Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Care este magazinul online de electrocasnice/electronice preferat ? Si de ce ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Robert991

Robert991

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2018
Salut
pe toti colegii de forum .

M am gandit sa deschid un topic in care cine doreste, cine pofteste
sa isi expuna parerea despre magazinele online de electonice/electrocasnice pe care le prefera ( sau il prefera ) si care sunt motivele optiunii ( 2 , 3 motive sau mai multe )... de a cumpara dintr un magazin sau altul ?

Dupa ce criterii alegeti un magazin online sau un altul ... ?

Am deschis acest topic in ideea ca,
din observatiile mele,
poate  este o opinie subiectiva
s a degradat destul de mult calitatea serviciilor acestor magazine online ... sau poate ma insel eu ...

Multumesc in avans celor care vor contribui la acest topic .

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Amazon UK.
1. E ma ieftin decat tot ce e la noi in peste 90% din cazuri.
2. Gasesti aproape orice.

Am pus UK ptr ca nu stiu din ce motive e ceva mai ieftin decat celelalte din EU.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 eiffel, on 10 ianuarie 2019 - 14:54, said:

Amazon UK.
1. E ma ieftin decat tot ce e la noi in peste 90% din cazuri.
2. Gasesti aproape orice.

Pai da mai dar ai adus vreun frigider de pe Amazon UK in Romania?  Cat a costat transportul si cine ti l-a adus acasa?

#4
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
eMag, Altex, Flanco.
ordinea e aleatorie.
daca o luam dupa comenzi online, cele mai multe la emag, apoi flanco, apoi altex.
Altex fiind mai bun pe offline aproape ca nu are sens sa comanzi online la ei si sa prelungesti asteptarea, te duci in magazin si gata.
La Flanco nu e asa, preturile in magazine sunt mai mari decat cele online.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Nu sint fanatic.
Aleg pe moment, functie de anumite condiții/avantaje.

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Amazonu uk si Curry,s uk. In rest- Crisstonne a zis-o.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pai da mai dar ai adus vreun frigider de pe Amazon UK in Romania?  Cat a costat transportul si cine ti l-a adus acasa?   
Intamplator da, dar nu o imensitate. Ci unul mini de Coca Cola.
A ajuns cu Fan-ul. Si per total am dat vreo 350 de lei. Frigider si transport.

Evident daca e sa-mi iau o combina frigorifica iau de la noi. Probabil Altex, dar nu online.

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Magazinul preferat este cel de la care cumpăr același produs cel mai ieftin.

#9
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
emag desi poate e un pic mult zis preferat. De ce? Pentru ca-s printre cei mai seriosi la anumite capitole, poti returna fara probleme, poti extinde garantie care e transmisibila. Si pentru ca am cumparat lucruri bune, inclusiv resigilate, fara surprize aiurea(cu o singura exceptie - am primit un monitor spart, dar l-au primit fara probleme inapoi). Stau(sau stateau) prost la livrarile de BF/sarbatori.

#10
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 Digix, on 10 ianuarie 2019 - 15:16, said:

Magazinul preferat este cel de la care cumpăr același produs cel mai ieftin.
Corect, eu am cumparat de la Amazon UK, Quickmobile, Emag, F64, Cel.ro...chiar si de la Decathlon (aici cu preluarea din magazin, produs adus din Spania). Caut intai pe price.ro, cel mai bun pret...

Edited by d-ardeleanu, 10 January 2019 - 15:42.


#11
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 eiffel, on 10 ianuarie 2019 - 15:08, said:

Intamplator da, dar nu o imensitate. Ci unul mini de Coca Cola.
A ajuns cu Fan-ul. Si per total am dat vreo 350 de lei. Frigider si transport.

Evident daca e sa-mi iau o combina frigorifica iau de la noi. Probabil Altex, dar nu online.
Ce se intimpla daca vei avea nevoie de garantie in aceasta situatie?

#12
EquinuS

EquinuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.01.2019
Amazon.DE (Germania),SportsDirect.com,Emag...

#13
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.09.2006
La Multi Ani
pentru 2019

pentru a nu mai deschide alt topic

adaug o intrebare pe topicul colegului :  are cineva idee , daca sunt probleme , cu transportul coletelor mari , gen frigidere / combine frigorifice
comandate online ... de la magazine online , gen  EMAG sau altele ... ?
si ce trebuie verificat / urmarit la o comanda de genul acesta ... de dimensiuni mari  pentru a evita  eventualele probleme ulterioare ?  
Mersi .

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017
Amazon UK - gasesc orice, preturi ok. Uneori mai coamand la .de, livrarea mai ieftina. Cu .fr de doua ori nu mi-a ajuns comanda.
Emag/Altex - stau relaxat daca sunt probleme, fie ca e vorba de retur sau garantie.

 _R_A_D_U, on 10 ianuarie 2019 - 16:12, said:

Ce se intimpla daca vei avea nevoie de garantie in aceasta situatie?

Am fost eu in situatia asta, aspirator de mana black and decker. Garantia era valabila in toata Europa, am rezolvat cu reprezentanta din Romania. Am mai avut si un produs venit defect, dat retur, n-a ajuns la ei (Posta Romana) dar mi-au dat oricum banii.

 67Me67, on 10 ianuarie 2019 - 16:48, said:

La Multi Ani
pentru 2019

pentru a nu mai deschide alt topic

adaug o intrebare pe topicul colegului :  are cineva idee , daca sunt probleme , cu transportul coletelor mari , gen frigidere / combine frigorifice
comandate online ... de la magazine online , gen  EMAG sau altele ... ?
si ce trebuie verificat / urmarit la o comanda de genul acesta ... de dimensiuni mari  pentru a evita  eventualele probleme ulterioare ?  
Mersi .

Cu Emag stai relaxat, n-o sa ai probleme. La fel Altex, Flanco. Verifica sa nu fie coletul lovit, daca poti sa si deschizi pachetul, vezi ca produsul sa nu aiba zgarieturi, lovituri, etc. De la Altex au luat de BF un laptop si curierul a insistat sa deschid coletul (era angajatul lor).

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 TruthHurts, on 10 ianuarie 2019 - 15:37, said:

emag desi poate e un pic mult zis preferat. De ce? Pentru ca-s printre cei mai seriosi la anumite capitole, poti returna fara probleme, poti extinde garantie care e transmisibila. Si pentru ca am cumparat lucruri bune, inclusiv resigilate, fara surprize aiurea(cu o singura exceptie - am primit un monitor spart, dar l-au primit fara probleme inapoi). Stau(sau stateau) prost la livrarile de BF/sarbatori.

Asa este.. Daca nimeresti un pret bun si nu se schimba pana scoti cardul din buzunar, chiar e ok Emag, mai ales ca ofera serviciul de livrare la usa si preluarea produsului vechi (nu inteleg ceillalti de ce nu sunt scosi in afara legii de stat ca nu ofera acelasi lucru).  E normal, cand comanzi un frigider sau o masina de spalat sa beneficiezi de serviciul de preluare a produsului vechi ca nu toata lumea poate cobori cu el in spinare pe scari.

Pe viitor se va pune un mare accent pe returnare, produsele fiind aproape toate chinezarii.

Edited by rosix, 10 January 2019 - 17:22.


#16
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Teoretic unde este mai ieftin, dar....intervine garantia, returul, datele firmei la vedere, datele de contact si ajung iar la emag chiar daca nu au cele mai mici preturi
si o ghidusie la informatii garantie si retur la un magazin online din Romania :
CONTACT SERVICE $ RETURN : email : help@service-..........                      nr telefon: 090376.......... ( apel taxabil 1.5 euro/min + TVA )

#17
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
emag, clar!
Nu am avut niciodata probleme nici cu EVOMAG si CEL.RO, desi majoritatea ii afurisesc pe cei de la CEL.RO.

#18
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
google.com -> search "numele produsului" spatiu price.ro
de unde e mai ieftin dar totusi magazine de incredere
note: altex si emag parca nu sunt inclusi in price.ro

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate