Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Lipsa certificat fiscal la autovehicul

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

 waterman, on 10 ianuarie 2019 - 14:54, said:

Du-te bre la Primărie și fii atent acolo și gata ce dracu vrei s-o înscriem noi ?

E la celalat capat de tara, ca m-as duce chiar maine.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te duci la proprietarul din acte.
Îl iei de mână vă duceți faceți contract VC.
Mergeți la fisc iei fiscal. Gata ești posesor de Tigra.

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 14:58, said:


E la celalat capat de tara, ca m-as duce chiar maine.

Altufel nu să egzistă.

 rosix, on 10 ianuarie 2019 - 14:57, said:

Aia de la Primarie nu-ti dau nicio  stampila fara acordul proprietarului, trebuie sa intelegi lucrul asta.

El parcă zice cum că l-a idenficat deja pe cel din acte și a vorbit cu el.

Repet 2 zile concediu mai vezi un Satu Mare asta e veața.

Pierzi câștigi negustor te numești.

#21
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

 rosix, on 10 ianuarie 2019 - 14:56, said:


Pai cauta proprietarul in acte, iti da fiscalul, mergi la un birou de acte auto si faceti actele si o inscrii pe numele tau... Daca ala a platit, ce sa mai platesti la primarie?  Ca de stampila aia e vorba, nu de altceva.

Proprietarul a umblat pentru mine la primarie de mai multe ori, dar nu inteleg de ce nu il poate da si m-as duce eu dar ca sa traversez atatia kilometri si sa stiu sa nu fac nimic , ca daca ar merge cred ar fi rezolvat el.

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Măi tinerule greu înțelegi.

1. Te duci la Satu Mare la acte auto cu propietarul din hârtii. (sau unul din voi trimite copie după buletin celuilalt și faceți contractul așa la distanță)
2. Faceți contract de vânzare cumpărare
3. Iei cu omul fiscal de la primărie de acolo. (sau dacă îi trimiți contractul se duce singur și pune fiscal)
4. Vii acasă și-o înscrii.

unde nu pricepi ?

Edited by waterman, 10 January 2019 - 15:03.


#23
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012
Cat timp mai am dreptul de a circula cu ea in felul acesta? Adica talonul nu este insemnat, proprietarul in acte imi da acordul sa fac asigurarea, itp-ul nu necesita proprietar. Masina nu e data furata singura problema fiind ca nimeni nu o plateste la primarie.

Pana gasesc o solutie si timp sa ma deplasez

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mi-au murit 3 neuroni la faza asta.

#25
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

 waterman, on 10 ianuarie 2019 - 15:02, said:

Măi tinerule greu înțelegi.

1. Te duci la Satu Mare la acte auto cu propietarul din hârtii. (sau unul din voi trimite copie după buletin celuilalt și faceți contractul așa la distanță)
2. Faceți contract de vânzare cumpărare
3. Iei cu omul fiscal de la primărie de acolo. (sau dacă îi trimiți contractul se duce singur și pune fiscal)
4. Vii acasă și-o înscrii.

unde nu pricepi ?

Am inteles asta. Dar eu pot face lucrul acesta daca Proprietarul in acte , a facut Contract cu cel care a vandut iar fiscalul (ce doamne o fi ala) la dat sau sa transferat la primarie celui care a cumparat masina ? Eu am vorbit cu proprietarul si mi l-ar fi trimis maine , dar imi spune ca nu masina e radiata dupa impozitul sau.

#26
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 11.03.2010
Eu nu inteleg cum se fac tranzactiile astea. Cum poti sa cumperi un bun de la un om care nu e proprietar?

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
El se duce cu contractul nou dintre tine și el la primărie acolo. Duce o ciocolată SAU CEVA CADOU la muierea aia de la ghișeu și aia pune o ștampilă din nou.

Ștampila aia atestă că fostul proprietar nu avea datorii.

 trandafirdoru, on 10 ianuarie 2019 - 15:06, said:

Eu nu inteleg cum se fac tranzactiile astea. Cum poti sa cumperi un bun de la un om care nu e proprietar?
Dacă explic iau avertisment și puncte.

Varianta elegantă e CU MULTĂ NAIVITATE.

#28
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Sau cu buna stiinta, daca nu intentionezi sa o platesti nici tu.
Sint o groaza de masini asa in trafic.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 waterman, on 10 ianuarie 2019 - 15:04, said:

Mi-au murit 3 neuroni la faza asta.
la politie masina are un propietar
la fisc are alt propietar

ii trebuie contractul dintre primul propietar si cel de al doilea + iar el face contract cu cel de al doilea...
daca masina a fost vanduta legal de mai multe ori, ii trebuie cate un contract de la fiecare tranzactie.

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 15:06, said:


Am inteles asta. Dar eu pot face lucrul acesta daca Proprietarul in acte , a facut Contract cu cel care a vandut iar fiscalul (ce doamne o fi ala) la dat sau sa transferat la primarie celui care a cumparat masina ? Eu am vorbit cu proprietarul si mi l-ar fi trimis maine , dar imi spune ca nu masina e radiata dupa impozitul sau.
propietarul initial nu-ti mai poate vinde masina, pentru ca el a vandut-o deja intermediarului....

#30
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

 waterman, on 10 ianuarie 2019 - 15:08, said:

El se duce cu contractul nou dintre tine și el la primărie acolo. Duce o ciocolată SAU CEVA CADOU la muierea aia de la ghișeu și aia pune o ștampilă din nou.

Ștampila aia atestă că fostul proprietar nu avea datorii.


Dacă explic iau avertisment și puncte.

Varianta elegantă e CU MULTĂ NAIVITATE.

Bun, e super raspunsul acesta l-am primit si de la cei cu acte auto, dar o singura intrebare mai am. Va intra masina la impozitul meu? O pot declara fara probleme la primarie ? Are 2 ani in care nu sa platit impozitul si nu m-ar deranja sa il platesc eu .

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 trandafirdoru, on 10 ianuarie 2019 - 15:06, said:

Eu nu inteleg cum se fac tranzactiile astea. Cum poti sa cumperi un bun de la un om care nu e proprietar?

Simplu.. Vine un tzepar, iti baga masina sub nas, dai o tura cu ea, intrebi cat face, iti spune 2000 de euro dar ti-o lasa cu 1600 euro, si iti da doar o parte din acte, iar tu te bucuri ca ai scos-o bine.
Cand ajungi acasa constati ca n-ai toate actele si n-o poti inscrie pe numele tau. Cand il suni pe ala, te amana sau te duce cu vorba, pana nu mai dai de el.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 15:13, said:


Bun, e super raspunsul acesta l-am primit si de la cei cu acte auto, dar o singura intrebare mai am. Va intra masina la impozitul meu? O pot declara fara probleme la primarie ? Are 2 ani in care nu sa platit impozitul si nu m-ar deranja sa il platesc eu .
il poti plati tu, dar trebuie sa sti pe numele cui.

Edited by arg, 10 January 2019 - 15:15.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
waterman, nu mai insista cu prostii că nu sunt realizabile.

zardes123, trebuie să cauți primul cumpărător pentru că la el ar trebui să fie mașina la impozit. A fost înscrisă automat când a cumpărat-o. După aceea vezi dacă de la el a plecat la următorul sau nu. Cel de la Satu Mare nu mai are ce-ți face pentru că acolo mu mai poate să o repună la impozit.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 rosix, on 10 ianuarie 2019 - 15:14, said:

Cand ajungi acasa constati ca n-ai toate actele si n-o poti inscrie pe numele tau. Cand il suni pe ala, te amana sau te duce cu vorba, pana nu mai dai de el.
sau aflii ca a fost furata

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 15:13, said:


Va intra masina la impozitul meu? O pot declara fara probleme la primarie ?

Evident. Da. Sigur. Liniștit.

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 15:13, said:

Are 2 ani in care nu sa platit impozitul si nu m-ar deranja sa il platesc eu .

Nu cred că interesează pe ăia acest aspect.

Când remediezi situația pune o vorbă aici să știm că-i tăt bine și s-o rezolvat. Și data viitoare întreabă înainte nu după.

#36
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

 MembruAnonim, on 10 ianuarie 2019 - 15:14, said:

waterman, nu mai insista cu prostii că nu sunt realizabile.

zardes123, trebuie să cauți primul cumpărător pentru că la el ar trebui să fie mașina la impozit. A fost înscrisă automat când a cumpărat-o. După aceea vezi dacă de la el a plecat la următorul sau nu. Cel de la Satu Mare nu mai are ce-ți face pentru că acolo mu mai poate să o repună la impozit.

Motiv pentru care am sunat la celui care a vandut-o , la primaria din Oradea care nu imi poate da infromatii cu privire la starea masinii. Iar la telefon nu raspunde (cel din Oradea). Aici m-am blocat. El de ce ar vinde-o fara acte? si daca ar fi furata de ce nu ar declara-o furata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate