Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Scheme electrice de wiring

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Salutare,
Caut de ceva timp un soft cu care sa fac genul asta de scheme.
Am experienta in eagle/kicad, dar pe partea electronica. Schemele astea sunt de racorduri electrice, tablouri de distributie etc.
Am incercat Autocad Electrical dar nu prea e ce trebuie, nu are toate componentele si sunt si in alt standard.

Mi s-a mai recomandat visio, draw.io, corel si altele, dar as vrea sa arate cat de cat profesionist, cum e standardul industrial.

Attached Files

  • Attached File  zzzz.png   248.63K   103 downloads

Edited by bogdan2011, 10 January 2019 - 12:03.


#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Multe simbolurile de care ai nevoie există deja în eagle, kicad, orcad etc, iar cele care nu, le desenezi tu și le salvezi în biblioteca proprie sau le dai cu copy-paste dintr-o schemă în alta

practic ORICE soft ai lua, nu va avea TOATE simbolurile de care ai nevoie, sau vor fi desenate într-un mod care nu-ți convine sau care nu se folosește în standardul din România.

Avantajul unui soft de tip CAD electronic e că măcar firele sînt fire și conexiunile se fac după regulile clasice. Eu am folosit și Corel dar acolo cînd vrei să conectezi 2 fire care se intersectează, tb să adaugi manual punctul la intersecție (desenezi un punct și îl muți acolo).

#3
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
EPLAN Electric P8

#4
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
see electrical

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate