Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inlaturare smoala (bitum) parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
razvanvl

razvanvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 08.01.2008
Buna ziua!
De curand am achizitionat un apartament care nevesita renoval complet (apartamentul fiind foarte mult timp nelocuit).
La inceput am vrut sa pastrez parchetul si sa il reconditionez insa dupa ce s-a dat drumul la incalzire am simtit un miros urat venind de la parchet asa ca am hotarat sa scot parchetul si sa il inlocuiesc....si de aici problema...
- parchetul din lemn era pus peste niste scanduri de lemn, iar acele scanduri prinse pe beton cu zmoala

Cum pot indeparta acea smoala sau cum pot proceda sa pot turna sapa autonivelanta in vederea montarii noului parchet? Sapa iese din discutie deoarece nu ma pot inalta foarte mult (~5 cm cu tot cu parchet).


Multumesc!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cu rabdare de chinez batran, racaind de zor.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Am muncit la gasoniera mamei mele.... Avea parchet, lipit de carton, dar cu aracet (carton, putin zis, un pal foarte gros) si dedesubt, nisip, iar sub nisip, oala. Adica, se umpluse la nivel, dar partea de jos era in forma de U. Au incarcat meseriasii acolo, de mama mama.
Bitumul trebuie incalzit. Va fi minunat sa-l scoti. Exista solutii...vezi pe la chimice. Oricum, tot va fi, vorba colegului, munca de chinez. Asa a fost si la mine.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
daca il incalzesti intra si mai bine in sapa si il intinzi peste tot + afumi tot de nu mai scoti mirosul nici schimband glet-ul.
daca vrei sa-l iei chimic il imoi si iar intra bine in sapa + se intinde peste tot

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Exista o scula asemanatoare unui polizor unghiular. Cu aia dai jos si tencuiala de pe pereti. Acum ca e iarna deschizi ferestrele sa inghete bine si cureti.

#6
razvanvl

razvanvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 08.01.2008
M-am gandit sa-l "toc" cu un spargator de gheata si ce mai ramane sa il incalzesc si sa torn peste niste nisip cuartos sa aibe aderenta autonivelanta...dar cum a zis un coleg...rabdare de chinez batran.

De aceea am apelat si la voi poate a mai intampinat cineva aceasta problema si exista vreo rezolvare mai rapida :)

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Paz, on 10 ianuarie 2019 - 11:30, said:

Exista o scula asemanatoare unui polizor unghiular. Cu aia dai jos si tencuiala de pe pereti. Acum ca e iarna deschizi ferestrele sa inghete bine si cureti.
asta de la lidl
https://www.lidl.de/...-310-c2/p239293

[ https://www.lidl.de/media/product/0/2/3/9/2/9/3/parkside-multifunktionswerkzeug-pmfw-310-c2--1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 10 January 2019 - 11:36.


#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 razvanvl, on 10 ianuarie 2019 - 11:01, said:

Buna ziua!
am achizitionat un apartament care necesita renoval complet (apartamentul fiind foarte mult timp nelocuit).
La inceput am vrut sa pastrez parchetul si sa il reconditionez insa dupa ce s-a dat drumul la incalzire am simtit un miros urat venind de la parchet asa ca am hotarat sa scot parchetul si sa il inlocuiesc....si de aici problema...
- parchetul din lemn era pus peste niste scanduri de lemn, iar acele scanduri prinse pe beton cu zmoala

Cum pot indeparta acea smoala sau cum pot proceda sa pot turna sapa autonivelanta in vederea montarii noului parchet? Sapa iese din discutie deoarece nu ma pot inalta foarte mult (~5 cm cu tot cu parchet).
Multumesc!
Solutia scumpa:
spargi betonul cu smoala si apoi torni alt beton.
Peste noul beton torni sapa nivelanta fara sa te inalti, apoi pui noul parchet.

Solutia ieftina:
racai cu multa rabdare smoala de pe beton, apoi speli bine betonul si pui noul parchet.

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu ziceam de ceva de genul asta.  https://www.amazon.i...ZQPFSA5348HFYQC

Nu-l mai gaseam si nici nu-mi mai aminteam cu ce nume sa-l caut.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cu ala lustruiesti nu racai...

#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Incalzit cu un foehn industrial. Nu face fum, nu face zgomot, doar ca o sa dureze, ca lucrezi pe bucati mici.
Solventii cu care poti dilua asa ceva sint cam toxici, as cam evita folosirea in spatii inchise.

In alta ordine de idei, daca vrei sa pui doar o autonivelanta, (sper ca nu vrei sa o torni de 4cm), solutia pe care as alege-o eu ar fi buchardarea suprafetei existente si turnarea sapei, fara alta filosofie. Mai ales ca pui parchet peste.

Edited by dan78rom, 10 January 2019 - 11:59.


#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 arg, on 10 ianuarie 2019 - 11:53, said:

cu ala lustruiesti nu racai...
Ala e doar ca exemplu dar cu tipul ala de scula (vezi alea cu coada lunga), dai jos si tencuiala de pe pereti. Sunt facute pt asta.

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 arg, on 10 ianuarie 2019 - 11:36, said:

îți crește barba până la călcâi până faci o treabă cu asta.
Sculele astea sunt făcute pentru lucrări mici, gen centimetri pătrați.
Eu am un Fein Multimaster care-i de vreo trei ori mai puternic decât jucăria de la Lidl și tot pe flex pun mâna dacă am ceva mai serios (adică mare) de făcut/tăiat/polizat/șlefuit.

Edited by DaculScoril0, 10 January 2019 - 12:26.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Se dizolva cu benzina / diluant.  Eu as încerca să iau mecanic ce e gros și pe urmă cu decapant. Încearcă întâi pe o porțiune mică sa vezi dacă merge.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cel mai simplu era sa pui parchet laminat peste cel vechi...

#16
razvanvl

razvanvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 08.01.2008

 spooky51, on 10 ianuarie 2019 - 13:12, said:

Cel mai simplu era sa pui parchet laminat peste cel vechi...

"La inceput am vrut sa pastrez parchetul si sa il reconditionez insa dupa ce s-a dat drumul la incalzire am simtit un miros urat venind de la parchet...."

Apartamentul a fost foarte mult timp nelocuit si blanile de sub parchet au inceput sa miroase urat de aceea am renuntat la reconditionat si am scos parchetul.

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Scoti smoala cu rotopercutorul. Trebuie sa gasesti unul care merge doar pe percutie. Se gasesc varfuri speciale pentru rotopercutor cu aspect de spaclu. Daca e sapa pe jos posibil sa se sparga si sapa partial.

#18
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,620
  • Înscris: 15.01.2017
Daca puneai niste poze poate primeai sfaturi mult ma bune.

Scula pe care Paz a recomandat-o e exact ce-ti trebuie, cuplata la un aspirator face minuni. Aceasi operatiune o poti face cu un polizor ungiular cu oala diamantata, dar face mult praf.  

Vezi ca exista si magazine de inchiriere daca nu ai scula respectiva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate