Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cumpărare masina din alt judet cu număr nevalabil

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018
Buna ziua. Am găsit o masina pe placul meu doar ca e în alt judet. Tipul spune că mai pot fi scoase un set de numere roșii, si ca astea pe care le are acum au expirat. Intrebarea mea este, eu vreau sa o cumpăr, si vreau sa vin cu ea pe roți acasă. Platforma costa prea mult pentru asemena lucru. Exista cumva vreo solutie? Multumesc

#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
numere rosii de la politie.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Sebalaurul, on 10 ianuarie 2019 - 14:50, said:

Tipul spune că mai pot fi scoase un set de numere roșii,


#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
din moment ce mai pot fi scoase un rand de numere rosii, care e problema? scoti numerele si vii cu masina pe roti.

#5
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018
Păi nu stiu cum vine. Numerele se scot pe numele meu, trebuie facut act de vanzare cumparare, sau scot pe numele lui. Numerele de unde le iau, de la mine din județ sau de la el din județ.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cel mai comod este sa scoata el.

#7
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019
Salut,

Aceeasi problema mai mult ca sigur o voi avea si eu. Doresc achizitionarea unui vehicul si majoritatea rezultatelor criteriilor mele de cautare se regasesc in alte judete din Romania.
- Trebuie sa ma duc sa vad masina in Hunedoara (sa zicem) si ma decid ca o vreau. De acolo indicat ar fi sa plec cu contractul de vanzare cumparare stampilat si vizat de fiscalul vanzatorului (moment in care ii si platesc suma).
- Ma intorc in Bucuresti si inscriu la fiscalul meu / fac asigurare / inmatriculez masina  (dureaza cateva zile)
- Dupa care ma intorc in Hunedoara ca s-o iau fizic ?

Nu stiu cum se procedeaza insa as vrea sa cunosc tot procesul din timp. Poate cineva care a mai facut tot procesul ar fi indicat sa ne ajute.
PS: Platforma este exclusa (nu stau sa arunc cu banii aiurea)
PS: Indicat, inainte sa semnezi contractul de vanzare cumparare sa ai langa tine un mecanic priceput (eu personal voi inchiria unul si ma duc cu el pana in locatia respectiva fiindca nu vreau cheltuieli ulterioare)

#8
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 leflyboy, on 10 ianuarie 2019 - 15:25, said:


- Trebuie sa ma duc sa vad masina in Hunedoara (sa zicem) si ma decid ca o vreau. De acolo indicat ar fi sa plec cu contractul de vanzare cumparare stampilat si vizat de fiscalul vanzatorului (moment in care ii si platesc suma).
- Ma intorc in Bucuresti si inscriu la fiscalul meu / fac asigurare / inmatriculez masina  (dureaza cateva zile)
- Dupa care ma intorc in Hunedoara ca s-o iau fizic ?


Din momentul in care primesti contractul vizat de primaria vanzatorului, iei direct masina si o inmatriculezi la tine.

Edited by Kaffir2018, 10 January 2019 - 15:33.


#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007

 Sebalaurul, on 10 ianuarie 2019 - 15:20, said:

Păi nu stiu cum vine. Numerele se scot pe numele meu, trebuie facut act de vanzare cumparare, sau scot pe numele lui. Numerele de unde le iau, de la mine din județ sau de la el din județ.
de la el din judet poate lua numere doar el.

asadar el trebuie sa mai scoata inca un rand de numere rosii ca sa poti pleca cu ea. cealalta varianta este sa cumperi masina, mergi la tine in judet, scoti numere rosii si te intorci la masina sa o aduci pe roti acasa

 leflyboy, on 10 ianuarie 2019 - 15:25, said:

Salut,

Aceeasi problema mai mult ca sigur o voi avea si eu. Doresc achizitionarea unui vehicul si majoritatea rezultatelor criteriilor mele de cautare se regasesc in alte judete din Romania.
- Trebuie sa ma duc sa vad masina in Hunedoara (sa zicem) si ma decid ca o vreau. De acolo indicat ar fi sa plec cu contractul de vanzare cumparare stampilat si vizat de fiscalul vanzatorului (moment in care ii si platesc suma).
- Ma intorc in Bucuresti si inscriu la fiscalul meu / fac asigurare / inmatriculez masina  (dureaza cateva zile)
- Dupa care ma intorc in Hunedoara ca s-o iau fizic ?

Nu stiu cum se procedeaza insa as vrea sa cunosc tot procesul din timp. Poate cineva care a mai facut tot procesul ar fi indicat sa ne ajute.
PS: Platforma este exclusa (nu stau sa arunc cu banii aiurea)
PS: Indicat, inainte sa semnezi contractul de vanzare cumparare sa ai langa tine un mecanic priceput (eu personal voi inchiria unul si ma duc cu el pana in locatia respectiva fiindca nu vreau cheltuieli ulterioare)
daca masina are numere negre nu ai de ce sa te intorci FARA masina. Mergi pe numerele vechi ale omului catre casa.

Daca masina nu are numere deloc sau are numere rosii expirate esti in  situatia explicata de mine de mai sus.

#10
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 Kaffir2018, on 10 ianuarie 2019 - 15:32, said:

Din momentul in care primesti contractul vizat de primaria vanzatorului, iei direct masina si o inmatriculezi la tine.
Cat dureaza pana vine contractul semnat stampilat de fiscalul aluia din alt judet ?

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Sebalaurul, on 10 ianuarie 2019 - 14:50, said:

Buna ziua. Am găsit o masina pe placul meu doar ca e în alt judet. Tipul spune că mai pot fi scoase un set de numere roșii, si ca astea pe care le are acum au expirat. Intrebarea mea este, eu vreau sa o cumpăr, si vreau sa vin cu ea pe roți acasă. Platforma costa prea mult pentru asemena lucru. Exista cumva vreo solutie? Multumesc

Da.. solutia este sa-i scoata ala numere provizorii si sa ti-o predea tie in stare de circulatie daca tot vrea bani pe ea.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se poate verifica daca s-au scos trei seturi de numere . Numere rosii se dau doar masinilor care nu au fost niciodata inmatriculate in Romania . Un set se da pentru 30 de zile . Problema nu este neaparat cu cu numerele . Verifica daca masina este inmatriculabila . Nu orice masina adusa din UE se poate inmatricula in Romania .

Edited by JurasikMan, 10 January 2019 - 15:42.


#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Grija mare sa nu patiti asa ceva: https://forum.softpe...la-autovehicul/

Evitati samsarii. Adica 99% din masinile vandute

#14
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 unbrutus, on 10 ianuarie 2019 - 16:02, said:

Grija mare sa nu patiti asa ceva: https://forum.softpe...la-autovehicul/

Evitati samsarii. Adica 99% din masinile vandute
Samsarii ? In primul rand vorbesti doar cu proprietarii - de ce as vorbi cu unu care nu figureaza in acte - ce treaba are ala - nu inteleg faza cu samsarii ..
Cand vorbesti cu proprietarul trebuie sa te asiguri ca are toate amenzile / impozitele / taxele la zi altfel nu ii pune administratia fiscala stampila pe contractul de vanzare cumparare (adica nu poate s-o vanda)
Trebuie sa te asiguri ca si tu, in calitate de cumparator, ai amenzile / impozitele / taxele la zi pentru a evita piedici birocratice.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 leflyboy, on 10 ianuarie 2019 - 15:25, said:

sa ai langa tine un mecanic priceput (eu personal voi inchiria unul...)
Exista mechanics to hire ? :o

#16
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 Ion_de_la_Raion, on 10 ianuarie 2019 - 16:12, said:

Exista mechanics to hire ? Posted Image
Daca vei intra pe olx de exemplu vei vedea ca sunt mecanici care se deplaseaza la domiciliu pentru o suma de 50 ron ca sa faca o vizualizare / diagnoza / etc (https://www.olx.ro/o...re-ID9ikFr.html). Eu ma gandeam sa-i ofer vreo 200 - 400 ron pentru o zi + transport pana in localitatea de unde vreau sa fac achizia ca sa fiu sigur.

Criteriu de cautare complet: https://www.olx.ro/b...nici-domiciliu/

Edited by leflyboy, 10 January 2019 - 17:05.


#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 leflyboy, on 10 ianuarie 2019 - 16:10, said:

Samsarii ? In primul rand vorbesti doar cu proprietarii - de ce as vorbi cu unu care nu figureaza in acte - ce treaba are ala - nu inteleg faza cu samsarii ..
Cand vorbesti cu proprietarul trebuie sa te asiguri ca are toate amenzile / impozitele / taxele la zi altfel nu ii pune administratia fiscala stampila pe contractul de vanzare cumparare (adica nu poate s-o vanda)
Trebuie sa te asiguri ca si tu, in calitate de cumparator, ai amenzile / impozitele / taxele la zi pentru a evita piedici birocratice.
daca numarul e nevalabil asa cum scrie clar in titlul acestui topic, despre ce acte vorbim? e clar vorba de un samsar

#18
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Samsar , nesamsar  ca sa plece omul pe roti trebuie sa scoata ultimul rand de numere rosii , apoi sa-i dea fiscal . + cum a fost adusa masina ( daca pe platforma trebuie si declaratie cu numaru platformei respective sau numerel+ acte  cu care a venit aici )
O alta solutie ar fi sa inchiriezi tu o platforma .in 150 lei  o ai pt 24 ore .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate