Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Schimbare prenume

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Salut. Este cineva pe aici care si-a schimbat prenumele sau care cunoaste demersul? Va rog, orice informatie ajuta

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Aiciar fi un inceput de lectura. Asta nu te scuteste de informatiile de la evidenta populatiei.

#3
EquinuS

EquinuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.01.2019
https://e-juridic.ma...sare-24527.html

http://www.cdep.ro/p..._text?idt=40013

#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Rakdos, fără supărare, te-ai documentat puțin asupa demersului, ai încercat și nu a mers?
Primele rezultate din căutarea mea îmi dau procedura detaliată pas cu pas:

https://www.avocatne...-procedezi.html
http://spcepcv.ro/sc...i-a-prenumelui/

Edited by pexCom, 10 January 2019 - 16:26.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Oferta zilei pe arie: 2 in 1, adică avertisment + suspend pentru cine mai postează offtopic sau la mișto.

View PostRakdos, on 10 ianuarie 2019 - 15:41, said:

Este cineva pe aici care si-a schimbat prenumele sau care cunoaste demersul?  
Ai nevoie de un motiv întemeiat să faci asta, nu se aprobă toate cererile. De ce vrei să ți-l schimbi?

Citește ce scrie în link-urile puse de pexCom și întreabă după aceea dacă mai ai nelămuriri.

Edited by althea, 10 January 2019 - 16:59.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalthea, on 10 ianuarie 2019 - 16:57, said:

Ai nevoie de un motiv întemeiat să faci asta, nu se aprobă toate cererile. De ce vrei să ți-l schimbi?
pentru ca ambele prenume sunt "penibile"... a facut o varsta si vrea sa aibe un nume normal.

@althea
mai mult o curiozitate: la casatorie se poate schimba si prenumele?

Edited by arg, 10 January 2019 - 17:11.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 10 ianuarie 2019 - 17:03, said:

@althea
mai mult o curiozitate: la casatorie se poate schimba si prenumele?
Nu, doar numele. Uite aici:
Art. 282
Alegerea numelui de familie
Viitorii soţi pot conveni să îşi păstreze numele dinaintea căsătoriei, să ia numele oricăruia dintre ei sau numele lor reunite. De asemenea, un soţ poate să îşi păstreze numele de dinaintea căsătoriei, iar celălalt să poarte numele lor reunite.

View PostRakdos, on 10 ianuarie 2019 - 15:54, said:

Sunt in aceeasi situatie ca tine doar ca am doua prenume si sunt penibile rau. Ambele diminutive... Ma ridiculizeaza toata lumea
S-ar putea să ți se aprobe cererea dacă e așa cum zici. Fă cererea la Starea civilă de care aparții și la motivare scrie concret prin ce situații treci din cauza prenumelor.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017

View PostRakdos, on 10 ianuarie 2019 - 15:41, said:

Salut. Este cineva pe aici care si-a schimbat prenumele sau care cunoaste demersul? Va rog, orice informatie ajuta

De curiozitate, ce varsta ai? De la o varsta incolo nici tie si nici celor din jurul tau nu le va mai pasa cum te cheama. Am si eu un nume de familie care seamana cu un substantiv din franceza...cam se facea misto de mine in copilarie, inclusiv profa de franceza ma lua la misto. Acum culmea, lucrez intr-o companie franceza si nimeni n-a avut vreun comentariu la adresa numelui.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Prenumele este dat de catre parinti si trebuie sa-l porti cu respect.
PS: nici mie nu-mi plac prenumele mele (ca am doua), dar nu-mi trece prin cap sa mi le schimb. Ar fi un lucru trist pentru mama mea, cred ca ar conta pentru ea.
Si numele la fel, doar ca traditia e ca femeia sa ia numele barbatului la casatorie. Pentru barbat nu e OK sa-ti schimbi numele, o spun din ce vad si eu in jurul meu.

#10
EquinuS

EquinuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.01.2019

View Postalthea, on 10 ianuarie 2019 - 16:57, said:


Ai nevoie de un motiv întemeiat să faci asta, nu se aprobă toate cererile. De ce vrei să ți-l schimbi?


Cunosc caz in care schimbarea numelui de familie s-a schimbat in 72 de ore...atentie,vorbim de numele de familie.

Cazul concret : persoana in cauza se numea Smarandoiu,nu este nume ciudat sau mai stiu eu ce...motivarea invocata la schimbarea numelui a fost urmatoarea : el este de etnie evreiasca si a vrut sa ia numele mamei inainte de casatorie (parintii sunt casatoriti in continuare)...acum numele lui este Isaac.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
A fost bun motivul, de-aia.

View PostEquinuS, on 10 ianuarie 2019 - 18:59, said:

Cunosc caz in care schimbarea numelui de familie s-a schimbat in 72 de ore...atentie,vorbim de numele de familie.
În 72 de ore nu putea avea certificatul de naștere cu noul nume. Se putea doar aproba cererea, procedura durează cel puțin o lună.

#12
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Multumesc toturor. Da, m-am informat cat de cat inainte de a posta pe Softpedia.  Eram mai mult curios daca exista oameni pe acest forum care si-au schimbat prenumele, si ei sa-mi imi spuna exact cum au procedat. Chiar vreau tare mult sa imi schimb prenumele. Ma simt tare naspa cand cineva ma striga pe numele intreg, sau cand tr sa ii spun numele cuiva. In liceu, multi radeau de mine pe seama asta ( ambele prenume sunt diminutive si sunt foarte foarte naspa), iar acum, in primul an la facultate, nu vreau sa am aceeasi soarta(deja la vad zambetele subtile colegilor si profesorilor), chiar daca, cum zicea cineva, cu timpul nu va mai conta asa de mult. Totusi, pentru mine e important. Daca o sa ajung cineva in viata asta ( si sper asta tare mult) nu vreau sa ma stie toata tara ca domnul Vasilica-Gigelus ( nu asta este prenumele meu, am dat doar un exemplu) sau sa ma asemene cu domnul Vasilica Dancila. Am suportat destul. Nu stiu ce a fost in capul tatalui meu cand mi-a pus prenumele asta, chiar si mama s-a mirat si enervat fiindca voia altul , un nume normal.
Am gasit asta pe net si se pare ca se poate faca orice in tara asta, asa ca o sa incerc si eu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/js1s9DP2Vzs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca o sa reusesc, o sa revin cu informatii.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
M-am uitat la clip. Nu ai nicio informație concretă despre ce trebuie să faci în prima fază, aia de care depinde dacă reușești sau nu: completarea dosarului pentru Starea civilă.

View PostRakdos, on 10 ianuarie 2019 - 20:21, said:

Daca o sa reusesc, o sa revin cu informatii.
Nu ne trebuie, noi ți le-am dat deja dar se pare că n-ai avut timp să faci click pe niciunul din link-urile puse.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate