Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cartela vs abonament (2019)

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#253
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Care este diferența între a reincarca cu 5 euro (drum la magazin/plata din aplicație) și a plăti o factura de 5 euro(tot drum la magazin sau plata din aplicație)?
Pentru domnii cu abonamente, opțiunea se reactivează automat, nu trebuie s-o reactivezi manual in fiecare luna. E același drac. Cum poți să zici că abonamentul e mai comod? Unde-i comoditatea abonamentului că eu n-o găsesc!? Am abonament dar as renunța oricând la el în favoarea prepay-ului daca as avea oferta mai buna pe prepay.
Da, la Digi și Telekom abonamentul e mai bun, dar la Vodafone și orange abonamentul e bătaie de joc (mai ales la roșii)
Ah, și vine partea aia din an când intri la runde de milogeli...oh yeah, comoditate...

#254
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View PostAmaryl, on 20 februarie 2019 - 01:57, said:

Bineînțeles. Pt 5 euro lunar să stau sa butonez pt tata, apoi să butonez pt mama, apoi pt mine. Lasă mă frate, fac un transfer și termin bâlciul cu toți trei.


Chiar ar fi un efort de nedescris să faci asta. Fugi cât mai poți

Edited by R10, 20 February 2019 - 08:42.


#255
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008
Trebuie sa intelegeti ca sunt segmente diferite pentru oameni diferiti. Este si logic ca unui utilizator prepaid i se pare abonamentul de neconceput si unuia cu abonament , prepaid i se pare un chin. Cred ca au fost dezbatute toate punctele posibile aici. Cu toti avem telefoane de cand ne stim. Eu am mers in paralel cu prepaid sj abonament pe dual sim. Inainte sa am dual sim aveam 2 telefoane. Daca ai un job care te obliga sa calatoresti si sa vorbesti mult international e bun abonamentul, daca stai in tara e buna si cartela personala.

Edited by Mariusss2000, 20 February 2019 - 08:50.


#256
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMariusss2000, on 20 februarie 2019 - 08:49, said:

Trebuie sa intelegeti ca sunt segmente diferite pentru oameni diferiti. Este si logic ca unui utilizator prepaid i se pare abonamentul de neconceput si unuia cu abonament , prepaid i se pare un chin. Cred ca au fost dezbatute toate punctele posibile aici. Cu toti avem telefoane de cand ne stim. Eu am mers in paralel cu prepaid sj abonament pe dual sim. Inainte sa am dual sim aveam 2 telefoane. Daca ai un job care te obliga sa calatoresti si sa vorbesti mult international e bun abonamentul, daca stai in tara e buna si cartela personala.
In sfarsit cadem de acord. :)
Asa este, sunt segmente diferite si oamenii au nevoi si conceptii diferite. Unii considera mai comod sa dea 8-9 eur pe luna si sa se duca la magazin sau sa intre online si sa plateasca, altii considera ca e mai rentabil sa ai o optiune de 5 eur si e mai bine sa reincarce cu 5 eur din magazin sau online (aici nu e nicio diferenta intre prepaid si abonamente din pc meu de vedere).
Singura chestie ar fi ca, la prepaid (pe langa lipsa perioadei contractuale, care pentru unii e un stres psihic), vor fi mai multe bonusuri si oferte mai bine raport costuri-beneficii incluse. Si e si simplu de ce : pondere abonamente vs prepaid = 40% vs 60%. Automat, ca operator, tre sa ai grija sa multumesti si segmentul de 60%, chiar daca nu iti asigura venituri constante si fixe pe perioade de 12 sau 24 luni. Dar, asta e, e un risc asumat. Si pentru ce profituri fac, merita cu varf si indesat riscurile. Posted Image

#257
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Problema e de obisnuinta. Eu mai folosesc si cartele si platesc mai mult pe consumul in afara extraoptiunii decat pe optiune caci , evident, uit ca expira.
Folosesc abonament de 20 de ani, am o problema sa achit dintr-o data 1000 de euro pe un terminal, nu ca nu as putea dar mi se pare grosolan !


View PostAmaryl, on 20 februarie 2019 - 01:57, said:

Bineînțeles. Pt 5 euro lunar să stau sa butonez pt tata, apoi să butonez pt mama, apoi pt mine. Lasă mă frate, fac un transfer și termin bâlciul cu toți trei.
Ce e ok și ce recomand sunt abonamentele hibrid.
Total de acord !

Mi-am pus reminder cand expira EO ca sa nu uit sa activez alta !
Te ia de cap mocaciunile astea la cartela, cu cat platesti mai putin cu atat vrei sa platesti si mai putin, deloc chiar !

Bine ca sunt dublu milionar in megi !
E stres sa fii si milionar !
😂😂😂
Altfel, la abonament e simplu , am o data fixa la care se emite factura, si e aceeasi de zece ani minim !

Edited by M0sGerila, 20 February 2019 - 09:23.


#258
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postheinz, on 20 februarie 2019 - 07:35, said:

Care este diferența între a reincarca cu 5 euro (drum la magazin/plata din aplicație) și a plăti o factura de 5 euro(tot drum la magazin sau plata din aplicație)?
Pentru domnii cu abonamente, opțiunea se reactivează automat, nu trebuie s-o reactivezi manual in fiecare luna. E același drac. Cum poți să zici că abonamentul e mai comod? Unde-i comoditatea abonamentului că eu n-o găsesc!?

diferenta este ca factura se plateste automat prin direct debit. deci nu trebuie sa faci absolut nici un efort
reincarcarea e cu cantec, trebuie sa ai drum la magazin, sa ai grija sa nu depasesti ziua aceea..
de asemenea nu poti folosi anumite servicii pe cartela, era unul care se plangea de amenda ca n-a platit parcarea nu stiu unde. ca n-avea credit sa dea sms din ala cu tarif special :)

#259
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostFlat, on 20 februarie 2019 - 09:48, said:

diferenta este ca factura se plateste automat prin direct debit. deci nu trebuie sa faci absolut nici un efort
reincarcarea e cu cantec, trebuie sa ai drum la magazin, sa ai grija sa nu depasesti ziua aceea..
Daca incarci 60 de euro - in fiecare luna se scad 5 euro si se activeaza optiunea automat deci 1 esti asigurat, nu trebuie sa faci drum la magazin sa reincarci.
Si la abonament poti sa platesti in avans si sa nu mai platesti in fiecare luna si se scade din avansul platit.

View PostFlat, on 20 februarie 2019 - 09:48, said:

de asemenea nu poti folosi anumite servicii pe cartela, era unul care se plangea de amenda ca n-a platit parcarea nu stiu unde. ca n-avea credit sa dea sms din ala cu tarif special
Cine te opreste sa ai mai mult credit decat costa oferta ?

Edited by PlatonX, 20 February 2019 - 10:05.


#260
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostPlatonX, on 20 februarie 2019 - 10:04, said:

Daca incarci 60 de euro - in fiecare luna se scad 5 euro si se activeaza optiunea automat deci 1 esti asigurat, nu trebuie sa faci drum la magazin sa reincarci.
Si la abonament poti sa platesti in avans si sa nu mai platesti in fiecare luna si se scade din avansul platit.

ok. si de ce ai plati 60e in avans? cred ca nici 1% din utilizatorii de cartela nu fac asta.

esti sigur cu reactivarea? poate nu esti atent si nu se reactiveaza si vorbesti din credit cu 1e minutul sau cat naiba e fara optiune :)


View PostPlatonX, on 20 februarie 2019 - 10:04, said:

Cine te opreste sa ai mai mult credit decat costa oferta ?

din nou, cati utilizatori de cartela incarca cu mai mult decat optiunea de 5/6/8 euro?  romanul nu e prevazator, de aceea nu se gandeste sa lase 1-2 euro acolo in plus

si acei 2 euro pot fi mancati de cine stie ce balarie gen internet sau mms sau wap :)) sau sunat pe fix naiba stie

sunt atat de multe optiuni si prioritatea de consumare a resurselor cartelei e atat de complicata incat nu stii niciodata cand ti se ia din credit si cand din optiune

#261
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostFlat, on 20 februarie 2019 - 10:11, said:

ok. si de ce ai plati 60e in avans? cred ca nici 1% din utilizatorii de cartela nu fac asta.
Pentru ca sa nu reincarci in fiecare luna.


View PostFlat, on 20 februarie 2019 - 10:11, said:

esti sigur cu reactivarea? poate nu esti atent si nu se reactiveaza si vorbesti din credit cu 1e minutul sau cat naiba e fara optiune :)
Nu e asa scump, e cativa centi, dar se reactiveaza automat. Si pe abonament poti plati in avans si nu duci grija facturilor.

#262
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Platon: sunt extrem de putini care incarca pentru 6-12 luni in avans (putini la cartela, probabil si mai putini la abonament). La abonament mai poti rotunji suma in plus (1-2-5 lei), la prepaid nu ai cum (si nici n-am auzit ca poti reincarca cu 6.37E, ca sa fie suma rotunda in lei).

O mica necunoastere din partea mea: la cartela, daca optiunea expira (nu ai avut drum de reincarcare, sau ai omis, sau orice alt motiv) si reincarci cu ceva mai multi euroi, nu se activeaza automat optiunea pentru creditul incarcat? Asa era la un moment dat (daca era prima incarcare, se activa optiunea aferenta sumei incarcate, putand fi dezactivata, si inlocuita cu alta, iar ulterior, parca era la fel daca expira si nu avea continuitate). Eu zic ca ar fi un minus (cand nu ai continuitatea extraoptiunii). Incarci 10E (de exemplu) pentru EO de 5E si trebuie sa dezactivezi extraptiunea activata automat (cea de 10E) si sa activezi pe cea de 5E.

#263
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostPololica, on 20 februarie 2019 - 11:13, said:

@Platon: sunt extrem de putini care incarca pentru 6-12 luni in avans (putini la cartela, probabil si mai putini la abonament). La abonament mai poti rotunji suma in plus (1-2-5 lei), la prepaid nu ai cum (si nici n-am auzit ca poti reincarca cu 6.37E, ca sa fie suma rotunda in lei).
E mai bine sa platesti in avans (indiferent ca e cartela sau abonament) pentru ca scapi de o grija.

View PostPololica, on 20 februarie 2019 - 11:13, said:

O mica necunoastere din partea mea: la cartela, daca optiunea expira (nu ai avut drum de reincarcare, sau ai omis, sau orice alt motiv) si reincarci cu ceva mai multi euroi, nu se activeaza automat optiunea pentru creditul incarcat?
Daca tu ai programat sa se reactiveze optiunea in 10 ianuarie si incarci in 12 nu se reactiveaza automat, deci ramai cu creditul pana in 10 februarie, daca in 10 februiarie ai creditul atunci se reactiveaza automat.
Dar poti sa reincarci direct cu optiune, nu cu credit, dar asta este numai pt o luna, evident nu ai cum altfel.

#264
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Asta cu banii inainte de reactivare o stiu, dar, cel putin acum cativa ani, daca se dezactiva optiunea (10E) si reincarcai (12E) cu mai mult decat ce ai avut, se activa automat optiunea aferenta  creditului reincarcat (12E in loc de 10E)

#265
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Acum nu este asa, daca reincarci cu credit nu se activeaza automat nimic, decat in cazul in care este exact data in care trebuie sa ti se reactiveze optiunea 5 euro de exemplu si se ia 5 euro din dei 12, dar nu se reactiveaza optiune cu 12 euro.

#266
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdanutz34, on 20 februarie 2019 - 00:03, said:

Sau le activezi acele optiuni care sunt valabile 3 luni iar in aceste 3 luni poate ajunge el sau poate are vreo ruda care ii poate face o reincarcare.
Sau poate reincarca o data cu 8 euro si ii ajung 1 an intreg. Se poate si asta.

Reincarcare o face o data pe an, factura o plateste lunar.
Crezi ca Vasile reuseste o data pe an sa-si reincarce cartela?
La batrani mai adauga si pericolul major de a face cost suplimentar. E suficient sa apeleze accidental un nr cu suprataxa si sa uite sa inchida apelul.

#267
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018

View PostAmaryl, on 20 februarie 2019 - 01:57, said:

Bineînțeles. Pt 5 euro lunar să stau sa butonez pt tata, apoi să butonez pt mama, apoi pt mine. Lasă mă frate, fac un transfer și termin bâlciul cu toți trei.
Ce e ok și ce recomand sunt abonamentele hibrid.
Da frate, marca banul si stai in fata ca sa nu butonezi.

Nu mai recomanda asa ceva daca nu vrei sa fii injurat de cei care se aboneaza la asemenea prostii.

Edited by danutz34, 20 February 2019 - 17:30.


#268
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Eu prefer cartela Telekom, am optiunea de 5 euro (30 lei dau cand incarc la automat) si aia e, nu folosesc netul decat poate 3-5 % din timp, 2000 min in alte retele care si din astea folosesc maxim nici 5 %, nici sms in alte retele nu dau, ca folosesc whatsapp.
Poti incarca pe 3 luni de exemplu ! Si nu mai incarci lunar, la abo nu stiu daca poti plati ptr 3-4 luni da zicem !

#269
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Am cotizat vreo 4000 de euro pana acum de cand folosesc telefonul mobil, pretul terminalelor inclus.
Prefer abonament mare si telefon ieftin, per total ies mai ieftin decat telefon la liber si cartela.
Am avut si o experienta exceptionala in care dupa 2 ani am iesit cu 40 de euro mai putin pe telefon+abonament decat pretul la liber al terminalului.
Altfel, sunt si multimilionar in megi 😂😂😂


#270
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Cum ai zis si tu, e experienta exceptionala. Am patit si eu ceva asemanator, s-a pacalit compania si am iesit cu plata telefonului in rate doar ca rate ce aveau titlu de abonament.
S-au prins de treaba asta si m-au pus pe o lista speciala cred, ca dupa aia numai oferte proaste imi propuneau, adica reduceri mici, neglijabile, fara prea mare diferenta de ce era public... am mai stat la ei pe abonament inca un ciclu fortat de imprejurari, dupa care am reziliat.
De atunci stau pe prepay in majoritate, la un calcul estimativ am iesit in avantaj fata de ofertele primite pentru abonament.

A fost o alegere buna, cel mai bine s-a vazut la inlocuirea abonamentului de internet mobil cu prepay.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate