Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Lipsa certificat fiscal la autovehicul

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012
Buna ziua, am achizitionat din Prahova un autovehicul in luna Aprilie 2018 de la un intermediar, acesta a zis ca imi va trimite certificatul fiscal urmatoarea zi (greseala mea ca l-am crezut), dupa care nu a mai fost de gasit. Masina are numere de Satul Mare iar dupa cateva cercetari am putut face legatura cu proprietarul in acte (talon,asigurare si carte) care este dispus sa ma ajute sa o trec pe numele meu. Proprietarul in acte a vandut masina pe August 2017 insa cumparatorul din Oradea nu a trecut-o pe numele lui (probabil a vandut-o mai departe). Primaria din Satu-Mare nu imi poate da certificatul deoarece masina nu mai figureaza la plata impozitului la proprietarul in acte si nici proprietarul in acte nu mai are proprietea pe care a fost inscrisa masina (din spusele proprietarului). Acesta mi-a dat datele celui caruia a vandut-o dar nu pot lua legatura cu acesta. Motiv pentru care am sunat la primaria din Oradea care mi-a explicat ca certificatul este valabil 30 de zile si ca Proprietarul in acte imi poate solicita un nou fiscal. Nu stiu cum sa procedez mai departe deoarece eu am actele si masina, proprietar este cel din Satul Mare si certificatul fiscal este pierdut prin intermediari.

Printre alte informatii:
Talonul nu este insemnat
Masina nu e platita de 2 ani la primarie
Amenzile vin celui din Satul Mare (a primit una de rovinieta facuta de mine , dar ca om cinstit i-am platit-o , nu a fost vina lui)


Nu stiu ce trebuie sa fac , stiu ca am luat teapa, am sunat si am vorbit cu atatea persoane care fiecare are varianta ei, eu nu inteleg cum in Romania ca sa detii un autovehicul trebuie sa existe un asemenea sistem complicat. Nici macar primariile nu ma pot informa , intr-un loc mi se spune un lucru in alt loc mi se spune alt lucru.
Ce ar trebuii sa fac?
Pot merge asa in continuare cu ea? Ma gandesc ca proprietarul in acte , daca ar vrea ar putea sa o dea furata, sau cel care detine fiscalul (pe unde o fi).

Edited by zardes123, 10 January 2019 - 14:32.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mergi la un birou de acte auto și te învață ăia tot.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 14:27, said:

am achizitionat din Prahova un autovehicul in luna Aprilie 2018 de la un intermediar, acesta a zis ca imi va trimite certificatul fiscal urmatoarea zi
Cum să-ți trimită fiscal dacă nu era proprietar? A fost mult mai ieftină decât una similară luată de la proprietar? De banii ăia trebuie să alergi să-i cauți pe toți cei pe la care a trecut mașina în cei 2 ani de când nu mai e la cel din acte.

#4
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

 waterman, on 10 ianuarie 2019 - 14:34, said:

Mergi la un birou de acte auto și te învață ăia tot.

Am fost, si mi-a spus ca proprietarul trebuie sa se duca la Primaria din Satu Mare si doar sa ii puna stampila pe un contract facut intre mine si proprietarul in acte, dar cei de la primarie refuza ca masina odata nu mai este la impozitul Proprietarului in acte si nu mai are nici terenul pe care a fost inscrisa masina.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 14:43, said:

Am fost, si mi-a spus ca proprietarul trebuie sa se duca la Primaria din Satu Mare si doar sa ii puna stampila pe un contract facut intre mine si proprietarul in acte, dar cei de la primarie refuza ca masina odata nu mai este la impozitul Proprietarului in acte si nu mai are nici terenul pe care a fost inscrisa masina.

Pai asta puteam sa-ti spunem si noi, nu era nevoie de birou de copiat acte auto.. trebuie sa dai de ultimul proprietar care a avut-o inregistrata la Fisc si sa te rogi sa o fi platit in ultimii 5 ani...  Altfel cum vrei sa rezolvi?  Ca tzeparul care ti-a pus-o in brate sigur n-are Fiscal ca ti l-ar fi dat...

Edited by rosix, 10 January 2019 - 14:46.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 14:43, said:


Am fost, si mi-a spus ca proprietarul trebuie sa se duca la Primaria din Satu Mare si doar sa ii puna stampila pe un contract facut intre mine si proprietarul in acte, dar cei de la primarie refuza ca masina odata nu mai este la impozitul
Ori așa și te ajuți și tu de-o mică atenție acolo.


 rosix, on 10 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Pai.. trebuie sa dai de ultimul proprietar care a avut-o inregistrata la Fisc si sa te rogi sa o fi platit in ultimii 5 ani...  Altfel cum vrei sa rezolvi?  Ca tzeparul care ti-a pus-o in brate sigur n-are Fiscal ca ti l-ar fi dat...
Ori dai de samsar și plătești datoriile samsarului.


Să se pună acest topic sticky să fie învățătură de minte ălora care-s din Gorj și cumpără din Teleorman mașină cu numere de Iași.

#7
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

 MembruAnonim, on 10 ianuarie 2019 - 14:43, said:

Cum să-ți trimită fiscal dacă nu era proprietar? A fost mult mai ieftină decât una similară luată de la proprietar? De banii ăia trebuie să alergi să-i cauți pe toți cei pe la care a trecut mașina în cei 2 ani de când nu mai e la cel din acte.

Nu a fost cu mult mai ieftina si stiu ca a fost o greseala achizitia dar nu am stiut cum merg lucrurile din pacate, si acum incerc sa o trec pe numele meu. Eu nu inteleg de ce nu mi-ar da certificatul fiscal odata ce pe nimeni nu avantajeaza posesia lui.

#8
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 14:48, said:


Eu nu inteleg de ce nu mi-ar da certificatul fiscal odata ce pe nimeni nu avantajeaza posesia lui.
Tu ai iesit acum de sub o piatra? Certificatul fiscal nu se poate obtine daca ai datorii la stat. Trebuie sa fii la zi cu tot ce inseamna taxe, impozite, amenzi, etc.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
A zis cineva șpagă pe aici sau mi s-a părut ?

#10
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

 rosix, on 10 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Pai asta puteam sa-ti spunem si noi, nu era nevoie de birou de copiat acte auto.. trebuie sa dai de ultimul proprietar care a avut-o inregistrata la Fisc si sa te rogi sa o fi platit in ultimii 5 ani...  Altfel cum vrei sa rezolvi?  Ca tzeparul care ti-a pus-o in brate sigur n-are Fiscal ca ti l-ar fi dat...

Mai mult ca sigur Proprietarul in acte a platit darile la zi pana sa o vanda.
Dar sa zicem ca primaria imi pune stampila aceea pe contractul intre mine , teoretic primaria nu are ce fiscal sa imi dea, dar as avea toate actele sa o trec pe numele meu. Atunci cine mai plateste la primarie?

#11
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 waterman, on 10 ianuarie 2019 - 14:47, said:



Să se pună acest topic sticky să fie învățătură de minte ălora care-s din Gorj și cumpără din Teleorman mașină cu numere de Iași.

+1
Cred ca ar trebui pus topic cu titlu cu majuscule:

NU MAI CUMPĂRAȚI MASINI DE LA PERSOANE CARE NU SUNT TRECUTE IN ACTE!

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce mașină în ce bani ?
Ca să știm despre ce vorbim ?

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 14:48, said:


Nu a fost cu mult mai ieftina si stiu ca a fost o greseala achizitia dar nu am stiut cum merg lucrurile din pacate, si acum incerc sa o trec pe numele meu. Eu nu inteleg de ce nu mi-ar da certificatul fiscal odata ce pe nimeni nu avantajeaza posesia lui.

Pentru ca nu-l are si pentru ca a umblat atat el cat si altii cu masina fara sa o aiba inscrisa pe numele lui.. Asa s-a umblat in Romania pana mai anul trecut... cu masini din alte judete cu proprietari fantoma, ca era taxa de mediu si nimeni nu voia s-o plateasca.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 14:53, said:


Mai mult ca sigur Proprietarul in acte a platit darile la zi pana sa o vanda.
Dar sa zicem ca primaria imi pune stampila aceea pe contractul intre mine , teoretic primaria nu are ce fiscal sa imi dea, dar as avea toate actele sa o trec pe numele meu. Atunci cine mai plateste la primarie?
Du-te bre la Primărie și fii atent acolo și gata ce dracu vrei s-o înscriem noi ?

#15
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

 dan78rom, on 10 ianuarie 2019 - 14:50, said:

Tu ai iesit acum de sub o piatra? Certificatul fiscal nu se poate obtine daca ai datorii la stat. Trebuie sa fii la zi cu tot ce inseamna taxe, impozite, amenzi, etc.

Este prima masina si nu am avut de a face pana acum cu asa ceva. La data achizitiei am laut pe cineva mai in varsta, dar se pare ca nici el nu a stiut ce e cu fiscalul.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 14:53, said:


Mai mult ca sigur Proprietarul in acte a platit darile la zi pana sa o vanda.
Dar sa zicem ca primaria imi pune stampila aceea pe contractul intre mine , teoretic primaria nu are ce fiscal sa imi dea, dar as avea toate actele sa o trec pe numele meu. Atunci cine mai plateste la primarie?

Pai cauta proprietarul in acte, iti da fiscalul, mergi la un birou de acte auto si faceti actele si o inscrii pe numele tau... Daca ala a platit, ce sa mai platesti la primarie?  Ca de stampila aia e vorba, nu de altceva.

#17
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

 waterman, on 10 ianuarie 2019 - 14:53, said:

Ce mașină în ce bani ?
Ca să știm despre ce vorbim ?

Opel Tigra 2005 , 1600 euro

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zardes123, on 10 ianuarie 2019 - 14:55, said:

Este prima masina si nu am avut de a face pana acum cu asa ceva. La data achizitiei am laut pe cineva mai in varsta, dar se pare ca nici el nu a stiut ce e cu fiscalul.

Pai primul si cel mai important lucru in actele masinii e sa aiba fiscal si sa nu fie furata... adica ala cu care discuti sa aiba toate actele... Tu cum credeai ca e?
Nu intra in panica, ia niste bani la tine, mergi la locul faptei si incearca sa rezolvi (crezi ca esti singurul care s-a impotmolit asa?)  Numai ca nu stiu daca aia de la FISC la Maramures sau unde naiba e, pot da relatii despre proprietar (GDPR, chestii, trestii) si atunci cum afli la cine a fost masina in acte ultima data ??

Aia de la Primarie nu-ti dau nicio  stampila fara acordul proprietarului, trebuie sa intelegi lucrul asta, nici chiar daca esti dispus sa platesti tot impozitul din urma.

Edited by rosix, 10 January 2019 - 14:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate