Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Lipsa certificat fiscal la autovehicul

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzardes123, on 10 ianuarie 2019 - 15:13, said:


Bun, e super raspunsul acesta l-am primit si de la cei cu acte auto, dar o singura intrebare mai am. Va intra masina la impozitul meu? O pot declara fara probleme la primarie ? Are 2 ani in care nu sa platit impozitul si nu m-ar deranja sa il platesc eu .

Daca ai stampila administratiei financiare de acolo, pe actul de vanzare cumparare, binenteles ca poti s-o inscrii la impozit la tine.  Dar asta presupune sa stii proprietarul si sa inchei actul cu el... Daca o declara furata?  Aia de la Primarie nu-ti dau stampila fara sa vii cu proprietarul ..

#38
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postarg, on 10 ianuarie 2019 - 15:14, said:

il poti plati tu, dar trebuie sa sti pe numele cui.

De ce să facă asta ?

View PostMembruAnonim, on 10 ianuarie 2019 - 15:14, said:


zardes123, trebuie să cauți primul cumpărător pentru că la el ar trebui să fie mașina la impozit. A fost înscrisă automat când a cumpărat-o.

Definește automat.

Cumpărătorul ăsta nu s-a mai dus la financiar s-o ia pe numele lui. Nici nu cred că putea că are datorii. De aia nu dă fiscalul.

Eu nu zic că ce spun e legal, dar colegul poate rezolva problema așa.

#39
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

View Postwaterman, on 10 ianuarie 2019 - 15:16, said:


Evident. Da. Sigur. Liniștit.



Nu cred că interesează pe ăia acest aspect.

Când remediezi situația pune o vorbă aici să știm că-i tăt bine și s-o rezolvat. Și data viitoare întreabă înainte nu după.

Cu siguranta , dar numai sa rezolv.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postwaterman, on 10 ianuarie 2019 - 15:18, said:

Eu nu zic că ce spun e legal, dar colegul poate rezolva problema așa.
este fals in acte, vinde ceva ce a vandut.

"automat" = fiscul vanzatorului trimite contractul la fiscul cumparatorului.

Edited by arg, 10 January 2019 - 15:20.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Când ai cumpărat mașina, ”intermediarul” avea vreun act de proprietate? Dacă da, trebuia să-ți dea toate actele de transfer a proprietății de la cel din actele mașinii până la el. Dacă nu, orice e posibil.

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzardes123, on 10 ianuarie 2019 - 15:17, said:


Motiv pentru care am sunat la celui care a vandut-o , la primaria din Oradea care nu imi poate da infromatii cu privire la starea masinii. Iar la telefon nu raspunde (cel din Oradea). Aici m-am blocat. El de ce ar vinde-o fara acte? si daca ar fi furata de ce nu ar declara-o furata?

Pentru ca n-a vandut-o (vanzare inseamna toate documentele, radiata de la Fisc, tot) doar ti-a luat banii.  Probabil (sigur) nici nu era pe numele lui. Cine stie prin cate maini a mai trecut.

Vanzare inseamna sa ai toate actele in regula sa o poti inscrie pe numele tau altfel inseamna "tzeapa".

#43
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012
Cum ma pot asigura ca nu este furata? Eu am mers cu pretextul ca daca ar fi furata nu as putea sa ii fac ITP si Asigurare sau rovinieta. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postwaterman, on 10 ianuarie 2019 - 15:18, said:

De ce să facă asta ?

Pentru ca nu o poate scoate de la impozit daca nu e platit impozitul .. nu e logic?  Tu crezi ca ala care n-a mai vazut masina de vreo 3 ani si nici n-a platit are vreun stres?  Il doare la basca.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrosix, on 10 ianuarie 2019 - 15:19, said:

Cine stie prin cate maini a mai trecut.
si in ce evenimente a fost implicata....

#46
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

View Postrosix, on 10 ianuarie 2019 - 15:19, said:


Pentru ca n-a vandut-o (vanzare inseamna toate documentele, radiata de la Fisc, tot) doar ti-a luat banii.  Probabil (sigur) nici nu era pe numele lui. Cine stie prin cate maini a mai trecut.

Vanzare inseamna sa ai toate actele in regula sa o poti inscrie pe numele tau altfel inseamna "tzeapa".

Daca ajuta cu ceva m-am interesat de cel care mi-a vandut-o , cu asta se ocupa are 4 masini la poarta toate luate din alte judete.

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postzardes123, on 10 ianuarie 2019 - 15:20, said:

Cum ma pot asigura ca nu este furata? Eu am mers cu pretextul ca daca ar fi furata nu as putea sa ii fac ITP si Asigurare sau rovinieta. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
https://www.politiar...vehicule-furate

itp, asigurare rovinieta le faci pe numele primului propietar, ca el figureaza la politie ca propietar, este inca inamatriculata pe numele lui.

daca era baiat destept trecea in talon "instrainat catre" si nu mai puteai face nimic.

Edited by arg, 10 January 2019 - 15:24.


#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzardes123, on 10 ianuarie 2019 - 15:22, said:

Daca ajuta cu ceva m-am interesat de cel care mi-a vandut-o , cu asta se ocupa are 4 masini la poarta toate luate din alte judete.

Pai da mai .. poate sa aiba si o suta de masini la poarta, daca e samsar nu le are pe numele lui.. doar le plimba de la un fraier la altul... Du-te si incearca sa vezi daca are vreun act si ai grija sa nu te stoarca si ala de bani fara sa-ti dea nimic.

Ca ultima varianta, daca te vei impotmoli cu totul si ala care ti-a luat banii nu te ajuta sa rezolvi va trebui sa depui o plangere la Politie pentru inselaciune in care sa reclami ca n-ai avut habar ca masina nu-i a aluia caruia i-ai platit banii (ca nu-i proprietar) si ca te-a dus cu vorba cu actele, avand intentia sa te pacaleasca. Asta ca ultima varianta.   Altfel nu vad cum ai putea rezolva.  Mi-e greu sa cred ca te ajuta aia de la Primarie cu informatii doar ducandu-te tu pe acolo... mai ales ca legea le interzice clar sa faca acest lucru.

Edited by rosix, 10 January 2019 - 15:26.


#49
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

View Postarg, on 10 ianuarie 2019 - 15:22, said:

https://www.politiar...vehicule-furate

itp, asigurare rovinieta le faci pe numele primului propietar, ca el figureaza la politie ca propietar, este inca inamatriculata pe numele lui.

daca era baiat destept trecea in talon "instrainat catre" si nu mai puteai face nimic.

Nu apare pe site.

#50
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
zardes123 din pacate tu nu ai solutii legale de a inscrie masina pe numele tau irelevant de ce zic unii pe aici. Vanzarea unei masini de mai bine de un an se face cu acel contract in 5 exemplare pe care ti se pune stampila de la ditl a vanzatorului, sunt 5 pentru ca fiecare parte implicata pastreaza unul, vanzatorul, cumparatorul, politia si ditl de la vanzator si cumparator si atunci cum sa crezi ca poti sa dai spaga la primaria vanzatorului, cine isi risca pielea pentru 5 bani sa puna o stampila pe o hartie care ajunge in atatea locuri.

#51
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

View Postrosix, on 10 ianuarie 2019 - 15:23, said:

Pai da mai .. poate sa aiba si o suta de masini la poarta, daca e samsar nu le are pe numele lui.. doar le plimba de la un fraier la altul... Du-te si incearca sa vezi daca are vreun act si ai grija sa nu te stoarca si ala de bani fara sa-ti dea nimic.

Ca ultima varianta, daca te vei impotmoli cu totul si ala care ti-a luat banii nu te ajuta sa rezolvi va trebui sa depui o plangere la Politie pentru inselaciune in care sa reclami ca n-ai avut habar ca masina nu-i a aluia caruia i-ai platit banii si ca te-a dus cu vorba cu actele, avand intentia sa te pacaleasca. Asta ca ultima varianta.   Altfel nu vad cum ai putea rezolva.

L-am contactat de mai multe ori, si nu cred ca are ceva. Nici bani nu mi-a cerut pe fiscal.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwaterman, on 10 ianuarie 2019 - 15:18, said:

Definește automat.
Din 2015, la vânzarea unui autoturism, pentru a obține certificatul fiscal necesar cumpărătorului se depun la primărie 2 exemplare ale contractului de vânzare/cumpărare. Primăria vânzătorului trimite la primăria cumpărătorului un exemplar pentru a fi înscris la impozit.
Mulțumit?

#53
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

View PostZamrA, on 10 ianuarie 2019 - 15:26, said:

zardes123 din pacate tu nu ai solutii legale de a inscrie masina pe numele tau irelevant de ce zic unii pe aici. Vanzarea unei masini de mai bine de un an se face cu acel contract in 5 exemplare pe care ti se pune stampila de la ditl a vanzatorului, sunt 5 pentru ca fiecare parte implicata pastreaza unul, vanzatorul, cumparatorul, politia si ditl de la vanzator si cumparator si atunci cum sa crezi ca poti sa dai spaga la primaria vanzatorului, cine isi risca pielea pentru 5 bani sa puna o stampila pe o hartie care ajunge in atatea locuri.

Pai si ce sa ii fac? Ramane masina nimanui? Eu sunt singurul care vrea sa o treaca pe numele lui, cel din SM nu are interes de ea, si lui ii vin amenzile nu mie.

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postzardes123, on 10 ianuarie 2019 - 15:26, said:


L-am contactat de mai multe ori, si nu cred ca are ceva. Nici bani nu mi-a cerut pe fiscal.
trebuie sa dai ce cel caruia i-a vandut masina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate