avut in vedere ,in schimb, cauzele si motivul care a/au provocat incidentul.
Cauza este ,din pacate, alcoolul....
Individul in cauza,ori este un consumator regulat (alcoolic in devenire...) de care este mai indicat sa fugi cu 100km/h.....ori este un consumator ocazional,care in afara de faptul ca bea un pahar -doua ,de cateva ori, pe an....nu rezista nici la bautura.
Daca face parte din a 2-a categorie,atunci trebuie cercetat motivul....motiv care doar initiatoarea al stie.....

Repet,individul nu are absolut nici-o scuza.....daaaar, oare  femeile care erau in acele momente in acea locatie, au contribuit prin discutii diverse la starea de iritabilitate/surescitare a lui??

....ezact asa ziceam si eu.

Edited by valecris16, 11 January 2019 - 11:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate