Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Schimbare configurație fax

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Neața bună, am și eu o nelămurire cu privire la modificarea unei instalații de fax cu aparatură digi. Am un multifuncțional Brother ce este pe post de aparat de fax iar din ea mai vine un fir spre un telefon fix. Doresc să modific instalația în așa fel încât fixul să nu mai fie conectat direct la multifuncțională ci să fie separat, într-unul din porturile de telefonie ale ONT-ului (e modelul negru Zte de la digi). Întrebarea mea este dacă aceste porturi sunt ambele funcționale și dacă da , emit același număr de telefon? (Știu că pe acest zte porturile lan cel puțin nu merg decât unul). Mulțumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sună și tu la RDS. Te vor lămuri ei.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Este evident ca ii detest cu pasiune pe cei de la call center de-aia v-am întrebat.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postxeleron, on 10 ianuarie 2019 - 09:56, said:

Întrebarea mea este dacă aceste porturi sunt ambele funcționale și dacă da , emit același număr de telefon? (Știu că pe acest zte porturile lan cel puțin nu merg decât unul). Mulțumesc.

globudeghicit.gif

Globul a zis: poate.

Faci mișto de noi colegule ? Cum să ghicim noi ce configurație ai tu în contractul cu RDS ?

Ce e așa de rău în a suna la Frontline ?

Scoate firul care vine din fax în telefon și bagă-l din portul 1 de telefonie în telefon.
Merge ? Bun.
Verifică și portul 2.
Bun. Dacă nu merge SUNI LA EI SĂ AFLI CUM POȚI AVEA 2 PORTURI.

Probabil mai plătești un număr.

Sau pui așa ceva

Attached File  adaptor.jpg   79.71K   2 downloads

3.83 lei la Dedeman

E bine așa?

Edited by waterman, 10 January 2019 - 10:51.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dacă sun la desk durează foarte mult pana dau de cineva competent. Mi-am smuls parul din cap cu ei la alt contrat pt a pune stifturile lor în bridge.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postxeleron, on 10 ianuarie 2019 - 10:34, said:

Este evident ca ii detest cu pasiune pe cei de la call center de-aia v-am întrebat.
Sa fii sanitar, oricum acolo primesti cele mai competente si rapide raspunsuri.

View Postxeleron, on 10 ianuarie 2019 - 10:58, said:

Mi-am smuls parul din cap cu ei la alt contrat pt a pune stifturile lor în bridge.
Cind altii fac asta de 10 ori/zi..... tu ai probleme ;)

#7
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
digi au telefonia fixa tip voip nu sistem clasic pstn, nu toate faxurile merg la digi, un brother mfc j 265w nu a vrut de nici o culoare la ei, a trebuit sa fac abonament special la telekom ptr ca institutille bugetare nu se despart de aceasta relicva... fax si telefax, ultima minune ptr ei.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
E un brother mfc L2700DN.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Doresc să modific instalația în așa fel încât fixul să nu mai fie conectat direct la multifuncțională ci să fie separat

Pui adaptorul din poza aia. Gata. Gratis. Mă rog, aproape gratis.

#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
De când am fost abonat Telekom, mi-au rămas splitter-e. Eu așa am făcut încât am separat linia din linia OUT a fax-ului cele două telefoane.

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am rezolvat până la urmă, am mutat imprimanta în altă cameră și am pus un splitter. Mulțumesc.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,807
  • Înscris: 14.10.2008

View Postcristian_sen, on 10 ianuarie 2019 - 11:09, said:

digi au telefonia fixa tip voip nu sistem clasic pstn, nu toate faxurile merg la digi, un brother mfc j 265w nu a vrut de nici o culoare la ei, a trebuit sa fac abonament special la telekom ptr ca institutille bugetare nu se despart de aceasta relicva... fax si telefax, ultima minune ptr ei.
Ba merge, si Panasonicul clasic si imprimanta Brother am testat. Pana la 5 pagini imi place mai mult sa dau fax decat mail.

Prima data am testat fax pe RDS in 2013.

View Postxeleron, on 10 ianuarie 2019 - 11:50, said:

E un brother mfc L2700DN.
Eu am testat cu 8380DN.

Edited by Neaceasca85, 11 January 2019 - 10:50.


#13
mario4sound

mario4sound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 22.05.2007
@xeleron
Fiecare port de pe ONT, ii este asociat un număr diferit de telefon. Nu este o derivatie.
Exemplu: portul 1 nr. telefon xxx111 - fax
portul 2 nr. telefon xxx222 -POS

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma intereseaza subiectul, ati mai avut probleme cu faxurile in reteaua Digi, de exemplu?

Ma refer la probleme de incompatibilitate, sa mearga multifunctionalul pe Telekom, dar pe Digi nu. Sau diverse sisteme de alarma.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,807
  • Înscris: 14.10.2008
Faxul merge ireprosabil, inca din 2013, nu am indraznit sa incerc pe vremea Docsis de pana in 2009.

Alarma are doar fratele ca sta la parter via telefon fix de RDS si nu are probleme.

View Postmario4sound, on 13 ianuarie 2019 - 22:03, said:

@xeleron
Fiecare port de pe ONT, ii este asociat un număr diferit de telefon. Nu este o derivatie.
Exemplu: portul 1 nr. telefon xxx111 - fax
portul 2 nr. telefon xxx222 -POS
Asta as fi vrut sa zic si eu, fiecare port este o linie telefonica diferita si un alt numar de telefon, daca ai mai multe numere de fix, insa stiu ca la abonamentele casnice se da 1 singur numar de fix, 2 sau mai multe la business.

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Nici eu. Doar că trebuie setat pe „Tone”, nu pe „Pulse”. Pe Telekom îl țineam pe Pulse, doar așa...

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,807
  • Înscris: 14.10.2008
Faxul l-am avut mereu pe Tone indiferent ca Telekom sau RDS, telefonul fix de acasa pe Pulse pana in 2004 pentru ca nici in 2000 nu mergea pe Tone, in 1996 de cand am avut acele Emtel cu taste cu atat mai putin.

Modemul de dial-up cat m-am jucat cu asa zisul internet a fost pe Pulse, tarziu m-am prins ca il pot da pe Tone, imi si placea cum se auzea Pulse-ul in subwoofer.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate