Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Comploturi împotriva lui Ceaușescu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
Revista Historia, înființată de Ion Cristoiu și aparținînd holdingului de presă „quality” „Adevărul”, ne dezvăluie recent un complot împotriva lui Ceaușescu: Cel inițiat de Elena Ceaușescu, împreună cu Nicu Ceaușescu și, bineînțeles, Gorbaciov.

Generalul Nicolae Pleșiță relatează în cartea Ochii și urechile poporului despre o conspirație inițiată de Elena Ceaușescu la adresa Cabinetului nr. 1 (1986-1987). Schița cu membrii guvernului a ajuns și la cunoștința lui Mihail Gorbaciov prin intermediul lui Constantin Olteanu, propus prim-ministru. În cele din urmă, totul a fost un simplu foc de paie, „guvernul fantomă” inițiat din dorința Elenei Ceaușescu nebeneficiind de suportul ofițerilor de Securitate.
Nicu a transmis mesajul la ruși
Care au fost conspiratorii principali împotriva lui Ceaușescu?

Ai lui. În 1986-1987, ei au pus la cale răsturnarea lui. I-au consultat până și pe ruși. Leana era atât de orbită de dorința de a fi președinte măcar o zi, încât era în stare să colaboreze și cu dracul. După ce a făcut „guvernul”, Nicu a transmis mesajul la ruși. (...)

Unul din „guvernul-fantomă” s-a dus cu lista de propuneri la Gorbaciov. Nicu trebuia să fie secretar general al PCR, Ceaușescu – președinte de onoare, iar Leana – președinte executiv. Prim-ministru ar fi fost Constantin Olteanu, care s-a dus și la Moscova. El i-a spus lui Gorbaciov că în cadrul perestroikăi din România se va face această schimbare. Datorită serviciilor de informații, conspirația a fost dezvăluită de colonelul B.

Articolul complet la https://www.historia...ne-pe-ceausescu

Cum România a fost, se pare, țara cu cei mai mulți complotiști din zona comunistă a Europei, cred că se justifică o temă separată de discuție pe acest forum despre comploturile anticeaușiste.

Hai, care ați mai complotat împotriva lui Ceaușescu, scrieți aici!

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Mi se par aiureli.
La modul cum se osificase structura puterii în anii 80 și cu acoliți ca Ion Dincă, Manea Manescu, Postelnicu sau Bobu, cred ca nici în somn nu s-ar fi gândit la vreo razvratire

#3
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMarius1989, on 11 ianuarie 2019 - 00:01, said:


Cum România a fost, se pare, țara cu cei mai mulți complotiști din zona comunistă a Europei, cred că se justifică o temă separată de discuție pe acest forum despre comploturile anticeaușiste.

Hai, care ați mai complotat împotriva lui Ceaușescu, scrieți aici!
ce?

ca sa ramai cu mana goala, fara revolutie?

#4
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postenough1453, on 11 ianuarie 2019 - 00:07, said:

ce?

ca sa ramai cu mana goala, fara revolutie?

Tu nu-mi purta mie de grijă.
Ajută istoria națională! Scrie aici cum ai complotat împotriva lui Ceaușescu și cum l-ai răsturnat (spre deosebire de Leana, care n-a fost capabilă)
Azi scrii pe softpedia, mîine te invită Radu Moraru la Nașul TV, poimîine o să scrie despre tine și reviste din astea „quality”, cum e „Historia”.
Deși, dacă n-ai avut grad în securitate, o să fie mai greu să fii băgat în seamă, findcă consemnul în mass-media bucureșteană este că doar ce spun securiștii (aka profesioniștii) e vrednic de atenție.
Uite la Pleșiță, general de securitate, deci automat credibil.

#5
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMarius1989, on 11 ianuarie 2019 - 00:17, said:


Deși, dacă n-ai avut grad în securitate, o să fie mai greu să fii băgat în seamă,
complotam din America cu Reagan, Ratiu, Agora, Vocea Americii, Europa libera, organizatiile romanesti din exil, samd.

alta poveste,
a celor cu cohones,
nu a celor incolonati de agenturile straine prin scenarii precum cel al lui Tokes.

#6
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postenough1453, on 11 ianuarie 2019 - 00:55, said:

complotam din America cu Reagan, Ratiu, Agora, Vocea Americii, Europa libera, organizatiile romanesti din exil, samd.

alta poveste,
a celor cu cohones,
nu a celor incolonati de agenturile straine prin scenarii precum cel al lui Tokes.

Dacă nu eram noi de la Timișoara să-ți stricăm jocurile, ai fi complotat și astăzi. Iartă-ne că ți-am stricat visele frumoase.
Hai, uimește-ne, spune-ne cum l-ai dat jos pe Ceaușescu! Tu și tovarășii tăi adevărați cu cohones! Nu ca impostorii ăia de la Timișoara, plătiți de agenturi, și care de fapt n-au făcut nimic!

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMarius1989, on 11 ianuarie 2019 - 00:01, said:


Hai, care ați mai complotat împotriva lui Ceaușescu, scrieți aici!
Aveam 9 ani la revoluțiune, deci nu pot pretinde că aș fi complotat împotriva cuiva.
Chiar, ce e cu provocarea asta idioată?
Complotat în ce fel?

#8
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postericmario, on 11 ianuarie 2019 - 01:09, said:

Aveam 9 ani la revoluțiune,  
vezi ca aici discuta oameni mari.

#9
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postericmario, on 11 ianuarie 2019 - 01:09, said:

Aveam 9 ani la revoluțiune, deci nu pot pretinde că aș fi complotat împotriva cuiva.
Chiar, ce e cu provocarea asta idioată?
Complotat în ce fel?

Dar de ce să nu poți pretinde? S-a isprăvit tupeul pe malurile Dîmboviței?
Din cîte cunosc zona, nici pentru cei care s-au născut după 1989 n-ar fi o problemă să spună că au complotat împotriva lui Ceaușescu.
Singura problemă e că în anumite zone folclorice, a complota împotriva lui Ceaușescu pare să fie considerat ceva rău, ceva similar trădării de țară. Deci numai din acest punct de vedere trebuie să te gîndești dacă merită sau nu să te pretinzi complotist anticeaușist.

Articol din revista 22: Sondaj. La 29 de ani de la Revoluție, 64% dintre români au o părere bună despre Ceaușescu
https://revista22.ro...espre-ceausescu

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postenough1453, on 11 ianuarie 2019 - 01:26, said:

vezi ca aici discuta oameni mari.
Îmi cer iertare nenea, dar am prins cozile la orice, știu că se dădea jumătate de franzelă per membru de familie, și aia pe cartelă.
De fapt totul era pe cartelă.
Îmi amintesc butoaiele alea din aluminiu, din care vindeau la "Alimentară" ulei.
Totul fiind pe cartelă!
Adică degeaba aveai bani. Hârtie igienică.

View PostMarius1989, on 11 ianuarie 2019 - 01:29, said:

Dar de ce să nu poți pretinde? S-a isprăvit tupeul pe malurile Dîmboviței?
Din cîte cunosc zona, nici pentru cei care s-au născut după 1989 n-ar fi o problemă să spună că au complotat împotriva lui Ceaușescu.
Singura problemă e că în anumite zone folclorice, a complota împotriva lui Ceaușescu pare să fie considerat ceva rău, ceva similar trădării de țară. Deci numai din acest punct de vedere trebuie să te gîndești dacă merită sau nu să te pretinzi complotist anticeaușist.

Articol din revista 22: Sondaj. La 29 de ani de la Revoluție, 64% dintre români au o părere bună despre Ceaușescu
https://revista22.ro...espre-ceausescu
Ai știut vreodată câte județe are Romănia?
6 sectoare era răspunsul corect!
Posted Image

#11
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postericmario, on 11 ianuarie 2019 - 01:40, said:

Îmi cer iertare nenea, dar am prins cozile la orice, știu că se dădea jumătate de franzelă per membru de familie, și aia pe cartelă.
chiar daca erai om mare asta nu te facea complotist.

complotistii sunt de alta factura.
Marius crede ca revolutia s-a facut in strada, fiindca oamenii au protestat pentru eliberarea lui Tokes.

in mintea lui revolutiile n-au nimic cu planuri prestabilite de grupuri de complotisti.

#12
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
În 1986-1987, ei au pus la cale răsturnarea lui. I-au consultat până și pe ruși. Leana era atât de orbită de dorința de a fi președinte măcar o zi, încât era în stare să colaboreze și cu dracul.

Aha...m-am prins!Am citit doar primele 2 fraze.

Drac era Nicu, drac era si Gorbaciov, iar Elena, femeia model, fumase ceva tare.  Ce telenovela, rascoala in familie plus consult mare drac boss rus care oricum ne luase pe servetel la Yalta? Deci...cum e?Are vreo logica?Doar una, porcaria aia de sistem ar crea doar dictatori/monstri/dementi care se mananca intre ei inclusiv in familie.Mai boraste si niste academicieni cu 4 clase, cizmari presedinti, trecem peste, cica!

Poveste noua, viata sexuala a soltilor Ceausescu, am auzit ca Elena il insela.

Edited by ionutz_joe2009, 11 January 2019 - 03:44.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Asta trebuia pe Fun, :)

View Postionutz_joe2009, on 11 ianuarie 2019 - 03:19, said:

Poveste noua, viata sexuala a soltilor Ceausescu, am auzit ca Elena il insela.

Am inteles ca o faceau posta ilescu si Brucan si prostul ala mic de Dragnea se uita pe gaurika de la cheie

#14
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
regula nr. 1 a comploturilor
"ca sa complotezi impotriva cuiva, trebuie sa fi folosit de cel putin de 3 ori, WC-ul acestuia"

Edited by editielimitata, 11 January 2019 - 07:08.


#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Gorbaciov nu avea absolut nici o treaba cu noi, Uniunea Sovietica era facuta praf de propriile sale problemele interne, refuzase sa se implice in problemele interne ale tarilor "aliate".

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Romanii au parere buna despre ultimul dictator oficial... E nostalgia dupa egalitatea in fata foamei si a caprei vecinului data in gat la secu!

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
O PROSTIE IMENSA, informatia nu se mai poate confirma nici infirma, articole de cancan...............

#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
N-are cum, Elena Ceausescu era cu stiinta, cu tehnologia, cu organizarea si coordonarea de strategii in domeniul cercetarii, sub conducerea ei, Romania a facut pasi importanti in domenii de varf la aceea vreme: fizica energiilor inalte, chimia sintezelor fine, microelectronica, robotica, automatizare, informatica, cibernetica, inginerie genetica, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate