Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

De ce nu exista un rover activ pe Luna?

  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
eu am scris ca treaba-i conditionata de centrala (exploatare economica) tu imi explici ca tehnologie pe care o avem si nu prea o avem.

#20
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Pai daca este , pe luna , de ce nu avem poze , dovezi ca de pe Marte?

#21
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
[ https://www.washingtonpost.com/resizer/qxig98sIpeiNVdAqWWrA3th0XbM=/1484x0/arc-anglerfish-washpost-prod-washpost.s3.amazonaws.com/public/L66U6TQQTII6TDYMN6DYUJRIRI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai multe aici si mai multe informatii pe site-ul EOPortal

Edited by vpiti, 10 January 2019 - 17:57.


#22
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postvpiti, on 10 ianuarie 2019 - 17:55, said:

..mai multe informatii ...

Daca urc in ciresul din gradina, vad muuuult mai departe linia orizontului  !
Attached File  r1.jpeg   86K   139 downloads

#23
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
presupun ca ciresul tau din gradina este pe pamant, nu pe luna.
iti lipsesc: diametrul lunii versus al pamantului, inaltimea la care este plasata camera, informatii despre constructia camerei ( vezi tele versus fish-eye )

#24
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
Nu mă pot abține să nu răspund unei asemenea întrebări imbecile...

"Pentru că l-au furat extratereștri din securitatea lui Ceaușescu ca să spioneze trolișorii de la Colectiv.

Au intrat pe firul afacerii klingonienii din Teleorman și s-a ales praful de Colectiv, de Rover și de România."


Dovada? Acest post inutil despre Roverul americanilor.


Qui prodest? Că nu am postat de un car de ani-lumină pe acest forum deși m-am urcat în cireșul de la Colectiv și nu am de-a face cu securiștii din Teleorman.

PS. Gestionarul de la Colectiv care a vândul roverul de pe lună a murit la Revoluția din 1989. L-a călcat agentul Scully cu o Dacia 1310 când a trecut prin România cu dosarele X.

Edited by yagi, 15 January 2019 - 00:45.


#25
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Sărmanul de tine.
Atatia ani devadunat frustrări si ai tinut totul in tine?
Tot ceea ce vedem de pe un rover e de pe marte.
Marte in sis si marte in jos.
De aia iti zic, avem un satelit aici la ctiva pasi.

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Da' tu n-ai raspuns la intrebare: de ce vrei Rover activ pe Luna?

#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostLORELYAN, on 10 ianuarie 2019 - 21:42, said:

Daca urc in ciresul din gradina, vad muuuult mai departe linia orizontului  !
Posted Image
Ba, tu esti normal ?!
Bineinteles ca orizontul de pe Luna se vede asa aproape daca lumina Soarelui e doar pe o arie mica.
Motivul ? Luna are atmosfera atat de rarefiata incat este aproape vid ! asa ca de unde lumina sa se probage pe suprafata Lunii sa poti vedea linia orizontului mult mai departe ?

E ca si cum ai aprinde o lanterna sub plapuma, n-o sa poti vedea nicodata celalalt capat.

#28
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostBursul, on 15 ianuarie 2019 - 07:58, said:

Da' tu n-ai raspuns la intrebare: de ce vrei Rover activ pe Luna?
Buna întrebare.
Dar de ce este un rover activ pe Marte iar aici pe luna unde ar trebui sa răspundă comenzilor in cel mult 3 sec, hai 5 cu procesare date, nu este?
Adica vroiau sa vada daca se poate locuii pe alta planeta , daca există viața pe alte planete, etc.
Au vazut ca nu este.
Deci se poate locuii si pe Luna ca si pe Marte.
Diferă gravitația, si atmosfera.
Dar aici se poate da asistență de pe Pământ usor in caz ca se intampla ceva.
In patru zile esti pe Luna.
In 250 de zile pe Marte.
Dar nu asta e problema.
Curios , de ce nu este un rover activ pe Luna si de ce este pe Marte?


#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Tot nu ai raspuns la intrebare.
Scopul unui Rover pe Luna a fost indeplinit mai bine de 40-50 de ani. S-a cercetat cat s-a putut in limitele bugetului disponibil.
Nu are rost sa dai banii aiurea pe Rover daca nu stii ca vei avea niste rezultate palpabile.


#30
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBursul, on 15 ianuarie 2019 - 16:51, said:

Nu are rost sa dai banii aiurea pe Rover daca nu stii ca vei avea niste rezultate palpabile.

În cercetare, banii niciodată nu sunt degeaba.

Toţi cei care citim cărţi, reviste sau alte publicaţii, ştim că...dacă recitim ceva, putem descoperi o idee nouă, în acelaşi text pe care l-am citit de mai multe ori înainte, şi nu o intuisem.

E aşa şi cu jucăria chinezească de pe Lună: poate că asta se uită mai bine, şi descoperă ceva. Bine-a zis cine-a zis, când a zis că: "Atunci când căutăm ceva, descoperim lucruri pe care nici nu le căutam", sau, "când căutăm ceva într-un loc şi nu descoperim nimic, am făcut o descoperire: în acel loc nu se află ceea ce căutăm". Posted Image

Edited by lupini, 15 January 2019 - 17:25.


#31
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
"Toţi cei care citim cărţi, reviste sau alte publicaţii, ştim că...dacă recitim ceva, putem descoperi o idee nouă, în acelaşi text pe care l-am citit de mai multe ori înainte, şi nu o intuisem."

Cu mult înainte de agravarea situației de la Colectiv, roverul de pe lună intrase în alertă și dădea tot felul de semnale dubioase..., ceva de genul <ding-ding, bip-bip>, adică vroia sa comunice cu cei de la NASA.

Intuind această situație neprevăzută, "duamna Veorica" s-a apropiat fără nici un fel de echipament de protecție de rover, tiptil-tiptil ca un extraterestru, ca să nu mai vorbim că nu avea în dotare nici măcar costumul de cosmonaut..., deci "duamna Veorica" a recitit manualul de instrucțiuni, a tras vidul în piept și a tăiat cu patentul o sârmă de la bateria rover-ului.

La Colectiv s-a făcut liniște iar cei de la NASA s-au declarat depășiți de situație lansând în eter o paradigmă extraterestră: -Am pierdut legătura cu duamna Veorica. Se aud chinezii în cască. Abandonăm misiunea spațială pentru caz de forță majoră. Luna a fost invadată de chinezi."

Pentru această inspirație de moment, simțind nevoia să fie apreciată de toată suflarea de la Colectiv, duamna Veorica sa adresat cu condescendență unei vaci extraterestre: - Spune și tu dragă, nu-i așa că sunt foarte deșteaptă?

La inițiativa agentului Sculy, duamna Veorica a luat un butuc în brațe și a plecat spre guvernul României însoțită de un grup de miniștri format din fotbaliști și ciobani-academicieni.

Donald Trump, Vladimir Putin, Jean Claude Junker și Papa Francisc a au avut numai cuvinte de laudă despre guvernul extraterestru 20-20 și au dat asigurări că guvernul cu două viteze al Veoricăi se va teleporta foarte curând în spațiul Schengen adică în același timp cu chinezii.

PS. Nu este păcat să moară atâția oameni nevinovați dacă..., "tot am citit atâtea cărţi, reviste sau alte publicaţii"? Ne-am aglomerat în ultimul hal si prin vidul extraterestru?

Oui prodest, Colectiv?

Houston, you're a problem!

#32
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postsuper8, on 15 ianuarie 2019 - 10:11, said:

...
Bineinteles ca orizontul de pe Luna se vede asa aproape daca lumina Soarelui e doar pe o arie mica.
Motivul ? Luna are atmosfera atat de rarefiata incat este aproape vid ! asa ca de unde lumina sa se probage pe suprafata Lunii sa poti vedea linia orizontului mult mai departe ?


Pe o arie mica zici ?
Si eu care credeam ca lumina soarelui cade pe toata suprafata orientata catre soare, aproape jumatate de sfera, a Lunii !
Plus ca, nefiind atmosfera care s-o imprastie, lumina de la soare poate avea aprox aceeasi intensitate, fara sa conteze unghiul din care vine, caz in care difera doar lungimea umbrei unui corp !
Ori ce vedem in filmarile de la aselenizare ?
Dimineata, la aselenizare, mai putina lumina, ca si pe pamant, umbre lungi, ca si pe pamant, iar la amiaza, care avea sa vina peste vreo 6-7 zile desi toata "excursia" a durat 12 zile,
plimbari cu rover intr-o lumina de mai mare intensitate, ca si pe pamant, umbre scurte, ca si pe pamant,
Plus ca ori in drumul spre Luna, ori la intors, astronautii se barbiereau........ca si pe pamant !

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Exista un rover activ pe luna (tocmai l-au plasat chnezii, pe partea intunecata a Lunii (cea pe care n-o vedem de pe Pamant) si au plasat si un satelit pe o orbita a Lunii, ca robotul sa poata primi si transmite semnale pe Pamant.  Chestia e ca nu prea ai ce cerceta pe Luna.

#34
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostLORELYAN, on 20 ianuarie 2019 - 11:49, said:

Pe o arie mica zici ?
Nene, eu te sfatuiesc cu tarie sa faci un imprumut bancar sa iti cumperi o excursie pe Statia Internationala Spatiala (ISS) sa vezi daca oamenii pot sa paraseasca Terra + sa vezi daca Pamantul este plat  Posted Image

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Neeeh, atunci n-ar mai avea sens sa se contreze pe forum.

#36
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Multumesc, @Bursule ! mai facut sa rad cu lacrimi  Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate